Finanční rezerva
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla
Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Tomáš Hudeček
politik, primátor Prahy
Milan Jančík
politik a podnikatel
52,78 %
z 36 duelů
50,00 %
z 38 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Investice do stříbra: cena kovu musí porazit českou DPH
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 1. 2010 17:05, Argent Goldmann
DPH problém je. V první řadě morální: stříbro kupuju proto, abych se zabezpečil proti nezodpovědné fiskální a monetární politice státu. A ještě mu za to mám platit?
Dále je to samozřejmě problém finanční. Stačí se kouknout na stránky obchodníků se stříbrem, za kolik vykupují. Rozdíl nákupní a prodejní ceny je obrovský (oproti zlatu) a je to způsobeno především tou DPH. Když si zlato koupím jako fyzická osoba, zaplatím obchodníkovi DPH a on ho pošle státu (čili on utrží cenu bez DPH). Pokud obchodník ode mne vykupuje, s DPH se vůbec nic neděje! Nikdo jí v ten moment nedostane zpět!
DPH má dvě řešení:
1) Koupit stříbro na firmu ze zahraniční v rámci EU. Pokud je vaše firma plátcem DPH, zahraniční dodavatel mu stříbro pošle za cenu bez DPH (ověřeno). Pak už je jen otázka, co s tím Ag v účetnictví dále. Buď ho nechat ve firmě a čekat, že stát DPH (po vzoru zlata) na Ag zruší také (pak si to bez daně odprodám sobě jako fyzické osobě), nebo čekat na jinou změnu (státní bankrot, hyperinflace, kolaps státu) a pak si ho prostě vzít.
2) Koupit stříbro v zemi EU, kde je na něj nižší (7%) DPH a pak ho zcela legálně přivézt do ČR. Jelikož půjde o nákup v rámci EU, DPH se nedoplácí, ani se neplatí clo. A i kdyby, kdo to na neexistujících hranicích zkontroluje? Podle mne pokud to člověk nedělá na kšeft (neprodává to pak na černo po českých aukcích = NedovolenéPodnikání+DaňovýÚnik ),ale nakupuje jen pro sebe, není na tom nic špatného.
Každopádně DPH je třeba brát jako vážné negativum a snažit se ho eliminovat. Fyzické kovy se nakupují jako dlouhodobá investice a jako pojistka proti zásadním ekonomicko-politickým zvratům. Na krátkodobé spekulace tu je burzovní "papírové" stříbro, kde se DPH neřeší vůbec, ale zase člověk má v ruce jen papír (a vzhledem k tomu, že na burze se obchoduje s daleko větším objemem stříbra, než ho reálně existuje, je to z pohledu dlouhodbé investice velký risk).
Docela věřím, že až půjdu do penze, o DPH se bude učit pouze v dějepise (děti se budou ptát, proč jsme politikům platili 20% za to, že jsme si za své zdaněné peníze něco koupili - budou na to čučet stejně jako na nevolnictví, robotu a desátky) a tudíž při prodeji stříbra vám DPH už nikdo nedá. Nebo ještě prvděpodobněji: až půjdu do penze, žádné jiné peníze, než zlato a stříbro už ani platit nebudou. Současný experiment s nekrytou papírovou měnou brzy zkolabuje, jako vždy v dějinách. No a to stříbro bude mít takovou hodnotu, jako bude mít "burzovní" cenu, ne cenu s DPH.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 1. 2010 1:57, Kobe
Píšete: " Stát může začít stíhat spekulanty se stříbrem, kteří nám zničili burzu... "
Tak jednak v ČR není co zničit, leda tak "komoditní burzu" Brno :)
A vnímání stříbra jako spekulativního nástroje u nás nelze srovnávat s USA.
Možný scénář naznačují 50. léta. Jo držení zlata, to byl v té době jiný adrenalin.
Otázka, zda stojí 7% za větší anonymitu, je jistě legitimní.
Odpověď ale není tak jednoznačná.
On ten "import" na vlastní triko má totiž i své náklady a rizika.
A oficiální zásilky od velkých, tedy důvěryhodných zahraničních dodavatelů, již 7% DPH nezajišťují.
Taková firma se totiž musí od 35.000 € obratu v ČR registrovat a účtovat naši sazbu DPH.
A to je pro obchodníka zatraceně nízká hranice.
Ale nákup v ČR nikomu nevnucuji, jen uvádím i protiargumenty.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 23 komentářů)
24. 9. 2018 15:42
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 8. 2018 15:59 | Stefan
25. 2. 2012 17:58 | František Sousedík
Citace - Argent Goldmann / 12.01.2010 17:05
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 12. 2011 14:20 | Andrea
8. 9. 2010 10:03 | Martinc13
18. 7. 2010 21:28 | Biermann
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 7. 2010 15:51 | Kuba
14. 1. 2010 23:02 | Argo
Já tady nemluvím o zásilkách, na které se vztahuje delivery treshold. Zásilky jsou nevhodné jadnak kvůli tomu limitu a jednak kvůli ztrátě anonymity - jednak musíte platit předem bankou (jedna stopa) a jednak musíte sdělit doručovací adresu (druhá stopa). Jediná možnost je kupovat na místě za hotové. Pak můžete mít anonymitu i nízkou DPH! Zaject pár km za hranice zvládne každý, nehledě k tomu, že tam plno lidí stejně jezdí služebně či na nákupy, do akvaparků, atd...
Dále taky tady nemluvím z pozice obchodníka, ale z pozice obyčejného člověka, který chce mít určitou finanční jistotu, třeba i na stará kolena. No a když párkrát do roka stejně jedu na západ a pokaždé za pár (desítek)tisíc euro nakoupím, zcela jistě si do penze stihnu vytvořit dostatečnou rezervu. Navíc obchodníci na západě by byli sami proti sobě, kdyby klienty odrazovali ztrátou anonymity a jinými opruzy. Takže většína z nich nadlimitní nákup ochotně rozdělí na víc a pak ani nechtějí vidět pas.
Navíc od několika známých jsem již slyšel, že jim bylo prodáno (i od velkého obchodníka) stříbro zcela bez DPH, stačilo nahlásit international VAT ID (DIČ). Nechtěli vidět ani zmocnění, že za danou firmu mohou jednat (kdyby teoreticky uvedli DIČ České pošty, prošlo by to), nikdo ani nechtěl ofocovat pas. Ale to se asi nemusí povést pokaždé, úvádím to spíš jako zajímavost. Každopádně kupovat v CZ unci řádově za 600Kč, když po 1-2 hodinách jízdy lze nakupovat za řádově 400Kč, má smysl opravdu pouze pro sběratele nakupující po jednotlivých kusech, či pro lidi, kteří kupují jeden kousek v krabičce jako dárek vnučce. Prostě z pohledu investora či "penzijního spořitele" má vliv každé procento, natož desítky procent.
14. 1. 2010 1:57 | Kobe
Otázka, zda stojí 7% za větší anonymitu, je jistě legitimní. Odpověď ale není tak jednoznačná. On ten "import" na vlastní triko má totiž i své náklady a rizika. A oficiální zásilky od velkých, tedy důvěryhodných zahraničních dodavatelů, již 7% DPH nezajišťují. Taková firma se totiž musí od 35.000 € obratu v ČR registrovat a účtovat naši sazbu DPH. A to je pro obchodníka zatraceně nízká hranice.
Ale nákup v ČR nikomu nevnucuji, jen uvádím i protiargumenty.
12. 1. 2010 20:41 | jay
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 1. 2010 17:17 | Jan Dvořák
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 1. 2010 18:28 | Jirka
Citace - Kobe / 13.01.2010 15:35
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 1. 2010 15:35 | Kobe
1. Ve výsledku není výhoda kupovat stříbro v zahraničí oproti ČR. Od tuzemského dodavatele sice dostane cenu s daní ale tu si automaticky odečte při prvním přiznání k DPH. Tedy pro puntičkáře, rozdíl je pouze v hodnotě peněz deponovaných na omezenou dobu u státu, tedy zanedbatelná položka.
2. Netřeba aby firma kde hromadíte stříbro měla nějaký speciální živnostňák. Stačí obyčejný nákup a prodej, to má snad každé s.r.o.. Stříbro nepodléhá žádnému komplikovanému režimu, může s ním obchodovat každý, jako třeba s železem. Pokud se pak nakoupený kov účetně zařadí na sklad, nejde položka do nákladů ( tím není zajímavá pro FÚ ). Pouze se odečte DPH, jako u ostatních skladovaných položek.
A nějakého vyvlastňování oficiálně drženého stříbra bych se v budoucnu také nebál. To by totiž hrozilo pouze v době zásadního rozvratu ekonomiky a státu. Nastala-li by taková situace, ve všeobecném chaosu by krach nějakého eseróčka či jiný tunel zcela zapadl.
12. 1. 2010 9:55 | Jan Dvořák
Záleží na tom, kdo od koho kupuje. Pokud si já jako fyzická osoby koupím stříbro, platím k tomu DPH. Pokud půjdu třeba do banky ho prodat, těžko ho ode mě vykoupí za cenu kovu plus DPH.
13. 1. 2010 12:04 | Argent Goldmann
Citace - Ing. Šimon Rybář / 12.01.2010 20:49
Nezlobím se, ale nepíšu. Asi se v DPH nevyznáte.
Plátcem DPH nejsem JÁ, ale moje SRO či AS. Ano, moje firma bez DPH nakoupit může. Ale pouze z EU zahraniční. Pokud bude nakupovat v ČR, vždy DHP v ceně (dodavateli) zaplatí a následně si ho za určitých podmínek může odečíst.
Ale má to dva podstatné háčky:
1) To stříboro pak patří firmě a ne mně jako fyzické osobě. Když mi ho moje vlastní fima prodá, tak opět s DPH. A já jako osoba už si ho neodečtu.
2) Aby si firma odečetla DPH, tak musí vše probíhat oficiálně: platba prodejci předem, faktura. Zbydou stopy. Až stát opět bude drahé kovy vyvlastňovat (což se dělo i ve "svobodných" USA), přijdete o ně hned po těch, co mají papírové/burzovní kovy. Kdežto když si zajdu do levné pražské arabské směnárny pro eura a za ně pak nakoupím stříbro v zahraničí s 7% DPH za hotové, nikdo neví, co mám zahrabané na zahradě či zazděné ve sklepě či uložené v bankovním (či firemním) rezoru.
A další váš omyl: když něco prodám neplátci, neznamená to, že mu to mohu prodat bez DPH, ale pouze to, že on si DPH on neodečte. Ještě jsem se nevšiml, že by vám třeba v Makru dali zboží za cenu bez DPH jen proto, že nejste registrovaný plátce DPH. Takže ani jako firma-neplátce to přeci nikde nemohu koupit bez DPH.
Další otázka je, jako co to stříbro firma kupuje. Jestli jako investici, nebo jako materiál na sklad (pak je ale potřeba mít živnosťák na výrobu něčeho ze stříbra, registraci na puncovním úřadě, atd...). Ale stejně by to nepomohlo, viz celý můj přispěvek.
Prostě kdyby se DPH dalo takto snadno a legálně vyhnout, dělal by to každý. Podle vás prostě firma-neplátce může koupit lyže, boty, televize, ... bez DPH a pak je i bez DPH prodat koncové osobě. Ale ani jedno není pravda.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
13. 1. 2010 11:48 | Jirka
Citace - Jan Dvořák / 12.01.2010 17:17
To není pravda. Je rozdíl, jestli si koupím 100 uncí, nebo 120. Ani po kolapsu mi nebude jedno, jestli mám naspořeno 10.000 12.000 uncí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 1. 2010 20:49 | Ing. Šimon Rybář
Citace - Argent Goldmann / 12.01.2010 17:05
Ano, potud je Vaše informace ok. Dál, nezlobte se, píšete bludy. DPH se dá vyhnout, aniž bych něco vozil ze zahraničí. Viz výše, někteří už ten mechanismus popsali. Jde to, vím z vlastní zkušenosti - prostě to dáte na firmu - plátce DPH. Pokud plátce nejste, budete jednoduše prodávat opět neplátci. Nedělejte z toho vědu a slohové cvičení - nemáte pravdu, respektive si jen neumíte poradit v praxi a vymýšlíte zbytečné abstraktní konstrukce. Nebo nakupujte zlato - to je bez DPH. Vám asi nebude vadit, že je totálně předražené ... jo jo, někde se ta absence DPH v rámci Evropy projevit musela :)))
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 1. 2010 17:05 | Argent Goldmann
Dále je to samozřejmě problém finanční. Stačí se kouknout na stránky obchodníků se stříbrem, za kolik vykupují. Rozdíl nákupní a prodejní ceny je obrovský (oproti zlatu) a je to způsobeno především tou DPH. Když si zlato koupím jako fyzická osoba, zaplatím obchodníkovi DPH a on ho pošle státu (čili on utrží cenu bez DPH). Pokud obchodník ode mne vykupuje, s DPH se vůbec nic neděje! Nikdo jí v ten moment nedostane zpět!
DPH má dvě řešení: 1) Koupit stříbro na firmu ze zahraniční v rámci EU. Pokud je vaše firma plátcem DPH, zahraniční dodavatel mu stříbro pošle za cenu bez DPH (ověřeno). Pak už je jen otázka, co s tím Ag v účetnictví dále. Buď ho nechat ve firmě a čekat, že stát DPH (po vzoru zlata) na Ag zruší také (pak si to bez daně odprodám sobě jako fyzické osobě), nebo čekat na jinou změnu (státní bankrot, hyperinflace, kolaps státu) a pak si ho prostě vzít. 2) Koupit stříbro v zemi EU, kde je na něj nižší (7%) DPH a pak ho zcela legálně přivézt do ČR. Jelikož půjde o nákup v rámci EU, DPH se nedoplácí, ani se neplatí clo. A i kdyby, kdo to na neexistujících hranicích zkontroluje? Podle mne pokud to člověk nedělá na kšeft (neprodává to pak na černo po českých aukcích = NedovolenéPodnikání+DaňovýÚnik ),ale nakupuje jen pro sebe, není na tom nic špatného.
Každopádně DPH je třeba brát jako vážné negativum a snažit se ho eliminovat. Fyzické kovy se nakupují jako dlouhodobá investice a jako pojistka proti zásadním ekonomicko-politickým zvratům. Na krátkodobé spekulace tu je burzovní "papírové" stříbro, kde se DPH neřeší vůbec, ale zase člověk má v ruce jen papír (a vzhledem k tomu, že na burze se obchoduje s daleko větším objemem stříbra, než ho reálně existuje, je to z pohledu dlouhodbé investice velký risk). Docela věřím, že až půjdu do penze, o DPH se bude učit pouze v dějepise (děti se budou ptát, proč jsme politikům platili 20% za to, že jsme si za své zdaněné peníze něco koupili - budou na to čučet stejně jako na nevolnictví, robotu a desátky) a tudíž při prodeji stříbra vám DPH už nikdo nedá. Nebo ještě prvděpodobněji: až půjdu do penze, žádné jiné peníze, než zlato a stříbro už ani platit nebudou. Současný experiment s nekrytou papírovou měnou brzy zkolabuje, jako vždy v dějinách. No a to stříbro bude mít takovou hodnotu, jako bude mít "burzovní" cenu, ne cenu s DPH.
12. 1. 2010 12:51 | Kobe
12. 1. 2010 11:29 | Karel Dusek
Je to obousecna zbran... Kdyz koupim s DPH 20% a prote realizuju zisk rekneme po 3 letech nevim jake bude DPH za 3 roky.. pri vitezstvi CSSD treba 30%?... Takze zde me to ohloda pripadny zisk (nebo zvetsi ztratu)... Proste DPH funguje jako spread u warrantu ci upci.. musi se na to koukat s tou potencionalni pakou vuci zlatu...
Dalsi nevyhodou je podle me "maly" trh v CR.. Pri prodeji do ciziny se vyplati prodavat jen tem statum, ktere maji vyssi dan (ostatni nebudou mit zajem) protoze loklane sezenou levneji.
Chce proto podle me dusledne zvazit i rizika.. A ne jen vyhody ohledne "inflace penez..."
Stránka 1/2
Předchozí