Výpočet čisté mzdy 2023
Interaktivní grafiky
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká
Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez...více
Mám s rakovinou dohodu: já nezabiju ji a ona nezabije mě. Ale tajně doufám, že se najde lék
„Moje diagnóza zněla: rakovina v posledním, čtvrtém stádiu. Spousta žen si podle informací...více
Fotbaloví důchodci. Pět hvězd, které zastavily čas
Kdo by chtěl do penze? Ten, kdo se na ní dobře připraví a dá tomu čas. Jako tihle borci....více
Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?
Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania...více
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Radovan Vítek
podnikatel, CPI Group
Vladimíra Glatzová
advokátka

0,00 %
z 1 duelů

0,00 %
z 1 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Roboti už jdou. A chtějí tvoji práci
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 2. 2016 20:54, Hunter
Předlohu neznám, ale zajímalo by mě, kdo, kdy a podle čeho třídí lidi do "tříd".
Jak se ví, že někdo nejnižší třída a někdo střední třída, když ani jeden z nich nemusí v životě na nic hrábnout, ale jeden dostane víc než druhý?
Nebo je to dědičné zařazení?
Mimochodem, myslím že dnešní systém funguje prakticky stejně.
Sociální dávky slouží pouze k udržení smíru.
Nemuseli by existovat (bohatí lidé by pak měli nižší daně a byli ještě bohatější), ale náklady na armádu, která by je pak bránila proti rebelující chudině by byla vyšší.
A tak je levnější (=výhodnější) dávat jim ty dávky, které na nějaký základní život (a dost alkoholu) stačí, to je udržuje v neschopnosti se organizovaně vzbouřit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
18. 2. 2016 13:01, Sergej B.
Jestli poslední dobou sledují dobře dění na trhu práce. Tak je spíš přebytek práce, než aby byl problém přebytek lidí, co jim robot sebral práci. Ano, dneska už není třeba tolik překladatelů, dělníku na montáž, apod. Ale zase je potřeba programátoru, techniku, analytiku, ... (A to nemluvím o tom, že pro vzniká segment služeb pro výrobce robotu, a je to celá další větev ekonomiky).
Další příspěvky v diskuzi (celkem 20 komentářů)
19. 2. 2017 23:29 | Gabriel Pleska
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
19. 2. 2017 23:25 | Zluty Zakaznik
19. 2. 2016 19:23 | Kuba
- Mezi 2020 - 2025 bude již v oběhu první AI. Nynější pokusy o něj, které dalece nepřipomínají ani špatně skriptovaný virtual intelligence, se sice tváří jinak, ale opak je pravdou. Kupříkladu základní kámen těchto budoucích každodenních reálií je třeba systém Cortana od microsoftu. Po pár letech v oběhu se její dnešní "co si", bude podobat asi jako douplošník z roku 1915 a letoun F-35 Lightning 2.
Berte to tak, že kolem 2000 byl jeden rok roven třem z hlediska tech. vývoje, dnes je to něco kolem 1 ku 10ti a bude se stále navyšovat, kdy na 2020 se lze připravit možná i na poměr 1 ku 30 příp. více vzhledem k plánům do 2018 ohledně výpočetní techniky a vše s ní spojeným.
- Roboti, ... pěkný výraz, v dobu kdy mezi námi spatříme opravdové protivníky, popř. kolegy nebo i přátele, to již budou androidi. Soběstační s mnohem komplexnějším myšlením a bohužel i osobností, než většina lidských bytostí.
- Na závěr si uvědomme ještě poslední fakt. S novými odvětvími přibývá mnoho práce a s ohledem na minulé století se to nesmírně prokázalo. A strach že nás budou nahrazovat autonomní stroje také mít nemusíte, protože až oni budou běhat kolem Vás, tak Vy budete mít k dispozici různé hračky. Horníci, stavaři a jiní třeba automatizované obleky které jsou již ve vývoji, inteligence naopak virtuální světy kde budou moci dát veškerý prostor své tvorbě a pokrokovému myšlení nebo dokonce modifikace vašeho těla ať už pro prodloužení života nebo i vojenské směry, které je, řekl bych, velmi předčí s velkým V :)
19. 2. 2016 13:17 | Nox
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
19. 2. 2016 10:02 | el.58
http://www.vseobecnyzakladniprijem.cz/o-zakladnim-prijmu#.VsbZkPnhDcs
http://www.rozhlas.cz/radiowave/wavenews/_zprava/finsko-otestuje-nepodmineny-prijem-pro-vsechny-kazdy-dostane-800-eur-mesicne--1562585
18. 2. 2016 23:36 | Gabriel Pleska
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 2. 2016 22:14 | zdjs
18. 2. 2016 21:45 | Martina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 2. 2016 20:54 | Hunter
Jak se ví, že někdo nejnižší třída a někdo střední třída, když ani jeden z nich nemusí v životě na nic hrábnout, ale jeden dostane víc než druhý? Nebo je to dědičné zařazení?
Mimochodem, myslím že dnešní systém funguje prakticky stejně. Sociální dávky slouží pouze k udržení smíru. Nemuseli by existovat (bohatí lidé by pak měli nižší daně a byli ještě bohatější), ale náklady na armádu, která by je pak bránila proti rebelující chudině by byla vyšší. A tak je levnější (=výhodnější) dávat jim ty dávky, které na nějaký základní život (a dost alkoholu) stačí, to je udržuje v neschopnosti se organizovaně vzbouřit.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 2. 2016 18:34 | MoB
Především, dává to smysl, protože je to evoluční krok, žádná revoluce, a protože se náznaky tohoto stavu už dají tušit - co jiného by byl základní zaručený příjem, než "nejhorší kredity"? Navíc mám pocit, že by to asi ani nikomu moc nevadilo.
18. 2. 2016 16:24 | jan
18. 2. 2016 14:55 | ppetr1
18. 2. 2016 13:26 | Omasta
Pracovníci dostanou ucho propojené s AI a to jim bude říkat, co mají dělat. Tržní hospodářství nebude, vznikne určitá forma rovnostářství, socialismu, kdy všichni budou brát minimální mzdu. Nebude se vyrábět, po čem je poptávka, ale to, co AI uzná za vhodné. Vznikne plno nových pravidel, příkazů a nákazů, co se smí a nesmí a to bude AI vymáhat.
Budou se vyrábět jen trvanlivé výrobky. Budou zrušeny módní přehlídky a budou se nosit především pracovní overaly pro manuální práci.
Vzniknou 3 kategorie lidí. Obyčejní - plebs, nenahraditelní a kolaboranti, kteří budou zprostředkovávat řízení společnosti a převádět přání AI v realitu. Kolaboranti budou například zařazovat lidi do seznamů na transport.
Soudy budou probíhat virtuálně a odsuzovat kriminálníky aniž by je převáželi k soudu. 95% odsouzených bude dostávat trest smrti, protože se budou snižovat stavy populace. Odsouzení by se v podstatě neměli kam vrátit a jejich vydržování by byl zbyteční výdaj. Ale co my víme? Třeba zrovna odsouzení se do nového prostředí aklimatizují lépe.
18. 2. 2016 13:08 | Sergej B.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 2. 2016 13:01 | Sergej B.
18. 2. 2016 12:57 | Hunter
V některých oborech lidí určitě ubylo. Jak psal pan Steinbeck, jeden muž na traktoru obdělá víc pole, než celá rodina s dvěma páry koní.
V jiných oborech lidí neubylo ani přes mechanizaci. Teoreticky mělo po vynálezu sbíječky ubýt 9/10 horníků - protože jeden chlap toho nakutá víc, než 10 s krumpáčem. To se ale nestalo. Hlad po energiích je stále větší, vzrostl víc, než efektivita práce v oboru. jen teď se levněji dováží uhlí z Číny.
Tedy přestože jsme mnohé automatizovali, mechanizovali a elektronizovali, přesto se prací za mzdu uživí 10x víc lidí, než před 200 lety. A nejde to vysvětlit jen nárůstem počtu úředníků - to by na úřadech muselo pracovat 90% obyvatel (a to ještě vypadlo mnoho jiných lidí ze služeb státu - například z armády)
To by podle hypotézy "stroje berou lidem práci" ale přeci vůbec nemělo být možné.
Ano, trh se práce se určitě mění. Přesouvá se k uspokojování stále vyšších potřeb pyramidy. Až stroje naplní ty nejvyšší potřeby (a to je ještě hodně daleko), pak může teoreticky vzniknout problém. Ale pak už nebude rozdíl mezi člověkem a strojem.
Jak řekl správně jeden pán v Hyde parku na ČT (bohužel už nevím kdo), otázka, jestli někdy bude stroj umět myslet jako člověk je nesmyslná, protože předpokládá, že "člověk" není "stroj". Ale překvapivě, podle všeho, co zatím víme, člověk _je_ "stroj". Zařízení postavené na fyzikálních a chemických procesech. To he to, co definuje "stroj". To je to, co je i "člověk".
18. 2. 2016 12:17 | Gabriel Pleska
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 2. 2016 9:50 | Jaroslav
18. 2. 2016 7:11 | Milus
18. 2. 2016 6:14 | Tarzan