Duel: Zákaz kouření. A všude!

Vládní návrh zákona, kterým se zakáže kouření v restauracích, si poslanci nechali několik měsíců odležet. Včera ho nakonec po bouřlivých debatách propustili do druhého čtení. Přinášíme argumenty pro zákaz i proti němu a ptáme se, co si o tom myslíte vy.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 12. 2015 14:28, kodiak medvěd

Senátor Kubera se nechal slyšet, že založí kuřáckou církev. Proč ne? Velmi dobrý nápad. Kuřáci si udělají své modlitebny, kde se budou při svých rituálech zalykat kouřem. Prostor pro ně bude jistě dostatek, mezi těmi miliony zkrachovalých hospod, které tu věštíte, se jistě najde dostatek hospodských, kteří vám je rádi poskytnou. Jen vymění ceduli nad vchodem a místo "restaurace" tam bude "modlitebna kuřácké církve". Představte si, jak to bude krásně znít, třeba "Modlitebna Na růžku". Místo mešního vína a svěcené vody můžete mít pivo a tuzemák, místo kadidla startky. A na oltáři svatý Kubera s archandělem Zemanem po boku.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2015 15:33, josef

jo, ale pro zmenu lide bydlici v okoli koncertu musi ten hluk poslouchat a nemaji na vyber. U nas jednou hrali tak hlasite, ze se nam doma trasl nabytek.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 108 komentářů)

26. 12. 2015 9:18 | Lukáš

Vážení, já se domnívám, že zde vedené dohady jsou vcelku zbytečné - myslím si totiž, že dokud se nezakáže kouřerní jako celek, pak jsou jakékoli obstrukce a zákazy k ničemu. Při zde řešeném zákazu kouřit v restauracích aj. mi to opravdu příjde spíše jako bránění svobodnému podnikání s výkřiky o ochraně zdraví. Ale poté bych spíše byl pro to, aby se kouřit nesmělo NIKDE NA VEŘEJNOSTI! a naopak nechť si kouří lidé tam, kde po nich uklidí jak nedopalky tak i vyčistí vzduch atd. (čili doma, v hospodách označených jako kuřácké apod.). Tímto zákonem se spustí nekontrolované hulení před hospodama a pak tam kdokoli projděte byť i do té nekuřácké hospody. A to nehovořím o tom, že pokud jdete za 1 či více kuřáky a foukne vám větřík do obličeje - taky paráda co? Prostě se mi zdá, že tímto se zkouší, co lidé ještě vydrží a příště opravdu nějakého chytrolína napadne, že v rámci zdraví se zakáží cukrárny či jiné zdraví škodlivosti. Ano, já bych se tomu opravdu nedivil, neb ti naši poslanci umí vymýšlet skvělé absurdity - viz nápad na pojištění sekaček a malotraktůrků, byť je má většina pojištěné v odpovědnosti při pojištění domů či domácností... Tož tak.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 12. 2015 14:38 | Richard Fuld

Poukaz na rozdíl mezi existujícím právem všech na vzdělání a neexistujícím právem nekuřáků na nekuřácké restaurace má samozřejmě svůj hluboký smysl, který ovšem Vy s Vaším bolševickým uvažováním nejste schopen nikdy pochopit. Nikde netvrdím, že smrdět druhým pod nos cigaretou je normální a pouze výjimečně se musí kuřáci v tomto omezovat. Toto je totiž paradoxně blíže Vašemu pojetí celé věci, a předmětný zákon to takto nastaví. Tvrdím přesný opak toho, co mi nesmyslně podsouváte. Tvrdím totiž, že by kuřáci neměli mít obecnou možnost obtěžovat nekuřáky na veřejných místech, avšak s VÝJIMKOU kuřáckých hospod a veřejnosti uzavřených či nepřístupných soukromých prostorách. To vy jste ten, kdo chce absurdní ABSOLUTNÍ zákaz kouření, a to zrovinka pouze na místech k tomu určených – v kuřáckých hospodách. Absurditu Vašeho požadavku Vám však Vaše militantní fanatické antikuřáctví nedovoluje nahlédnout.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 12. 2015 14:22 | Richard Fuld

A v kterém paragrafu zákon na ochranu spotřebitelů chrání nekuřáky před existencí kuřáckých restaurací? Jak s tímto souvisí Živnostenský zákon, nebo Občanský zákoník? Jak jsou nekuřáci diskriminováni v prostředí, kde existují kuřácké i nekuřácké restaurace? Kouření v kuřácké restauraci je legální! Naopak zákaz kouření v restauracích bude diskriminovat kuřáky, když už tady máváte diskriminací.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 12. 2015 13:43 | kodiak medvěd

Nesmyslně mícháte právo na vzdělání se zákazem kouření a tváříte se, že smrdět druhým pod nos cigaretou je normální a jen ve zvláště vybraných případech se mohou kuřáci této jinak nezadatelné výsady vzdát. A připravovaný zákon na ochranu nekuřáků vám tuto představu bourá.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 12. 2015 13:41 | kodiak medvěd

Provozování restaurace, čili hostinská činnost, je poskytováním služby ve smyslu živnostenského zákona a host je spotřebitelem. Tuto oblast řeší Zákon na ochranu spotřebitele, Antidiskriminační zákon a něco byste určitě našel i v Občanském zákoníku a Živnostenském zákoně. Asi neznáte, že?
Ono se od středověku mnoho věcí změnilo, člověk to ani nestačí všechno pochytat, viďte? Co třeba splachovací toaleta, už jste ten vynález viděl? To je věc, to teprve budete valit bulvy.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 12. 2015 17:21 | Richard Fuld

Není pravda, že zaměňuji právo na vzdělání s právem na pobyt v zakouřené odpočívárně školy. Když jsem psal o právu na vzdělání, tak jsem tím myslel právo na vzdělání, nikoliv právo na existenci kuřácké odpočívárny. To jste si nějak přimyslel k tomu, co jsem napsal. A vy mě poučujete o pochopení psaném textu? Opravdu legrační. :-)
Napsal jsem: „Všichni (i nekuřáci) mají právo na vzdělání a proto je opodstatněné zajistit, aby ve školách nebyli obtěžováni kuřáky. Stejně jako ve zdravotních zařízeních apod.“
Nikde nepíšu o žádných odpočívárnách ve škole. Normální člověk by z mého textu dovodil: že přiznávám všem nekuřákům i kuřáků (ano i kuřáka může kouř obtěžovat) právo nebýt obtěžován kouřem při výkonu svých práv, jakým je např. právě právo na vzdělání. Vy z toho zcela nesmyslně dovozujete jakousi moji údajnou záměnu práva na vzdělání s něčím, o čem jsem ani nepsal. Jednoduše Vaše myšlenkové pochody jsou absurdní a to se držím zpátky.
Současně ale všem militantním antikuřákům vzkazuji, že nemají žádné právo požadovat, aby se kuřácká restaurace změnila na nekuřáckou, nebo aby kuřáci neobtěžovali nekuřáky v kuřácké restauraci. Pokud nechce být militantní antikuřák obtěžován kouřem, ať neleze do kuřácké restaurace a zajde si do nekuřácké, kterých je dnes více, než nekuřáckých.
To bychom se brzy mohly dočkat toho, že antialkoholici se budou časem dožadovat zákazu podávání alkoholu v restauracích, protože je ožralové obtěžují při tom, jak večeří.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 12. 2015 16:30 | jezevec

jaxte prosímvás přišel na takovou hovadinu, že SOUKROMÁ hospoda poskytuje službu VEŘEJNOSTI?? hospoda není veřejný prostor, hospoda je soukromý majetek. a soukromá hospoda poskytuje služby především především svému majiteli. a ten zatím může odepřít poskytnout službu kdykoliv se mu zachce (či nezachce) - prostě pověsí na dveře ceduli "dneska se nevrtí", a máte po veřejném prostoru. bohužel pár militantních primitivů dokáže sice pochopit ceduli "dnes zavřeno" - ale s pochopením symbolu takové té nepřeškrtnuté cigarety s nápisem "kuřácká restaurace" mají problémy. kvůli nim pak vznikají zbytečné zákony a zbytečné diskuse. veřejný prostor, notyvole, to je fakt pecka .... a hospodský nikoli jako podnikatel, ale jako poskytovatel veřejné služby. že by pan paroubek osobně?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 11:42 | kodiak medvěd

Píšete, že "Nikdo (včetně nekuřáků) ale nemá právo na návštěvu restaurace." a hned v dalším příspěvku mě obviňujete "Vaše zapšklost a primitivnost mi velmi živě připomíná typického fanatického kovaného komunisty ve střihu 50-tých let. Na lidech jako jste Vy, celý ten absurdní režim stál."
Pochopit váš vnitřní svět asi nebu jednoduché...
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 9:35 | Richard Fuld

Stejně jako by kuřák nepáchl do takové kuřácké svatyně, se i dnes může vyhnout současné kuřácké "svatyni" - kuřácké restauraci. Nebylo by lepší nezakazovat kuřácké restaurace, než vymýšlet nesmyslné církve? Opět musím konstatovat, že Vaše zapšklost a primitivnost mi velmi živě připomíná typického fanatického kovaného komunisty ve střihu 50-tých let. Na lidech jako jste Vy, celý ten absurdní režim stál.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 9:28 | Richard Fuld

Problém je že racionální a ospravedlnitelný příklad zákazu kouření ve školách uvádíte na obranu zcela zvráceného a neospravedlnitelného absolutního zákazu kouření ve VŠECH restauracích.
Všichni (i nekuřáci) mají právo na vzdělání a proto je opodstatněné zajistit, aby ve školách nebyli obtěžováni kuřáky. Stejně jako ve zdravotních zařízeních apod.
Nikdo (včetně nekuřáků) ale nemá právo na návštěvu restaurace. Všichni ale mají svobodu vybrat si mezi kuřáckou a nekuřáckou restaurací. Toto Vy jednoduše nejste schopen vnímat. Brání Vám v tom slepá nenávist ke kuřákům.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 9:15 | Richard Fuld

Diskuse s panem "medvědem" bude asi zbytečná, protože fanatika nepřesvědčí žádný argument.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 12. 2015 15:00 | kodiak medvěd

Na vyšší dívčí jsem opravdu nechodil. Asi na rozdíl od vás. Štrikování a vaření knedlíků se tam člověk asi naučí slušně, ale na logiku a porozumění psanému textu se tam už asi takový důraz neklade, viďte?
Nikde nepíšu o tom, že zaměňujete právo na vzdělání a právo na pobyt v zakouřené putyce. Píšu, že zaměňujete právo na vzdělání a právo na pobyt v zakouřené odpočívárně školy. Pro absolventy vyšší dívčí to ještě vysvětlím: to, jestli se v odpočívárně školy kouří nebo ne, nijak neomezuje můj přístup ke vzdělání, ale omezuje moji možnost trávit čas v této prostoře, nechci-li být v zakouřeném prostředí.
S jakýmsi právem na pobyt v putyce neustále žonglujete vy. Ten zákon neřeší pobyt v putyce, ale nekouření v restauracích.
Restaurace je pohostinské zařízení, které poskytuje služby veřejnosti a odepření služby příchozímu může být pouze v případě. že by svým chováním nebo hygienickou nezpůsobilostí obtěžoval nebo ohrožoval jiné návštěvníky nebo personál. Berte to tak, že kouření bude považováno za činnost obtěžující a ohrožující ostatní uživatele restaurace nebo jako porušení hygienických předpisů.
Vaše představa kuřáckého restauračního apartheidu má ke svobodě stejně daleko, jako prezident k abstinentovi. Vašeho oblíbeného kovaného bolševika připomínáte spíš vy svým pojetím práva a svobody. Právo mají podle vás jen někteří, respektive právo některých je nadřazeno právu jiných. Jste prostě demokrat každým coulem.
A pokud jde o to pochopení textu, nezoufejte. Zkuste trénovat. Začněte na jednoduchých krátkých textech (zkuste třeba některé kratší projevy pana Kubery, ty se mi zdají celkem vhodné), čtěte text pomalu a víckrát za sebou a postupně přidávejte na délce i náročnosti. Časem se to určitě alespoň trochu zlepší.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 12. 2015 11:28 | Richard Fuld

Jak říkám, tohle je už pro Vás vyšší dívčí. Samozřejmě, že nezaměňuji právo na vzdělání s právem na pobyt v zakouřené putyce. Naopak velmi striktně mezi nimi rozlišuji, když tvrdím, že zatímco skutečné právo na vzdělání existuje, tak právo na pobyt v zakouřené putyce neexistuje, stejně jako neexistuje právo na pobyt v nezakouřené putyce. Kuřáci se nedomáhají svých neexistujících práv. Jen chtějí, aby jim stát nezakazoval kouření v restauraci a neomezoval jejich svobodu. Militantní agresivní nekuřáci se ale dovolávají svého neexistujícího práva na nekuřácké hospody a chtějí jiným zakazovat dosud legální činnost a omezovat jejich svobody. To je základní rozdíl mezi stranami daného sporu. A omezování svobod jiných na základě dovolávání se neexistujících práv bylo typické právě pro kované bolševiky. Říkali tomu diktatura proletariátu, takže to přirovnání nevidím až tak přehnané.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 22:17 | kodiak medvěd

Tepete dobře, ale trochu vedle. Účelově zaměňujete právo na vzdělání a právo na pobyt v zakouřené odpočívárně školy. Zkuste se nad tím zamyslet. I když s logikou člověka, který zaměňuje právo smrdět cigaretou v restauraci za svobodu, a toho, kdo má opačný názor nazývá typickým fanatickým kovaným komunistou ve střihu 50-tých let, asi logiku čekat nelze.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 21:01 | Richard Fuld

To, že nerozumíte tomu, co píšu mě nepřekvapuje. To že se snažíte nesmyslně vytrhávat jednotlivé věty z kontextu a dávat je do kontextu jiného, mě taky nepřekvapuje.
Nikdo skutečně nemá právo navštěvovat restaurace. Takové právo v našem právním řádu neexistuje. Náš právní řád toliko stanoví, že co není zakázáno je povoleno. A návštěva restaurace je pouze povoleným jednáním. Mít na něco právo je trošku vyšší level. Nikomu totiž zákon nepřikazuje restaurace provozovat, aby někdo jiný mohl mít zaručené právo je navštěvovat (jako je tomu např. u úřadů). Tohle už ale bude pro Vás asi vyšší dívčí. :-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2015 0:45 | jezevec

:-) jenže to je přesně to, co ten nový zákon zakazuje. i díky lidem, jako jste vy.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 12. 2015 16:51 | kodiak medvěd

Fanatiky bych hledal spíše mezi zakladateli a stoupenci církví, zvláště takových těch podivných.
Jinak si tam ale dělejte co chcete. Pivo a rum jsem vám už přímo doporučil jako vhodnou náhradu mešního vína a svěcené vody. Místo hostie můžete mít tlačenku. A jako vrchol obřadu si tam podávejte třeba jezevce s tabákovou omáčkou, je-li vám libo. Ale legislativně takové zařízení nebude spadat do kategorie restauračního provozu a nebude se tak ani nazývat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 12. 2015 15:38 | jezevec

problém fanatiků vaší kategorie jest, že pokud někdo řekne - tak teda gut, založíme kuřáckou církev, uděláme si modlitebny kuřáctví, a budeme si tam vesele smrdět a radostně se zalykat kouřem - budete freneticky hýkat že ano, že tak to má být. jakmile ovšem řekneme - a budeme si tam točit pivo a vařit guláš - budete ječet jak japonská štětka, že tolik svobody zase nemáme, že najednou do té kuřácké svatyně chcete vlézt vy nekuřák, a dožadovat se tam nekouření. dialog s lidmi vašeho ražení prostě nemůže fungovat. vy chcete lezt kam vás nikdo nezval a prosazovat tam svoje pravidla. a kdyby jim někdo vyhověl - zase vymyslíte další a jiná pravidla, jak se do něj zase srát.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 12. 2015 15:02 | kodiak medvěd

Jeden z přispěvatelů této diskuze uvádí, že pan Kindl se asi díky svému mládí mýlí, když říká, že dříve bylo možné kouřit na různých místech, kde si to dnes už nikdo neumí představit, mimo jiné i ve školách, ale tento přispěvatel, ač 62 letý, nic takového nepamatuje. Jsem rozhodně mladší, než tento pán a velmi dobře pamatuji kouření ve škole. Ne v učebnách, ale ve společných prostorách (chodby, haly, odpočívárny) vysoké školy v osmdesátých a na počátku devadesátých let. Bylo velkou revolucí, když na počátku devadesátých let byla jedna malá odpočívárna s asi pěti stolečky a deseti židlemi vyčleněna jako nekuřácká.
Tu školu jsem před časem po letech navštívil. Je samozřejmě bezvýhradně celá nekuřácká. Když jsem před jedním současným studentem té školy zavzpomínal, jak všude stávaly stojanové popelníky a kouřilo se a jaký pokrok bylo vyčlenění několika stolků jako nekuřáckého prostoru, kroutil hlavou a nechápal to. Nechápal, jak se mohlo tolerovat všudypřítomné obtěžování nekuřáků kuřáky a jak bylo možné, že nekuřáci souhlasili s tím, že je jim vyčleněna část prostoru, když přece každý má právo pohybovat se v přístupných prostorech volně a nebýt obtěžován. A kdo chce dělat něco, čím by druhé omezoval nebo obtěžoval, například kouřit, nechť se s tím odebere někam do soukromí. Docela mě svou úvahou překvapil a uvědomil jsem si, že to s tou mladou generací nebude tak zlé, jak se obecně soudí. Přinejmenším chápe, že svoboda je nedělitelná.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 12. 2015 14:28 | kodiak medvěd

Senátor Kubera se nechal slyšet, že založí kuřáckou církev. Proč ne? Velmi dobrý nápad. Kuřáci si udělají své modlitebny, kde se budou při svých rituálech zalykat kouřem. Prostor pro ně bude jistě dostatek, mezi těmi miliony zkrachovalých hospod, které tu věštíte, se jistě najde dostatek hospodských, kteří vám je rádi poskytnou. Jen vymění ceduli nad vchodem a místo "restaurace" tam bude "modlitebna kuřácké církve". Představte si, jak to bude krásně znít, třeba "Modlitebna Na růžku". Místo mešního vína a svěcené vody můžete mít pivo a tuzemák, místo kadidla startky. A na oltáři svatý Kubera s archandělem Zemanem po boku.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/6

Předchozí

1

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Tretter

podnikatel, Tretter’s Bar

Jiří Devát

manažer

Michael Tretter
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jiří Devát
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services