Podnikání na volné noze: Víc peněz a svobody?
Je snadné snít o tom, jak se pustíte do práce na vlastní pěst, budete úspěšně žít na volné noze a ponurou kancelář vyměníte za slunečník na pláži. Podobných příběhů jste poslední dobou četli hned několik. Proč by to nemohlo klapnout i vám? Je to možné. Ale nic není zadarmo.
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Další příspěvky v diskuzi (celkem 5 komentářů)
10. 6. 2019 11:07 | Markéta z VA Akademie
http://www.va-akademie.cz/news/a7-nejlepe-placenych-ukolu-pro-virtualni-asistenty1/
16. 8. 2016 11:38 | Hunter
Vy píšete o 20% kategorii respondentů (ve skutečnosti je to 16,5, žeano), já o 65-80% kategoriích. Protože z globálního pohledu nejsou zajímavé menšiny, ale právě většiny. Navíc 87 % respondentů má víc než 26 let (to už drtivá většina - dokonce i těch pomalejších - studentů VŠ dokončila), takž zas tak moc "přivydělávajících-si studentů! v té tabulce není.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 8. 2016 9:50 | Robert Vlach
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
11. 8. 2016 10:55 | Hunter
Co mě zaujalo je, že přestože zhruba 67% lidí odpovědělo, že vydělává více nebo stejně než předtím, tak zároveň nějakých 68% lidí má obrat/příjem menší, než 540 000 Kč ročně.
To je něco, co by při počítání produktivity odpovídalo tomu, co je pro zaměstnance superhrubá mzda (tj. objem hodnot, které pracovník vytvoří vyjádřený v penězích).
Takový mediánový freelancer z této tabulky vytvoří hodnoty za zhruba 40 000 Kč měsíčně, to je cca stejně, jako průměr z mezd všech zaměstnanců v ČR. Když ovšem uvážíme, že mediánový freelancer má vyšší vzdělání, bydlí ve větším městě a pracuje ve výrazně lukrativnějších oborech (IT, web, design, multimédia, marketing, ... hned první tabulka) tak mi z toho vychází:
a) mediánový freelancer má velmi nízkou produktivitu (v podstatě o hodně nižší, než by měl jako mediánový zaměstnanec při stejném vzdělání, oboru atd.) b) pracuje výrazně kratší dobu
A teď je tu problém: - z dalších tabulek víme, jaké mají hodinové sazby (65% 200-1000 kč/hod) - a kolik hodin týdně pracují (80% 20-60h týdně)
Ať počítám jak počítám, i když vím, že je to jen hrubý odhad (nikdy to není _těch stejných_ 60%), tak respondenti v některých bodech lhali. Buď lhali o hodinové sazbě, nebo o pracovní době, nebo o ročních příjmech. Tak jak je to v tabulkách, tak to nevychází ani přibližně (pracují hodně při vysokých sazbách, ale mají nízké roční příjmy).
Každopádně - přesto zajímavé.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 8. 2016 8:12 | Pedro