Nenechte partnera na holičkách aneb co by měl vědět o rodinných financích

redakce Peníze.CZ | rubrika: Jak na to | 6. 10. 2009 | 3 komentáře
Ve spoustě rodin se o finance stará jen jeden z partnerů. Pokud se mu náhle něco stane, může se zbytek rodiny ocitnout ve finanční tísni. Přinášíme šest rad, jak partnerovi orientaci v rodinných financích v takovém případě ulehčit.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 3 komentářů)

6. 10. 2009 22:32 | Lukáš

"Rovněž je užitečné založit si několik složek pro jednotlivé typy finančních produktů. Do těchto složek ukládejte důležité listiny, jako smlouvy, výpisy z účtů či potvrzení o přijetí investičních příkazů. Tyto složky by měl doplnit ještě seznam s čísly účtů, internetovými adresami a přihlašovacími jmény a hesly pro jejich ovládání."
- To snad ani nemyslíte vážně!!! Na jedno místo dát číslo účtu, internetovou adresu, heslo apod. Pak už jen aby přišel zloděj a v klidu si tyto údaje odnesl. Všude se říká že hesla, a u bankovních účtů to podle mě platí trojnásob, nikde nepsat!!!! To je jako kdyby jste radili, aby si uživatel platební karty napsal její pin dozadu za svůj podpis. Netvrdím, že by ta hesla pro takovýto případ neměla být poznamenána - je to rozumné, ale ne takovým způsobem jak uvádíte. Určitě musí být naprosto odděleně a jen osoba, která by to měla použít, by měla být schopna správně spárovat hesla a čísla účtů apod.
Navíc pokud se nemýlím, tak to že své přístupové udaje např. do internetového bankovnictví někomu sdělím (ikdyž je to v dobrém úmyslu) tak tím porušuji pravidla bank, která toto ve svých podmínkách snad vždy přísně zakazují!!! Proto existují možnosti jako jsou spoluvlastníci, všeobecní disponenti apod.
Nemohu jinak než tento článek hodnotit negativně..... Dle mého názoru obsahuje faktické chyby a zavádějící rady.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2009 14:16 | cml11

Mě spíš zaujalo "Proto by ve vaší knihovně neměly chybět knihy, které i začátečníkům jasně vysvětlí, jak rodinné finance řídit." Přijde mi to jako zbytečné. Nějak si nedovedu představit pozůstalého, který se při nenadálém úmrtí blízké osoby nahonem pustí do studia literatury o kterou nikdy nejevil zájem. A i když náhodou bude chtít, jakoukoli knihu sežene do pár dní po internetu.
Co určitě pomůže, je pravidelné seznamování partnera se stavem rodinných financí a produktů do nichž jsou rozloženy, včetně plánů pro jednotlivé produkty do budoucna, a s formami zajištění. Pokud má partner alespoň takovouto představu, stačí pak jen pečlivě archivovat všechny smlouvy a výpisy na jednom místě, kde si pozůstalý detaily už najde. Jestli se v detailech z nutnosti nakonec vyzná sám, nebo si k tomu někoho přizve, už stejně neovlivníte.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2009 8:46 | Mr. R.

"Obecně se dá říct, že finanční rezerva, která by měla být ihned k dispozici, by měla pokrýt výdaje domácnosti na zhruba půl roku." Zajímalo by mě kolik rodin takovou finanční rezervu má. Můj odhad je že jí má do 10-ti procent rodin.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Dlouhý

exministr a ekonom

Ondřej Trojan

producent

Vladimír Dlouhý
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Trojan
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services