Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Duel: Zákaz kouření. A všude!

Vládní návrh zákona, kterým se zakáže kouření v restauracích, si poslanci nechali několik měsíců odležet. Včera ho nakonec po bouřlivých debatách propustili do druhého čtení. Přinášíme argumenty pro zákaz i proti němu a ptáme se, co si o tom myslíte vy.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 12. 2015 14:28, kodiak medvěd

Senátor Kubera se nechal slyšet, že založí kuřáckou církev. Proč ne? Velmi dobrý nápad. Kuřáci si udělají své modlitebny, kde se budou při svých rituálech zalykat kouřem. Prostor pro ně bude jistě dostatek, mezi těmi miliony zkrachovalých hospod, které tu věštíte, se jistě najde dostatek hospodských, kteří vám je rádi poskytnou. Jen vymění ceduli nad vchodem a místo "restaurace" tam bude "modlitebna kuřácké církve". Představte si, jak to bude krásně znít, třeba "Modlitebna Na růžku". Místo mešního vína a svěcené vody můžete mít pivo a tuzemák, místo kadidla startky. A na oltáři svatý Kubera s archandělem Zemanem po boku.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2015 15:33, josef

jo, ale pro zmenu lide bydlici v okoli koncertu musi ten hluk poslouchat a nemaji na vyber. U nas jednou hrali tak hlasite, ze se nam doma trasl nabytek.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 17. 12. 2015 12:01)

Další příspěvky v diskuzi (108 komentářů)

21. 12. 2015 15:00 | kodiak medvěd

Na vyšší dívčí jsem opravdu nechodil. Asi na rozdíl od vás. Štrikování a vaření knedlíků se tam člověk asi naučí slušně, ale na logiku a porozumění psanému textu se tam už asi takový důraz neklade, viďte?
Nikde nepíšu o tom, že zaměňujete právo na vzdělání a právo na pobyt v zakouřené putyce. Píšu, že zaměňujete právo na vzdělání a právo na pobyt v zakouřené odpočívárně školy. Pro absolventy vyšší dívčí to ještě vysvětlím: to, jestli se v odpočívárně školy kouří nebo ne, nijak neomezuje můj přístup ke vzdělání, ale omezuje moji možnost trávit čas v této prostoře, nechci-li být v zakouřeném prostředí.
S jakýmsi právem na pobyt v putyce neustále žonglujete vy. Ten zákon neřeší pobyt v putyce, ale nekouření v restauracích.
Restaurace je pohostinské zařízení, které poskytuje služby veřejnosti a odepření služby příchozímu může být pouze v případě. že by svým chováním nebo hygienickou nezpůsobilostí obtěžoval nebo ohrožoval jiné návštěvníky nebo personál. Berte to tak, že kouření bude považováno za činnost obtěžující a ohrožující ostatní uživatele restaurace nebo jako porušení hygienických předpisů.
Vaše představa kuřáckého restauračního apartheidu má ke svobodě stejně daleko, jako prezident k abstinentovi. Vašeho oblíbeného kovaného bolševika připomínáte spíš vy svým pojetím práva a svobody. Právo mají podle vás jen někteří, respektive právo některých je nadřazeno právu jiných. Jste prostě demokrat každým coulem.
A pokud jde o to pochopení textu, nezoufejte. Zkuste trénovat. Začněte na jednoduchých krátkých textech (zkuste třeba některé kratší projevy pana Kubery, ty se mi zdají celkem vhodné), čtěte text pomalu a víckrát za sebou a postupně přidávejte na délce i náročnosti. Časem se to určitě alespoň trochu zlepší.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Richard Fuld 21. 12. 2015 11:28)

21. 12. 2015 16:30 | jezevec

jaxte prosímvás přišel na takovou hovadinu, že SOUKROMÁ hospoda poskytuje službu VEŘEJNOSTI?? hospoda není veřejný prostor, hospoda je soukromý majetek. a soukromá hospoda poskytuje služby především především svému majiteli. a ten zatím může odepřít poskytnout službu kdykoliv se mu zachce (či nezachce) - prostě pověsí na dveře ceduli "dneska se nevrtí", a máte po veřejném prostoru. bohužel pár militantních primitivů dokáže sice pochopit ceduli "dnes zavřeno" - ale s pochopením symbolu takové té nepřeškrtnuté cigarety s nápisem "kuřácká restaurace" mají problémy. kvůli nim pak vznikají zbytečné zákony a zbytečné diskuse. veřejný prostor, notyvole, to je fakt pecka .... a hospodský nikoli jako podnikatel, ale jako poskytovatel veřejné služby. že by pan paroubek osobně?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 21. 12. 2015 15:00)

21. 12. 2015 17:21 | Richard Fuld

Není pravda, že zaměňuji právo na vzdělání s právem na pobyt v zakouřené odpočívárně školy. Když jsem psal o právu na vzdělání, tak jsem tím myslel právo na vzdělání, nikoliv právo na existenci kuřácké odpočívárny. To jste si nějak přimyslel k tomu, co jsem napsal. A vy mě poučujete o pochopení psaném textu? Opravdu legrační. :-)
Napsal jsem: „Všichni (i nekuřáci) mají právo na vzdělání a proto je opodstatněné zajistit, aby ve školách nebyli obtěžováni kuřáky. Stejně jako ve zdravotních zařízeních apod.“
Nikde nepíšu o žádných odpočívárnách ve škole. Normální člověk by z mého textu dovodil: že přiznávám všem nekuřákům i kuřáků (ano i kuřáka může kouř obtěžovat) právo nebýt obtěžován kouřem při výkonu svých práv, jakým je např. právě právo na vzdělání. Vy z toho zcela nesmyslně dovozujete jakousi moji údajnou záměnu práva na vzdělání s něčím, o čem jsem ani nepsal. Jednoduše Vaše myšlenkové pochody jsou absurdní a to se držím zpátky.
Současně ale všem militantním antikuřákům vzkazuji, že nemají žádné právo požadovat, aby se kuřácká restaurace změnila na nekuřáckou, nebo aby kuřáci neobtěžovali nekuřáky v kuřácké restauraci. Pokud nechce být militantní antikuřák obtěžován kouřem, ať neleze do kuřácké restaurace a zajde si do nekuřácké, kterých je dnes více, než nekuřáckých.
To bychom se brzy mohly dočkat toho, že antialkoholici se budou časem dožadovat zákazu podávání alkoholu v restauracích, protože je ožralové obtěžují při tom, jak večeří.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 21. 12. 2015 15:00)

22. 12. 2015 13:41 | kodiak medvěd

Provozování restaurace, čili hostinská činnost, je poskytováním služby ve smyslu živnostenského zákona a host je spotřebitelem. Tuto oblast řeší Zákon na ochranu spotřebitele, Antidiskriminační zákon a něco byste určitě našel i v Občanském zákoníku a Živnostenském zákoně. Asi neznáte, že?
Ono se od středověku mnoho věcí změnilo, člověk to ani nestačí všechno pochytat, viďte? Co třeba splachovací toaleta, už jste ten vynález viděl? To je věc, to teprve budete valit bulvy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 21. 12. 2015 16:30)

22. 12. 2015 13:43 | kodiak medvěd

Nesmyslně mícháte právo na vzdělání se zákazem kouření a tváříte se, že smrdět druhým pod nos cigaretou je normální a jen ve zvláště vybraných případech se mohou kuřáci této jinak nezadatelné výsady vzdát. A připravovaný zákon na ochranu nekuřáků vám tuto představu bourá.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Richard Fuld 21. 12. 2015 17:21)

22. 12. 2015 14:22 | Richard Fuld

A v kterém paragrafu zákon na ochranu spotřebitelů chrání nekuřáky před existencí kuřáckých restaurací? Jak s tímto souvisí Živnostenský zákon, nebo Občanský zákoník? Jak jsou nekuřáci diskriminováni v prostředí, kde existují kuřácké i nekuřácké restaurace? Kouření v kuřácké restauraci je legální! Naopak zákaz kouření v restauracích bude diskriminovat kuřáky, když už tady máváte diskriminací.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 22. 12. 2015 13:41)

22. 12. 2015 14:38 | Richard Fuld

Poukaz na rozdíl mezi existujícím právem všech na vzdělání a neexistujícím právem nekuřáků na nekuřácké restaurace má samozřejmě svůj hluboký smysl, který ovšem Vy s Vaším bolševickým uvažováním nejste schopen nikdy pochopit. Nikde netvrdím, že smrdět druhým pod nos cigaretou je normální a pouze výjimečně se musí kuřáci v tomto omezovat. Toto je totiž paradoxně blíže Vašemu pojetí celé věci, a předmětný zákon to takto nastaví. Tvrdím přesný opak toho, co mi nesmyslně podsouváte. Tvrdím totiž, že by kuřáci neměli mít obecnou možnost obtěžovat nekuřáky na veřejných místech, avšak s VÝJIMKOU kuřáckých hospod a veřejnosti uzavřených či nepřístupných soukromých prostorách. To vy jste ten, kdo chce absurdní ABSOLUTNÍ zákaz kouření, a to zrovinka pouze na místech k tomu určených – v kuřáckých hospodách. Absurditu Vašeho požadavku Vám však Vaše militantní fanatické antikuřáctví nedovoluje nahlédnout.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 22. 12. 2015 13:43)

26. 12. 2015 9:18 | Lukáš

Vážení, já se domnívám, že zde vedené dohady jsou vcelku zbytečné - myslím si totiž, že dokud se nezakáže kouřerní jako celek, pak jsou jakékoli obstrukce a zákazy k ničemu. Při zde řešeném zákazu kouřit v restauracích aj. mi to opravdu příjde spíše jako bránění svobodnému podnikání s výkřiky o ochraně zdraví. Ale poté bych spíše byl pro to, aby se kouřit nesmělo NIKDE NA VEŘEJNOSTI! a naopak nechť si kouří lidé tam, kde po nich uklidí jak nedopalky tak i vyčistí vzduch atd. (čili doma, v hospodách označených jako kuřácké apod.). Tímto zákonem se spustí nekontrolované hulení před hospodama a pak tam kdokoli projděte byť i do té nekuřácké hospody. A to nehovořím o tom, že pokud jdete za 1 či více kuřáky a foukne vám větřík do obličeje - taky paráda co? Prostě se mi zdá, že tímto se zkouší, co lidé ještě vydrží a příště opravdu nějakého chytrolína napadne, že v rámci zdraví se zakáží cukrárny či jiné zdraví škodlivosti. Ano, já bych se tomu opravdu nedivil, neb ti naši poslanci umí vymýšlet skvělé absurdity - viz nápad na pojištění sekaček a malotraktůrků, byť je má většina pojištěné v odpovědnosti při pojištění domů či domácností... Tož tak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Narok na odstoupeni od smlouvy
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobry den, objednala jsem si v kuchynske studiu novou linku. K jeji montazi doslo pred tydnem, bohuzel to dopadlo tak, ze linka dorazila vyrobena tak, ze nesla smontovat. Doslo k posunu skrinek, takze... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Kohout

ekonom

Dalibor Dědek

podnikatel

Pavel Kohout
ÚSPĚŠNOST
74,46 %

z 184 duelů
×
Dalibor Dědek
ÚSPĚŠNOST
52,46 %

z 61 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK