Dluhopis Republiky chtějí tři tisíce lidí. Nová emise má vyšší úrok

| rubrika: Aktuality | 23. 12. 2019 11:50 | 20 komentářů

O spořicí dluhopisy pro občany, které stát nabízel od poloviny září do konce minulého týdne, měly zájem necelé tři tisíce lidí.

Ministerstvo financí eviduje 2922 žádostí o úpis páté emise Dluhopisu Republiky v celkové hodnotě 1,72 miliardy korun.

Během tří emisí pilotní fáze – od loňského prosince do letošního června – mělo o dluhopisy zájem 11 981 lidí, od července do poloviny září se přidalo dalších 2051. Nakonec zaplatili o trochu méně, než si objednali, celkem se tak – bez započtení poslední emise – prodaly dluhopisy za 10,4 miliardy korun. Jednoznačně největší zájem byl o protiinflační variantu.

Exministrovi Miroslavu Kalouskovi, který s nápadem před lety přišel, se v každé emisi podařilo prodat 15 až 30 miliard. Zatímco současná ministryně Alena Schillerová omezuje prodej na fyzické osoby, za Kalouska si dluhopisy mohly objednat i neziskové organizace včetně krajů či měst, dostupné byly také pro zahraniční zájemce. Podrobné statistiky nicméně ukazují, že podíl právnických osob či cizinců na celkovém objemu objednávek byl zanedbatelný.

Ministerstvo financí dnes zahájilo prodej další, šesté emise Dluhopisů Republiky. Objednávky přijímá do 13. března.

Množte se

Dvě banky, které dlouhodobě patří ke špičce v nabídce spoření, změnily od prosince úroky. Jedna směrem nahoru, druhá dolů.

Nejlepší termínovaný vklad zvyšuje úroky. S pár tisíci ale jděte jinam


Koncem roku tradičně roste zájem o stavební spoření – hlavně kvůli státní podpoře, která zvyšuje zhodnocení vkladů na zajímavou úroveň. Spořitelny zároveň přicházejí s novými akčními nabídkami.

Nové porovnání stavebního spoření. Víme, kdo dá nejvíc


Mezera mezi nejlepšími spořicími účty a inflací roste.

Úrok na spořicím účtu snižuje i Creditas

Nejatraktivnější v nabídce dál zůstává protiinflační spořicí dluhopis na šest let, který – stejně jako minule – garantuje každoroční výnos 0,5 % nad inflaci (před zdaněním). Lze ho předčasně prodat každý rok v předem určeném období, a to bez ztráty dosud připsaného zhodnocení.

Stát opět nabízí i šestiletý reinvestiční dluhopis. Jeho průměrný roční výnos stoupne na 1,62 %. Na něj dosáhne jenom ten, kdo se dluhopisu nezbaví předčasně, sazba totiž postupně roste. Průměrný výnos reinvestičního dluhopisu dosahoval v první emisi 2,07 %, ve druhé klesl na 1,99 %, ve třetí na 1,91 % a v předchozí na 1,42 %

V nabídce zůstává i dluhopis s fixně stanoveným úrokem. Ten dosahuje 1,5 % ročně, tedy stejně jako při své letní premiéře (na podzim klesl na 1,25 %). Také on má splatnost šest let, nabízí ale pevně stanovený výnos v každém roce. Majitelé ho můžou předčasně prodat – stejně jako další typy spořicích dluhopisů.

Na základních pravidlech se nic nemění. Minimální výše jedné objednávky zůstává 1000 kusů (tedy 1000 korun), maximální počet je pět milionů pro každý typ dluhopisu. Majitelé online majetkového účtu mohou objednávat elektronicky, ostatní zájemci pak na vybraných pobočkách České spořitelny. Reinvestiční dluhopis je k dostání i na vybraných pobočkách ČSOB.

Nejlepší termínované vklady v bankách na pět se pohybují kolem dvou procent, při uložení větší částky (od půl milionu korun) lze dosáhnout i na 2,8 %.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 12. 2019 13:50, Jerry

Jediná nevýhoda mi připadne to, že dluhopis není pojištěný (jako vklady v bance do 100000eur). Jinak solidní až na to, že to vlastně zatáhnou daňoví poplatníci a "vydělá" na tom jen 3000 lidí z celé ČR.

+29
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 12. 2019 14:51, Škodolibka domácí

Konečně se sazby stanovují s nějakou logikou a jsou trochu blíže tržním úrokovým sazbám. Ty zmiňované dluhopisy z dob Kalouska byly úrokově úplně mimo tržní realitu a dodnes tento úlet jinak rozumného a odpovědného pana ministra úplně nechápu.

-22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.