Ministerstvo chystá novou regulaci firemních dluhopisů

| rubrika: Aktuality | 13. 8. 2019 08:30

Přehled zvažovaných legislativních opatření, které mají regulovat trh s firemními dluhopisy, zveřejnilo ministerstvo financí. Materiál rozvíjí Koncepci rozvoje kapitálového trhu v ČR, schválenou vládou letos na jaře. Odborná veřejnost může posílat připomínky do 16. září.

„Mezi podstatnými změnami, které ministerstvo chystá, je vytvoření webového rozcestníku informací o cenných papírech a jejich emitentech. Má soustředit informace o aktuálních tržních cenách, denních objemech obchodů, dluhopisové prospekty, účetní závěrky, výroční zprávy a odkazy na důvěryhodné zdroje informací,“ říká Eliška Skřivanová z webu RizikovéDluhopisy.cz, který na rizikové emitenty dlouhodobě upozorňuje.

Dalším zásadním opatřením by mělo být zavedení dvoustránkového miniprospektu. „Ten přehledně zobrazí veškeré podstatné informace o emitentovi, včetně subjektů, prostřednictvím kterých byla emise distribuována. Pro investory do dluhopisů jde o zásadní dokument, který zde léta chyběl. Zpracování dokumentu přitom nebude pro emitenty představovat větší administrativní zátěž,“ upřesňuje Skřivanová.

Miniprospekt podle ní zároveň usnadní monitoring nedůsledných podnikatelů, kteří nezveřejňují účetní výkazy, ač jim to ukládá zákon. V sekci nazvané Dostupnost dalších dokumentů bude totiž možné zatrhnout, které z výkazů jsou ve Sbírce listin aktuálně dostupné. Měly by měly být k dispozici alespoň za tři předchozí účetní období, aby si mohl investor udělat dostatečný obrázek o hospodaření emitenta.

Třeba budou lákat i vás...

Vysoký výnos a nízké riziko. O tom možná sníte, když uvažujete o investici do firemních dluhopisů. Poradíme, co dělat, aby se ze snu nestala noční můra.

Jedinečná šance, nebo past? Jak poznat rizikový dluhopis

Ministerstvo plánuje také regulaci dluhopisových platforem. „Česká národní banka v současnosti rozlišuje tři typy – dvě naplňují znaky poskytování investičních služeb, třetí je pouze inzertním portálem, tedy neregulovaným subjektem ČNB. Dokument navrhuje, aby inzertní platformy měly na webech výslovně uvedeno, že nespadají do prvních dvou skupin, tedy nejsou oprávněny poskytovat investiční služby. Právě plnění této povinnosti bude ČNB dozorovat a platformy evidovat. Ministerstvo financí počítá rovněž s regulací reklamy na investiční nástroje,“ dodává Skřivanová.

Součástí rozsáhlého balíčku je třeba i snaha o standardizaci investičních dotazníků, zvýšení státní podpory penzijního spoření nebo rozšíření daňových úlev i na další spořicí a investiční produkty.

Web RizikovéDluhopisy.cz připomíná, že už v březnu publikovala ČNB dokument nazvaný Dohledový benchmark č. 2/2019, který zakazuje nabízet korporátní dluhopisy drobným nezkušeným investorům. Opatření se ale týká pouze investičních poradců, obchodníků s cennými papíry a obhospodařovatelů fondů kolektivního investování, tedy bankou regulovaných subjektů. Na emitenty a inzertní dluhopisové portály se paradoxně vůbec nevztahuje.

Ministerstvo financí vydalo čtvrt rokem přehled nazvaný Scorecard korporátních dluhopisů pro nezkušené a konzervativní investory, který má spotřebitelům pomoci odhadnout rizikovost emitenta.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.