Smutný český rekord: nejnudnější burza na světě

Jaroslav Šura | rubrika: Komentář | 14. 3. 2019 | 14 komentářů
Pražská burza nikdy nebyla žádný lunapark. Po změně obchodního systému v roce 2012 se ale proměnila v ospalou díru, kde se nic neděje. Je to proměna definitivní? A proč propad obchodů nevadí vlastníkovi?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 3. 2019 11:46, io

Koho tam chcete nalákat, aby se obchodovalo? Minoritní akcionáře jste vytěsnili a ti už se podruhé nespálí.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

25. 9. 2019 21:57 | Radek B.

A nebude to proste tim, ze ve stredni Evrope je Praszska burza primou konkurenci Videnske a je tedy logicky v zajmu Videnske burzy aby konkurence sla do haje? Stredoevropsky prostor neni nafukovaci a vitez muze byt jen jeden. Tak proc by pracovali na tom, aby to byla zrovna Praha...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 4. 2019 17:41 | Jeremy

Nedávné nucené vytěsnění minoritních akcionářů České spořitelny (ČS), společností Erste Group Bank (Erste), upozornilo na to, jak neefektivní a snadno zneužívané jsou předpisy, které mají chránit práva minoritních akcionářů. Zejména se jedná o toto:
vytěsnění ČS bylo realizováno za cenu stanovenou KPMG na základě zjevně zastaralých finančních výhledů, které nesouvisely s nedávnými výsledky České spořitelny, klíčové finanční výhledy použité v "nezávislém" ocenění KPMG pocházejí z podnikatelského záměru Erste/ČS z října 2017. Nebyly provedeny žádné úpravy, které by zohledňovaly výsledky od tohoto období do vytěsnění, k němuž došlo v listopadu 2018, před vytěsněním se akcie favorita trhu, společnosti ČS, pravidelně obchodovaly za ceny výrazně převyšující vynucenou cenu, kterou přineslo vytěsnění. Tlak na akcionáře, aby prodali své akcie majoritnímu vlastníkovi za cenu nižší, než je tržní cena, nebyl ničím jiným než legalizovanou krádeží. https://www.akro-blog.cz/l/vytesneni-minoritnich-akcionaru-ceske-sporitelny-dalsi-priklad-slabe-ochrany-investoru/
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 4. 2019 17:35 | Jeremy

Pozornost věnovaná výzkumu českých akcií se o polovinu snížila
Studie společnosti AKRO ukazuje, že od konce finanční krize došlo k prudkému poklesu počtu investičních bank, které zveřejňovaly aktuální prognózy společností na Burze cenných papírů Praha.
https://www.akro-blog.cz/l/investicni-banky-ztraceji-zajem-o-cesky-akciovy-trh/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 3. 2019 20:41 | arkanek

Hezký článek. Vy se divíte, že to tak vypadá? Malý počet firem, které tam jsou, špatný tip obchodování, neustálé vytěsňování malých akcionářů, absolutní nezájem státu. Co by naopak pomohlo? Přidat hodně státních firem, zrušení zdanění dividend u malých akcionářů, podpora malých akcionářů např. při dlouhodobém obchodování tzv. na důchod, vstup velkých českých firem (např. proč tam nejsou strojírenské, potravinářské, textilní atd. firmy). Postrádám Škoda Auto, Madetu, Sazku, Karlovarské minerální vody, firmy z holdingu Agrofert, Energetický a průmyslový holding, Becherovka, Deza, Centropen, Koh-I-Noor, Jutu atd.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2019 8:43 | josef

IPB jste pocitil jak?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2019 19:52 | Kybic

Dnes se člověk nemůže spolehnout na nic. Fundamentální i technická analýza jsou úplně k ničemu, protože pohyby trhu jsou vždy řízeny jen machinacemi finančních vládců světa. Úplně stejně jako v politice. Viz událost na NZ. Takže do toho jdou jen ti, kdo sami provádějí machinace. Konkrétní příklady zlodějin, která jsem osobně pocítil: Škoda Plzeň, IPB, NWR, Vítkovice. Asi nemusím dále pokračovat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 3. 2019 10:51 | kavys

Mám bohaté zkušenosti již od roku 1993. Autor článku sice správně upozorňuje na lepší obchodování do roku 2012 a na problémy současné,ale je chybou,že se nezmínil,že před rokem 2012 existoval i druhý trh KOBOS (snad jsem ten název nezkomolil),který umožňoval i malé obchody. Tím pádem i zkreslil částečně diskuzi jen na loty!
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 3. 2019 22:16 | Vladimíra Lokšová

To není jen burza, to je jakákoliv firma v Česku v jakýchkoliv rukou. Špatný byznys nevadí majitelům! Česko chudé navždy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 3. 2019 17:58 | o

To samozřejmě ne, to by ani nešlo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 3. 2019 12:04 | kavol

Mno, jako drobasovi mi ale vůbec nevadí, že si můžu nakoupit ČEZ třeba po sto kusech ... Ono je to asi jen o tom, jaké objemy si kdo může dovolit, jaká je nejmenší jednotka - pochybuju, že s těmi loty by se na jeden pokyn zobchodovalo vcelku 5000 lotů po 5000 ks, ale to asi nevadí, když autor asi 25000000 ks zobchodovat nechtěl. Kdyby chtěl, tak by mu to asi vadilo úplně stejně jako nyní to, že se nezobchoduje pět tisíc krát jeden kus najednou. A že mi nějaký pokyn za danou cenu visel a realizoval se postupně tu po pěti, tu po dvaceti kusech, i když to nebyl titul za deset tisíc jak PM ale v přepočtu kolem dvou stovek, to se mi stalo kolikrát už na NYSE, která se co do objemů s BCPP jaksi moc srovnávat nedá. Nevím, jestli tomu správně rozumím, SPAD mě historicky minul, nicméně zdá se mi, že pán tu akorát pláče nad tím, že své náklady už nemůže přenášet na "tvůrce trhu", který mu ten jeho lot prostě musel zobchodovat, přičemž velikost lotu mu náhodou vyhovovala - a kdyby se provedl reverse split 5000:1, tak by mu vpodstatě úplně stejně vyhovoval současný systém a obchodovat po jednom kusu. (Zatímco my drobasi bysme ostrouhali.)
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 3. 2019 22:12 | Ppagani

No jestli jste to nakupoval v době, kdy průměrný plat byl 7000 korun a prodal v době,kdy je průměrný plat 33000,tak to jste moc velké terno neudělal.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 3. 2019 14:49 | o

Tak já jsem byl vytěsněn na Unipetrolu za 380 a kupoval jsem to za průměr 220, to bych se klidně nechal takto spálit znovu. Jenže teď opravdu už skoro není co kupovat.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 3. 2019 11:46 | io

Koho tam chcete nalákat, aby se obchodovalo? Minoritní akcionáře jste vytěsnili a ti už se podruhé nespálí.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2019 11:03 | josef

Burza? Ja tomu rikam parodie na burzu.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Kovář

podnikatel, Unicorn

Tomio Okamura

senátor a podnikatel

Vladimír Kovář
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Tomio Okamura
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services