Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

To vám nebaštím. Koupit si byt? Dům? Nikdy!

Na rozdíl od vás, od vás a od vás nechci nikdy bydlet ve vlastním. A vím proč

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 9. 2016 9:07, pepikpik

Blábol. Ve 30 letech jsem si bral hypotéku 1,8 mil. Dnes po 5 letech něco málo splaceno.ovšem z úroku 5,20 je nyní 2,1 a slácí se veseleji a rychleji.Navíc přibyla možnost každoročně splatit až 20 procent jistiny.Máme menší, ale krásný dům na malém městě a 600 m zahrady.Pozemek byl náš.Předtím jsme bydleli v paneláku. Už bych nikdy neměnil.Koukat na tupé sousedy. Měsíčně hypo cca 7000 + 5000 poplatky. Práci máme oba dobrou a dlouhodobou.Snad jen doufat že zdraví vydrží.Pokud mě vykopnou, nebudu lempl a najdu si jinou.Pořád ty kecy co by kdyby jakby.Kdybych řešil furt hospodské kydy co by jakby atd. tak bydlím pořád v tom paneláku a nic.Bral jsem si to na 30 let.Z našetřených peněz tak každý rok něco šoupnu bance a dluh se krásně snižuje.No a pokud nás oba vykopnou a budeme bez práce dlouhodobě?(nepravděpodobné). Tak se to po dohodě s bankou prodá, umoří zbylý dluh a můžu zas do paneláku do podnájmu mezi tupé sousedy a život jde dál.aspoň jsem si zkusil vlézt do žita:)))

Reagovat

 

+49
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 9. 2016 18:24

Ano, mate pravdu, jaderne elektrarny kolabuji opravdu casto a v ulicich s ebude strilet co nevidet...divim se, ze nekoupite treba neake iglu v arktide,.tam jeste dlouho atomova anergie nebude,a "valka" taky ne.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal 08. 09. 2016 10:10)

Další příspěvky v diskuzi (57 komentářů)

10. 9. 2016 9:52 | Vintr Václav

Zdědil jsem byt 2+1. Nachází se v západních Sudetech, tedy dnes Horní Slavkov, za lepších časů Slavkenwald...Za 200 tisíc v této lokalitě neprodejné. Domnívám se, že nemovitostní bublina začíná nenápadně praskat. Pokud není do čeho jiněho investovat než do nemovitostí, nabídka převáží poptávku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

10. 9. 2016 17:03 | David

Velmi poučný článek, takových se vidí málo. Protože za ním nestojí někdo, kdo potřebuje prodat svůj produkt. Jestli nájem nebo hypotéka je téma lokality -poměr nájmu a výše splátek. Je rozdíl např. pokud kupuji byt v Praze za 2,5 mil Kč nebo podobný 50 km od Prahy za 0,7 mil Kč. Je rozdíl zda jsem s partnerem rok nebo deset let, jestli mám děti a vím jaké to je vycházet z jednoho platu, nebo se teprve na to chystám. Ale většinu těchto faktorů může dát člověk "stranou" pokud bude mít za sebou jednu věc a to je, že si něco dokázal našetřit. Líbí se mi, že v některých severských státech je dané ,že hypotéka je max. 30%, zbytek musí být vlastní, neznám to přesně. Ale zde je to zásadní na co mířím- Člověk by si měl nejdříve vyzkoušet několik let odkládat na stranu měsíc co měsíc stejnou částku jakou pak bude chtít hypotéku, třeba 5 let. Zjistit zda je toho schopen, jak to ovlivňuje jeho způsob života a pak si říci, zda mu nevadí, že takto to bude dalších 15-20 let. Tímto si člověk uvědomí jakou maximální částku je schopen dávat na stranu, aby to zvládal, nestal se "otrokem" v práci, který nemůže nic říci, protože dva výpadky platu by mu způsobili pohromu. Myslím, že hodně lidí, by si v tuto chvíli uvědomilo, AHA, tak já si vezmu hypotéku, ale poloviční než jsem chtěl a koupit si radši menší byt, nebo menší dům,a budu radši svobodnější. Jde o to najít si tu hranici. Myslím, že toto by v budoucnu ušetřilo těžké chvíle mnoha "hypotékářům". Není totiž nad vlastní zkušenost, ta je nepřenositelná. Měl jsem na starosti jeden prodej bytu za 2 mil Kč. Mladý pár po 6 letech společného soužití měl našetřeno 15 tis Kč zbytek si chtěli půjčit. Oba pracovali a plánovali potomka. Ptal jsem se jich jak to chtějí zvládat. A odpověď? těch pár let se nějak "uskrovníme " -asi 20 let, no a kdyby něco, tak to jsou peníze banky a ne naše, takže o nic nepřijdem...no rozebírat to, že banka bude chtít zpět vše i když cena nemovitosti poklesne, a že kdo pamatuje rok 2009 po krizi, kdy některé nemovitosti šli dolů až o 30 % nemělo v tomto případě smysl. Ano je jiná doba, než byla, když se dávali peníze do hrnečku na jednotlivé výdaje :) A proti hypotékám nemám vůbec nic a také jsem využil, ale tak jako u všeho i hypotéka je "dobrý sluha, ale špatný pán " Všem hezký den
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

10. 9. 2016 17:12 | David

...OPRAVA..mělo být, že v některých severských státech je hypotéka max 70 % ne 30%...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

10. 9. 2016 19:46 | Šárka

Odkládat 5 let na hypotéku a u toho platit nájem, nebo to budete bydlet mezitím pod mostem? :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (David 10. 09. 2016 17:03)

10. 9. 2016 22:05 | David

já jsem jezdil během školy o prázdninách makat do ciziny, vždy 2-3- měsíce v létě, a po škole jsem dal ještě půl roku. no a po těch letech jsem dal už něco na stranu. A během roku různé brigády na živobytí. Jinak, znám lidi, co nejdřív bydlí u rodičů a podělí se o náklady. Já vím, že ne vždy tohle jde a každý má tu svojí cestu. V Německu jsem hodně zažil, že mladí lidé bydlí nejdříve po několika spolu,podělí se o nájem a něco ušetří. Já jsem zažil hodně lidí, kteří museli v krizi prodat bydlení, nejak poplatit hypotéku, nebo to vyřešit osobním bankrotem.Proto jsem spíše konzervativní v tomto. Pár let předtím než přišel rok 2008 nikoho nenapadlo, že ceny tak spadnnou a že tolik lidí bude bez práce nebo s daleko nižším příjmem. A ten kdo trochu sleduje současnou situaci, tak vidí, že si hodně lidí zavařuje do budoucna na pořádný průšvih. Znám hodně lidí co mají hypotéku na dům a na investici si pořízují byt, také na hypotéku, k pronájmu. Pokud nepřijde nějaký průšvih, tak je to OK, jinak by to mohlo bolet.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Šárka 10. 09. 2016 19:46)

10. 9. 2016 22:17 | plavec

Vyznávám stejnou filosofii jako autor. Ač jsem dobře placen ve stabilním oboru a prodejci hypoték by mě jistě uvítali s otevřenou náručí, nemám zájem. Dokonce nemám valný zájem ani o koupi nemovitosti bez hypotéky, tj. takové, na kterou bych dnes dosáhl jen z úspor. Dospěl jsem k tomu po letech koukání do burzy. Podívám-li se na trh s rezidenčními nemovitostmi očima investora na burze, vidím toto: - Celý trh s byty a domy jede se silnou finanční pákou. - Margin je proti hypošce bezpečná věc, protože jde získat jen na likvidní investice a investor ručí jen svým podílem. Všude je nabádán k opatrnosti a k omezení výše investice tak, aby jej případná ztráta nezruinovala. Naproti tomu hypoteční banky schválí tak nízký podíl vlastních prostředků, jaký by na margin na burze ani zdaleka nestačil. Klient neručí jen majetkem nabytým na úvěr, ale veškerým. V případě propadu může přijít o vše a ještě zůstat s drahým dluhem. Ale co, všichni se radují, že klient činí zodpovědný krok. Slušná masírka. - Mnoho obhájců hypoték se bohužel řídí neskutečnými bludy a na jejich základě do něčeho vrazí se silnou pákou miliony. Těch bludů je plná i tato diskuse. Tak třeba tvrdit, že nikdo nikdy nepronajme pod náklady je jako tvrdit, že nikdy žádná komerční firma nebude ve ztrátě, přece nebude prodávat svoje zboží za nižší než výrobní cenu. No, děje se to vcelku běžně, nesnížit cenu znamená neprodat a zbankrotovat okamžitě. A to si obchodované firmy dokáží výnosy a náklady velmi dobře spočítat, na rozdíl od amatérů v hypoškách. - Kouzelný a častý blud je, že v každém případě má hypotékář za X let splaceno, zatímco nájemce bude mít holou řiť. Můj aktuální stav je, že platím tržní nájem, který je nižší než by byla samotná cena peněz (úrok+poplatky+nerealizovaný zisk z vlastních prostředků případně vázaných do hypo), pokud bych si obdobný byt koupil. Musím pokorně uznat, že nevím s jistotou, jak na tom budu za oněch X let s majetkem, ale vidím dobrou šanci, že lépe, než bych byl s hypotékou. A nějakých 20 let je dlouhá doba, tak není vyloučeno, že se něco semele a přijde období, kdy budou nemovitosti z pohledu nezadlužených lidí za pár drobných. Uvidíme. Vám zadluženým, kteří toto čtete, držím palce. Buďte zodpovědní a budujte si prosím finanční rezervu, ať nám tu jednou neuděláte propad větší než zažili amíci před pár lety.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

12. 9. 2016 17:29 | Aleš

Víte, pozorně jsem si přečetl článek i komentáře a mám k tomu jednu věc: Ono je snadné obhájit si svoji finanční pravdu v situaci, kdy si ocením věci jako je svoboda, nezávislost a další zmiňované nefinanční hodnoty. Proto si dovolím přidat další nefinanční hodnotu a to je vztah k tomu bydlení.
Víte on je velký rozdíl mezi vztahem k nájemnímu bydlení a k vlastnímu bydlení a to nejen k tomu vlastnímu objektu, ale i k jeho okolí. Jistě sami kolem sebe vidíte příklady lokalit, kde se bydlí v nájmu a lokalit, které užívají vlastníci.
Další nefinanční kategorií je také pojem domov. Nebylo by vhodné zvážit tento pojem nejen ve vztahu k sobě samému, ale také ve vztahu k dětem. Děti, které někde vyrůstají a mají možnost to bydlení považovat za domov k němu také dříve či později získají pevný vztah. Jistě pevnější než k nájemnímu bydlení, které se tak snadno ve jménu svobody a nezávislosti mění.
Mimochodem pokles ceny nemovitostí může trápit jen takového vlastníka, který se rozhodne v období poklesu cen prodat. Jinak je to jen nepříjemná epizoda maximálně s dopadem na duševní pohodu hypotékou zatíženého jedince.
Čili pokud existují argumenty pro vlastní nebo nájemní bydlení a jsou v zásadě stejně vážné, pak by se výše uvedené řádečky mohly do úvahy vzít také.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2016 22:31

Chtěla bych vidět ten byt za 0,7mil. bydlím na vesnici a tady se byty prodávají za 850tis.před rekonstrukcí :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (David 10. 09. 2016 17:03)

19. 9. 2016 23:18 | Kolemjdoucí

Naprostý souhlas s autorem. Nemovitost bych si koupil jen pokud bych ji nutně kvůli rodině potřeboval a nemohl se bez ní obejít nebo pokud bych měl takové úspory, že bych ji mohl velmi rychle doplatit. Těm, co si pořizují nemovitosti jako investici na hypotéky bych doporučil zvážit tři trendy, které se v krátké budoucnosti začnou velmi silně projevovat - 1. demografický pád a úbytek obyvatel - začnou vymírat velmi silné válčné a poválečné ročníky a rodit děti budou demograficky velmi slabá 90tá léta. 2.Dostavba dálnic a obchvatů měst a s tím spojená rychlá dostupnost většiny míst kde se nabízí výhodná práce z velmi dalekého okolí. 3. Automatizace a přesun většiny práce do služeb a možnost je částečně dělat z domu, tzn. nutnost dojíždět po rychlých dálnicích do místa pracoviště třeba jen 2-3 dny v týdnu. A ještě na závěr bych se rád vysmál tvrzení, že cena nemovitostí bude pořád růst. Někde bude reálně růst někde bude reálně klesat, ale rozhodnou o tom vnější příčiny jako reálná poptávka a ne levné peníze, spekulace a bubliny, protože ty se vždycky nakonec zhroutí jako domeček z karet.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

24. 9. 2016 22:04 | Hathor

Já si s bývalým přítelem před 8 lety koupila byt po rekonstrukci za 235 000,-. Před dvěma lety jsem byla nucena ho prodat a po delší době se mi to podařilo za 50 000,- ( z toho jsem musela uhradit převod družstvu ). Nastěhovala jsem se k současnému přítelovi, který měl svůj byt. A teď, po dvou letech, jsme nuceni kvůli hlučným sousedům byt prodat. Naštěstí se ceny nemovitostí zvedli, takže doufám, že dostaneme více, než 325 000,-, které za něj dal. Mimo jiné, byt je velký, světlý a opět kompletně po rekonstrukci.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 14. 09. 2016 22:31)

24. 9. 2016 22:26 | Hathor

Ano, prodat se dá vždy, je jen otázkou za kolik se vám to podaří. Koupila jsem s expřítelem byt na úvěr za 235 000,- a to na 15 let. Po 6 letech jsme se rozešli a byt jsme museli prodat. Bohužel se nám ho po delší době podařilo prodat za 50 000,-. Byt nemáme a ještě nějakých pár let se bude splácet. Bohužel se v době koupě bytu nedalo předpovědět, co se ze sídlištěm stane a co z něho udělá televize a její nepravdivé zprávy. Můj současný přítel koupil též byt. Bydlíme v něm dva roky. Celý jsme ho upravili, dorekonstruovali, ale musíme se odstěhovat. Před 15 měsíci se nad nás nastěhovali noví majitelé bytu. Bohužel tito majitelé jsou tak hluční, že pod nima nemůžeme existovat, natož naše malé dítě. Ať se obracíme kamkoliv, tak všude narážíme na skutečnost, že jsou majitelé a v bytě si můžou dělat, co chtějí ( např. stěhovat nábytek kolem půlnoci, nebo vrtat kolem půl jedenácté v noci a to nemluvím o hlasité televizi nebo jejich rozhovorech, kdy slyšíte každé slovo). O nějakém klidném spánku v noci se nedá vůbec mluvit, natož o spánku mého miminka. Takže moje zkušenost je taková, že je dobré si koupit byt, jelikož máte větší práva, pokud ovšem nenarazíte na sousedy, kteří si myslí, že mají ještě větší práva než vy. V takovém případě je lepší nájem. Pokud však narazíte na byt, který je v dobré čtvrti, v dobré nemovitosti a víte, že když se něco stane, tak se s tím někdo bude zabývat, tak je vhodné kupovat. Jinak ne, protože se prodělají akorát všechny úspory.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jirka 09. 09. 2016 17:14)

25. 9. 2016 10:53 | st

Lidé jen hezky poslechněte autora a neberte si hypotéky. Aspoň my co jich máme několik budeme mít komu pronajímat. Myslím si, že pokud člověk normálně hospodaří, tak vlastní bydlení by měla být prvořadou prioritou. Zvláště s ohledem na stáří, kdy už nebude mít takové příjmy jako dřív.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

30. 9. 2016 9:07 | pepikpik

Blábol. Ve 30 letech jsem si bral hypotéku 1,8 mil. Dnes po 5 letech něco málo splaceno.ovšem z úroku 5,20 je nyní 2,1 a slácí se veseleji a rychleji.Navíc přibyla možnost každoročně splatit až 20 procent jistiny.Máme menší, ale krásný dům na malém městě a 600 m zahrady.Pozemek byl náš.Předtím jsme bydleli v paneláku. Už bych nikdy neměnil.Koukat na tupé sousedy. Měsíčně hypo cca 7000 + 5000 poplatky. Práci máme oba dobrou a dlouhodobou.Snad jen doufat že zdraví vydrží.Pokud mě vykopnou, nebudu lempl a najdu si jinou.Pořád ty kecy co by kdyby jakby.Kdybych řešil furt hospodské kydy co by jakby atd. tak bydlím pořád v tom paneláku a nic.Bral jsem si to na 30 let.Z našetřených peněz tak každý rok něco šoupnu bance a dluh se krásně snižuje.No a pokud nás oba vykopnou a budeme bez práce dlouhodobě?(nepravděpodobné). Tak se to po dohodě s bankou prodá, umoří zbylý dluh a můžu zas do paneláku do podnájmu mezi tupé sousedy a život jde dál.aspoň jsem si zkusil vlézt do žita:)))
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+49
Líbí
Nelíbí

8. 10. 2016 11:14 | 666

Konečně uhodil někdo hřebířek na hlavičku. Podobně to bylo keců u osobních aut, že češi chtějí auto vlastnit a pak přišly operáky pro fyzické osoby.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+47
Líbí
Nelíbí

29. 10. 2016 15:07

Já bydlím v nájmu a nic mi nechybí.Jen chci napsat,že nic nevydrží věčně.Vemte si paneláky,stojí 30-40 let.Mít svůj byt vpaneláku,ale co za pár let?Požár,výbuch,nebo i stářím se panelák bude muset zbourat a těch x rodin si mezi sebe rozdělí pár metru čtverečných pod panelákem.Hezká vyhlídka.Možná ne hned,ale třeba za 10,20 let.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pepikpik 30. 09. 2016 09:07)

16. 11. 2016 5:11 | m

Začala jsem jedním úvěrem ze stavebního spoření a po 7 letech splatila, pak další po 6 letech splaceno a další, spacela jsem samozrejme z nájmu, v mych 45 letech přerostl příjem z nájmu, příjem z pracovni činnosti po 20 letech praxe chemicke laborantky, od 42 let jsem na rente v domku s malými náklady. ....přesto se mi článek moc líbil, jsem vdecna za každého slušného nájemníka, ps:ke mi ted 47 a prez 20 let jsem neslusne nájemníky nepotkala, jen jednu fetacku a ta po domluvě ihned odešla, tudíž výpadek nájemného za celou dobu zadny
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

12. 12. 2016 12:51 | Jakub Veverka

A to bydlíte kde? V chánově? Za tak směšnou cenu byt prodáte raz dva. V Brně nenajdete byt pod 1,5 milionu, a to je svobodárna :D Ceny nemovitostí tu jsou šílené, nechápu jak lidé mohou dát za byt i 3 miliony a přeplatit na hypotečním úvěru další půl milion :D
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hathor 24. 09. 2016 22:04)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Splátka úvěru
Poradna > Karty, účty, úvěryÚvěrySpotřebitelské úvěry

Otázka: Dobrý den, mám dotaz který se týká VS 90110310 částka 4 162,-Kč. Zajímalo by mě jestli posíláte na konci roku kolik je zaplaceno právě na VS 90110310. Dále jestli je to možné jsem chtěla poprosit o zaslání... více

Spotřebitelské úvěry

Firemní úvěry

Leasing

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal Horáček

hudebník a podnikatel

Jan Hrušínský

herec a podnikatel

Michal Horáček
ÚSPĚŠNOST
13,91 %

z 151 duelů
×
Jan Hrušínský
ÚSPĚŠNOST
49,06 %

z 53 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK