Výpočty: vdovský, vdovecký a sirotčí důchod 2019. Kdo má nárok a kolik dělají?

Projděte si, za jakých podmínek lze letos dosáhnout na jednu z pozůstalostních penzí. Máme pro vás i kalkulačku vdovského/vdoveckého důchodu i kalkulačku důchodu sirotčího.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2019 14:47, Matketa

Dobrý den jsem vdova od roku 2010 jelikož maa syny do letošního roku na škole ukončí studium v srpnu a v září já budu mýt 45 let a dvě vychované děti mám nárok zpět na vdovský důchod ? Dekuji

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 7. 2019 20:06, Jana

Bohužel nikoliv, pokud nesplňujete alespoň jednu z níže uvedených podmínek:

Podmínky nároku na vdovský nebo vdovecký důchod po uplynutí jednoho roku od smrti manžela nebo manželky jsou:

-péče o nezaopatřené dítě,
-péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
-péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní (s ním) žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
invalidita třetího stupně,
-dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zdp pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

22. 10. 2019 6:16 | Fina

jsme manželé a nepobírám svůj žádný starobní důchod jelikož jsem měla jen 15let odpracováno byla žena v domácnosti žijeme společně s manželem přes padesát let pouze z jeho starobního důchodu .V případě úmrtí manžela budu pobírat jeho důchod a v jaké výši a jak dlouho . Děkuji za odpověd
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 9. 2019 18:27 | boyyja

Vdovský důchod podle určitých pravidel je nespravedlivý. Všem vdovám -vdovcům by měl být v určitém věku vrácen. Nesplníš podmínky vrácení do dvou let tak nikdy nic.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 9. 2019 10:53 | Zdenka Gažkova

Kolik budu brát vdovský důchod po manželovi
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 7. 2019 22:00 | Pavlína Burianova @seznam.cz

Maminka ovdovela r.1995 tenkrát nezazadala o vdovský důchod (bohužel)lze zadat ještě i dnes?dekuji za odpověd.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 7. 2019 20:06 | Jana

Bohužel nikoliv, pokud nesplňujete alespoň jednu z níže uvedených podmínek:
Podmínky nároku na vdovský nebo vdovecký důchod po uplynutí jednoho roku od smrti manžela nebo manželky jsou:
-péče o nezaopatřené dítě, -péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), -péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní (s ním) žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost) invalidita třetího stupně, -dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zdp pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 7. 2019 20:03 | Jana

Citace - Iveta / 24.04.2019 20:09

Dobrý den,měla bych dotaz. V roce 2012,mi zemřel otec byl ročník 1949,moje maminka po něm pobírala vdovský důchod 1 rok,byla v tehdy ještě v invalidním důchodu 2.stupně a pak jí bylo řečeno,až budu ve starobním důchodu,ať si znovu zažádá o vdovský důchod. Matka je ročník 1956 v důchodu je dva roky a stejně jí bylo řečeno,že na vdovský důchod nárok nemá. Chci se zeptat,jak je to možné,mysleli jsme,že když dosáhne důchodového věku,nárok jí vznikne. Děkuji za odpověd.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 7. 2019 20:02 | Jana

Od 1.1.2010 došlo ke změně zákona č. 155/1995 Sb. Podmínky nároku na vdovský nebo vdovecký důchod po uplynutí jednoho roku od smrti manžela nebo manželky jsou:
-péče o nezaopatřené dítě, -péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), -péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní (s ním) žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost) invalidita třetího stupně, -dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 zdp pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
Pokud splňujete jednu z těchto podmínek, nárok na obnovení vdovského důchodu máte a požádejte si o něj.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 6. 2019 8:23 | svetla

dobrý den,když zemře dítěti v id 3 st. rodič a dítě ještě nedosáhlo 26 let ,nechodí do práce ani do školy,protože by to nezvládlo,nemá nárok na sirotčí důlchod? nebo aspon není možnost v případě vyššího sirotčího důchodu změnit ID 3st na ten sirotčí,který by byl výhodnější? děkuji
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 5. 2019 16:46 | Dagmar

Dobrý den, jsem vdova od roku 2012, v té době mi bylo 46 let a vychovala jsem dvě děti. Pobírala jsem 1 rok vdovský důchod, potom mi byl odebrán, mám nárok zpět na vdovský důchod? Děkuji za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 5. 2019 14:47 | Matketa

Dobrý den jsem vdova od roku 2010 jelikož maa syny do letošního roku na škole ukončí studium v srpnu a v září já budu mýt 45 let a dvě vychované děti mám nárok zpět na vdovský důchod ? Dekuji
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2019 20:09 | Iveta

Dobrý den,měla bych dotaz. V roce 2012,mi zemřel otec byl ročník 1949,moje maminka po něm pobírala vdovský důchod 1 rok,byla v tehdy ještě v invalidním důchodu 2.stupně a pak jí bylo řečeno,až budu ve starobním důchodu,ať si znovu zažádá o vdovský důchod. Matka je ročník 1956 v důchodu je dva roky a stejně jí bylo řečeno,že na vdovský důchod nárok nemá. Chci se zeptat,jak je to možné,mysleli jsme,že když dosáhne důchodového věku,nárok jí vznikne. Děkuji za odpověd.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2019 11:21 | josef

Pokud platili SP, tak narok samozrejme ma (za predpokladu, ze maji splnene podminky na ziskani starobniho, nebo invalidniho duchodu).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2019 4:30 | XY

Když zemře dítěti rodič v době kdy jsou matka a otec manželé, tak dítě nemá nárok na sirotčí důchod?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  11 090 995 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2019

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Koktejl z éček

Koktejl z éček

Vyndat z regálu, zvednout k očím, zaostřit, přečíst, vrátit. A znovu. A zase. Rezignovat....více

Neziskovky nepotřebují vypadat lacině

Neziskovky nepotřebují vypadat lacině

S šéfkou Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabrielou Drastichovou o měnícím se neziskovém...více

Vít Samek představuje: Primář z Bulovky

Vít Samek představuje: Primář z Bulovky

V zatím posledním díle seriálu o obyčejných hrdinech, kteří vám mohli zachránit – a třeba...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Renata Vesecká

bývalá nejvyšší státní zástupkyně

Dalibor Dědek

podnikatel

Renata Vesecká
ÚSPĚŠNOST
54,55 %

z 55 duelů
×
Dalibor Dědek
ÚSPĚŠNOST
54,90 %

z 51 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.