Elektřina: Šetříte? Vyrábíte? Připlatíte!

Od příštího roku by lidé měli platit zálohy za elektřinu podle velikosti jističe, nikoliv podle skutečné spotřeby energie. Návrh Energetického regulačního úřadu by mohl podle kritiků dopadnout na lidi, kteří mají malou spotřebu a velký jistič nebo elektřinu čerpají nepravidelně. Podle úřadu se celkový obnos vybraných peněz nezmění, jen se změní distribuce plateb.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 1. 2016 15:00, patos

Ono je to nakonec úplně jedno, jestli nakonec NTS spustí nebo ne. Když pohlaváři své požadované tučné zisky nedostanou, tak v druhé fázi stanoví výpalné na hlavu, jako to udělali u rozhlasu, televize nebo u odpadů.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 28 komentářů)

24. 1. 2016 10:43 | MoB

Jestli máte spočítanou spotřebu své domácnosti a níž s jističem jít nemůžete, budete asi muset strpět mírné zdražení... a jak už psal jiný přispěvatel v diskuzi, můžete poslat své připomínky ERÚ. Pak je samozřejmě otázka, jestli a jak moc k nim ERÚ přihlédne, ale to už ani já, ani Vy, nemáme jak ovlivnit.
V článku je jasně napsáno, že změna způsobu výpočtu plateb za elektřinu odráží velké změny, ke kterým v tomto oboru došlo v posledních letech. Podle mě to je fér.
A jestli to chápu správně, ty navrhované změny se ještě můžou změnit, takže když bude reakce veřejnosti kritická (ale inteligentně kritická, ne že napíšou, že někdo "je blb", jako třeba Petec), tak se ještě leccos může změnit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 1. 2016 10:38 | MoB

Díky za konstruktivní příspěvek. Máte tam ještě něco, nebo už se cítíte lépe?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 1. 2016 10:17 | Petec

Jste blb.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 1. 2016 9:44 | ROMAN

Jsem zvědaví jaké budou ty balíčky to třeba 3*25 bude balíček nevím třeba 5000 MW?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2016 9:40 | ROMAN

Změnu jističe tlačí ERU a ČEZ tak by ta změna měla být také tedy zdarma
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2016 9:38 | Mahoja Kotyč

Jistě, už před pár léty jsem si nechal vyměnit jistič 3x25 A za 3x16 A a stejně podle té kalkulačky zaplatím o 5,9% více. Za co ho mám vyměnit dál? Za 1x16,vyměnit automatickou pračku za valchu a hlídat, jestli nezapnu současně rychlovarnou konvici a vysavač? Nebo si mám chodit prát k sousedům?
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 1. 2016 9:13 | Mirek

Před několika dny spustil ERU na svých webových stránkách kalkulačku kde si můžete tu svou " novou cenu " za spotřebu své domácnosti spočítat podle vyúčtování spotřeby např . za loňský rok.
Současně jsou tam i rady a možnosti, jak si pomocí změny sazby / je zdarma / nebo hlavního jističe / ta je zpoplatněna / zachovat dosavadní cenu ,ušetřit nebo alespoň doplácet méně .
Mně osobně to vychází na úsporu několika desetikorun , takže pro mně se touhle změnou nic nemění. Moje máma má doma hlavní jistič 25 A a doplácela by po změně přes 400 Kč , změnou na 16 A jistič ušetří cca 90 Kč Ale je to samozřejmě v každé domácnosti hodně individuální a je dobré se na to podívat a mít tak čas se na tu novou situaci připravit .
Je tam i možnost poslat své připomínky k navrhované změně .
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2016 8:20 | MoB

Zbytečně melodramatické... jestli si někdo chce rezervovat příkon na to, aby si jednou za rok pořezal strom na sto let staré cirkulárce, tak si holt zaplatí. Nebo si koupí lepší stroj s menší spotřebou. Nebo si to nechá vozit už rozřezané. Nebo se domluví s někým dalším...
Nedotkne se to pouze šetřících, ale typicky lidí s nepoměrem mezi "jističem" (= rezervací příkonu v síti) a spotřebou.
Nicméně debata se vede a to je hlavní. Uvidíme, jak to nakonec dopadne, ale v historii to bylo vždy konzervativní většina proti progresivní menšině :)
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal Sýkora

bývalý hokejista a investor

Miroslav Ševčík

ekonom

Michal Sýkora
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Miroslav Ševčík
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 3 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services