Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Tomáš Kálal | rubrika: FINMARKET | 23. 9. 2022 | 1 komentář
Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.
Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Zdroj: Shutterstock

Základní úroková sazba České národní banky je sedm procent. Křivka dluhopsiových výnosů je sice inverzní, ale i tak se dá koupit český státní dluhopis se splatností pět let se solidním výnosem pět procent za rok. Před rokem to bylo jen 1,5 procenta, takže pro korunového investora není složité dosáhnout velmi pozitivního výnosu z úspor. Dokládají to i rostoucí sazby na spořicích účtech.

Ruku v ruce s tím jdou ale úroky úvěrů a hypoték a samozřejmě také korporátních dluhopisů. Jejich výnos se v podstatě skládá z bezrizikové úrokové sazby a úrokové přirážky. Ta je závislá na kvalitě emitenta, tedy podniku, který si půjčuje: čím důvěryhodnější pro investory, tím menší přirážku jim můžete nabádnout za riziko, které podstupují.

Ti nejlepší a nejméně rizikoví dlužníci za sebou mají dlouhou historii finančních výsledků, jsou ziskoví, málo zadlužení. S kvalitním byznysplánem ve svém oboru si většinou půjčují s přirážkou zhruba procento nebo dvě nad sazbu centrální banky.

To ale mluvíme o největších firmách v Česku. Všichni zbylí emitují své dluhopisy s přirážkou násobně vyšší – na pětiletém horizontu nejčastěji pět až sedm procent. Jen tohle by dokládalo, že dnes investorům musí nabídnout aspoň desetiprocentní výnos, aby jejich dluhopisy stály za zvážení.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Co se zadrhlo?

Evropská inflace donutila vytáhnout do boje i Evropskou centrální banku (ECB). Nebude to jednoduchá bitva, ECB musí být obezřetná vzhledem k zadluženým ekonomikám Španělska, Itálie a Řecka. Obecně ale s inflací nemůže bojovat jinak, než že utáhne opasky. Zvýšením úrokové sazby na jednotné evropské měně, ale hlavně změnou kvantitativního uvolňování. Nelze na jednom konci zvyšovat sazbu a na druhém ji snižovat umělou poptávkou po státních dluhopisech.

Standard, kdy v každé aukci státních dluhopisů (a i některých korporátních) seděla na straně kupujících ECB a nakupovala s rozpočtem v desítkách miliard eur, se bezpochyby změní. Poprvé takto razantně od roku 2014. A trh s tím počítá už nyní. Dramaticky roste rozdíl mezi státním a podnikovým dluhopisem – za poslední rok přibližně o 3,5 procenta. Ve zkratce bychom si u našeho modelového emitenta zmíněného výše měli nyní říkat spíše o 13,5 procenta ročního výnosu!

Tomáš Kálal

Tomáš Kálal Zdroj: Conseq

Absolvoval Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze a úspěšně zakončil také semestr na francouzské univerzitě EM Lyon. Kariéru začal ve společnosti Patria Direct na pozici makléře pro obchodování s cennými papíry. Do Consequ nastoupil v roce 2014. Jeho hlavní pracovní náplní byla komunikace s bonitními klienty, řízení jejich portfolií a příprava produktů z fondové a dluhopisové oblasti. V roce 2021 se v Conseq stal ředitelem investičního bankovnictví.

 

Východisek je pořád mnoho. Solidní podnik teď nebude dodatečné zadlužení prostřednictvím dluhopisů využívat. Pokud si nemusí půjčit, neudělá to, splatí stávající dluhy a počká na uklidnění úroků a pokles sazby. Méně seriózní emitent to na investory zkusí a nabídne dluhopis se stejným výnosem jako před roky. Tedy s výnosem na úrovni dnešních výnosů státního dluhopisu – je jen na investorech, jak s tím naloží. 

Každý den ale roste skupina firem, které budou nutně potřebovat stávající dluhopisové financování otočit do nové emise. Stejně jako roste počet lidí, kteří musí refixovat sazbu své hypotéky. Řešením pro takové firmy je třeba technická úprava výnosu, místo pevného úroku nabídnout variabilní kupon, který by v delším horizontu mohl klesat, až budou klesat sazby.

Jinou variantou je zkrácení splatnosti emise, vysoký úrok nabídnout jen na kratší dobu a zvýšit tak svoji šanci na levnější refinancování v budoucnu. Další možností je přidat k dluhu zajištění a tím snížit úrokovou přirážka, a tedy i požadovaný výnos. Pořád je ale nutné najít investory a nabídnout jim přiměřený výnos.

V každém případě jsou emitenti před největší výzvou od roku 2008. Přijdou defaulty a nebude jich málo. Pro investory je to ale zároveň skvělá příležitost, jak se dostat k výnosům, které mají potenciál porazit i inflaci. Jen je nutné vybírat, diverzifikovat a nenechat se napálit příliš nízkou sazbou. Deset procent v korunách je totiž nový normál.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Tomáš Kálal

 Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

9. 10. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v září, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

9. 10. 2023 | Jan Traxler | 9 komentářů

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

O poslední emisi státních Dluhopisů Republiky – konkrétně jejich protiinflační variantu – byl na konci roku 2021 obrovský zájem. Byla z toho jedna z nejlepších investic v posledních... celý článek

Partners Financial Services