EMTC Czech skončila v úpadku, dluží skoro miliardu

pk | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2020 10:10 | 3 komentáře

Městský soud v Praze rozhodl o úpadku společnosti EMTC – Czech kvůli nesplácení jejích závazků. Podle informací z insolvenčního rejstříku zamířily do insolvenčního řízení i dceřiné společnosti EMTC – GLA, EMTC – Servis a EMTC – Real Estate. Informovala o tom Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Soud teď zvažuje další řešení úpadku, tedy konkurs nebo reorganizaci společnosti. Ta svým věřitelům, z nichž velkou část tvoří dluhopisoví investoři, dluží téměř 800 milionů, sám její jednatel Tomáš Bárta pak víc jak 134 milionů.

„Dá se předpokládat, že způsob řešení úpadku, tedy zda soud přistoupí k reorganizaci či konkursu, vyplyne z červnové schůze věřitelů konané bezprostředně po přezkumném jednání 24. června. Předmětem schůze má být také případné zpeněžení majetkové podstaty dlužníka,“ říká Skřivanová.

Reorganizační plán musí schválit alespoň polovina všech zajištěných věřitelů a polovina všech nezajištěných věřitelů. „Někteří věřitelé se k reorganizačnímu plánu staví skepticky. Vidí v něm snahu podnikatele vyhnout se odpovědnosti,“ upřesňuje Skřivanová.

Bárta zdůrazňuje, že EMTC - Czech se o reorganizaci už nepokouší. „Nebráníme se řádnému konkurzu pod dohledem nezávislého insolvenčního správce a státního zastupitelství, což je i pro nás záruka transparentnosti řízení. Avšak jelikož společnost splnila obratové kritérium za uplynulé účetní období, má jakýkoliv věřitel právo podat návrh na reorganizaci a právě z tohoto důvodu nebyl ještě soudem prohlášen konkurz. Tedy nejde o snahu EMTC o reorganizaci, ale o právo jakéhokoliv věřitele podat návrh na reorganizaci,“ vysvětluje Bárta.

Věřitelé podle ní dosáhnou zřejmě jenom na refundanci jednotek procent svých pohledávek. Bártova EMTC může nabídnout pouze hypotetickou částku, na kterou byla oceněna mobilní aplikace Lipa Learning, jejíž vývoj měli dluhopisoví investoři financovat.

„S každým dalším měsícem a rokem, kdy dochází k prudkému rozvoji informačních technologií, ale konkurenceschopnost aplikace spíše klesá. Mimoto nyní, v době počínající hospodářské krize, se její lukrativní zpeněžení rovná spíše výhře v loterii. S ohledem na skutečnost, že Městský soud v Praze navíc v únoru rozhodl, že Tomáš Bárta nemá nárok na 10% podíl ve společnosti Bohemia Energy, bude uspokojení pohledávek věřitelů jen velmi problematické. Za jediné reálné řešení tak lze považovat konkurs,“ dodává Skřivanová.

„Lipa Land je stále největší celosvětovou aplikací pro děti od dvou do sedmi let z hlediska šíře obsahu a jazykových mutací. I současný stav, kdy děti v mnoha částech světa musejí být povinně doma, a tedy tráví mnoho času na mobilních zařízeních, nám dává za pravdu, že na nich chybí dostatek kvalitního obsahu, který by děti nejen bavil, ale zároveň rozvíjel a prokazatelně něco učil,“ reaguje Bárta.

Analýza webu Rizikovedluhopisy.cz, která vycházela z nové metodiky ministerstva financí (úřadem zveřejněné kalkulačky), už před měsícem ukázala, že téměř 40 procent dluhopisových emitentů s prospektem je vysoce rizikových. Ekonomická krize v důsledku koronaviru teď ohrozí i další emitenty firemních dluhopisů.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

26. 5. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Alespoň částečnou možnost online objednávky spouští ministerstvo financí po dvou a letech od úvodní emise Dluhopisů Republiky – a víc než rok od začátku koronavirových omezení.

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

Skryté banky mimo kontrolu ČNB. Pozor na dluhopisy, říká právník

23. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Skryté banky mimo kontrolu ČNB. Pozor na dluhopisy, říká právník

Do dluhopisů krachujících firem jako Arca nebo C2H investovaly tisíce lidí. Část z nich zastupuje advokát Jan Langmeier. Zatímco kampeličky jsou pod přísným pohledem ČNB, firmy vybírající... celý článek

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

5. 3. 2021 | Martin Mašát | 5 komentářů

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.