Paralelní Polis: EET je nemorální

Josef Tětek | rubrika: Publicistika | 15. 12. 2016 | 32 komentářů
Prvního prosince byla na občany České republiky uvalena elektronická evidence tržeb. Většina drobných podnikatelů se podřídila, někteří skončili. Hrstka se rozhodla zákon ignorovat.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 12. 2016 10:13, kodiak medvěd

Z většiny příspěvků v diskuzích k EET mám pocit, že před příchodem spasitele a počátkem nové epochy v dějinách národa zvěstované zavedením EET, v této zemi neexistovala povinnost vydávat účty, vést účetnictví (nebo evidenci) a platit daně. Nikoli, vážení, ta povinnost tu byla už předtím. To jen stát i přes neustále narůstající počet státních zaměstnanců, které z těch daní živíme, není schopen plnit své povinnosti. Jsem zvědav, kolik neschopných a po zavedení EET především nadbytečných zaměstnanců rezortu ministerstava financí bude propuštěno.

Pokud přijmeme logiku EET, nic nebrátní tomu, abychom například v autech měli zařízení, které bude monitorovat naši jízdu a online odesílat tyto informace do registru ministerstva dopravy, nebo rovnou vnitra. Jsme přece povinni dodržovat dopravní předpisy a přesto je mnozí porušují. Elektronická evidence jízd v tom konečně udělá pořádek.

Možná by se to ale zavedlo jen pro podnikatele, ti určitě porušují dopravní předpisy mnohem víc, jsou to totiž z podstaty lotři.

Nebo bychom mohli všichni dostat domů takový šikovný monitorovací systém, který by kontroloval, jestli nedochází k domácímu násilí. Že se to u vás doma neděje? Ale kampak na nás, máte domácnost, manželku, děti a tím pádem jste pro nás sprostý podezřelý. A chránit práva žen a dětí je přece věc nejvyššího zájmu, tak se moc necukejte, nebo vám ty děti sebereme preventivně rovnou.

Reagovat

 

+25
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 12. 2016 18:36, PEPA

ano a Josef Tětek je nemorální moralista

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (32 komentářů)

15. 12. 2016 12:05 | Mahoja Kotyč

Už jsi slyšel něco o tom, že plátcem DPH se stává podnikatel od určité hranice, takže drtivé většiny vesnických hospod, kde mají k jídlu v lepším případě utopence nebo párek, v horším brambůrky nebo slané tyčinky, se ten tvůj blábol o DPH netýká?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (J.S. 15. 12. 2016 03:57)

15. 12. 2016 12:06 | Mahoja Kotyč

Tak pokud jsi byl ve světě nejdál v Chorvatsku, tak to urkitě v celém světě funguje, že... BTW v tom Chorvatsku také mají možnost teplého bonzu?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (J.P. 15. 12. 2016 06:04)

15. 12. 2016 12:08 | Mahoja Kotyč

Chytrej... Jako že by DrAth dostal na to víno v krabici účtenku, Novák na úplatek za vodárny taky, atd. atd.?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ramesse II. 15. 12. 2016 07:55)

15. 12. 2016 13:48 | Hunter

Problém vyjmutí "malých hospůdek" je ten, že "malá hospůdka" jde kdykoliv "vyrobit".
Tak jako pan Babiš "vyrobil" malou firmu Čapí hnízdo, na kterou dostal 50M dotaci, protože na "velkou firmu" by ji nedostal. A zdaleka není sám, kdo to udělal.
A co by byla malá hospůdka? Podle podlahové plochy? Podle obratu (jehož zatajováním ty problémy vůbec vznikají)? podle zisku (který se dá kdykoliv účetně vyrobit nulový/záporný)?
Jakákoliv kvantifikovatelná výjimka způsobí, že se do toho najednou každý vejde a zase nebude nikdo platit nic.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tony Argo 15. 12. 2016 09:40)

15. 12. 2016 17:13 | HonzaV

p. medvěde, přesně. Nejhorší na tom je, že všichni vesele souhlasí a pak když ten rudej teror dopadne i na ně, tak jsou strašně překvapení. Vlastně ještě horší je, že spoustě z nich to vlastně vůbec nevadí - "nekradu, tak se nemám čeho bát".
Mně přijde především strašné, že to šlo tak rychle. Ani ne třicet let po plyšáku a je tu totalita V2.0, s elektronikou a internetama v plný palbě. A ještě si to každý sám zaplatí. Nové zákony s jedním omezením za druhým vznikají jak houby po dešti - a kdyby zákony, vyhlášky to jsou, takže k přitvrzení už nepotřebujete ani parlament, normálně si to sepíše ministerstvo. Jenomže zdrhnout není kam, navíc člověk tu má nějaká aktiva, je v letech... nějak už to doklepu, ale proč to mám zažít dvakrát, jednou se Štrougalem a podruhý se Sobotkou, to nevím. Asi jsem v minulým životě zlobil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 15. 12. 2016 10:13)

15. 12. 2016 18:36 | PEPA

ano a Josef Tětek je nemorální moralista
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-5
Líbí
Nelíbí

15. 12. 2016 18:41 | PEPA

to jsou jenom kecy
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Alice 15. 12. 2016 08:20)

15. 12. 2016 21:48 | jezevec

pořád ještě nikdo nevysvětlil, jaký je rozdíl od účtenky, nezapsané do papírového notýsku - od účtenky nezapsané do registrační pokladny - a od účtenky nezapsané do eet. vnímám jistý rozdíl pro majitele, pokud mu markuje obsluha, ale rozdíl pro stát a evidenci tržeb (nebo odvod daní, či dokonce jejich zaplacení nechápu. možná by to ramesese chtěl vysvětlit?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ramesse II. 15. 12. 2016 07:55)

15. 12. 2016 22:37 | dolfi

Když nezapíšete účet tužkou, šetříte tužku a papír a lesy. Když nezapíšete účet do elektronické evidence, neušetříte nic. A protože drobný živnostník je od přirození šetrný a proekologicky založen, tak se pochopitelně bouří.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

17. 12. 2016 23:06 | Rada

"Tak jako pan Babiš "vyrobil" malou firmu Čapí hnízdo, na kterou dostal 50M dotaci, protože na "velkou firmu" by ji nedostal. A zdaleka není sám, kdo to udělal."
Jestli si to dobře pamatuju, tak to bylo 50 milionů Euro, takže žádné drobné. Kolik hospodských dokázalo Unii (nebo kohokoliv jiného) okrást o takovou částku? Píšete, že není sám, kdo to udělal. To je docela možné. Není těžké odpovědět si na otázku, kdy půjdou sedět tito podvodníci (všichni ví, že nikdy).
Ale na ty straky živnostníky už došlo a dav šílí nadšením a už ví, komu to tam příští rok hodí.
Největší zloděj je podle mě stát, který legálně obírá lidi o jejich peníze. Uznávám, že nějaké peníze stát na svůj provoz potřebuje. Nešlo by ale zredukovat výdaje a nevymýšlet pořád z koho by ještě šlo vyrazit nějaké peníze?
A nedělejme si iluze - ty peníze, které pravděpodobně stát navíc vybere, stejně zaplatíme my (zákazníci a velmi často zaměstnanci, kteří přišli skoro o polovinu peněz ještě než jim mzda dorazila na účet).
Většina hospod zdražila a je jedno, jestli EET použili jako záminku, nebo jestli zdražili proto, že je provoz EET něco stojí (ne všichni měli v provozovně internet) a nebo jestli zdražili proto, že krátili tržby. Výsledek je ten, že si buď připlatíme a nebo budeme muset přestat chodit do většiny hospod...což by nakonec mohlo mít sice nechtěný, ale zato pozitivní zdravotní dopad:)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hunter 15. 12. 2016 13:48)

19. 12. 2016 17:42 | Mirek

Pepo, vy byste z fleku mohl vstoupit do ANO. Pokud tam už nejste. Předpoklady na to máte. Požadavky pro členství jsou pouze dva - blb a Babišův vlezdoprdelka.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PEPA 15. 12. 2016 18:41)

7. 3. 2017 12:24

ve středu evroyi hledal sm česko řikase onem ze mnelo vecko dnes už jen kolonyje kde pod vlastni vládou česky národ hnije
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 767 868 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2019

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Kateřina Nedbálková umí psát vědecké texty, které uhranou i neakademiky. V ženských věznicích...více

Euphoria. Stoprocentní emoce ve světě plném úzkostí

Euphoria. Stoprocentní emoce ve světě plném úzkostí

„Seš jako trip,“ říká drogový dealer Fez sedmnáctileté Rue, své nejoblíbenější klientce,...více

Kdopak to (ne)mluví. No platforming po česku

Kdopak to (ne)mluví. No platforming po česku

Pozvání Germaine Greerové, kontroverzní intelektuálky a feministky, na Festival spisovatelů...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jakub Mahdal

podnikatel, Safetica Technologies

Karel Schwarzenberg

politik

Jakub Mahdal
ÚSPĚŠNOST
76,47 %

z 17 duelů
×
Karel Schwarzenberg
ÚSPĚŠNOST
37,93 %

z 29 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.