Známe Absurditu roku. Projděte si, co zbytečně komplikuje podnikání

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 3. 5. 2022 | 4 komentáře
Šestnáctý ročník ankety o Absurditu roku zná vítěze. Jde o loňskou novelu zákona o silničním provozu, která nově nařídila boční odstup při předjíždění cyklisty na jeden a půl metru. Vítěznou absurditu navrhla Hospodářská komora a vybrala ji veřejnost v online hlasování. Anketa je součástí soutěží Firma roku a Živnostník roku.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)

6. 5. 2022 0:51 | Michal Kubeček

Citace - L. / 04.05.2022 09:13

Koukám, že dost lidí anketu nepochopilo :-D

Taky jsem si říkal, že ta korelace mezi výsledky původní ankety a té u článku nebude náhodná. Holt je formulace otázky trochu krkolomná a většině čtenářů se asi nechtělo o ní moc přemýšlet.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 5. 2022 13:27 | L.

Citace - Tomáš Kindl / 04.05.2022 12:23

http://www.tomaskindl.cz/2022/05/cykliste-jako-absurdni-absurdita-roku.html

To je dost absurdní článek. Souhlasím nicméně, že zdůvodnění v anketě je opravdu dost odfláknuté. Ve svém minulém příspěvku jsem to rozebral o dost podrobněji.

Nicméně odfláknutý je i ten odkazovaný blogpost. Prakticky neuvádí žádné argumenty. Snad jediná myšlenka je "zákon nemusí být vymáhán" a ta je fatálně špatně. Každý, kdo někdy stanovoval nějaký pravidla ví, že musí být vymáhána, jinak jsou pro smích a neúčinná. Tedy pravidlo, které prakticky nejde vymáhat, je maximálně dobrým nástrojem pro šikanu, nic víc.

Dále správně konstatuje, že "odpovědnost za předjíždění měl (a nadále má) předjíždějící", ale už neudělá ten další krok, že by nazřel, že to činí nové pravidlo zbytečným, respektive škodlivým, protože dvě čísla, co stanovil úředník od stolu nemohou pokrýt bohatost reálných situací. Někdy je metr a půl zbytečně mnoho, někdy zas zoufale málo. Viz opět příklady v mém rozboru níže. (Proč mi to jen připomíná situaci s "maximální povolenou rychlostí".)

No a co se týká volání po "osvědčení v praxi", tomu jsem se též věnoval. "Nepřekvapivě" se pravidlo neosvědčilo, nic nevyřešilo, jen způsobuje další problémy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 5. 2022 12:23 | Tomáš Kindl

Cyklisté jako absurdní absurdita roku: http://www.tomaskindl.cz/2022/05/cykliste-jako-absurdni-absurdita-roku.html
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 5. 2022 9:13 | L.

Koukám, že dost lidí anketu nepochopilo :-D

Ten boční odstup, to je fakt kardinální nesmysl:
1) Velmi těžko se jak kontroluje řidiči, tak postihuje policii, protože auto nemá žádný boční metr. Jelikož je na silnici typicky málo místa, nejde ani použít strategii "tak to vezmi s rezervou"
2) Je definovaný dost komplikovaně, 1.5 metru, ale pod 30 km/h je to jen jeden metr. Tedy i když byste měli fotku a dokázali z ní, že vzdálenost byla třeba metr dvacet, tak musíte ještě dokázat rychlost.
3) Platí jen pro předjíždějící vozidla, nikoli pro vozidla v protisměru. Tedy když cyklistu protijedoucí vozidlo jen těsně lízne, tak je to z hlediska tohohle pravidla vlastně v pohodě. Přitom u protijedoucích se rychlosti sčítají, takže by to pro ně naopak mělo být přísnější.
4) Nebere vůbec v úvahu velikost vozidla. Když 140cm od cyklisty projede malý Smart, který prakticky nezaznamená, tak je to přestupek, ale když 160cm od něj projede skříňová Avia, jejíž vítr ho srazí do příkopu, tak je to v pořádku.

Já sám najedu po silnicích několik tisíc kilometrů za rok. Předtím byli řidiči dementi, co mě předjížděli nebezpečně a rozumní, co předjížděli bezpečně. Po zavedení tohohle pravidla ho dementi ignorují a předjíždí dál bezpečně, rozumní se rozdělili na dvě skupiny. Jedna předjíždí dál bezpečně bez ohledu na pravidla, druhá se ale bojí předjet, aby náhodou něco neporušila a táhne se delší dobu za mnou. Což je dost nepříjemné a musím stále kontrolovat, co dělají. Občas radši zastavím za krajem a nechám je předjet. Takže i pro cyklisty je to jen zhoršení situace.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kováčik

podnikatel, Skrz.cz

Jakub Vágner

rybář a podnikatel

Petr Kováčik
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 3 duelů
×
Jakub Vágner
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services