Investice a daně I: Akcie a fondy

Jan Traxler | rubrika: Jak na to | 22. 2. 2016 | 41 komentářů
Výnosy z investic je potřeba řádně zdanit. Některé jsou ale od daně osvobozeny. Jak správně zdanit příjem z prodeje akcií, podílových listů či jiných cenných papírů?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 2. 2016 10:33, Karel

Ještě víc mi vadí prodloužení časového testu. To byla fakt prasárna.

Zobrazit celé vlákno

+73
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 41 komentářů)

1. 3. 2017 16:50 | Rada

1) pokud nedosáhnu zisk víc jak 100kkč nedaním, ale daňové přiznání musím vyplnit?? (co tam vyplním?) 2) nedaním ani po 3 letech i když přesáhnu 100kkč??
díky moc za odpověd (a omlouvám se jestli to tu už někdo řešil a já to nenašel :)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 9. 2016 13:22 | Klara Vyskocilova

Dobry den,
nevite jestli se tento casovy test da pouzit i na obchodovani s americkymy akciemi? Ze i kdyz budu obchodovat s NASDAQ a stale prijem nizsi jak 100,00 KC tak neplatim dan? Druha otazka: kdyz neplatim dan (prijem <100,000Kc) musim stale podavat danove priznani?
Dekuji, Klara
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 7. 2016 11:03 | Petr

Víte někdo, na základě čeho je možné zisk z prodeje jednoho titulu akcie snížit o ztrátu z prodeje jiného titulu? (v článku je příklad s akciemi ČEZu a Erste). Samosebou bych to uvítal, ale když se dívám do zákona, tak mám jisté pochybnosti. Existuje k tomu nějaký oficiální výklad?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 6. 2016 16:49 | FIFO

Sice uz malinko offtopic, ale muzete dat odkaz, kde je vyslovne uvedeno ze FOn musi pouzit FIFO? FOn muze parovat libovolne kusy (jak je pro nej nejvyhodnejsi) tzn u nakoupenych za 500kc pockat na danovy test a parovat ty drazsi. Pripadne pouzit uhrn.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2016 11:11

Skvely clanek, ktery konecne srozumitelne vysvetluje daneni prijmu z prodeje akcii a podilovych listu. Diky!
Nicmene jedna vec mi neni jasna. Pokud jsem nakoupil za 10 tis. a prodam za 100 tis. neplatim (nedanim) nic. Pokud ale prodam za 101 tis. jiz danit musim. Bude dan vypoctena jako 15% z 91 tis nebo se nejak uplatni tech 100 tis jejichz prijem neni treba danit?
Ono ziskat na prijmech o 1 tis vic a zaplatit za to razem o vice nez 13 tis vic na dani je docela disproporcni.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 3. 2016 19:33

Je tam podmínka na celkový zisk a podmínka na časový test, stačí splnění jedné z nich. Takže se asi vyřadí to, co prošlo časovým testem a pak se rozhoduje, jestli zisk z prodeje zbytku přesáhl 100K.
v) příjmy z úplatného převodu cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100000 Kč,
w) příjem z úplatného převodu cenného papíru, přesáhne-li doba mezi nabytím a úplatným převodem tohoto cenného papíru při jeho úplatném převodu dobu 3 let, a dále příjem z podílu připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, přesáhne-li doba mezi nabytím podílového listu a dnem vyplacení podílu dobu 3 let
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2016 19:49 | Jarda

V zákoně je napsáno, že příjmy z prodeje cenným papírů jsou osvobozeny od daně, pokud jejich "ÚHRN" v jednom roce nepřekročí 100 000Kč. Není tam nic o tom, že by se do tohoto úhrnu nezapočítávaly akcie, které projdou časovým testem. Takže to vypadá, jako by se do tohoto limitu počítaly i akcie, které splní časový test a pak by informace v tomto článku, že je potřeba nejprve oddělit akcie splňující test a teprve zbytek porovnat s limitem 100 000 byly zavádějící.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2016 12:17 | Adam

Dividendy ze zahraničí chodí na české konto zdaněné s 10%, 15%, 19%, 26,38%, 30% nebo 35%, každý stát je daní jinak. Občas je zdaní omylem podruhé i nějaký český broker nebo banka a pak lžou, že je nezdanili oni, ale v Německu, když koupil ty ne-německé akcie člověk přes německou Xetra. O všech dividendách za rok se má český akcionář zmínit v českém daňovém přiznání počátkem každého roku. Pak se chce, aby ty dividendy zdaněné jen 10% (z Británie) byly zdaněné ještě s 5% v Čechách. U těch dividend zdaněných v cizině s 19%, 26,38%, 30% nebo 35% má každý možnost, aby s mnoha papíry a s drahými poplatky obtěžoval několik úřadů doma i v zahraničí, aby poslali část daní z ciziny zpátky, aby zbylo jen zdanění 15% v té každé cizině. Lepší je se na to všechno vykašlat a nechat si dividendy zdaněné s 10%, 15%, 19%, 26,38%, 30% nebo 35%. Protože ty poplatky za vrácení časti daní z ciziny mohou být tak vysoké, jako peníze získané z daní zpátky. A část daní zpátky z dividend z Itálie prý přijde až za 10 let nebo vůbec ne. Tedy když mi zdaní Francie dividendy 30% a já to nechám být, pak mi zdaní Británie dividendy 10% a já to nechám být. Nebudu připlácet ani žádat něco zpátky, vždyť mi chodí moje dividendy na moje konto na Bermudách a v Singapuru.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2016 11:51 | eva

sylvo,dary-akcie se dani?asi ne!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2016 11:25 | sylva

dostala jsem od firmy akcie,které mi,ale nebyly vyplaceny,kam je vepsat a odečíst-přičíst,děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2016 6:57 | eva

Prosim vas dividendy danit? a ja myslela, ze prijem nahodily do 30 000 se nemusi danit!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2016 23:49 | Tereza

A co dividendy ze zahraničí? To tu také někdo napíše?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2016 17:53 | pavel

Tady je jeden z příkladů, že se nikomu a ničemu v tomto státě nedá věřit. Velcí se ze zdanění vyvléknou a malé utlučou.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2016 17:52 | josef

Ze by vypis od brokera, nebo investicni spolecnosti?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 2. 2016 17:39 | pavel

Největší svinstvo je to, že to platí i pro maličké investory, kteří 100 000 nevydělají. Přesto musí podávat daňové přiznání 0. Ani si nedovedu představit jak to dát dohromady.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 2. 2016 16:14 | Tom

Díky za pěkný souhrn. Zajímalo by mě jak je to při nákupu a následném prodeji opcí na akciový podklad a také čím se obchody, ať už s akciemi, nebo opcemi, dokládá. Stačí jen mé čestné slovo a tabulka z excelu, nebo to musí být doložené od brokera?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2016 13:26

Souhlas, prasárna na druhou, a to do někoho, kdo nějaký časový test osobně vůbec řešit nemusí, neb má vyděláno i pro vnuky. V době, kdy jsou lidé nabádáni, aby se snažili zabezpečit i cestou investování, jsou tři roky slušně nekomentovatelné.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 2. 2016 10:33 | Karel

Ještě víc mi vadí prodloužení časového testu. To byla fakt prasárna.
+73
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 2. 2016 10:30 | Karel

Zdanění dividend bude v dalším článku. Je to tam jasně napsané.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 2. 2016 10:22 | Škodolibka domácí

Škoda že nejsou ve výjimkách zahrnuty přestupy mezi fondy :-( Změna strategie v souvislosti s děním na trzích, přestup mezi 2 akciovými fondy třeba po 2 letech ... a musím danit :-(
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Sýkora

podnikatel, Dobrý anděl

Jan Sokol

filosof a exministr

Petr Sýkora
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jan Sokol
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services