Očima expertů: Rok s EET. Co dál?

Minulý pátek uplynul přesně rok od chvíle, kdy se v Česku naostro rozjela elektronická evidence tržeb. Jak se systém osvědčil a jak by se s ním mělo naložit dál? Zeptali jsme se ekonomů, daňových poradců i zástupců podnikatelů a Ministerstva financí.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 12. 2017 8:12, Ramesse II.

Celou tu diskuzi vůbec nechápu. Náklady jsou samozřejmě evidované dobře, protože díky nim se nemusejí odvádět daně. Ale tržby nebyly evidovány nijak, protože z nich se pak mají odvádět daně a samozřejmě, že podnikatel nemá zájem je evidovat. Něco jako EET mělo vzniknout hned v roce 1990 ja jaře, aby byly evidovány tržby i náklady a mohly se daně odvádět z reálných čísel.

Já mám samozřejmě pohled ovlivněný tím, že fakturuji a platby přijímám výhradně na účet, nikdy jsem tedy podvádět nemohl a EET pro mě nepředstavuje žádnou změnu. A chápu, že kdo dosud kradl, ten je z EET znechucen, protože tím pro něj končí éra nulového zdanění.

Zajímavé ze sociologického pohledu je, že společnostu a priori nezavrhuje každého, kdo je proti evidenci tržeb - proti ní z logiky věci vystupuje pouze ten, kdo chce nerušeně a nekontrolovatelně krást. A to je snad vždy a všude odsouzeníhodné.

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 15 komentářů)

18. 12. 2017 22:04 | Muezzin

Souhlasím s Jezevcem (8.12.2017 17:06 | Jezevec) - viz můj příspěvek z 18.12.2017 21:35 | Muezzin, který se týkal "8. 12. 2017 8:12 | Ramesse II.", ale nějak se zatoulal. Kromě toho "8.12.2017 11:12 | Ramesse II." tvrdí, že 'že polovina lidí nebude platit daně a druhá polovina za ně musí platit dvojnásobek'. Nevím jak na to přišel, když DPH je pro všechny stejná (základní nebo snížená sazba). A o tu tady přece jde. Daň z příjmů je zanedbatelná - viz graf MF o složení daňových příjmů. DPH se odvíjí od obratu, takže kdo se vejde do 1 milionu, tak ji stejně nefakturuje ani neodvádí a ve chvíli kdy bude mít obrat 1.000.001,- Kč, tak je v tu ránu o nějakých 200 tisíc chudší … Protože ji nenaúčtoval, ale musí ji odvést. V dalším období ji pochopitelně nejen odvede, ale i naúčtuje, takže o příslušná procenta zvedne cenu … a DPH zaplatí stejně zákazník! Takže ti, co ji budou muset od nynějška odvést ji předtím naúčtují spotřebiteli. Jinými slovy DPH nezaplatí podnikatel, ale my všichni z jednou již zdaněných příjmů - zpravidla ze závislé činnosti. Kdo toto nepochopil, podobá se těm, kteří uvěřili velkému propagandistovi "třetí říše", neboť to co odvedu (na daních), musím napřed od někoho vybrat (naúčtovat mu to).
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 12. 2017 21:35 | Muezzin

Domnívám se, že Váš výrok neplatí. Do jednoho balíku patří daně a poplatky. A co jiného jsou náklady, které vám stát nařídí? Jsou to "pseudodaně" a "pseudopoplatky". Ty odvedete i když oproti nim nemáte příjmy … A pokud se týče kradení, nemohu si pomoci, ale matematika mi říká něco jiného. Předně slevu na pořízení "EET pokladny" dostanou pouze fyzické osoby. Právnické osoby, tedy firmy si ji musí zaplatit ze svého zisku! U fyzických osob také ne všichni. V plné výši "bonus" (přesněji řečeno jednorázovou slevu) ve výši 5000 dostanou pouze ti s ročním základem daně z příjmu fyzických osob min. 199 000 a to ještě za předpokladu, že poplatník neuplatňuje slevu na manželku či dítě. Když bude mít ke zdanění pouze 198 000, tak mu stát slevu "zkrátí" o 140 Kč. A pokud bude mít toho roku velké náklady a ke zdanění mu zbude méně než 165 600, tak na EET nedostane ani korunu. A pokud bude podnikatel "živit" svého partnera, tak se limity ještě zvýší: méně než 331 200 = 0 Kč (sleva), 364 500 = sleva snížena o 5 Kč, 364 600 a více = sleva v plné výši 5 tisíc Kč. Tak jaképak rovné podmínky? A bude-li vyživovat navíc nějakého potomka (dítě), budou tyto limity ještě vyšší … A pokud se týče Vašeho přijímání plateb pouze přes účet, tak to je přijímáte předem anebo až po odvedení práce či dodání zboží? A co neplatiči? Nikdo Vám nedluží? A krom toho, do nálezu ústavního soudu musely e-shopy vystavovat EET účtenky i na transakce přijímané přes účet - to jen tak mimochodem …
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 12. 2017 9:10 | Ramesse II.

Jinak zde na diskuzi je krásně vidět, že tento server je cílen na zloděje, kteří se přiživují na ostatních, kteří musejí platit daně za ně.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 12. 2017 9:08 | Ramesse II.

Jednoduchá logika - státní rozpočet je jen jeden - pokud zloději daně neplatí, ostatní je musí platit i za mě. Nejde o závist, jde o to, že nechci platit daně za někoho jiného, protože on krade.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 12. 2017 9:07 | Ramesse II.

Normálně bych na arogantní idioty bez argumentů, kteří umějí jen urážet, nereagoval, ale udělám výjimku - jak se asi zjistí ten obrat, když se nebudou evidovat tržby? Bude to jen na tvrzení podnikatele jako dnes a to je přece na celém systému to špatné.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 12. 2017 17:28 | Veterán

Co to má společného s EET? Asi závist! Místo aby lidé jako vy chtěli platit menší daně, chtějí aby jiní platili co nejvíc, aby bylo co přesouvat do příslušných kapsiček. Vy nechcete mít kozu jako soused, vy chcete aby sousedovi chcípla. Nebo patříte k těm, co se na rozpočtu pěkně přiživují a tak rád mluvíte za tu vrstvu okrádanou vysokým daněním. Ale ne na její ochranu, ale na rozpoutání nenávisti k druhým, aby si snad náhodou někdo nevšiml, kam ty peníze mizí.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 12. 2017 17:06 | Jezevec

Ty hňupe, kdo má obrat tak do milionu/ročně, se započtením reálných nákladů a nezdanitelneho minima se VŽDY dostane do daně nula. Co ten asi z daní ukradne, když stejně nikdy žádné neplatí??? Na co maji tihle pidi pripodnikavatele co evidovat?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 12. 2017 11:12 | Ramesse II.

A jak to souvisí s EET? Samozřejmě že stát rozhazuje nesmyslně a štve mě to a podle toho volím, ale řešením rozhodně není, že polovina lidí nebude platit daně a druhá polovina za ně musí platit dvojnásobek.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 12. 2017 10:15 | deprese

Btw napište někdy článek o nákladech studentů při studiu na VŠ jestli si troufáte v různých městech.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 12. 2017 10:14 | deprese

důležité, že kapr bude bez EET a možná i DDT
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 12. 2017 8:58 | Veterán

Opět silnice, nemocnice, školky, policie? A co takhle - za hospodského platíte ziskové neziskovky, inkluzi, poslaneckou cestovní kancelář, asfaltky do lesa a čirou náhodou k domu starosty, rozhledny v údolí, balíky studií, jak to mají ostatní lidé správně dělat... Stát kupodivu mnohem víc peněz rozhází (přesněji se rozkrade), než použije na něco skutečně užitečného.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 12. 2017 8:13 | Ramesse II.

Je to samozřejmě volba vaší sociální skupiny, ale fakt vám nevadí, že za hospodského platíte výstavbu silnic, nemocnic, škol, policii apod. vy?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 12. 2017 8:12 | Ramesse II.

Celou tu diskuzi vůbec nechápu. Náklady jsou samozřejmě evidované dobře, protože díky nim se nemusejí odvádět daně. Ale tržby nebyly evidovány nijak, protože z nich se pak mají odvádět daně a samozřejmě, že podnikatel nemá zájem je evidovat. Něco jako EET mělo vzniknout hned v roce 1990 ja jaře, aby byly evidovány tržby i náklady a mohly se daně odvádět z reálných čísel.
Já mám samozřejmě pohled ovlivněný tím, že fakturuji a platby přijímám výhradně na účet, nikdy jsem tedy podvádět nemohl a EET pro mě nepředstavuje žádnou změnu. A chápu, že kdo dosud kradl, ten je z EET znechucen, protože tím pro něj končí éra nulového zdanění.
Zajímavé ze sociologického pohledu je, že společnostu a priori nezavrhuje každého, kdo je proti evidenci tržeb - proti ní z logiky věci vystupuje pouze ten, kdo chce nerušeně a nekontrolovatelně krást. A to je snad vždy a všude odsouzeníhodné.
+21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 12. 2017 8:11 | Kerner

EET má odvézt pozornost od velkých zlodějů , kteří se štábem svých zaplacených ekonomů a právníků OPTIMALIZUJÍ své daňové přiznání. Zloděj křičí chyťte zloděje !!!!!!!!
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 12. 2017 7:26 | Vladimir

U nas v hospode, restauraci se zadne uctenky nevydavaji, sedi tam sami stamgasti a ti je nechcou. Proc taky. Takze z meho pohledu je EET zcela zastaraly, nepotrebny projekt, ktery se miji ucinkem. Pojekt slouzi pouze jako smirovaci nastroj. Nejlepsi je se zavrit doma s pivkem v chladnicce a udelat si pohodu doma anebo na chate v prirode.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivan Langer

politik a podnikatel

Dara Rolins

zpěvačka a podnikatelka

Ivan Langer
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Dara Rolins
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services