Podnikání na volné noze: Víc peněz a svobody?

Je snadné snít o tom, jak se pustíte do práce na vlastní pěst, budete úspěšně žít na volné noze a ponurou kancelář vyměníte za slunečník na pláži. Podobných příběhů jste poslední dobou četli hned několik. Proč by to nemohlo klapnout i vám? Je to možné. Ale nic není zadarmo.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 5 komentářů)

10. 6. 2019 11:07 | Markéta z VA Akademie

Jsem přesvědčená o tom, že schopnost vydělat jako freelancer ( stejně jako kterýkoli jiný podnikatel) stojí a padá se znalostmi,které máte.
http://www.va-akademie.cz/news/a7-nejlepe-placenych-ukolu-pro-virtualni-asistenty1/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2016 11:38 | Hunter

To je upřímně zcela nepodstatné.
Vy píšete o 20% kategorii respondentů (ve skutečnosti je to 16,5, žeano), já o 65-80% kategoriích. Protože z globálního pohledu nejsou zajímavé menšiny, ale právě většiny. Navíc 87 % respondentů má víc než 26 let (to už drtivá většina - dokonce i těch pomalejších - studentů VŠ dokončila), takž zas tak moc "přivydělávajících-si studentů! v té tabulce není.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2016 9:50 | Robert Vlach

Díky moc za zajímavý komentář, bohužel tam máte drobnou chybu, na které stojí a padá zbytek celého argumentu: 20 % respondentů uvedeného průzkumu nemá podnikání jako hlavní příjem a 97 % z této skupiny uvádí příjem do 540 tisíc ročně. A i u velké části z těch, kteří uvedli příjem do 540 tisíc ročně je třeba počítat s tím, že jde z velké části o studenty, pro které je sice podnikání hlavním příjmem, ale zároveň ještě studují.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 8. 2016 10:55 | Hunter

Zajímavá tabulka, spousta mně neznámých faktů (samozřejmě by bylo ošidné z toho dělat nějaké průměry, protože v žádném případě nejde o reprezentativní vzorek freelancerů - jde o nějakou speciální skupinu lidí čtoucích nějaké weby).
Co mě zaujalo je, že přestože zhruba 67% lidí odpovědělo, že vydělává více nebo stejně než předtím, tak zároveň nějakých 68% lidí má obrat/příjem menší, než 540 000 Kč ročně.
To je něco, co by při počítání produktivity odpovídalo tomu, co je pro zaměstnance superhrubá mzda (tj. objem hodnot, které pracovník vytvoří vyjádřený v penězích).
Takový mediánový freelancer z této tabulky vytvoří hodnoty za zhruba 40 000 Kč měsíčně, to je cca stejně, jako průměr z mezd všech zaměstnanců v ČR. Když ovšem uvážíme, že mediánový freelancer má vyšší vzdělání, bydlí ve větším městě a pracuje ve výrazně lukrativnějších oborech (IT, web, design, multimédia, marketing, ... hned první tabulka) tak mi z toho vychází:
a) mediánový freelancer má velmi nízkou produktivitu (v podstatě o hodně nižší, než by měl jako mediánový zaměstnanec při stejném vzdělání, oboru atd.) b) pracuje výrazně kratší dobu
A teď je tu problém: - z dalších tabulek víme, jaké mají hodinové sazby (65% 200-1000 kč/hod) - a kolik hodin týdně pracují (80% 20-60h týdně)
Ať počítám jak počítám, i když vím, že je to jen hrubý odhad (nikdy to není _těch stejných_ 60%), tak respondenti v některých bodech lhali. Buď lhali o hodinové sazbě, nebo o pracovní době, nebo o ročních příjmech. Tak jak je to v tabulkách, tak to nevychází ani přibližně (pracují hodně při vysokých sazbách, ale mají nízké roční příjmy).
Každopádně - přesto zajímavé.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 8. 2016 8:12 | Pedro

Trocha reálných čísel: http://navolnenoze.cz/blog/vysledky/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lubomír Stoklásek

podnikatel, Agrostroj Pelhřimov

Radovan Krejčíř

podnikatel a kriminálník

Lubomír Stoklásek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Radovan Krejčíř
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services