Kvíz o ceny. Ukažte, jak jste finančně gramotní!

redakce Peníze.CZ | rubrika: Kvíz | 16. 12. 2022 | 9 komentářů
Deset otázek, které prověří vaše znalosti bankovnictví, spoření, půjček. Každý, kdo dobře odpoví, vyhrává. Protože se v životě neztratí. A pro tři z těch, co budou dobře odpovídat, máme zajímavé ceny.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2022 6:45, kvinar

Česko vzniklo v roce 1993, předpokládal jsem tedy, že kvůli tomu je to chyták a zvolil jsem tento rok ??

+132
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

27. 12. 2022 10:15 | Gabriel Pleska

„Opravdu vynáší“ je podle mě docela obstojný překlad „reálného výnosu“. A vaše přesvědčení, že před rokem 1989 Česko neexistovalo, je asi spíš přání než fakt.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2022 22:43 | krakenn

Zmatených otázek tady bylo hned několik. Např. spoř. účet vynáší i když neporazí inflaci v zadaní oné otázky je napsáno "vynáší" o reálném výnosu tam není řeč , na tuto otázku jsou tedy 2 správné odpovědi. A ona velmi špatně zformulovaná otázka na korunovou měnu v Česku , je jasné , že před r. 1993 žádné Česko neexistovalo
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2022 13:05 | Gabriel Pleska

To bych Moravě nerad udělal o Slezsku nemluvě :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2022 10:22 | Prochy75

Čechy by rozhodně byly vhodnější
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2022 10:01 | Gabriel Pleska

Jo, tohle by si zasloužilo lepší formulaci. O splátkách tam není řeč a já to měl v hlavě tak, že dneska půjčím, za rok vrátím. Není ale důvod, aby to každý viděl zrovna stejně a v praxi se spíš splácí postupně.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2022 9:59 | Gabriel Pleska

Co myslíte, ze kdy by asi tak mohl být třeba tenhle úryvek?
„…tak widjme při zemjch německých Cžesko, Morawu, rakauské Slezsko, Rakausko, Sstjrsko, Korytansko, Kransko, Tylordsko, země přednjch Rakaus etc.“
To je rok 1777, zrovna byl nejblíž po ruce. To slovo s námi žije pěkných pár staletí, snadno dohledám i doklady starší. Někdy jím autoři míní Čechy, někdy české země, někdy se používá míň, někdy víc – ale pořád žije a pořád platí. Uznávám, může to být brané jako chyták, možná až jako chyták podpásový – ale proto taky za úspěšné řešení kvízu npoečítáme jen stoprocentní úspěšnost.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2022 8:42 | JohnBattler

Měl jsem správně 8/10. Zavedení koruny jsem tipl ma 1919 po vzniku ČSR tedy chyba.. Druhá chyba u toho složeného úročení. Tato otázka je podle mě nedostatečně formulovaná. Dal jsem možnost 1% měsíčně což by klidně mohlo být správně. Pokud si půjčím 100 tisíc a měsíčně splatim 1/12 z celkové jistiny + měsíčni urok z aktuálního zůstatku jistiny tak mi bude úrok každým mesicem klesat a tím i splátka. Prvni měsíc bude úrok 1000 Kč, druhý měsíc už jenom 925 Kč atd. Takže za celý rok na urocich zaplatím méně než 12 000. Tak nevím možná moje logika nedává smysl a budu rád když mi to někdo vysvětlí.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2022 8:22 | MaChal

Citace - kvinar / 16.12.2022 06:45

Česko vzniklo v roce 1993, předpokládal jsem tedy, že kvůli tomu je to chyták a zvolil jsem tento rok ??

V roce 1993 vznikla Česká republika. Česko je obecné neformální pojmenování pro Čechy, Moravu a Slezsko, které tu jsou od nepaměti :) Ale souhlasím, otázka má být jasnější, "Čechy" by tady asi byly vhodnější...
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 12. 2022 6:45 | kvinar

Česko vzniklo v roce 1993, předpokládal jsem tedy, že kvůli tomu je to chyták a zvolil jsem tento rok ??
+132
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Ulich

bývalý fotbalista a podnikatel

Pavel Juříček

podnikatel, Brano Group

Ivo Ulich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Pavel Juříček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services