Nízkými příjmy je ohrožen téměř milion Čechů

Eva Sovová | rubrika: Co se děje | 12. 11. 2008 | 14 komentářů
Chudobou trpí v Česku přes 280 tisíc lidí. Potíže vyjít s příjmy má každý měsíc zhruba 7,5 procenta českých rodin. Největší zátěží domácností jsou výdaje na bydlení, splácení hypoték a úvěrů.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 5. 2009 22:45, Eliss

Chci se s Vámi podělit jak člověk dopadne potom,když kvůli zdravotnímu stavu musí nechat po 27letech práci,skončí s částečným invalidním důchodě,který číní 5900kč.Před 2lety jsem musela nechat práci,kde jsem pracovala 15let,jinak celkově mám odpracováno 27let!Na prac.úřadě jsem byla půl roku což nebyla žádná sláva.Během doby 1.5roků se mi podařilo najít práce né,poněvadž u mne hrozí ochrnutí,tak si to žádný zaměstnavatel nechce vzít na triko,ale brigády ano.Můj problém je v tom,že já jsem rozvedená,mám 2děti,které studují.Můj celkový příjem je 12000kč(ČID + alimenty na děti + dět.příd.a vyrovnávak).Jelikož jsem se ptala na co mám vlastně nárok,když mi skončila podpora,tak mimbylo řečeno,že na nic,poněvadž mám příjem - tím mysleli ten ČID.Byt platím 6500kč.Nevím,jak je to možný,že u nás ti co v životě k práci ani nečichli mají více nároku na nějaké dávky,podpory atd.Stát se spíše zaměřuje na lidi,kteří pro ten náš stát nic neudělali než pro lidi,kteří prací a´snaží se nestát fronty na úřadech!!!Naším slavným politikům,bych přála,aby si skusili žit aspoň půl roku s těmi pěnězi co mám já a mnozi mne podobní!!!!

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

5. 5. 2010 15:26 | milka

Protože jim nejde o lidi ale jen o svá břicha.Zapoměli,že oni jsou naši zaměstnanci a mají pracovat pro nás ,jenže oni si myslí,že my jsme jejich poddaní.Takže hurá do voleb aby jsme jim PŘIPOMĚLI KDO VLASTNĚ JSOU.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2010 9:53 | Jarča

je mi 57 let, do důchodu mám 2roky a 8 měsíců = z psychického nátlaku a velké šikany musím ukončit práci, jinak zůstanu na oddělení bez klik jenom s kuličkou. Mám 2 vysoké školy a milion kurzů apod. Musím odejít do předčasného důchodu. Psychicky ten tlak a šikanu nezvládám, jsem na práškách ...... musím do předčasného, protože jsem "STARÁ" a nikde mne nechtějí. Jste stará, drahá a neperspektivní. Chceme jenom mladé lidi, které si zaškolíme a zaučíéme a budou za nástupní mzdu. Proč ? co jsem komu udělala ? Celý život pracuji poctivě, ale proto, že dnes může každý blbec vést a dědit firmu, které vůbec nerozumí a z pozice peněz si hrát na boha, budu celý zbytek života žebračit. Nedostanu ani na zaplacení bytu, jelikož je státní a čistý nájem se pohybuje kolem 8 tisíc korun. Inkaso k tomu a jak mám žít ? Proč dojička krav má lepší důchod než já, která jsem vychovala 2 děti a neustále si zvyšovala kvalifikaci za své peníze. Proč mají lidé se základním vzděláním víc ? Celý život lítam z práce večer (vedoucí pozice) a po nocích se ještě vzdělávám a teď, pro (nechci jmenovat a nadávat)takovou politiku budu hozena do koše = jo, holka, už pro stát nic nědělá, tak co po nás chceš ? Ty platy, které si nahoře dávají za nic!!! bych jednou chtěla mít. Kdyby ti páprdové užvanění měli naše platy = tak by jim mozek taky jinak makal. Kdyby museli počítat, jestli mohou jet do práce autem, jestli to tento měsíc vyjde na benzín nebo ne, tak by taky uvažovali lidsky = ale dejte jim koryta, peníze a v ten moment mají zatemně ní mozku a vidí jenom jako skrblík samé peníze. Víc je nezajímá. Blaho lidstva ? smích !!! jenom sami pro sebe a pod sebe. Je mi ze všeho v této zemi špatně !!!!! Raději bych stála frontu na banány - jako dřív - ale věděla bych, že důchod mi zaručí zaplacení bytu , a chleba, který si budu natřít alespoň máslem. Dnes nebudu mít ani na zaplacení toho bytu. To mám za celoživotní poctivou práci = léky z psychiny (které stojí skoro půl nemocenských dávek), oči pro pláč a duši vyprahlou špínou a zkorumpovaností vrchnosti.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2009 15:41 | Monte

...nemůžu pořád překlenout tu naši šlechtu mafiánskou,proč oni si nesníží (myslím ale pořádně) platy a veškeré výhody,vždyt´oni nevytváří pražádný hodnoty,jediný co umí,je slintat ve sněmovně nesmysly,sprostě si nadávat a v neposlední řadě skoro zadarmo žrát,chlastat a pak se za ty prachy ještě vychrápat.Nezlobte se ale mě se chce blít!!!!!!!!!!!!!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 5. 2009 22:45 | Eliss

Chci se s Vámi podělit jak člověk dopadne potom,když kvůli zdravotnímu stavu musí nechat po 27letech práci,skončí s částečným invalidním důchodě,který číní 5900kč.Před 2lety jsem musela nechat práci,kde jsem pracovala 15let,jinak celkově mám odpracováno 27let!Na prac.úřadě jsem byla půl roku což nebyla žádná sláva.Během doby 1.5roků se mi podařilo najít práce né,poněvadž u mne hrozí ochrnutí,tak si to žádný zaměstnavatel nechce vzít na triko,ale brigády ano.Můj problém je v tom,že já jsem rozvedená,mám 2děti,které studují.Můj celkový příjem je 12000kč(ČID + alimenty na děti + dět.příd.a vyrovnávak).Jelikož jsem se ptala na co mám vlastně nárok,když mi skončila podpora,tak mimbylo řečeno,že na nic,poněvadž mám příjem - tím mysleli ten ČID.Byt platím 6500kč.Nevím,jak je to možný,že u nás ti co v životě k práci ani nečichli mají více nároku na nějaké dávky,podpory atd.Stát se spíše zaměřuje na lidi,kteří pro ten náš stát nic neudělali než pro lidi,kteří prací a´snaží se nestát fronty na úřadech!!!Naším slavným politikům,bych přála,aby si skusili žit aspoň půl roku s těmi pěnězi co mám já a mnozi mne podobní!!!!
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2008 12:18

Zajímavé, jak se mluví o penězích, tak se vždy najde nějaký ten inteligent, který použije výraz "chudý Pražák" a jako příklad uvede nějakou tu absurditu.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 11. 2008 8:02 | Jan K

Většina ze 2 milionu důchodců má důchod víc jak 8000 tisíc. ( a dále nemusí živit děti, byty dostali často od podniků-potom je za 60 tis. odkoupili.....) V porovnání s ostatními postbolševickými státy se mají naši důchodci nejlépe.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 11. 2008 11:03 | Ferda

Máme pro 4 osoby čistý příjem 13 900Kč měsíčně (zatím). Starší dcera studuje, mladý manažer zrušil mé pracovní místo, v našem regionu v mém věku 55 let nemohu už rok sehnat práci. A teď nám sebrali přídavky, protože vloni jme měli o 22Kč vyšší příjem, než povoluje "nečas"...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2008 23:00 | Roman

Jsem státní zaměstnanec (bachař) a můj plat je 16 000 po 9 letech. Mám 2 děti a manželku, která nemá zaměstnání a já ji musím živit. Tak nevím kde vzali těch 8 000. My máme na hlavu 4 000 a s toho platíme hypotéku atd. Je mi líto, že to je takové tady na Ostravsku.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2008 15:57 | Milan

Jak se tak dívám, nestačím se divit 1) 38% populace !!! by trpělo nouzí, pokud by se jim zbytek nesložil na sociální a podobné dávky 2) rodina s příjmem nižším než 8.000,- Kč/hlavu je chudá 3) rodina s příjmem 11.700,- Kč/hlavu má již nadstandard, tak tedy nevím, jestli: a) už patřím do blázince b) někdo si dělá blázny z veřejnosti. Podle dosavadních zkušeností asi to druhé, ale člověk nikdy neví.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2008 15:07 | Nejbohatší chudý

Když tak vezmu třeba chudáky Pražáky, kteří pronajímají svůj byt či dům mimopražským za tržní cenu. U jednoho jsem nějaký čas bydlel, měl minimální plat tehdy něco přes 4000 Kč a k tomu bral nějaké sociální příspěvky na bydlení. Ovšem pronajímal garsonku a pokoj ve svém domku, takže z toho měl příjem nejméně 10000 Kč za měsíc, což pravděpodobně nepřiznával. Kromě toho ten nízký plat měl dohodnutý se svým kamarádem, který ho "zaměstnával", aby mohl platit bývalé manželce pouze minimální příspěvky na děti. Zbytek platu dostával nějak jinak, kromě toho si jezdil do přivydělávat do zahraničí (opravoval nejmíň 2x ročně nějakému cizinci chalupu někde v Německu nebo Itálii). No úplný chudák, který snadno dosáhl na sociální dávky, ale se spoustou nepřiznaných a tudíž nezdaněných příjmů. Nebo třeba taxikář, který neplatil nájem v městském bytě, takže dostal před 15 lety výpověď, ale dosud se z něj nevystěhoval, a městský byt pronajímá za tržní nájemné nějakým asiatům. A takových příběhů je. Všichni to dělají nejspíš jako kdysi J. Čunek, ale dokud se z nich nestanou politici, kterým by to mohlo ohrozit kariéru, ... Zkrátka kde není žalobce, není ani soudce. A pokud "soudce", tedy spíš nějaký úředník na magistrátu, je, tak z těch nelegálních pronájmů městských bytů na něj určitě něco zbude.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2008 12:27 | Jakub

Souhlasim s Pavlem, ta kriteria chudoby jsou divna. Napriklad milionar, ktery nema potrebu pracovat, nema prijem, tudiz je chudy? A ta hranice 8000CZK je taky zvlastni, kdyz to srovnam napr. se Svycarskem (vim, neni v EU, ale mam zkusenost), je to asi desetina nejcastejsiho hrubeho prijmu, ale zaroven ceny bydleni jsou nesrovnatelne vyssi nez v CR. Pokud to neni chybna interpretace autorky clanku, tak jsou ta kriteria fakt spatna... Logictejsi by bylo rict, ze clovek potrebuje k zivotu urcitou obytnou plochu vybavenou elektrinou, teplem a tekouci vodou, kolik potrebuje potravin, elektriny a pod. na mesic, srovnat to s cenami v dane lokalite a pak teprve porovnavat s prijmy a majetkem. Take rict, ze pokud ma clovek aktualne nizky prijem, ale ma velky majetek a je z nej schopen zit nejakou dobu, pak se nepovazuje za chudeho. To by bylo daleko vice vypovidajici.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 11. 2008 8:03 | TOMASSY

V chápání chudoby v Evropě nic shnilého není, spíš v systému odměnování v tom našem. Jsem na tom podobně!!!!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 11. 2008 7:47 | Pavel

Ta kriteria chudoby jsou nějaká zcestná. Já patřím podle statistik mezi 10 000 nejlépe placených lidí v tomto státě, a přesto, když spočítám příjem na hlavu v rodině, tak těch 8000 přelejzáme jen nepatrně, takže jsem skoro chudý. Je něco shnilého v chápaní chudopby v EU.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2008 5:01 | Vítek z Prčice

Vypadá to, že jste ve vaší anketě pozapoměli na důchodce, kterých jsou 2 miliony a většina z nich určitě nemá důchod 8000,- Kč. Ale to by vám značně pokazilo statistiku, že?
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ondřej Fryc

podnikatel a investor, zakladatel Mall.cz

Martin Roman

manažer, ČEZ

Ondřej Fryc
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Martin Roman
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services