Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Málo lidí, hodně majetku

| rubrika: Analýza | 9. 12. 2002 | 4 komentáře
Málo lidí, hodně majetku
Před <a href="http://www.penize.cz/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=763" target=_blank>rokem </a>jsem tipoval, které investičky budou letos úspěšné a uspořádají vánoční večírek. Mýlil jsem se, úspěšný správce s vysokým přítokem majetku pod správu ještě neznamená, že jeho zaměstnanci mají chuť slavit.

Své by o chuti k oslavám mohli vyprávět hlavně lidé spjatí s ISČS (profil, názory). Tato investiční společnost na konci listopadu rozdala výpovědi třetině svých zaměstnanců. Jejich počet tak poklesne z necelé šedesátky na necelou čtyřicítku. Pro srovnání: ještě před dvěma roky v této společnosti pracovala více než stovka zaměstnanců. Změny, nároky na produktivitu a využívání synergií s mateřskou bankou naordinované po vzoru rakouské symbiózy Erste / Erste Sparinvest se nedotkly jen "pěšáků", ale zasáhly i manažerské posty. Nového zaměstnavatele si tak musí najít například také dlouholetý náměstek ISČS Petr Schůt, člověk, o kterém se ve fondové komunitě říkalo, že ho z ISČS vynesou leda nohama napřed, neboť po svých tuto firmu neopustí (nikdy nereflektoval na pracovní nabídky od konkurence). Změny naopak přežil šéf firmy Petr Zapletal i portfoliomanažerský team okolo náměstka Martina Burdy. Možná právě blbá nálada v Poláčkově ulici (sídlo ISČS) způsobila, že se žádná z jejích známých tváří neukázala na vánočním mejdanu pořádaném tradičně UNIS ČR.

Radikální řez v ISČS, která v budoucnu bude prakticky "jen" výrobcem produktu, o jehož distribuci a marketing se bude starat mateřská Česká spořitelna, může vyvolávat otázku, zda oddělení "výroby" od "prodeje" je trendem, který bude mít následovníky i v dalších společnostech.

Osobně se domnívám, že ořezání investičních společností na kost, složenou ze správy portfolií a doprovodných servisně analytických útvarů skutečně trendem je. Něco podobného, tedy přebírání jen minima lidí ze stávajících společností První investiční (profil, názory) a OB Invest (ISOBI) a maximálního využívání zázemí banky, je vidět v ČSOB Asset Management. V budoucnu podobné kroky čekají určitě i IKS Komerční banky (profil, názory) (zřejmě až po jejím odprodeji SoGe Asset Management) a sloučený Pioneer (profil, názory) a ŽB-Trust (profil, názory). Nezaměstnaní zkrátka budou přibývat i mezi lidmi z investičních společností.

Ještěže je stát dlužníkem…

…chce se říci při pohledu na objem a strukturu čistých prodejů. Jiné fondy než peněžního trhu a dluhopisů prostě nejsou "in". Zatímco do fondů investujících převážně do tuzemského státního dluhu (včetně registrovaných v zahraničí) připlynulo bezmála za jediný týden bezmála 900 milionů korun, z fondů smíšených, akciových a investujících do fondů naopak peníze utíkaly. Kdyby nebylo státního dluhu, museli by si jej snad portfoliomanažeři vymyslet :-).

O 314 milionů korun méně než před týdnem spravuje IKS Globální (profil, názory). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely. Majetek ve fondech peněžního trhu a dluhopisů rostl. Jak moc, zjistíte ve statistice prodejů. Opačný pól, tedy top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde. Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě: přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz a desítka fondů s nejvyššími odkupy.

Akciové trhy a na nich investující fondy klesaly. České akciové fondy připsaly v průměru za týden 1,7 procenta. Měsíční a tříměsíční zhodnocení je ale nyní kladné. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností. Pokud vás spíše zajímají propadáky týdne, najdete je v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Kolik lidí ještě investiční společnosti propustí? Myslíte, že propuštění budou muset změnit odvětví? Nebo je v tuzemsku někdo v investiční branži zaměstná? Kde zakotví Petr Schůt? Považujete za správné, aby byly investiční společnosti více propojené s bankami? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

13. 12. 2002 | 14:40 | sysel

Připadá mi nepodstatné, kdo bude co v rámci té které finanční skupiny dělat. Pro mně je hlavním kritériem zhodnocení mnou svěřených prostředků. Jak si banky peníze odsají nehodlám zkoumat /od toho je komise/ - zajímá mně...více

10. 12. 2002 | 12:57 | aaa

Nevím, jestli je přesun mnoha činností na matku-banku to správné. Určitě to ale znamená odebrání zodpovědnosti investičním společnostem za dodržování zákonem stanovených zásad. Matka-banka coby depozitář má dohlížet, zda...více

9. 12. 2002 | 10:11 | PavelQ

přesun mnoha činností z IS na matku je asi správným směrem, ale podle mě bude velice obtížné změřit efektivu takových činností a možná i odpovědnost se bude špatně nastavovat více

9. 12. 2002 | 10:08 | PavelQ

kdyby komise něměla názor, že investiční společnosti musí sami spravovat portfolia možná by portfolio manažerů bylo v investičkách ještě méně více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK