Splátky hypotéky
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd
Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Daniel Volopich
podnikatel
Jiří Pehe
politolog

0,00 %
z 0 duelů

0,00 %
z 0 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Odpadky: Brzy možná zaplatíte podle toho, kolik vyhodíte
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 3. 2016 11:33, jezevec
jako radní malé obce od roku 1990 dosud, jsem zažil již skoro všechny způsoby zpoplatnění odpadu.
barevně odlišené popelnice, kdy jedny se vyvážely každý týden, a druhé každých 14 dní.
jednotlivě kupované tikety, které si každý věšel na popelnici, vždy když jí chtěl vyvézt.
certifikované plastové pytle, předplacené za objem odpadu, který se do nich vešel.
vážení odpadu (při sklopení popelnice do vozu) každému zvlášť, a účtování podle hmotnosti odpadu.
svoz odpadů každý týden, poplatek placený podle počtu popelnic na č.p.
domovní daň za odpady, placená podle čísla popisného, bez ohledu na objem odpadu.
domovní daň za odpady, placená podle počtu osob v domácnosti, bez ohledu na objem odpadu.
domovní daň za odpady, placená podle počtu dospělých osob v domácnosti, bez ohledu na objem odpadu.
domovní daň za odpady, placená podle počtu dospělých osob v domácnosti, bez ohledu na objem odpadu, ale s příplatkem pro nemovitosti s instalovaným topením na pevná paliva (tzv popelné).
domovní daň za odpady, placená podle počtu dospělých osob v domácnosti, bez ohledu na objem odpadu + na vyžádání se rozdávají popelnice na tříděný odpad a bioodpad, který se sváží jinak a separovaně. dále několik soustav veřejných kontejnerů na tříděný odpad. to je dnešní stav.
snad jsem na nic nezapomněl.
všechny metody počítání a vážení měly a mají dvě zásadní nevýhody:
1) obec je zákonem povinna uklidit všechny černé skládky a odhozené odpadky. VŽDY když se začal odpad nějak měřit, někdo to řešil tímto způsobem. příkop. obecní kontejner na hřbitovní odpad (který tam ze zákona být musí). kontejnery před bytovkou v sousední vesnici (a když si je zamknou, popeláři je odmítají odemykat pro svoz). dokonce i zádveří budovy obecního úřadu. pytel s komunálním odpadem pohozený u kontejnerů na plasty a papír. nebo dokonce dovnitř nich. tohle se NEDÁ uhlídat. ne pokud máte na 600 obyvatel 17km místních komunikací, a k tomu dvěstě chatařů kteří jen projíždějí. ale myslím že i každý jednotlivý bytový dům je stejně neřešitelný.
2) pointu tomu dává druhý problém - obec je povinna svoz odpadu zajistit a všechen bordel uklidit, ale laskavý stát nám zakázal vybrat za to od občanů peníze. cena je regulovaná ministerskou vyhláškou, nikoliv reálnými náklady. takže vysoutěžená cena za svoz odpadu, kterou navíc od dodavatele máme limitovanou hmotností, ale my za hmotnost účtovat občanům nesmíme - se podělí počtem poplatníků, a OŘÍZNE se na ministerskou cenu, nesmíme na poplatcích vybrat ani reálné náklady. zbytek doplatí obec ze svého rozpočtu, na úkor ostatního rozpočtu.
takže z toho vyplývá i jediné funkční řešení:
a) odpad se občanům nesmí měřit ani vážit, jinak to budou házet po pankejtech, a obec to stejně musí pak uklidit.
b) zrušit vyhlášku limitující poplatek za svoz odpadu, občanům nutno rozpočítat všechny přímé náklady
c) třídění je nutno podporovat, lidi jsou ochotní to dělat - navíc pak mají slevu na poplatku, protože za tříděný odpad se platí méně. pokud je ale poplatek zastropován, zlepšení třídění se na poplatku neprojeví, a třídí jen altruisté, ušetří jen obecní rozpočet.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
26. 3. 2016 12:59, Jiří
Na tom něco je, platit podle váhy a že by to lidi zneužívali také. Co tedy zavést nějaký paušál (vždyť popeláří musí dostat plat a auto rajón také musí objet a to něco stojí, to by se platilo z toho paušálu)a zbytek by se doplácel podle váhy odevzdaného odpadu.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)
29. 7. 2022 12:43 | Gabriel Pleska
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 3. 2019 20:12 | SATan z uSA
31. 1. 2017 9:47 | Julie7
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 3. 2016 22:44 | Platypus Norwegicus
Varianta 1. prinesu nebezpecny odpad do sberneho dvora, stravim s tim nejaky cas (sberny dvur nemam hned vedle baraku, taky nekdy zavira a tak) a dostanu za nej penize. Takze se mi vyplati prinest ho co nejvic, abych dostal co nejvic penez. Takze lidi budou shanet nebezpecny odpad kde se da a hadam, ze ho zvladnou i vyrabet. Za takovou hlinu prolitou vyjetym olejem dostanou urcite vic, nez z ten olej samotny a tak. Hele Pepo, kdyz jsem sel na houby, zjistil jsem, ze skladka je zezadu neoplocena, nehlidana a da se tan nacouvat autem, co delas vecer? Nejvic pry davaji za radioaktivni, nevis, kde sehnat zaric? Variace na pribeh sberen v CR, jen na zacatku nebude nutne ostatnim obcanum krast kovy.
Varianta 2. sleva na mesicnim poplatku za odpad, ktera nemuze jit do minusu. Tuhle pulku stare skrine tam dame ted, druhou az pristi mesic az to vyjde. Franto nemas nejaky vhodny odpad na pujceni, me to tenhle mesic nevychazi. Sousedi kupovali novou pracku, zeptej se jich, jestli si nemuzes ze stare vyrezat hadice a buben, nez ji odvezou, oni ji napul rezat nebudou, takze jim to vyjde tak jako tak. Nejak mi to tenhle mesic nevychazi, ale mam tu nejake stare cihly, kterych se chci zbavit - co kdybych je nahazel do ohne a az to dohori prihodil pytel petflasek. Kdyz budou horke, tak se ten plast roztavi, prilepi k cihlam a treba mi to vezmou. V trznici jde koupit odpad na slevu 100kc za 15kc, vezmi mi prosim dva. Delaji to v Cine ze starych pneumatik.
Pokud vam to prijde nerealne, prectete si neco o vratnych plastovych lahvich v Nemecku.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 3. 2016 14:18 | Ivan
26. 3. 2016 12:59 | Jiří
26. 3. 2016 6:53 | Lukáš Kokeš
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 3. 2016 12:47 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 3. 2016 23:16 | Jan Kondziolka
24. 3. 2016 17:10 | Vítězslav
24. 3. 2016 14:00 | Hunter
To byl stav, který už existoval a ukázal se být naprosto tragickým (pamatujete lesy, škarpy a všechny volné plácky neznámého vlastnictví 90. plné bordelu? Proti tomu je současný stav prostředí zlatý).
Nikdy se nesmíme vracet k systému, který se v minulosti projevil jako nefunkční. Víte proč? Protože je nefunkční.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 3. 2016 10:37 | Vojta2774
24. 3. 2016 9:18 | bořek
24. 3. 2016 8:02 | Lexikus
24. 3. 2016 6:43 | Platypus Norwegicus
24. 3. 2016 11:33 | jezevec
snad jsem na nic nezapomněl.
všechny metody počítání a vážení měly a mají dvě zásadní nevýhody: 1) obec je zákonem povinna uklidit všechny černé skládky a odhozené odpadky. VŽDY když se začal odpad nějak měřit, někdo to řešil tímto způsobem. příkop. obecní kontejner na hřbitovní odpad (který tam ze zákona být musí). kontejnery před bytovkou v sousední vesnici (a když si je zamknou, popeláři je odmítají odemykat pro svoz). dokonce i zádveří budovy obecního úřadu. pytel s komunálním odpadem pohozený u kontejnerů na plasty a papír. nebo dokonce dovnitř nich. tohle se NEDÁ uhlídat. ne pokud máte na 600 obyvatel 17km místních komunikací, a k tomu dvěstě chatařů kteří jen projíždějí. ale myslím že i každý jednotlivý bytový dům je stejně neřešitelný. 2) pointu tomu dává druhý problém - obec je povinna svoz odpadu zajistit a všechen bordel uklidit, ale laskavý stát nám zakázal vybrat za to od občanů peníze. cena je regulovaná ministerskou vyhláškou, nikoliv reálnými náklady. takže vysoutěžená cena za svoz odpadu, kterou navíc od dodavatele máme limitovanou hmotností, ale my za hmotnost účtovat občanům nesmíme - se podělí počtem poplatníků, a OŘÍZNE se na ministerskou cenu, nesmíme na poplatcích vybrat ani reálné náklady. zbytek doplatí obec ze svého rozpočtu, na úkor ostatního rozpočtu.
takže z toho vyplývá i jediné funkční řešení: a) odpad se občanům nesmí měřit ani vážit, jinak to budou házet po pankejtech, a obec to stejně musí pak uklidit. b) zrušit vyhlášku limitující poplatek za svoz odpadu, občanům nutno rozpočítat všechny přímé náklady c) třídění je nutno podporovat, lidi jsou ochotní to dělat - navíc pak mají slevu na poplatku, protože za tříděný odpad se platí méně. pokud je ale poplatek zastropován, zlepšení třídění se na poplatku neprojeví, a třídí jen altruisté, ušetří jen obecní rozpočet.
24. 3. 2016 10:47 | undo
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 3. 2016 6:14 | Nakobyl