Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 1. 2. 2023
Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel webu Dluhopisář.cz.

„Podle několika zdrojů našeho serveru skupina Premiot již delší dobu nevyplácí kupóny u svých dluhopisů. Nedošlo ani k výplatě jistin u dluhopisů, které byly splatné na konci roku. Interně pak má být ve firmě mnoho dílčích problémů, které aktuálně řeší,“ píše Dočekal. „Pokud se tento stav nezmění, půjde o největší dluhopisovou kauzu u nás,“ dodává.

Zpoždění s výplatou potvrdili někteří investoři také webu Seznam Zprávy. „Na konci prosince měly firmy ze skupiny Premiot splatit několik emisí dluhopisů. To se však podle informací SZ Byznys zatím nestalo. Místo jistiny zatím věřitelé dostali jen úroky,“ píše web.

V součtu mají firmy z holdingu vydané dluhopisy za stovky milionů až nižší jednotky miliard korun. Kauza by mohla zasáhnout tisíce drobných i větších investorů. Aktuální problém se však týká jen menší sumy z těchto souhrnných částek, zdůrazňují Seznam Zprávy.

Podle informací deníku E15 se zpoždění se splacením jistiny týká přinejmenším dvou emisí dluhopisů: Europa Investment Property CZ 8/22 a o Premium Data Systems 8/22 III. Jedná se o relativně menší emise. 

Premiot Group se zabývá byznysem s nemovitostmi, vlastní také důl na břidlici a lomy na žulu. Skupinu tvoří množství firem, řada z nich vydávala dluhopisy samostatně, připomínají Seznam Zprávy.

Na otázky obou médií neodpověděli zástupci skupiny ani v prodlouženém termínu a po urgencích.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Podílové fondy po raketovém startu klesly. Evropské akcie utíkají americkým

6. 3. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy po raketovém startu klesly. Evropské akcie utíkají americkým

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v únoru, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Přehnaný optimismus? Podílové fondy výrazně rostly

9. 2. 2023 | Martin Mašát

Přehnaný optimismus? Podílové fondy výrazně rostly

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v lednu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

12. 12. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services