Daňově zvýhodněné stravenky jsou hlavně benefitem pro firmy

Eva Sovová | rubrika: Co se děje | 3. 4. 2008 | 12 komentářů
Stravenky jsou nejčastějším benefitem, který dostávají ke mzdě čeští zaměstnanci. Jenže samy firmy přiznávají, že díky nynějšímu daňovému zvýhodnění stravenek, které chce vláda zrušit, jsou především benefitem pro ně samé.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 4. 2008 13:40, V.Mlich

Otazka v ankete ja spatne formulovana. Ja bych danove zvyhodneni stravy ponechal, ale tak, ze prispevek zamestnavatele by sel do hrube mzdy a zvyhodneni bych promitnul do navyseni slevy na dani z prijmu, at z toho neco maji taky treba zivnostnici. Stravenka jako platidlo je nesmysl, ale nic nebrani, aby restaurace nabidly zamestnancum zakaznicke karty, na kterou by zamestnanec-stamgast za obed platil mene, nez nahodny navstevnik

+47
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

7. 10. 2013 6:22

Je to benefit a pokud zaměstnanec je nemocný, stravenku nedostane! Proč by měl nemocný zaměstnanec oproti zdravému který je v zamestnání dostat to samé?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 2. 2011 11:24 | Laďka Žáková

Dobrý den všem, zaujal mě tento článek, protože právě zpracovávám diplomovou práci na téma "Pracovní motivace". Kdybyste měli chvíli, prosím vás o vyplnění dotazníku týkajícího se této problematiky. Nezabere vám víc než 5 minut a je anonymní. Předem díky. Dotazník: http://uroven-pracovni-motivace.vyplnto.cz/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 3. 2010 9:25 | babička

Stravenky nejsou žádnou výhodou pro zaměstnancej, je lepší dát zaměstnancům o 700,- až 1000,- víc peněz aby měli peníze i když jsou nemocní a nebo když mají dovolenou a od toho se odvíjí i peníze na důchod a všechno ostatní, což stravenky neposkytují.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 2. 2009 8:23 | Hansan

Stravenky je nezbytné zachovat. Umožňují kulturní vyžití zaměstnanců. Díky stravenkám můžu přítelkyni občas pozvat na dobrou večeři se skvělým vínem. O mzdě má manželka přehled, stravenky zapřu. V práci nejsou stravenky na nic, za půl hodiny přestávky žádnou hospodu nestihnu. a brát si volno na to abych využil stravenky je pěkná pitomost. Věřím, že Paroubek si odejde na oběd kdy chce a obědvá dlouho. Žádný dělník si tohle nemůže dovolit. Pokud Paroubek chce můj hlas, měl by ke každé stravence přidat hodinu placeného volna. V současné době slouží stravenky jen pro úřednické vyžírky. Se stravou dělníků nemají nic společného.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 22:38 | Zdeněk

Stravenky je třeba zrušit,protože proč má mít výhodu jen zaměstnanec některé firmy u jiných ji nemají,protože zaměstnavatel nedává benefity,dále ani drobní živnostníci si nemohou ami sobě stravenky koupit,takž je zvýhodněna asi pouze část pracujících.
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 16:39 | Dan

Vetsi blbost nez jednorazovy platidlo na segment produktu a to jeste barevny a s hologramem neznam. Kolik lidi se tim proboha zivi? Kolik stoji vyroba takovy stravenky? Zruste uz to konecne a venujte se dulezitejsim vecem. Zamerne neresim benefity, danove ulevy, zneuzivani atd. to je proste na jinou debatu.
D.
+18
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 13:40 | V.Mlich

Otazka v ankete ja spatne formulovana. Ja bych danove zvyhodneni stravy ponechal, ale tak, ze prispevek zamestnavatele by sel do hrube mzdy a zvyhodneni bych promitnul do navyseni slevy na dani z prijmu, at z toho neco maji taky treba zivnostnici. Stravenka jako platidlo je nesmysl, ale nic nebrani, aby restaurace nabidly zamestnancum zakaznicke karty, na kterou by zamestnanec-stamgast za obed platil mene, nez nahodny navstevnik
+47
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 13:35 | Mirek

Takže tento článek vlastně jen potvrzuje ,že pan premiér měl na schůzce s odboráři a zaměstnavateli na téma stravenek zřejmě naprostou pravdu . Řekl to sice zkráceně po svém a "trochu" drsně ,ale možná ,že to byl jediný způsob ,aby si toho někdo vůbec všimnul. Nikita Chruščov si kdysi při svém vystoupení v OSN sundal botu a tloukl s ní do řečnického pultu . Třeba i on měl důvod , aby jeho vystoupení někdo vůbec zaregistroval ....
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 12:23 | Pierre

ZRUŠIT STRAVENKY A NEDĚLAT ŽÁDNÁ DAŇOVÁ ZVÝHODNĚNÍ. A věřte, že nedojde k žádným katastrofickým scénářům hlady umírajících zaměstnanců, naopak trh, invence zaměstnavatelů v motivačních programech, invence poskytovatelů stravování, invence ostatních hráčů v nabídce takových služeb, o kterých zatím v pohodlnosti, strnulosti a státní zabetonovanosti tohoto stávajícího systému nemůže být řeč.
+42
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 12:05 | bredy.jinak.cz

Stravenky bych zrušil, ale daňové zvýhodnění obědů bych nechal. Například tak, že by každý pracující měl nárok na slevu na dani ve výši odpovídající současného zvýhodněni odpovídající jednomu obědu, pokud prokáže, že více než 6 hodin trávil v zaměstnání. Finanční úřad to může kontrolovat doložením nějakého docházkového listu nebo jinými doklady, že se jednalo o oběd v době práce. Zaměstnavatel by mohl peníze na obedy přidat k čistému platu a tyto peníze by si mohl započíst do nákladů. Živnostník by měl stejné právo...
Dnes se stravenky používají k placení nepotravinářských výrobků a dokonce i služeb, takže efekt by byl stejný. A člověk musí jíst, takže nakonec by na ten oběd stejně šel a je fuk, jestli vyhodu uplatnil na nákup třeba oblečení a pak se ze svého čistého platu najedl. Peníze jako peníze.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 10:00 | Mirek

Stravenky sice jako zaměstnanec nemám ,ale téměř denně jsem svědkem jejich používání při platbách v obchodech . Ještě nikdy jsem nezažil ,aby prodavačka rozlišovala co se stravenkou zaplatit dá a co už ne . Jí je totiž naprosto jedno jestli to utratíte za chleba nebo za kuřivo . Je to pro ni totiž pouze kšeft a každá prodaná věc je přínosem do pokladny . Přestože "nefasujeme "stravenky tak i můj zaměstnavatel uplatňuje 55% zvýhodnění provozováním vlastního závodního stravování . Já jsem spokojený s cenou , širokou nabídkou i dostupností a i pro zaměstnavatele je to zřejmě výhodné .
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 4. 2008 7:34 | MoB

Já jsem pro zrušení, i když jsem zaměstnanec. Např. už mě nebaví ponižující dotazy "vracíte ze stravenek?" - to by mělo být při nákupu jídla v hospodě automatické. Takže jestli politici chtějí zachovat stravenky, tak ať se taky postarají, ať se tyto dají použít! -- Každopádně jsem pro zrušení stravenek, kromě stravenkových firem to přežijou všichni.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal David

hudebník a podnikatel

Josef Jeleček

podnikatel, Tedom

Michal David
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Josef Jeleček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services