Měl by stát ovlivňovat ceny v supermarketech?

Většina Čechů v nich nakupuje a zároveň je nemá ráda. Výrobci potravin je obviňují, že je přivádějí na pokraj bankrotu. Řeč je obchodních řetězcích. Co si o nakupování v supermarketech myslíte? Měl by stát kontrolovat, za jaké ceny nakupují potraviny od výrobců? Podělte se o názor a přečtěte si mínění ostatních.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 3. 2008 7:04, Honza

Ty socani jsou fakt pablbové. Pro nějakou regulaci bych možná byl, kdyby jeden hypermarket vlastnil např. 9/10 celého trhu s potravinami. Možná. Jinak je to nesmysl. Stát by měl hlídat, aby potraviny nebyly zdravotně závadné, aby se za máslo nevydával rostlinný tuk, aby ve výrobku s nápisem "bez chemických přísad" nebyl glutaman sodný atd. Ale ceny hlídá nejlépe trh.

+62
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

8. 3. 2008 17:59 | 224255

Četl jsem příspěvky a mohu k tomu jenom dodat, že se ve skutečnosti jedná jenom o DPH a více peněz z něj. základní vlastnost tohoto podniku / ČR/ je v odírání všech a na všem.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 3. 2008 1:33 | HonzaH

Děkuji za komentáře. Byl jsem první a možná i poslední. Všechny byly ve stejném duchu: vy hajzlové v parlamentu, nevymýšlejte si problémy, kde nejsou.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 20:19 | Dyer

Vyčerpávající komentář, nemám co dodat, absolutně souhlasím.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 3. 2008 13:58 | stowaway

Jednoduše a stručně : proboha, jen žádné zásahy a regulace ze strany státu. Mimo všechny ty důvody předchozích přispěvatelů je ještě jeden : opětné rozpoutání legislativní smršti na dané téma, výroba zmatených a děravých zákonů, vyhlášek a prováděcích předpisů, zavádění vyjímek a vyjímek z vyjímek, s tím související korupce... Pokud stát chce ve věci někomu opravdu pomoci ( věří tomu ještě někdo ?) - ať najde schůdnou cestu, jak pomoci českým zemědělcům a výrobcům, aby se tito stali více konkurenceschopnými...pokud bude totiž cena jakéhokoliv výrobku v supermarketu srovnatelná, většina z nás si jistě vybere produkt s nápisem : Vyrobeno v ČR...
+28
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 9:00 | Jerry

Nesouhlasím s regulací. Ceny má diktovat trh. Jinak to bude vždy na něčí úkor (viz komunismus - myšlenka to byla původně krásná, uznávám, ale zvrhlo se to v omezování svobody a ničení lidských osudů). Když nejsou naši výrobci schopní konkurovat, tak ať dělají něco jiného. Mně jako spotřebiteli je jedno, odkud výrobek pochází, hlavně, že bude kvalitní. Samozřejmě bez zrušení všech dotací pouze vybraným skupinám podnikatelů se to neobejde. Škoda, že EU je spíše byrokratická instituce, která spíše centrálně plánuje, omezuje, než aby se soustředila na věci, které jsou opravdu potřeba. A to jsem byl pro vstup do EU (protože v dnešní době nelze být stranou, stejně by i bez členství měla EU na nás velký dopad). Ale je to mnohem složitější otázka. Mnoho lidí ví, co by pomohlo, ale nikdo to nedokáže prosadit. Regulace trhu stojí peníze, vydělá na tom jen malá část zúčastněných. Schopným sebereme, neschopným přidáme apod. Stejně je to třeba s hysterií kolem oteplování Země, za cenu obrovských nákladů a zastavení pokroku, na úkor rozvojových zemí, uděláme jen to, že některé ostrovy neskončí pod hladinou oceánu v roce 2100, ale až v roce 2105. To je ta slavná regulace čehokoli. A lidé si neuvědomují, že pod hladinou oceánu bylo několikrát v minulosti i naše území. A k věci: V supermarketu nakupuji, protože ho mám po cestě z práce. Kdyby byly kvalitní potraviny levné, tak se výrobci zbytečně okrádají o zisk, nemohou investovat a zlepšovat se a časem už kvalitní výrobky mít nemohou. Stát by neměl nic omezovat. Měl by kontrolovat kartelové dohody, nekalou soutěž apod. Ano, bude mi vadit, když se kvůli regulaci zvýší ceny, ale to je tak vše, co s tím mohu dělat.
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 7:26 | Patrik Chrz

Souhlas s Honzou. Stát by se měl zaměřit na co CO SE PRODÁVÁ a ne ZA KOLIK. Tenhle pokus už dělá Venezuela a výsledkem bylo nejdříve zdražení potravin a následně jejich nedostatek.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 7:23 | Pavel

Já jenom nechápu, když je ty supermarkety tak dřou z kůže, proč jim teda dodávají? Co těm výrobcům brání vybudovat si vlastní obchodní síť a tam to prodávat? Nebo že by to i tak bylo pro ty výrobce výhodné a oni jen citově vydírají, aby si nezaslouženě zvýšili příjmy? Pokud mi někdo nabízí nerovný kšeft, tak to prostě neberu. A pokud se mi s nikým nepodaří uzavřít kšeft pro mě výhodnější, pak asi bude chyba ve mě a měl bych se začít živit něčím jiným.
+48
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 7:19 | Dobrý den

Tak to začíná, co bude dál? Bude sociálně demokratický stát diktovat jiným podnikatelům marže? Pak by jim klidně mohl nařídit, aby ceny dotovali ze svého. Tak to jsme tady jednou už měli a nefungovalo to. Holt Češi musí narážet pořá stejnou hlavou do stejné zdi a čekat až zeď povolí.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 7:04 | Honza

Ty socani jsou fakt pablbové. Pro nějakou regulaci bych možná byl, kdyby jeden hypermarket vlastnil např. 9/10 celého trhu s potravinami. Možná. Jinak je to nesmysl. Stát by měl hlídat, aby potraviny nebyly zdravotně závadné, aby se za máslo nevydával rostlinný tuk, aby ve výrobku s nápisem "bez chemických přísad" nebyl glutaman sodný atd. Ale ceny hlídá nejlépe trh.
+62
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 3. 2008 0:10 | HonzaH

Regulace je hovadina. Proč by měla být zásahem státu převedena jistá částka z od koncových zákazníků zákazníků do kapes výrobců? Koho by chtěli trestat a za co? Vždyť takové opatření by se výdělku řetězců vůbec nedotklo. Aby se zvýšila konkurenceschopnost malých prodejců? Dodavatelé stejně budou vždycky dodávat řetězcům ve velkém a zajištěném množtví zboží za lepší ceny, než malým odběratelům, kteří to prodávají téměř komisně. Že to zboží vlastně ani není jejich, dokud ho neprodají a dodavatel si přebytek může odvézt zpátky. Já osobně jsem narazil na zasmrádlý salám nebo žluklé klobásy jen u malých prodejců.
+48
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Sokol

filosof a exministr

Miroslav Jansta

lobbista a podnikatel

Jan Sokol
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 3 duelů
×
Miroslav Jansta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 4 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services