EMTC Czech skončila v úpadku, dluží skoro miliardu

| rubrika: Aktuality | 23. 3. 2020 10:10 | 3 komentáře

Městský soud v Praze rozhodl o úpadku společnosti EMTC – Czech kvůli nesplácení jejích závazků. Podle informací z insolvenčního rejstříku zamířily do insolvenčního řízení i dceřiné společnosti EMTC – GLA, EMTC – Servis a EMTC – Real Estate. Informovala o tom Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Soud teď zvažuje další řešení úpadku, tedy konkurs nebo reorganizaci společnosti. Ta svým věřitelům, z nichž velkou část tvoří dluhopisoví investoři, dluží téměř 800 milionů, sám její jednatel Tomáš Bárta pak víc jak 134 milionů.

„Dá se předpokládat, že způsob řešení úpadku, tedy zda soud přistoupí k reorganizaci či konkursu, vyplyne z červnové schůze věřitelů konané bezprostředně po přezkumném jednání 24. června. Předmětem schůze má být také případné zpeněžení majetkové podstaty dlužníka,“ říká Skřivanová.

Reorganizační plán musí schválit alespoň polovina všech zajištěných věřitelů a polovina všech nezajištěných věřitelů. „Někteří věřitelé se k reorganizačnímu plánu staví skepticky. Vidí v něm snahu podnikatele vyhnout se odpovědnosti,“ upřesňuje Skřivanová.

Bárta zdůrazňuje, že EMTC - Czech se o reorganizaci už nepokouší. „Nebráníme se řádnému konkurzu pod dohledem nezávislého insolvenčního správce a státního zastupitelství, což je i pro nás záruka transparentnosti řízení. Avšak jelikož společnost splnila obratové kritérium za uplynulé účetní období, má jakýkoliv věřitel právo podat návrh na reorganizaci a právě z tohoto důvodu nebyl ještě soudem prohlášen konkurz. Tedy nejde o snahu EMTC o reorganizaci, ale o právo jakéhokoliv věřitele podat návrh na reorganizaci,“ vysvětluje Bárta.

Věřitelé podle ní dosáhnou zřejmě jenom na refundanci jednotek procent svých pohledávek. Bártova EMTC může nabídnout pouze hypotetickou částku, na kterou byla oceněna mobilní aplikace Lipa Learning, jejíž vývoj měli dluhopisoví investoři financovat.

„S každým dalším měsícem a rokem, kdy dochází k prudkému rozvoji informačních technologií, ale konkurenceschopnost aplikace spíše klesá. Mimoto nyní, v době počínající hospodářské krize, se její lukrativní zpeněžení rovná spíše výhře v loterii. S ohledem na skutečnost, že Městský soud v Praze navíc v únoru rozhodl, že Tomáš Bárta nemá nárok na 10% podíl ve společnosti Bohemia Energy, bude uspokojení pohledávek věřitelů jen velmi problematické. Za jediné reálné řešení tak lze považovat konkurs,“ dodává Skřivanová.

„Lipa Land je stále největší celosvětovou aplikací pro děti od dvou do sedmi let z hlediska šíře obsahu a jazykových mutací. I současný stav, kdy děti v mnoha částech světa musejí být povinně doma, a tedy tráví mnoho času na mobilních zařízeních, nám dává za pravdu, že na nich chybí dostatek kvalitního obsahu, který by děti nejen bavil, ale zároveň rozvíjel a prokazatelně něco učil,“ reaguje Bárta.

Analýza webu Rizikovedluhopisy.cz, která vycházela z nové metodiky ministerstva financí (úřadem zveřejněné kalkulačky), už před měsícem ukázala, že téměř 40 procent dluhopisových emitentů s prospektem je vysoce rizikových. Ekonomická krize v důsledku koronaviru teď ohrozí i další emitenty firemních dluhopisů.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.