Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Věříte na kurvítko?

Koupíte si počítač, pračku nebo televizi a přístroj přestane pár měsíců po uplynutí záruční doby fungovat. Měli jste jen smůlu, nebo váš spotřebič na předčasný odchod někdo předem naprogramoval? Ptáme se odborníků.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 6. 2015 9:12, onli

Smysl existence tzv. kurvitek je zakotven uz v samotne podstate na konzum orientovane spolecnosti. To neni zadna levicova formulka - jen konstatovani skutecnosti bez nutnosti k ni zujimat nejake stanovisko. Jen uplnej blbec by dal preci na trh neco, co vydrzi vecne a bude fungovat sto let bez problemu. Otazka v clanku mela byt tedy spise polozena do roviny miry pouziti "kurvitek" (je opravdu tak vysoka?) nez do jejich proste existence..

Reagovat

 

+48
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 6. 2015 5:52, Tarzan

https://www.youtube.com/watch?v=8W4V_4ZxBFg

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (40 komentářů)

19. 6. 2015 16:08 | jezevec

problém spatřuji zejména v tom, že i když bych si rád koupil nelevnou kvalitní věc, ona jaxi není v nabídce. kdysi renomované značky se vyrábí ve stejné číně a často i na stejné výrobní lince, jako ten nejlevnější šunt. dražší šarže výrobků jsou drahé jen cenou, ale uvnitř jsou plastové sračky stejně jako u tech levných. a spousty kvalitních věcí se přestalo vyrábět, protože poptávka po nich byla tak nízká, že zbylý obrat už výrobce neuživil. samo jsme si to dokurvili a teď to máme. kurvítka. to jsme my.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 6. 2015 16:59 | Nox

Mam stejny problem - bohuzel dneska si clovek muze koupit bud levny sunt, nebo drahy sunt. Navic pozoruji pomaly, ale jisty odklon od potreb uzivatele k potrebam vyrobce, nebo nejake dalsi firmy. Ve vysledku pak vyrobe umi milion nesmyslu, ale prakticke funkce postrada a ma nesmyslne pozadavky na provoz.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 19. 06. 2015 16:08)

19. 6. 2015 19:32 | Radůz

Mám spíš opačný problém. Netbook, který jsem pořídil skoro před sedmi lety za 10 tis., stále slouží. Je zanesený a hrozně pomalý (pomalý byl už když jsem ho koupil). Stále plánuji, že pořídím nový, odrazuje mě ale práce s instalací, nastavováním systému a přetahováním dat. Za víkend bych to stihl, to jo, ale stejně se mi do toho nechce. Kdyby netbook dosloužil, nic jiného by mi nezbylo a už jsem mohl mít několik let rychlejší stroj.
Televizor bych si také chtěl koupit nový, ten starý ale není zas tak špatný, takže je mi přece jenom líto investovat několik tisíc, abych měl o něco málo lepší věc.
Telefon naštěstí začal fungovat špatně (potíže s dobíjením a některá tlačítka jsem musel mačkat hodně silně) a tak jsem si pořídil telefon s operačním systémem a jsem rád, že mě porouchaný telefon do toho dotlačil.
Nikdy nekupuji to nejdražší, většinou ani to nejlevnější. Podle diskuse to vypadá, že většině všechno klekne pár měsíců po skončení záruky. Já tyto problémy až na výjimky (třeba LED žárovka dosloužila předčasně) nemám.
A co se týče třeba aut, tak dnešní auta podle mě nejsou zdaleka tak špatná, jak se traduje. Je třeba brát v potaz, že dříve se lidé k autům chovali úplně jinak (auto byla životní investice, stálo klidně 30 průměrných platů), auta najela mnohem méně kilometrů a samozřejmě byla mnohem jednodušší.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

19. 6. 2015 19:58 | Hunter

Ano, ve skutečnosti jde teze "staré věci byly lepší, podívej, tenhle mrazák na chalupě mám vod osmušedesátýho" jen klasickou aplikaví "klamu přeživšího". Prostě do svého přehledu nezařadíte ty všechny věci z osumašedesátýho, který se už devětašedesátýho rozpadly. Tím ze statistiky vyřadíte vše, co by mohlo vaši hypotézu nabourat a logicky vám vyjde, že "starý věci, který dodnes fungujou jsou lepší, protože fungujou" (narozdíl od těch, co nefungujou, ale už jsem na ně zapomněl).
Kolem a kolem je průměrná nižší životnost výrobků těžko prokazatelná. Ano, zboží se obrací rychleji (například střední doba vlastnictví mobilního telefonu se zkracuje, to se dá lehce změřit), ale neměří se důvod výměny. A určitě nebude většina výměn "protože to přestalo fungovat". Já mám dome třeba současný telefon, minulý (funkční) jako záložní, dokonce i předminulý (stále funkční) a vyhlížím budoucí. A to nekupuju nový nijak extra často - cca 1x za dva roky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Bouček Antonín 19. 06. 2015 14:04)

19. 6. 2015 21:49 | Radůz

Asi tak:) A i když některé kusy vydržely hodně dlouho, tak by je stejně většina z nás nechtěla. Někteří lidé si myslí, že různé výrobky byly skvělé, ale to si myslí především proto, že pozapomněli a že se jim se vzpomínkou na staré věci vybaví jejich dětství nebo mládí.
I kdyby byla Tatramatka a Škoda 120 nesmrtelná, tak bych je nechtěl a radši bych měl nově vyrobenou pračku, která vydrží jen několik let. Pokud by současná auta vydržela jen po dobu leasingu (jak tvrdí zlí jazykové), tak bych o ní uvažoval. Jinak ne.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hunter 19. 06. 2015 19:58)

19. 6. 2015 21:53 | Radůz

Manželka si myslím, že Škoda 120 je skvělé auto, protože si vždycky vybaví dobu, kdy byla malá a kdy jejich rodina byla šťastná a jezdila jejich plechovkou na hezké výlety. Stačilo by ale aby si do ní dnes sedla a hned by jí bylo jasné, že je to křáp...což byl i před dvaceti lety, tehdy ale byl člověk rád, že vůbec něco má a taky neměl tolik možností porovnat ji s normálním ("západním") automobilem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

19. 6. 2015 21:55 | Radůz

Jej, to to letí. Napsal jsem před dvaceti lety, ono to už ale je víc...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 6. 2015 22:51 | Hunter

Otázka také je, jak dlouho by Škoda 120 vydržela, kdyby se k ní lidé chovali jako k dnešní (nejlépe služební) "oktáfce na hlínách f tédéíčku".
Ono přeci jen je něco jiného si leštit stodvácu v garáži a občas v neděli ji vzít na výlet na houby, a něco jiného je když to auto najede každý den stovky kilometrů, 150tkou po dálnici, kdy schody panelů mlátí nápravama div homokinetické klouby nevyhřeznou z chrupavek.
To je pak jasné, které to auto bude i za 20 let leštěnka, a které bude mít už po 5 letech podvozek na odpis. Ale o kvalitě to až tak moc nevypovídá. Lidé se k mnoha věcem chovají drsněji (protože jsou levnější a není na ně pořadník) a ty pak prostě vydrží méně.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Radůz 19. 06. 2015 21:53)

19. 6. 2015 23:17 | david

Kurvítka určitě existují.Poměrně dlouhou dobu jsem používal mob.telefon jedné švédsko japonské firmy, asi před rokem se začal sám restartovat, volat sám na různá čísla a jiné libůstky. Koupil jsem nový a starého kamaráda hodil do šuplíku.Zhruba po půl roce jsem mechanicky zničil nový tel a šáhl pro ten starý že snad několik dní než koupím nový vydrží. Fungoval asi tři týdny až už jsem skoro zapomněl proč jsem ho tenkrát odložil. A najednou kde se vzalo tu se vzalo kurvítko!!! Prostě tomu telefonu někdo na dálku řekl ať už to nepřehání a okamžitě se zase rozbije. No koupil jsem nový a starého kamaráda hodil do šuplíku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

20. 6. 2015 7:46 | Radůz

Auta také byla více garážovaná (aut výrazně přibylo, garáží ale tolik nepřibylo). Pamatuji si, že děda jejich eMBéčko (které prarodiče stálo celoživotní úspory) VŽDY dával do garáže a v zimě jezdil na chalupu každý den krmit králíky vlakem.
Ono co se koroze týče, tak to se opravdu nedá srovnat. Až na výjimky mají už několik let všechna auta dobrou antikorozní úpravu, takže karosérie jim nerezne. Proč to výrobci dělají je mi trochu záhadou (šlo na začátku o konkurenční boj?), protože auta vydrží hezká mnoho let, což nepochybně snižuje motivaci k pořízení nového auta.
Podvozky aut se dříve běžně nastříkávali nějakou ochranou (její název mi vypadl). Když jsem se nedávno ptal v jednom servisu, tak mi řekli, že už to v podstatě nikdo nedělá. Auto už není celoživotní investice, ale spotřební zboží. Slušnou ojetinu je možné koupit za 5 průměrných měsíčních platů a nová auta si kupují především firmy a leasingovky a pro ně to je výrobní prostředek.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hunter 19. 06. 2015 22:51)

20. 6. 2015 9:22 | radim

Zhruba kolem roku 1950 se na karosérie aut začaly používat plechy z takzvané hlubokotažné oceli. Ty byly výrazně měkčí, takže se dalo velice snadno lisovat nebo vyklepávat i velice složité tvary, ale na druhé straně mnohem intenzívněji rezl. U nás je měla jako první Škoda 1000MB. Předtím dělali karosérie z plechu 1,2 , 1,5 a možná i silnějšího, potom ho začali dělat tak z jedničky, nebo 0,8 m silného plechu. ale jak byly káry čím dál víc složitější, začínalo to čím dál víc reznout. Škodovka stovka nebo stodvacítka, když se osolila provozem v první zimě, a potom se neošetřovala, se rozpadla do 4 let. Zvrat potom nastal v 80 letech, kdy se začal používat jako základní nátěr forézní nátěr, anaforéza a později kataforéza. Ten při dobré kvalitě a při dobrém zalakování vrchními emaily už uměl zajistit, že se na autě při celoročním provozu včetně zimního provozu prvních 5 - 10 let neobjevily stopy rzi. To byl třeba jeden z důvodů, proč v 90 letech skončila výroba osobních tater, podvozek T613 nebyl možné jako celek opatřit forézou a nouzové forézování se ukázalo jako nedostatečné. V 90 letech se potom automobilky naučily na podvozky používat a bez ztráty korozních vlastností svařovat plechové díly opatřené žárovým zinkováním , ještě pod forézu, už kataforézu. A nakonec se naučily používat na méně náročné díly plechy už přeupravené barvou, ze kterých se díly lisovaly až potom . To je prakticky"konzervový" plech, tak 0,4 - 0,5 mm silný. Asi tak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Radůz 20. 06. 2015 07:46)

3. 7. 2015 13:34 | Tonda

Zavést speciální daň za nekvalitu (s možností ji vyměřit zpětně) a je problém vyřešen. Stačí chtít.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

23. 7. 2015 10:25 | vkarol

kupil som pracku. Po 3 mesiacoch aj susedka. Po dobe 2.3 roka prestala pracka topit.vymenil som tranzistor, rele. Topne teleso ok. Ak som zopol rele topilo to. Pracka ukazovala simbol ze topi aj tak to netopilo. Vihodil som ju a kupil druhu. O 3 mesiace sa to stalo to same aj susedke. Zebi nahoda.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

18. 8. 2015 18:45 | Milena

Věřím na 100% !!! Určitě není náhoda, když mi odejde 4 r. stará lednička, 2,5 r. stará pračka, 1 rok stará autochladnička a 6 měs. starý el.vařič ! O těch kurvítkách mi řekl prodavač v elektru - prý potřebují vyrábět a prodávat, ne opravovat !!! Dokonce slováci veřejně vyzvali výrobce spotřebičů, aby do nich přestali dávat kurvítka !!! Je to od výrobců špinavost, takto se přece nepodniká. Český lid není tak bohatý aby mohl stále kupovat nové spotřebiče. Pokud stát nedokáže zakročit tak ať se vůbec nediví že je tolik lidí v exekucích. Tito výrobci mají na tom lví podíl. Bez pračky, ledničky, vařiče aj. se dnes prakticky nedá žít. Nebo se budeme vracet k valše, vařit na ohni, potraviny chladit v potoce apod.???
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

18. 8. 2015 19:22 | Milena

Ještě jsem chtěla dodat, že dříve (za totality) se koupil výrobek a ten šlapal 15, 20 let.. Ještě dnes mají třeba staří lidé staré pračky které perou, TV apod. Dnes místo toho aby výrobky byly lepší a lepší tak jsou naopak horší a horší...jsou sice hezké ale to je asi tak všechno. :-(
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

3. 9. 2015 12:50 | x

S tou programovou životností je to jen pouhá fáma vyplívající z nutnosti snižovat výrobní cenu z důvodu tlaku zákazníků. A ty mobili dříve - prostě oni na ně lidi tolik zas nešahali a málo výkoné procesory co pro obsluhu jednoduchého menu a několika jednoduchých her zcela stačili prostě tolik netopili jako dnešní výkoné několika jádrové procesory - včetně toho,že když je jedna strana telefonu tvořena displejem tak je prostě náchylnější na poškození, než když byl malý displej utopen v pevném obalu. Ona jde totiž záruční lhůtu si přikoupit a to klidně až na 5 let - v E-shopu a to dokonce, až běhěm několika dní od zakoupení zboží - ten E-shop je velký a známy a je tu již velmi dlouho, téměř zcela jistě nepočítá plánovaně do 5 let skrachovat - a jednak 2 letá záruční neplatí všude na světě - prostě není tomu tak celosvětově.
A to že vám zbydou nějaké součástky - ona se kvalitní elektronika toiž předemezovává, aby byla jen částečně tepelně zatěžována - stejně jako když je tam hafo šroubků pro lepší držení - tak taky je jistě nepovažujete za něco co tomu vadí, ale že je tomu přesně naopak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

3. 9. 2015 12:54 | x

"že dříve (za totality) se koupil výrobek a ten šlapal 15, 20 let." Pěknej nesmysl ne spolehlivost praček tatramat byla zcela známá a dokonce se to již v posledních letech socialismu veřejně probíralo - spolu s ledničkami a televizorami. A taky ten rozdíl cen - pračka klidně i 2 průměrné výplaty - televizor za 13000 kc tak to byly nejméně 4. Naopak začátkem 90.let zboží ze zahraničí bylo velmi kvalitní a taky o dost prostě dražší na thdejší průměrné platy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

3. 9. 2015 12:58 | x

" Určitě není náhoda, když mi odejde 4 r. stará lednička, 2,5 r. stará pračka, 1 rok stará autochladnička a 6 měs. starý el.vařič ! "
Záruční lhůtu si nění problém přikoupit a pokud tomu tak není tak dám od toho výrobku prostě ruce pryč případně i obchodu. Prostě nesmíte kupovat ty nejlevnější šmejdy. A ta autochladnička a ten vařič byl jistě ještě navíc ve standartní záruce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 11. 2015 15:31 | milanS

Každý dnešní výrobek musí být snadno ekologicky likvidovatelný. Proto např. automatické pračky Electrolux nebo AEG mají panel s tlačítky jako jeden plastový výlisek včetně plastových pružinek tlačítek. Jestli chcete vidět EkoKurvítko v praxi, tak se podívejte na tento ND. Nám už odešel podruhé, poprvé ještě v připlacené prodloužené záruční době, podruhé dneska. Díl je neopravitelný a nový stojí vč. dopravy a DPH 750 Kč!! Tady je slíbený odkaz: http://nahradnidily.electrolux.cz/product/1083599025/Displej+pra%C4%8Dky+s+tla%C4%8D%C3%ADtkem
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

25. 4. 2016 23:30 | Titus

Omlouvám se jestli to tady už někdo nějak zmínil. Ale takzvaná kurvítka existují, respektive jsou to různé součástky, které mají nastavenu vcelku docela přesnou životnost. Ať už jsou to kondenzátory, rezistory a mnoho dalších. Ano výrobci elektroniky se snaží udělat vše pro to aby zákazník byl dnes dojná ovce a ovce si to bohužel nechávají líbit. U telefonu s vestavěnou baterií není ještě vše ztraceno pokud se dá rozebrat, je zde velká šance že půjde vyměnit i aku článek a že s trochou snahy se vám povede sehnat i výkonnější, takže pokud je mobil po záruce a jen baterka v háji, není nutné mobil ještě vyhazovat. Ale zkracování životnosti se netýká jen elektroniky, ale i aut třeba a to kdy jim začne třeba korodovat nosný rám. Pokud to půjde takto dál, tak si lidé budou kupovat věci nebo vlastně pronajímat za měsíční paušál a nenažraný kapitalisti budou mít zajištěný trvalý přísun peněz, do doby dokud je obyčejný pracující člověk bude mít.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 177 568 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Reklamace zboží
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobrý den, mám dotaz ohledně reklamace zboží zakoupeného v kamenné prodejně, konkrétně se jedná o plavecké brýle. Prodejce převzal zboží k reklamaci a následně mě informoval, že v případě, pokud moje... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ondřej Raška

podnikatel, Miton

Josef Jeleček

podnikatel, Tedom

Ondřej Raška
ÚSPĚŠNOST
27,27 %

z 22 duelů
×
Josef Jeleček
ÚSPĚŠNOST
9,38 %

z 32 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK