Očima expertů: Měly by se opět zavést poplatky u lékaře?

Ani ne půl roku po zrušení poplatků ve zdravotnictví se ve vládě diskutuje, jestli by se některé z nich neměly vrátit. Co si o tom myslí současný a bývalý ministr zdravotnictví, lékaři, lidé z nemocnic a také ekonomové?

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 6. 2015 12:59, STANDA

Rád bych věděl ve které lékárně stoji paralen deset, korun jste pouze demagog, mám takový pocit že vy jste zdravý člověk který ani neví o čem mluví.Ale nedivím se vám,měl jsem podobné názory jako vy,dokud jsem opravdu těžce neonemocněl, také jsem si myslel jak lide zneužívají zdravotní péče,ale do té doby jsem nemocny nikdy nebyl maximálně tak jednou za deset let chřipka a na to jsem si bral dovolenou.Ted už vím že
jsem k tomu lékaři měl chodit i stou chřipkou a ne ji přecházet.Myslíte si že je pro stát levnější když lidé nechodí k lékaři s kdejakou banalitou než když se ta banalita potom zvrhne v těžkou nebo celoživotní nemoc.Nejlepší je prý prevence ale není náhodou návštěva lékaře také prevence.Já si ted už myslím že je.Dřive bývalo mé heslo nejsem tak bohatý abych mohl marodit.Doplatil jsem na to.MĚL BYSTE SI UDĚLAT VLASTNÍ NÁZOR A NE POSLOUCHAT KECY OKOLO COŽ JE EVIDENTNÍ JINAK BYSTE NEMOHL ŘÍCI ŽE PAEALEN STOJÍ 10KČ.

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 6. 2015 22:14, Jirka

Stačí zvést poplatky pro důchodce,ti tam chodijou každej den na brífing.Pokecajou si v čekárně,pak si postěžujou u doktora,jak jsou ty léky drahý,nechajou si přeměřit tlak a hurá na orienťák po supermarketech.

-13
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 19 komentářů)

12. 6. 2015 19:40 | jábába

Jirko, jste opravdu trochu vedle. Asi jste ještě hodně mladý nebo, což bych vám jen přála, hodně zdravý. Ano, opravdu jsou v čekárnách více důchodci, ale proto, že jsou i více potřební, mají více nemocí. Samozřejmě, že se najdou i takoví, co lékaře zneužívají, ale to se netýká jen důchodců, to je prostě špatná vlastnost a rostlo to s nimi od mládí. A že pak jdou do do supermarketu? Zase je to trochu jinak. Jsou takoví, co z toho mají hobby, ale většina se zbytečným tlačenicím vyhýbá a nesnáší je. Pokud se tam objeví, zkuste se jich zeptat, komu nakupují. A zjistíte, že valná většina těch, co nakupují v tlačenicích v den nových slev nakupuje pro své děti, které jsou v práci a nutnou věc,označenou cedulkou "do vyprodání zásob" by prostě nesehnali. Co se mne týká, jsem v důchodu a souhlasím s poplatky při hospitalizaci. 100 kč je moc, ale 60 kč by se dalo snést. Víte, proč třeba nyní jsou přeplněné LDN? Protože když se platily poplatky, děti si své rodiče většinou nechali doma. Teď se poplatky neplatí a tak je děti odkládají. Samozřejmě, zase ne všechny. Jen ty určité typy, pro které jsou peníze vše. .
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 6. 2015 11:32 | Marcela

Nevím proč se vůbec platily poplatky v lékárně? Lékárna má svojí marži ( to je jako kdyby jste šli do obchodu a museli zaplatit, že tam nakupujete) a poplatky, které se platily u lékařů ,tak nevím zda plnily svůj účel? Pokud by byly zachovány, tak si myslím, že by lékaři měli polovinu dát pojišťovnán.Nejsem proti poplatku na určitou dobu hospitalizace,ale v nemocnici,by se muselo každopádně zlepšit jídlo.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 6. 2015 10:51 | josef

ale samozrejme, ze to byly regulacni poplatky. Regulovaly ZBYTECNE navstevy u lekare. A to, ze fungovaly, je videt na obrim narustu lidi v cekarnach po jejich zruseni.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 6. 2015 10:50 | josef

Ja jsem dostal potvrzeni od lekare za poplatek VZDY! A jestli si myslite, ze lekarny jsou zivy z toho, ze byl poplatek za recept 30Kc, tak jste magor. Naprosta vetsina nakupovanych leku je dle meho nazoru bez receptu, lekarny prodavaji veci, ktere nejsou leciva.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 6. 2015 23:42 | Majda

Od doby co byly zavedeny poplatky u lékaře a za recept v lékárnách, se rozrostl nárůst nových lékáren jak houby po dešti. Pacienti nesmyslně platili jen za předání receptu a vydání léku lékárníkem. Nic víc, nic míň! Nechápu jakou vůbec měl mít ve zdravotnictví funkci. To samé u lékaře. Aniž by vás předem vyšetřili už chtěli poplatek. Aby se neřeklo, tak změřili zbytečně tlak. Kolik lékařů vydávalo potvrzeni o převzetí poplatku 30,- Kč?! Co jsem kdy byla, tak žádný!!!!! A běda kdybyste jej chtěl!! Pomsta je pak sladká! Takže lidi raději nic nechtěli a lékařům šly penízky do kapes. Kontroly nechodily. Pojišťovny a nemocnice nesměly hospodařit, kupovali předražené přístroje a léčiva. Farmaceutické lobby měla žně!!! Jsem pro poplatek v nemocnici, za jídlo, postel, koupel a další služby poskytované pacientům. Chápu, že jsou dobré i špatné nemocnice a tak by si měl pacient vybrat, kde bude chtít být léčený. Bylo by to spravedlivější.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 6. 2015 10:51 | Lakota

Poplatek za návštěvu lékaře v odůvodněných případech je NELIDSKÝ. Lékař by měl mít pravomoc rozhodnout, kdy návštěva v ordinaci byla opodstatněná, či nikoliv. Na zbytečnou návštěvu pak uvalit poplatek (třeba 100,00 Kč). Za pobyt v nemocnici by se mohlo (mělo) přispívat na stravu (snad 50,00 Kč), ale nikoliv na ošetření - léčbu. Z příplatku na nemocniční stravu NEVYLUČOVAT (!) osoby pobírající sociální dávky.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 6. 2015 10:37 | Lakota

Názor pana Jirky je hloupý a hloupý názor snad může mít jen hlupák. Já sám osobně se v čekárně lékaře nevyskatuji, ale chápu, že starší člověk, tak také důchodce, lékaře potřebuje častěji, než mladý člověk. Pan Jirka také bude jednou starý a teprve pak se bude stydět za své hloupé názory. Do supermarketů chodí nakupovat potraviny v akcích důchodci právě proto, že jim po celoživotní práci pro společnost stát není schopen zajistit důstojné přežívání.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 6. 2015 9:10 | D

Tak stojí Paralen něco přes 30,- Kč a lidem se vyplatí si chodit pro recept na něj z a d a r m o. Zažil jsem dokonce i velmi bohaté lidi, kteří si přišli nechat napsat Paralen se slovy : když už si platím tak vysoké zdravotní pojištění a jsem zdravý, tak si ho nechám napsat, ať z toho alespoň něco mám. Když před lety zveřejnily pojišťovny statistiku, za jaké léky utratí nejvíc peněz, tak to nebyla nějaká cytostatika a jiné drahé léky, ale právě to byl ten Paralen. Regulační poplatky alespoň regulovaly tyto také pacienty, protože si to rozmysleli čekat hodinu v čekárně kvůli Paralenu a rovnou si ho koupili sami. Dneska se jim to opět vyplatí, zvláště tam budou sedět ti, co mají dost času a zdržovat jak doktora, tak ty skutečně nemocné pacienty a pojišťovny tu šaškárnu budou platit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 6. 2015 22:14 | Jirka

Stačí zvést poplatky pro důchodce,ti tam chodijou každej den na brífing.Pokecajou si v čekárně,pak si postěžujou u doktora,jak jsou ty léky drahý,nechajou si přeměřit tlak a hurá na orienťák po supermarketech.
-13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2015 21:57 | MoB

Vždycky poznám hňupa podle nadávání na "všude se krade, všichni kradou". Nic hloupějšího snad ani říct nejde.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 6. 2015 18:42 | Victor z Ovieda

Paralen stojí 10 Kč?Vy žijete ještě asi za Komoušů,nebo co.Ve zdravotnictví je peněz dost,jen se rozkradou.V každé jedné nemocnici se krade,ve velkých,středních i malých,všude.Taktéž na poliklinikách.Nemuselo by se ani moc šetřit,stačilo by nekrást.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 6. 2015 17:11 | jezevec

jen neboj, prolhanej medvěde - já ještě pamatuju, jak jsem do motolské nemocnice chodil do polního lazaretu, který postavil pan hitler ještě za druhé světové války - zatímco o pár metrů vedle limuzíny vozily papaláše do hyperluxusního sanopzu. taky pamatuju, jak bolševik nechal za strašných bolestí chcípnout babičku na selhání ledvin, protože ve venkovské nemocnici byly jen dvě dialýzy, a babička byla ve svých osmdesáti neperspektivní pacient. má to napsáno v úmrtním listu, mám h doma schovanej. a taky pamatuju, jak jsme o pár let později kupovali od taxikářů život udržující léky, protože pro nás plebs na ně "nebyly devizy". takže korupce byla ve zdravotnictví vždycky - a i dnes má někdo mercedesa, ale šanci mají všichni. a to je ten rozdíl, viš pejsku?
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 6. 2015 17:05 | jezevec

největší chyba poplatků byla, že byly imbecilně pojmenovány jako regulační, přestože nic neregulovaly a regulovat neměly. poplatky se měly nazvat solidární - a klidně se mohla doplnit i informace zde z textu - poplatkama se dovybere řádově pět miliard, po třicetikorunách které NIKOHO neutrápí. takže paralen si koupíte za svý, a na pohotovosti si přidáte kilo - ale až budete mít rakovinu, bude v rozpočtu pět jard navíc. to by snad pochopil i volič sociální demokracie.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2015 14:02 | ST

Poplatky ve zdravotnictví jsou jednoznačně pozitivní věc. Jednak přinesou do systému jako takového peníze navíc, také mají regulační funkci, které se pozitivně odrazí na tom, že lékaři (pojišťovny) nejsou zatěžováni banalitami. Jediné co mi chybí, tak nastavení systému tak, aby byl motivační pro všechny ty co žijí zdravě a své zdraví se patřičně starají. Něco podobného jako to je např. u povinného ručení. Ten kdo jezdí bez nehod jezdí levněji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2015 12:59 | STANDA

Rád bych věděl ve které lékárně stoji paralen deset, korun jste pouze demagog, mám takový pocit že vy jste zdravý člověk který ani neví o čem mluví.Ale nedivím se vám,měl jsem podobné názory jako vy,dokud jsem opravdu těžce neonemocněl, také jsem si myslel jak lide zneužívají zdravotní péče,ale do té doby jsem nemocny nikdy nebyl maximálně tak jednou za deset let chřipka a na to jsem si bral dovolenou.Ted už vím že jsem k tomu lékaři měl chodit i stou chřipkou a ne ji přecházet.Myslíte si že je pro stát levnější když lidé nechodí k lékaři s kdejakou banalitou než když se ta banalita potom zvrhne v těžkou nebo celoživotní nemoc.Nejlepší je prý prevence ale není náhodou návštěva lékaře také prevence.Já si ted už myslím že je.Dřive bývalo mé heslo nejsem tak bohatý abych mohl marodit.Doplatil jsem na to.MĚL BYSTE SI UDĚLAT VLASTNÍ NÁZOR A NE POSLOUCHAT KECY OKOLO COŽ JE EVIDENTNÍ JINAK BYSTE NEMOHL ŘÍCI ŽE PAEALEN STOJÍ 10KČ.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 6. 2015 11:08 | D

Naše zdravotnictví je neufinancovatelné a černého Petra drží v rukou zdravotníci. Všechno to rozhazování peněz za tkzv. léčení, které by si lidé měli financovat sami, např. za lázně, bradavice a obezitu, odnášejí na mzdách zdravotníci. Všechno to zneužívání lékařské péče věčnými zbytečnými návštěvami převážně seniorů a jiných simulantů u praktických lékařů a specialistů zase odnášejí zdravotníci nízkými mzdami. Teprve nyní, když masivně opouštějí naše ne socialistické, ale přímo komunistické zdravotnictví, začíná soudruh Němeček mluvit o zvyšování mezd. A jako správný socan zase natahuje ruku k Babišovi, aby mu na to dal peníze.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2015 9:38 | josef

clovece, napsal jste to tak, jako kdyby to bylo pred 26 lety lepsi. NE, bylo to o nekolik radu horsi!!! Rada leku (jiz existujicich) nebyla dostupna, lide si je nechali vozit ze Zapadu. A od urciteho veku jiz nemel clovek narok na nektere druhy lecby. Takze ano, mame takovou velmi socialistickou verzi kapitalismu, ovsem bez volne souteze (pojistovny si v podstate nemaji cim konkurovat). Ale penez na zdravotnictvi nikdy nebylo a pravdepodobne ani nebude dost.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 6. 2015 9:30 | medved

Zkráceně, máme tu kapitalismus, na jedné straně lidi v kravatách a mercedesech co řídí pojišťovny a nemocnice a na straně druhé se pořádají sbírky, když někomu onemocní dítě. A tohle jme přece chtěli, že jo...
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2015 9:17 | josef

Tezko nekdo popre, ze poplatek vedl k tomu, ze lide nesli k lekari s banalitou. Drive dokonce chodivali k lekari i na takovou blbost, jako je recept na paralen, ktery stoji nejakych 10Kc, ale pojistovny to v nakladech stalo 100Kc. Pokud ma nekdo deletrvajici problemy s tlakem, ma si koupit digitalni pristroj domu a merit se doma. Ten argument toho vyzirky odborare, ze se ma zvysit sazba zdravotniho pojisteni je zcestny, vubec neresi to, ze zdravotnictvi je cerna dira na penize, nemala cast pece je zneuzivana. Takze je to zase jen tahani penez z tech, co si to "mohou dovolit" a nereseni zneuzivani pece. A ten argument pana Kellera - zeny chodi k lekari casteji - to by prece v normalnim systemu pojisteni (jenze zdravotni pojisteni neni pojisteni, ale dan) muselo vest k tomu (pokud by nebyla genderova EU smernice), ze se zdrazi pojisteni zenam. No proc zeny chodi k lekari casteji? Protoze se dozivaji vyssiho veku! To uz samo o sobe musi vest k nakladum na zdravotni peci u zen minimalne o 10%, ale pravdepodobne i vice, VYSSI.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  14 214 556 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Sedací souprava
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Před rokem a půl jsme si koupili novou sedací soupravu. Sedačka se ale za rok proseděla tak, že při sezení se kácíte k jedné straně. Poté se ze sedačky ani nemůžete zvednout, jak z ní bolí záda. Dále se... více

Spotřebitelská poradna

Doporučujeme

Bezos letí do vesmíru. Na křídlech bezohlednosti k dělníkům Amazonu

Bezos letí do vesmíru. Na křídlech bezohlednosti k dělníkům Amazonu

Dřív se o ovládnutí vesmíru praly velmoci. Dnes v jeho dobývání soupeří nejbohatší lidé...více

Polsko hraje o hodně. Spor o důl v Turowě je víc než politika

Polsko hraje o hodně. Spor o důl v Turowě je víc než politika

Polská média mluví o největší diplomatické přestřelce mezi Českem a Polskem od pádu železné...více

Stříbrné plátno barevné i barvoslepé. Nejen o černošce v roli Anne Boleyn

Stříbrné plátno barevné i barvoslepé. Nejen o černošce v roli Anne Boleyn

Obsazení černé herečky do role Anne Boleyn, druhé manželky Jindřicha VIII., zvedlo mnoho...více

Miroslava Němcová v podcastu Hlas Heroine: „Přímá volba prezidenta byl velký omyl.“

Miroslava Němcová v podcastu Hlas Heroine: „Přímá volba prezidenta byl velký omyl.“

Bývalá předsedkyně parlamentu, bývalá poslankyně, současná senátorka. Miroslava Němcová,...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Kovář

podnikatel, Unicorn

Jitka Hurábová

podnikatelka, LD Seating

Vladimír Kovář
ÚSPĚŠNOST
47,92 %

z 48 duelů
×
Jitka Hurábová
ÚSPĚŠNOST
64,91 %

z 57 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.