Ze života: Stěhování do většího. Jak navázat koupi na prodej?

Vladimír Zuzák | rubrika: Seriál | 7. 10. 2015 | 6 komentářů
Víte, co může být ještě náročnější než vyřizování hypotéky? Když peníze na koupi musíte získat prodejem stávající nemovitosti.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 10. 2015 10:27, OK

Při důsledném dodržení uvedených zásad by to muselo proběhnout takto: Kupující by poslal peníze do úschovy, ty by mi byly po zapsání jeho vlastnictví zaslány, já bych je poslal do úschovy na svou koupi. Můj kupující by pak další nejspíš víc než měsíc čekal na nastěhování, zatímco já bych stále ještě bydlel v bytě, který je už jeho. A za to ode mě bude chtít nejspíš slevu z ceny nebo přinejmenším nájemné.
Nemohu zároveň prodat svůj byt tak, že dostanu peníze od kupujícího z úschovy po zapsání vlastnictví do KN a zároveň ty samé peníze poslat do úschovy na koupi nového bytu a čekat na zapsání svého vlastnictví.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 6 komentářů)

9. 11. 2016 13:32 | jan

Řeším také tuto situaci. Na konci článku píšete "Zachránit vás mohou některé typy úvěrů". Můžu se zeptat jaké to jsou? Jedná se mi cca o 3 mil. na 1 rok než zrekonstruuju dům a budu moct prodat byt. Úspory + cena bytu mi na dům stačí, takže klasickou hypotéku nejspíš nehledám. Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 2. 2016 22:52 | JD

My to měli krásně navázané, spousta času, finanční rezerva pro případ, že by se prodej bytu nestihl - a málem to zkazila ženská v bance, která nám přislíbila úvěr 2,4 mil. nejpozději v půlce července, aby nám pak v půlce srpna banka sdělila, že nejsme dostatečně bonitní pro úvěr 1,8 mil. Nakonec jsme dostali úvěr 1,6 mil. dva dny před vypršením lhůty splatnosti na novou nemovitost. Takže pro příště nesvěřovat hypotéku realitce, ale sehnat si sám.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 10. 2015 11:11 | Honza

Jo není to pro každého, je to návod pro opatrné spořivé lidi s nadprůměrným příjmem. Já jsem to takhle dal i se 4 dětmi a manželkou, co 40 tisíc nebrala. A je také pravda, že většina mých známých s podobným příjmem, jako mám já, a s rodinou bydlí v domečku za x mega a já "jen" ve velkém pěkném bytě v paneláku na hezkém místě v Praze. Na druhu stranu i nějaký relativně malý finanční/vztahový/zdravotní průšvih může z mých známých udělat bezďáky.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 10. 2015 10:27 | OK

Při důsledném dodržení uvedených zásad by to muselo proběhnout takto: Kupující by poslal peníze do úschovy, ty by mi byly po zapsání jeho vlastnictví zaslány, já bych je poslal do úschovy na svou koupi. Můj kupující by pak další nejspíš víc než měsíc čekal na nastěhování, zatímco já bych stále ještě bydlel v bytě, který je už jeho. A za to ode mě bude chtít nejspíš slevu z ceny nebo přinejmenším nájemné. Nemohu zároveň prodat svůj byt tak, že dostanu peníze od kupujícího z úschovy po zapsání vlastnictví do KN a zároveň ty samé peníze poslat do úschovy na koupi nového bytu a čekat na zapsání svého vlastnictví.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 10. 2015 9:54 | OK

S pravidelným měsíčním příjmem od 40 tisíc výše u každého z manželů je to velmi praktické řešení. Jinak ovšem nejspíš skončíte u bodu 2 a z toho malého bytu se už s dvěma dětmi nikdy nevyhrabete.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 10. 2015 9:46 | Honza

Docela praktické téma článku, ale abych byl upřímný: myslím, že nejlepší je se tomuhle vyhnout. Člověk by měl být opatrný a nepořizovat si bydlení na hranici svých finančních možností. A v tom případě je pak mnohem jednodušší prostě: 1. našetřit nějaké peníze 2. pořídit malý byt, hypotéka max 70%, přijmy s velkou rezervou 3. postupně roste rodina, postupně se předčasně splatí hypotéka (v době lámání fixace) 4. pořídit velký byt, hypotéka klidně nadoraz, co banka půjčí (ale aby zbylo na nutné zařízení bytu!) 5. přestěhovat se do velkého bytu 6. podle okolností buď malý byt prodat a umořit kus velké hypotéky v 1. lámání fixace nebo malý byt pronajímat
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Blažek

politik

Jiří Rusnok

ekonom a politik

Pavel Blažek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jiří Rusnok
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services