Mladí investoři začínají chápat, že si musí budoucnost zajistit sami

Radim Zelený | rubrika: BrandInsight | 19. 5. 2025
„Pro všechny investiční společnosti jsou peníze v DIP velice zajímavé. Jde o peníze dlouhodobé, klient je nevybírá a investuje dlouho,“ tvrdí Tomáš Trčka, spoluzakladatel nemovitostního fondu Trigea. V DIPu je momentálně asi 150 tisíc účastníků.
Mladí investoři začínají chápat, že si musí budoucnost zajistit sami
Tomáš Trčka
Zdroj: Vojtěch Vlk

Jaký podíl ve vašem byznysu dnes tvoří DIP?

V DIPu máme zhruba dva tisíce klientů, což je zatím menší podíl. Věříme ale, že se tento počet bude zvyšovat – zejména díky rostoucímu zájmu poradců i investorů o dlouhodobé produkty s jasnou přidanou hodnotou.

Proč zatím není zájem větší, když nabízíte výnos přes šest procent? Není pro někoho fond málo diverzifikovaný?

Naším cílem rozhodně není, aby měl klient všechny prostředky z DIP pouze v nemovitostním fondu. Právě naopak – vnímáme Trigeu jako stabilizační kotvu v rámci širšího portfolia. Výhodou DIP je, že si může každý investor vytvořit vlastní kombinaci fondů – například dynamický akciový fond doplnit konzervativnějším nemovitostním. Navíc je možné mezi některými fondy v rámci jedné smlouvy přecházet.

Lze tedy složení investic v DIP v čase upravovat?

Ano, investiční strategii klient může v čase měnit. Jen je třeba myslet na tříletý daňový test – pokud byste fondy v rámci DIP měnili dřív než po třech letech a dosáhli ročního zisku nad 100 tisíc korun, vzniká povinnost dodanit tento výnos, pokud byste přestupoval mezi fondy v jedné rámcové smlouvě.

Tomáš Trčka

Tomáš Trčka, Trigea
Zdroj: Trigea

Po studiu informatiky a statistiky na VŠE v Praze a po složení makléřské zkoušky u České národní banky začal působit v ABN AMRO Asset Management, kde zastával pozici ředitele prodeje fondů. V roce 2006 stál u zrodu dodnes největšího nemovitostního fondu u nás a stal se generálním ředitelem společnosti REICO, investiční společnosti České spořitelny. Pak pomáhal založit investiční společnost Investika a spoluřídil stejnojmenný nemovitostní fond. V roce 2019 založil nemovitostní fond Trigea, který se během krátké doby zařadil mezi nejrychleji rostoucí a nejúspěšnější retailové fondy zaměřené na komerční nemovitosti v Česku.

Takže DIP není úplně ideální pro časté změny strategií…

DIP je především nástroj dlouhodobého investování. Proto dává smysl vyčlenit si část peněz pro dlouhý horizont právě sem a zbytek alokovat do běžných podílových fondů, kde lze pracovat flexibilněji. Rozložení záleží na individuálním investičním profilu každého klienta – jak je spíše konzervativní, jaký má vztah k riziku, jaké má cíle.

Chovají se čeští investoři jinak než třeba američtí?

Češi mají velmi silný vztah k nemovitostem, berou je jako reálnou a srozumitelnou hodnotu. Je to něco, co si umějí představit a na co si mohou sáhnout. Navíc oceňují stabilitu – nemovitostní fondy nejsou přímo svázané s krátkodobými výkyvy na finančních trzích. Když se akcie propadají, nemovitosti často drží hodnotu. Vnímáme také posun – moderní portfolia už nejsou jen 60 procent akcie a 40 procent dluhopisy. Nemovitosti dnes patří mezi plnohodnotné investiční třídy.

Jak to funguje v zahraničí, třeba v USA?

V USA jsou populární zejména akciové realitní fondy typu REIT, které jsou výrazně volatilnější. V českém prostředí představuje nemovitostní fond stále spíše konzervativní a defenzivní nástroj. To může být pro dlouhodobého investora výhodou.

Jaké typy nemovitostí ve fondu máte?

Fond Trigea se snaží o vnitřní diverzifikaci. V portfoliu máme administrativní budovy, obchodní centra i logistiku – v Česku a v Polsku. Dřív to bylo zhruba rovnoměrně, nyní po akvizici obchodního centra Arkády Pankrác převážila retailová složka.

Na čem fond vydělává?

Hlavní část výnosů přináší pravidelné nájemné z našich budov. Máme stabilní nájemce a dlouhodobé smlouvy, což vytváří pevný základ, na kterém fond stojí.

Zvažujete do budoucna i rezidenční segment?

V tuto chvíli ho v portfoliu nemáme, ale nevylučujeme to. Rezidenční nemovitosti jsou z hlediska správy náročnější, často s vyšší fluktuací a kratšími nájemními smlouvami. Ale jejich cena v posledních letech výrazně roste a některé novostavby už běžně mají inflační doložky – podobně jako komerční nemovitosti.

Jakou má fond dnes velikost?

Hodnota fondu je aktuálně přes 13 miliard korun, hodnota spravovaných nemovitostí přesahuje 16 miliard.

A co výnosy?

Cílené zhodnocení fondu je 4–7 % ročně. Tomu odpovídá i náš výběr nemovitostí. V posledních dvou letech jsme díky vysokým nájmům a inflačním doložkám dosáhli přes 7 %, dlouhodobý průměr je okolo 6,4 % ročně.

Vyplatí se mít retailový i kvalifikovaný fond?

Oba mají v našem systému důležité místo. Kvalifikovaný fond je vhodný pro větší investory, retailový naopak nabízí přístupnost – lidé mohou investovat pravidelně už od 500 Kč měsíčně. A díky rozptýlení vkladu mezi tisíce investorů je stabilnější vůči výkyvům, které by způsobil například odchod velkého institucionálního partnera.

Zlepšuje se podle vás finanční gramotnost?

Rozhodně ano. A velmi pozitivně vnímám i to, že stát umožnil vznik produktů, jako je DIP. Lidé si začínají uvědomovat, že odpovědnost za důstojné stáří je do značné míry na nich. A čím dříve začnou, tím větší šanci mají na úspěšné zajištění.

Peníze BrandInsight: Partnerem článku je Trigea

Radim Zelený

Autor článku Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Důchod, o jakém sníte. Jak si vybrat úspory z DIPu

29. 5. 2025 | Petr Kučera

Důchod, o jakém sníte. Jak si vybrat úspory z DIPu

Konečně je vám 60 let a můžete si vybrat úspory z dlouhodobého investičního produktu. Vysvětlíme, jak to funguje. I pro horší situace: když chcete DIP zrušit předčasně, nebo když se... celý článek

Jak si změnit DIP. Chcete investovat jinam, nebo rovnou i jinde?

22. 5. 2025 | Petr Kučera

Jak si změnit DIP. Chcete investovat jinam, nebo rovnou i jinde?

Písmeno D ve zkratce DIP znamená dlouhodobý. Během tak dlouhé doby ale můžete měnit jak složení toho, co čeho investujete, tak společnost, s kterou investujete. Tady je přehled, jak... celý článek

DIP, ať je v důchodu líp. Jaké poplatky vás čekají a na co si dát pozor

29. 4. 2025 | Petr Kučera | 3 komentáře

DIP, ať je v důchodu líp. Jaké poplatky vás čekají a na co si dát pozor

Zadarmo vám nikdo úspory na důchod nezhodnotí. Proč ale platit zbytečně vysoké poplatky za něco, co je jinde levnější? Ukážeme, jak moc vám mohou sebrat z výnosu vašich investic.

Nemáte peníze na nové investice? Stát vám přispěje i na starší. Má podmínku

25. 4. 2025 | Petr Kučera | 3 komentáře

Nemáte peníze na nové investice? Stát vám přispěje i na starší. Má podmínku

Na daňovou úlevu můžete dosáhnout i v případě, že nemáte dost volných peněz nebo nevíte, kam je teď investovat. Za nový vklad do státem podporovaného DIPu se totiž považuje také převod... celý článek

Penzijko, nebo DIP? Vysvětlíme, v čem je rozdíl. Můžete mít obojí

16. 4. 2025 | Petr Kučera

Penzijko, nebo DIP? Vysvětlíme, v čem je rozdíl. Můžete mít obojí

Penzijní připojištění určitě znáte – i když se dneska už jmenuje jinak. Ale co novinka nazvaná dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Obojí vás má zajistit na důchod, k obojímu dostáváte... celý článek

Partners Financial Services