ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 6. 5. 2019 | 9 komentářů
Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 5. 2019 12:06, o

Velice by mě zajímala tabulka, ve které by byla vždy předchozí inflační prognóza ČNB versus skutečnost. Mám takové podezření, že v posledních měsících ČNB inflaci konzistentně podstřeluje. Buďto mají bankéři nějak špatně nastavený model, nebo nejde o žádnou prognózu, ale spíš o z palce vycucané přání. Když jim to nevyjde o celý procentní bod, tak pak následnou prognózu upraví o nějakou tu desetinku.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

6. 5. 2019 17:43 | Vladimír

Pro vklady se celkem nic nezmění. Inflace poroste. Koruna bude oslabovat. Toť vše.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 5. 2019 15:21 | o

Centrální banka dělá obojí, svoje prognózy pravidelně zveřejňuje. Rozhodnutí o sazbách poté opírá právě i o ty prognózy, argumentem je, že aktuální inflace jsou přeci "stará data". Na kvalitě prognóz tedy záleží. Budou-li prognózy opakovaně špatně, nebude možné dosáhnout inflačního cíle.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2019 14:52 | Richard Fuld

Centrální banka primárně inflaci cíluje na 2%, nikoliv prognózuje. Hodnotit tak jde její schopnost dosahovat inflačního cíle, nikoliv její schopnost odhadnout, jak vysoká inflace v budoucnu bude.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2019 14:24 | josef

skutecnou inflaci mate pro zmenu zde: https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace
Pokud to povazujete za "moc prace", tak vas to asi vubec nezajima.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2019 14:00 | o

Děkuji, ale s tím by bylo moc práce, to se mi nechce :) V dokumentech je pouze srovnání předchozí prognózy s novou, nikoliv však srovnání předchozí prognózy s aktuální inflací.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2019 13:48 | o

Taky mám dojem, že Euro je do značné míry politicky zneužívanou měnou. Cílování kurzu EUR/CZK je proto zbytečnou komplikací, už tak má ČNB protichůdných cílů mnoho. Podstatným cílem má být inflace, pak dlouho nic.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2019 13:42 | josef

pokud vas to zajima, muzete si to porovnat: https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/prognoza-cnb-archiv/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2019 13:02 | Rohl

Evropská centrální banka se bojí zvednout úrokové sazby, aby se neodpálila neřízená střela zadlužených evropských států :-D hlavně teď před eurovolbami.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 5. 2019 12:06 | o

Velice by mě zajímala tabulka, ve které by byla vždy předchozí inflační prognóza ČNB versus skutečnost. Mám takové podezření, že v posledních měsících ČNB inflaci konzistentně podstřeluje. Buďto mají bankéři nějak špatně nastavený model, nebo nejde o žádnou prognózu, ale spíš o z palce vycucané přání. Když jim to nevyjde o celý procentní bod, tak pak následnou prognózu upraví o nějakou tu desetinku.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Rusnok

ekonom a politik

Martin Kasa

podnikatel a investor, Ticketon.cz

Jiří Rusnok
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Martin Kasa
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services