Dluhopisový výprodej začal

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 10. 10. 2017 | 17 komentářů
Doba nízkých až záporných dluhopisových výnosů pomalu končí. Česká republika je první zemí, kde dluhopisový výprodej začal.
Dluhopisový výprodej začal

Prázdniny skončily a na finančních trzích se daly věci do pohybu. A nejzajímavější se děly v Česku. Kromě raketového růstu hrubého domácího produktu a skoro osmiprocentního růstu mezd můžeme pozorovat také začátek výprodeje dluhopisů, který bude v nejbližších měsících nahánět hrůzu jak konzervativním investorům, tak bankám a pojišťovnám nebo novému ministrovi financí.

Ani v zahraničí nevládla nuda. Trhy sledovaly především volby v Německu, jejich výsledky vždycky můžou pohnout stojatými vodami evropské politiky a hospodářství. Bedlivě se naslouchalo také novým slibům Donalda Trumpa na snižování firemních daní. Obecně měly všechny tyto zprávy pozitivní vliv na akciové trhy. České dluhopisy reagovaly prudkým poklesem cen, který pokračuje i začátkem října.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management jako investiční manager pro portfolia podílových fondů, pojišťoven a penzijních společností skupiny ING v Česku a na Slovensku. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Dluhopisy: Konzervativní klienti chystají kapesníky

Očekávané se stalo skutečností. V zemi, kde HDP roste skoro o pět procent ročně a reálný růst mezd je 5,3 procenta (nominální roční růst mezd je osm procent ročně, při 2,5procentní inflaci), opravdu není normální, aby desetileté dluhopisy vynášely pouze jedno procento a dvouleté -0,45 procenta. Nejdřív na tato čísla reagovala Česká národní banka, nakonec je ale neuznala za dostatečně silná pro zvednutí sazeb – její rada po těsném (4:3) hlasování ponechala základní sazbu na pouhém čtvrt procentu. Všem je ale jasné, že se už v listopadu dočkáme dalšího zvýšení o 0,25 procenta.

Repo sazba 0,25 procenta ale bohatě postačuje investorům, kteří začali hromadně prodávat české státní dluhopisy, jejichž záporný výnos prostě nedává smysl. To způsobilo prudký pokles jejich cen. Například výnos dvouletého státního dluhopisu vzrostl z minus 0,45 procent na 0 procent a v říjnu pokračuje výš. U desetiletého dluhopisu bylo zvýšení podobné, z jednoho na 1,4 procenta. Konzervativní investoři, kteří mají peníze zaparkované v dluhopisech, asi nejsou vývojem právě potěšeni.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Výprodej českých státních dluhopisů. Graf ukazuje prudký nárůst výnosů (propad cen) během posledního měsíce. Ostatní státní dluhopisy se s určitým kolísáním stále drží blízko minimálních úrovní.

Akcie ve světě rostou, sílí ale koruna

Pozitivní nálady na akciových trzích podpořilo několik zpráv, mezi něž patřily výsledky voleb v Německu, kde už počtvrté vyhrála Angela Merkelová. Americký prezident Trump nezarmoutil slibem, že sníží korporátní daně z 35 na 20 procent, což by výrazně pomohlo ziskovosti amerických firem, akcie ale neposilovaly nijak horentně – ohledně toho, v jakém rozsahu (a jestli vůbec) se Trumpovi podaří sliby plnit, panuje přece jen jistá skepse.

Optikou finančních indexů

Trh

Září

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+2,1 %

+14,2 %

+15,9 %

S&P 500 (USA)

+1,9 %

+12,5 %

+16,2 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+5,1 %

+9,2 %

+19,7 %

CECE EUR (střední Evropa)

-2,1 %

+23,4 %

+37,5 %

MSCI rozvíjející se trhy

-0,5 %

+25,5 %

+19,7 %

Index českých státních dluhopisů

-1,4 %

-2,9 %

-3,1 %

Ropa WTI

+9,4 %

-3,8 %

+7,1 %

FX CZK/EUR

+0,5 %

+3,9 %

+3,9 %

Finanční indexy ukazují náskok akciových investic oproti dluhopisům, které za poslední rok ubraly konzervativním klientům víc než tři procenta.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

Čeští investoři se ale z akciového růstu radují asi o něco méně. Výkonnost zahraničních trhů pro ně devalvuje posilující koruna. Ta v očekávání zvýšení sazeb a možnosti uložit si peníze u ČNB znovu rostla. Proti euru se bez problémů dostala pod 26 korun. Proti dolaru je pak koruna od začátku roku asi o 15 procent silnější. Bohužel silná překoupenost koruny (způsobená intervencemi) bude i nadále generovat větší volatilitu kurzu.

Kurz koruny k dolaru za poslední rok

Zdroj: peníze.cz

Dolar si dal v září pauzu v oslabování a odpočíval kolem kurzu 22 korun za kus. Na začátku roku byl kurz koruny vůči dolaru 26 korun za jeden. Dolar tedy ztrácí pěkných patnáct procent. 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 10. 2017 14:17

Ze bude euro dále vuci dolaru dále a dále oslabovat potvrdila dnešní data, inflace v eurozóně zůstala na nizke urovni-1,5% to znamena, že je proti inflaci v USA o 46% nižší! ! ! Euro tak pokračuje ve 4-6 letem poklesu k dolaru na konečnou hodnotu, na paritu, na kurz eura k dolaru 1:1 !!!!!!!

+24
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

6. 6. 2022 | Martin Mašát | 15 komentářů

Centrální banky kvůli inflaci obětují investory

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v květnu?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Výnos kolem 10 %. Dluhopisy kupujte, jen když jim rozumíte

19. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Výnos kolem 10 %. Dluhopisy kupujte, jen když jim rozumíte

Firemní dluhopisy nabízejí poměrně vysoký výnos, ale také vysoké riziko. Pro koho jsou a jak je dobře vybrat? Při psaní návodu jsme mluvili s lidmi, kteří řeší nesplacené dluhopisy... celý článek

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Akciové fondy ztrácejí, zájem je o kvalitní dluhopisy

4. 3. 2022 | Martin Mašát | 4 komentáře

Akciové fondy ztrácejí, zájem je o kvalitní dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v únoru?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.