Jak napsat závěť aneb konec tahanic o majetek

Eva Sovová | rubrika: Jak na to | 24. 6. 2008 | 39 komentářů
Závěť předejde tahanicím příbuzných o majetek. Dá se pořídit vlastnoručně, za účasti svědků nebo u notáře. Myslet na závěť začínají stále víc i majetní lidé mladších věkových kategorií. Poradíme, jak závěť správně napsat.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 6. 2008 18:55, la_da

Jak bude vypadat rozdeleni majetku, kdyz mam treba 2 zletile deti a v zaveti jsem odkazal veskery movity i nemovity majetek manzelce. Jak se bude v tomto pripade postupovat, kdyz mam dum s pozemkem a nejakou nasporenou castku penez a treba pojistky apod? Nebude muset treba manzelka strpet nastehovani deti do domu nabo bude tlacena k prodeji domu a to nebude chtit?

+436
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 39 komentářů)

13. 2. 2014 23:18 | Jaroslav Klaban

Mohu ZÁVĚŤ napsat v procentech? děkuji.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 12. 2013 16:46 | Marie Reitingerová

Chci se zeptat-manžel vlastní polovinu rodinného domku druhá púlka je jeho sestry. Manžel má jednu dceru a 2 vnoučata,jeho dcera nepracuje má dluhy atd. Nechci aby po manželově smrti se mi jeho dcera nastěhovala ke mě a aby dědictví po manželovi dostala až po mé smrti i s mýmí 2 dcerami z prvního manželství.Jak to udělat? Děkuji za odpověď
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 5. 2013 20:57

Citace - la_da / 27.06.2008 18:55

Jak bude vypadat rozdeleni majetku, kdyz mam treba 2 zletile deti a v zaveti jsem odkazal veskery movity i nemovity majetek manzelce. Jak se bude v tomto pripade postupovat, kdyz mam dum s pozemkem a nejakou nasporenou castku penez a treba pojistky apod? Nebude muset treba manzelka strpet nastehovani deti do domu nabo bude tlacena k prodeji domu a to nebude chtit?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 4. 2013 15:11 | Pavla

Chtela bych se zeptat, zda je závěť platná v případě: Jsem rozvedená a mám nezletilého syna. Budeme si s přítelem kupovat byt s tím, že bude psán na mě. Chtěla bych napsat závěť, že v případě úmrtí bude byt mého přítele. Ostatní hlavně finanční prostředky by byly pro syna. Jen nechci, aby nastala situace, kdy můj přítel investuje do našeho bydlení a někdo ho z něj mohl vyhodit. Děkuji za odpověď.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 1. 2013 14:10 | notarskesluzby cz

Do dědictví připadne polovina společného jmění manželů. Pokud se děti nebudou domáhat zákonného nároku neopominutelného dědice, vše připadne manželce. Pokud nárok uplatní, pak bude nutno v dědickém usnesení jejich nárok zohlednit. Od 1.1.2014 pravděpodobně vstoupí v platnost nový občanský zákoník, který podíl neopominutelných dědiců snižuje.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 1. 2013 14:00 | notarskesluzby cz

Teoretická možnost je sepsat u notáře listinu o vydědění. Důvody vydědění musí být ale dány a to že dcera žije nezdravým životem by neobstálo. Jediné nezpochybnitelné řešení je darovací smlouva, kdy by manžel převedl svoji polovinu rodinného domu na vás. Nebo ho alespoň přesvědčte, aby souhlasil s manželskou smlouvou, kdy se jeho polovina domu stane společným jměním manželů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 12. 2012 10:00

Manžel vlastní půlku domku a truhlářskou dílnu .Má jednu dospělou dceru,která žije nezdravým životem atd.Já mám dvě dospělé děti.Nechci aby po manželově smrti si přivlastnila dílnu,která je součástí rodinného domku a ještě aby u mne chtěla bydlet nebo že bych ji měla nějak vyplácet.Jak nejlépe vyřešit tuto situaci.Jeho dcera je samý dluh.Bydlíme ještě s manželovou sestrou ta má druhou půlku domku ale nikde taky není napsáno jaká půlka je čí.Nebylo to nikdy zapotřebí,protože jsme postarší a věříme si.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 11. 2012 12:08

Citace - la_da / 27.06.2008 18:55

Jak bude vypadat rozdeleni majetku, kdyz mam treba 2 zletile deti a v zaveti jsem odkazal veskery movity i nemovity majetek manzelce. Jak se bude v tomto pripade postupovat, kdyz mam dum s pozemkem a nejakou nasporenou castku penez a treba pojistky apod? Nebude muset treba manzelka strpet nastehovani deti do domu nabo bude tlacena k prodeji domu a to nebude chtit?
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 11. 2012 17:41 | notařské služby

Závěť celou sepíšete vlastní rukou a vlastnoručně podepíšete. Pokud Váš podpis bude obsahovat navíc ještě ověřovací doložku, pak tím závěť nepozbyde platnosti, ale žádnou jistotu navíc nezískáte. Doporučuji sepsat závěť notářským zápisem. Je-li to nutné, může notář sepsat notářský zápis i mimo kancelář. Více k tomuto tématu na www.notarskesluzby.cz
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 5. 2012 14:02 | HH

Dobrý den, lze 2 svědky nahradit tím, že svůj podpis (zůstavitele) pouze notářsky ověřím? Tedy nebude to formou notářského zápisu. Děkuji
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 3. 2012 21:01 | marta

dobrý den chtěla jsem se Vás prosím zeptat mam napsanou zavět od pana o kterého jsem se starala ,vlastní rukou a podepsanou ,zvlašt mam podepsanýho svědka ře je svědek ře tu zavět pan podepsal a napsal ,ale ten svědek již nežije ,je to svědectví pravoplatný?ten pan ma neteř ,ale ta se oněj nestarala vše rozepsal v tý zavěti a zaroven jí vyděduje ze všech majetku -ma ta neteř na něco pravo v dědickém řízení ,když ten pan nema ani manželku nebot zemřela ani dětí ,jen neteř a synovce .ten pan tu zavět my dal ,abych sy jí nechala u sebe a k notaři prý nemusí -jsou tam mý inycialy a jejo vlastoruční podpis a datum -jeto pravoplatný děkuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 1. 2012 11:32 | Marie

Dobrý den, musí závěť obsahovat rodné číslo darovaného, nebo může být datum narození a adresa bydliště?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 1. 2012 19:58 | Miroslav

Dobrý den,
Děda mi napsal závět: Já Jan Novák rč, bytem, odkazuji veškeré finanční prostředky Miroslavu Novákovi rč. bytem atd.
Chci se prosím zeptat, může nastat probém pokud není v textu slovíčko SVÉ, tedy odkazuji SVÉ finanční prostředky, nebo to takhle stačí.
děkuji za odpověd
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2011 13:02 | Lenka

Dobrý den, koupila jsem RD, (za finance z mého bytu, který jsem prodala), kde bydlím se svým partnerem. Mám dvě děti, s partnerem žádné nemáme. Chtěla jsem se zeptat, jestli jde řešit situace závětí. Přála bych si, aby v případě mé smrti mohl partner v domku zůstat. Věc se dá řešit věcným břemenem, ale máme už zástavu v bance, kde jsme si půjčovali na dokončení rekonstrukce. Jedná se mi především o to, aby mohl v domku dožít a v případě i jeho smrti zůstal dům mým dětem, ne nikomu z jeho rodiny. Děkuji za odpověď. Lenka Večeřová
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 3. 2011 9:25 | Miroslav Lidák

Dobrý den.Potřeboval bych radu v tom smyslu,že mě zajímá rozdělení majetku,když mám 2 zletilé děti. Jsem rozvedený10 let.Vůbec o mě neprojevují zájem,nezajímají se jak žiji,apod.Chtěl bych sepsat závět je mi 60 roků.chtěl bych odkázat vše své ženě.Uvažuji,jeli možné to sepsat vlastní rukou,nebo jestli je lepší vše sepsat u notáře.Každopádně vůbec nevím jak postupovat,protože tato žena s kterou žiji si to zasluhuje,více jak mé děti. Děkuji za odpověd Miroslav Lidák
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 6. 2009 13:50

Citace - la_da / 27.06.2008 18:55

Jak bude vypadat rozdeleni majetku, kdyz mam treba 2 zletile deti a v zaveti jsem odkazal veskery movity i nemovity majetek manzelce. Jak se bude v tomto pripade postupovat, kdyz mam dum s pozemkem a nejakou nasporenou castku penez a treba pojistky apod? Nebude muset treba manzelka strpet nastehovani deti do domu nabo bude tlacena k prodeji domu a to nebude chtit?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 11. 2008 20:33 | mili

Jakou mám napsat závět,aby nedědili moje dvě děti,ale můj nový druh?Musí vědět o vydědění? Dekuji Mili
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 7. 2008 10:14 | kaxenka

Jak bude vypadat rozdělení majetku máme li s manželem 1 dítě,a manžel z prvního manželství další 2.Koupili jsme dům,který pořád zhodnocujeme,ale nerada bych,aby ho sdědily jeho první 2 děti,které na našem majetku nemají žádný podíl.Může se v závěti uvést jen nějaká určitá částka např.20000,- každému dítěti z prvního manželství?
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 6. 2008 18:55 | la_da

Jak bude vypadat rozdeleni majetku, kdyz mam treba 2 zletile deti a v zaveti jsem odkazal veskery movity i nemovity majetek manzelce. Jak se bude v tomto pripade postupovat, kdyz mam dum s pozemkem a nejakou nasporenou castku penez a treba pojistky apod? Nebude muset treba manzelka strpet nastehovani deti do domu nabo bude tlacena k prodeji domu a to nebude chtit?
+436
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Radim Jančura

podnikatel, Student Agency

Lenka Bradáčová

vrchní státní zástupkyně

Radim Jančura
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Lenka Bradáčová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services