Nemocenská a náhrada mzdy 2016: Kalkulačky a přehled pravidel

Peníze.cz přinášejí čerstvou várku kalkulaček pro všechny marody. Spočítají, kolik dostanete od zaměstnavatele a od státu, když se v roce 2016 rozstonáte. Živnostníkům nabízíme i kalkulátor, který ukáže, jak nastavit pojistné a jak to nemocenskou ovlivní.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 4. 2016 17:51, Romana

Chci se zeptat jsem nemocná od 29.2 a ještě jsem nedostala nemocenskou, kdy se vyplácí, děkuji

+102
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 29 komentářů)

5. 6. 2016 15:12 | Miriam Pohanková

Dobrý den, mám zaplacenou dovolenou v zahraničí a jsem na nemocenské. Můžu dostat od lékaře propustku, nebo musím pracovní neschopnost přerušit?
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 4. 2016 17:51 | Romana

Chci se zeptat jsem nemocná od 29.2 a ještě jsem nedostala nemocenskou, kdy se vyplácí, děkuji
+102
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 4. 2016 19:40 | Kateřina

Dobry den, pracuji na polovicni uvazek na zamestnaneckou smlouvu. Mela bych jit na operaci s naslednym lecenim. Z ceho se mi bude vypocitavat nemocenska ? Mam 5100 cisteho. Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2016 8:24 | patrik

Dobry den chtel jsem se zeptat jsem treti mesic v nechopnosti mam 5500kc zvysi se mi po nejake dobe davky? Dekuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 3. 2016 16:37 | tomas

Pocita se do nemocenske i vikend?
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2016 15:25 | Lucie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude vypočítávat mateřská, když jsem se v listopadu 2015 vrátila do práce a teď jsem zase těhotná. Tedy když jsem nepracovala znovu min. 12 měsíců ale méně.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2016 15:24 | Lucie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude vypočítávat mateřská, když jsem se v listopadu 2015 vrátila do práce a teď jsem zase těhotná. Tedy když jsem nepracovala znovu min. 12 měsíců ale méně.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 1. 2016 23:45 | kodiak medvěd

Komerční pojištění je alternativou jen pro některé. Na komerční pojištění musíte být relativně mladý a absolutně zdravý. Musí s vámi totiž nějaká pojišťovna uzavřít pojistnou smlouvu, a to nejlépe bez výluk na vaše stávající choroby a bez přílišného navýšení pojistného. A pak se vám stejně po nějakém vážnějším nebo dlouhodobějším zdravotním problému může stát, že vám pojišťovna sice poskytne plnění, ale vypoví smlouvu a s komerčním pojištěním končíte. Potom vám nezbude, než se přihlásit k nemocenskému pojištění na sociálce. Tam vás totiž přijmou i kdybyste byl všemi možnými chorobami prožraný od hlavy k patě. Což bude jeden z důvodů, proč je z něj tak mizerné plnění.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 1. 2016 6:55 | Fredy

Pro OSVČ se nemocenská nevyplatí. To je snad lepší komerční pojištění a nebo dostatečná rezerva.
Správně píšete: ....V praxi to znamená, že abyste dosáhli solidní nemocenské, musíte si předtím delší dobu platit vedle nemocenského pojištění také poměrně vysoké sociální pojištění......
Kvůli výše uvedené podmínce se nemocenská vyplatí pouze podnikatelům, kteří jsou nuceni platit vyšší sociální pojištění. Aby si OSVČ mohl spočítat, zda se mu vyplatí dobrovolné navýšení sociálního pojištění a tím pádem i vyšší nemocenské pojištění, tak je třeba to mít v kalkulačce.
Například:
Měsíční vyměřovací základ pro OSVČ - 11.883 Kč (do této částky jde 100% na důchod - hranice pro první redukční hranici) a z toho je nutno platit: - sociální pojištění - 3.470 Kč/měsíčně - nemocenské pojištění max. - 274 Kč/měsíčně
V případě nemoci by OSVČ dostával, od 15 dne, 212 Kč/den
Zda se to někomu vyplatí, o tom silně pochybuji. Pokud by před tím platil jen minimální sociální pojištění (1.972 Kč/měsíčně), tak by, právě k vůli nemocenskému pojištění připlácel měsíčně, kromě 274 Kč ještě 1.498 Kč. Dohromady 1.772 Kč měsíčně, aby, v případě nemoci, dostával 6.360 Kč/měsíčně.
Příště, až budete dělat kalkulačku pro OSVČ, tak tam, prosím, přidejte i onu vazbu výše sociálního a nemocenského pojištění.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lubomír Stoklásek

podnikatel, Agrostroj Pelhřimov

Radim Passer

podnikatel, Passerinvest Group

Lubomír Stoklásek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Radim Passer
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services