Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vadilo by vám platit za igelitové tašky v supermarketech?

Ministerstvo životního prostředí chce, aby se za plastové nákupní tašky muselo v obchodech platit. Logika je jednoduchá, když nebudou zadarmo, Češi si jich budou brát jen tolik, kolik jich potřebují. Vadilo by vám takové opatření? Napište, co si o tom myslíte.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 3. 2009 9:03, ACIDtick

Mě by nejvíc vadila další zbytečná státní regulace života. Já tašku zadarmo beru jako službu a jako jeden z argumentů pro výběr obchodu. Tašku použiji vícekrát (např. jako PatrikChrz pro odnos tříděného odpadu) a důsledně je třídím. Pokud je někdo ekologicky přecitlivělý nemusí si tašku brát zadarmo, ale koupit si lepší, větší.


Zvláštní je, že regulovat cenu tašek lze, ale regulovat cenu el. energie pro domácnosti nelze. No ale zvýšila by se tímto opatřením zaměstnanost - úředníci pro analýzu vhodné ceny tašek, pro rozhodování o ceně, pro kontrolu vybírání poplatků atd. :)))

Reagovat

 

+23
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 3. 2009 7:45, atomts

Určitě nevadilo, když vidím jak s něma lidé plýtvají, pokud jsou zadarmo.

Reagovat

 

-17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

19. 3. 2009 20:53 | Tom

Zdravicko. Myslim si ze igelitove tasky jsou prezitek, musime je nahradit papirovymi, jine reseni neexistuje.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 3. 2009 21:55 | Kodl

Nevidím důvod proč je platit. Lepší varianta je používat i papírové, aby si zákazník mohl vybrat, zda chce papírové nebo igelitové. Pokladní se může zeptat, již jsem se setkal s tím, že to funguje.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

20. 3. 2009 10:48 | KLara

A proč na ně vlastně neuvalit ekologickou daň? Na obchodnících by pak zůstala "svoboda" v tom, zda budou tašky z lásky ke svým zákazníkům dotovat, či ne. Moc by se mi ovšem potom líbilo, kdyby prostředky vybrané z této daně byly využity v ekologické oblasti - čímž nemám na mysli nová kožená křesla pro úředníky MZP. To by ale asi byla dost naivní představa... Líbí se mi u nás v Albertu, že mají hned u pokladen velkou hromadu papírových přepravek od zeleniny atd. kam lze nákup velmi pohodlně naskládat a odnést třeba do auta. Když papírovou krabici žádám v Bille, dívají se na mne jako na zjevení a většinou nepořídím. Na nákup chodím s klasickou nákupní taškou na dvě dlouhá ucha přes rameno, lépe se nese a co se nevejde, naskládám do krabice opřu o bok a mám i v pohodě volnou ruku na odemykání. Tašky řežou do ruky, trhají se, do koše moc použít nejdou, protože má každá ve dně po jednom použití alespoň jednu díru.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

20. 3. 2009 12:27 | Jarča

Dobrý den, je pravda, že je moc odpadu plastových tašek, ale zase na druhé straně nevidím důvod si za tašky v obchodě platit, někdo už neví jak by ještě víc lidi odral z jejich peněz, poslanci kolikrát neví za jakou částku spousta lidí žije, a ani to nechce vědět, jen vymýšlí co by se mohlo zpoplatnit a svádí to na životní prostředí.Pak se peníze roztočí a je to, občan opět nemá z toho nic a taky se nic nedoví.To se pak hospodaří z peněz daňových poplatníků. Hezký den, Jarča
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

20. 3. 2009 12:40 | Vladimír Goby

Vadí igelitové pytlíky na rohlíky, chleba a ...........podobně, proč nelze pytlíky vyrobit z průhledného papírového pytlíku o dostatečné pevnosti, ano za igelitové tašky platit a igelitové vytlíky nahradit jiným pytlíkem z průhledné ekologické látky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

20. 3. 2009 20:59 | Lamák

Hm, když už zase vládní úřednická kvalita chce něco zpoplatňovat, tak ať také řeknou, do čeho pak ty získané peníze budou investovat. Chtěl bych to vědět předem aby ty penízky nezmizely na odměnách atd. Ono totiž zdaňovat, zpoplatňovat umí každý idiot.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

22. 3. 2009 17:05 | beed

když bude na těch taškách fotka toho v...Bursíka tak si ji nikdo nevezme ani zadarmo, natož za korunu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

22. 3. 2009 17:42 | radek

Všude v kultivovaných zemích západní evropy , se igelitové tašky davájí už 30 roků ,v všude zadarmo .To jen u nás si všichni opět vymysleli další zdroj svých příjmů v podobě igelitových tašek. Není to málo peněz co inkasují měsíčně velké obchodní řetězce , ke svým již tak tůčným příjmům .
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

23. 3. 2009 10:12 | olda

Určitě. Souhlasím s tímto opatřením. VArianou by pak byly tašky z recyklovaného papíru.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

23. 3. 2009 10:34 | Jaromír Adámek

Já bych igelitové tašky zrušil úplně a zavedl papírové pytlíky, či pevné tašky na více nákupů z lehce rozložitelného materiálu.
Taky by nebylo špatné mít u každé pokladny člověka, který vám to do těch pytlíků sám vloží...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

23. 3. 2009 10:40 | Jaromír Adámek

Taky mi vadí igelitové pytlíky na chleba a rohlíky. Člověk je použije jen na donešení domů a pak je vyhodí, to je snad ještě horší, než ty igelitky na celý nákup, ty člověk aspoň použije vícekrát.
Chce to papírové pytlíky na všechno z recyklovaného papíru.
Jinak použité krabice místo tašky používám taky. V Penny je nechávají mezi stojany, člověk si je vezme, dá si do nich u pokladny nákup a pak je dám do tříděného odpadu mezi papír. Je to ekologické.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

26. 3. 2009 11:32 | Cecilka

Placení za igelitky v obchodech se mi nelíbí. Zásadně chodím nakupovat bez tašky. Za prvé ani žádnou extra na nákupy nemám a za druhé - doby, kdy se šlo do obchodu každý den s plátěnou taškou s gumovýma ušima, jsou snad dávno pryč. Dnes se dělají nákupy ve velkém minimálně na měsíc dopředu a (alespoň já) nikdy nevím, kolik tašek nakonec budu potřebovat. Kromě toho - igelitka zdarma je dobrý tah obchodníka. Většinou má na tašce své logo nebo název obchodu, čímž mu zákazníci dělají reklamu, kamkoli s tou taškou jdou. A pak - člověk si v obchodě neřekne "nekoupím si to, nemám to v čem odnést", protože tašku dostane. Je to + jak pro obchodníka, tak pro zákazníka. Ale i tak je spousta obchodů (včetně supermarketů), kde vám tašku nedají a musíte si ji koupit. A jestli je igelitka ekologický problém? Já osobně igelitky následně používám jako sáček na odpadky. Tak nevím, jestli je ekologičtější koupit si igelitové sáčky do odpadkových košů (které se prodávají a ministerstvu nevadí) nebo dávat odpad do igelitek z obchodu? Řešením asi bude házet kuchyňský odpad přímo do koše na odpadky, plný koš vzít pod paži a odvézt ho hezky ekologicky na kole na skládku, špinavý koš pak umýt ekologickým (?) saponátem prodávaným v neekologické plastové lahvi... Je to jak pohádka O kohoutkovi a slepičce. Takže - pokud ministerstvu vadí igelitky u pokladen zdarma, ať dotuje (spolu s městy) výrobu již existujících igelitů na přírodní bázi, které se samy ve vlhku po několika dnech rozloží. Peníze na to mají - vždyť každý z nás platí nemalé poplatky za odvoz, recyklaci a znehodnocení odpadů. Dokonce i za miminko, které si rodiče ještě nestihli přinést domů z porodnice, je už u Technických služeb daného města vedené ode dne narození jako plátce svozu komunálního odpadu ! Nemám nic proti třídění odpadů (nelíbí se mi papíry, PETky a sklo v komunálním odpadu), ale to je na jinou debatu. A dovolím si ještě reagovat na názory typu "nákupy v papírových taškách" : taky neberu. Bez urážky - takový názor může mít snad jenom chlap, který buď nechodí nakupovat, nebo je schopný odnést nákup maximálně z kufru auta ("ekologický" způsob nakupování) do bytu. Papír používám jinak a jinde.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

3. 6. 2009 20:24 | Jan Juřica

Igelitové tašky jsou již dávno nami zaplaceny. Zadarmo ti přeci nikdo nic nedá. Mám si ji zaplatit znovu? A nebo si mám nosit do obchodu siťovku (děrovanou tašku) jak za komančů? To snad ne. Kolikrat si vzpomenu že potřebuji něco koupit hned při cestě z práce, budu muset tu síťovku nosit všude? I do práce. Nejsem bohužel ještě v duchodovém věku abych ráno vstal, vzal si speciální tašku na nakup a šel nakupovat. Šetřit se musi, ale ať se kaźdý rozumný člověk zamyslí. Taška se hodí do tříděneho odpadu a je to, ne? Nevidím v tom žádný problém. A platit za něco dvakrát? To snad ne.Tady v česku se pomalu už nedivím ničemu. Nechce se jen někdo zviditelnit a neví jak ? No toto ho zviditelní určitě ať to dopadne jakkoliv.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Narok na odstoupeni od smlouvy
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobry den, objednala jsem si v kuchynske studiu novou linku. K jeji montazi doslo pred tydnem, bohuzel to dopadlo tak, ze linka dorazila vyrobena tak, ze nesla smontovat. Doslo k posunu skrinek, takze... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Roman Šmucler

podnikatel

Pavel Skřivánek

podnikatel, agentura Skřivánek

Roman Šmucler
ÚSPĚŠNOST
49,18 %

z 61 duelů
×
Pavel Skřivánek
ÚSPĚŠNOST
42,50 %

z 80 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK