Osobitost a liberalismus nestačí. Jak psát v Babišově éře?

Michal Kašpárek | rubrika: Polemika | 28. 4. 2015 | 9 komentářů
Média by například mohla přestat přiživovat kulty expertů, chytrých řešení a úspěšných lidí, na kterých Babiš staví svou politiku bez politiky.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 4. 2015 10:34, Vincenc

Na Babišovi je úplně krásně vidět, že být liberálem je v první řadě schopnost (jistá kombinace racionality, tolerance, empatie a víry ve svobodnou vůli a autonomii jedince), spíš než ideologie. Proto mi přijdou plačky nad tím, že liberálové jsou různí a často se neshodnou, celkem mimo mísu - to, že liberalismus je krajně abstraktní a zabývá se základními principy, je právě jeho přednost (jak hezky vyjadřuje třeba nejpodstatnější liberální teorie dvacátého století – teorie spravedlnosti Johna Rawlse). Má to samozřejmě svoje mouchy, ale zároveň si nemyslím, že by vysoká míra abstrakce z liberalismu dělala cosi bezobsažného, jak tvrdí v podstatě všechny konkurenční teorie či ideologie. Liberála člověk pozná. Autoři ústav byli liberálové, což ovšem samozřejmě neznamená, že jimi musí být rovněž lidé, kteří pod danou ústavou žijí nebo se skrz ni dostali k moci. Babiš je typický příklad politika, který zjevně liberálem není a ani pořádně nerozumí, co to vůbec znamená. Proto každý liberál, ať je vlevo, vpravo či veprostřed, musí jeho vzestup sledovat se znepokojením. Tak je to jednoduché.
S doporučeními pro média více méně souhlasím, s výjimkou prvního. Je jednak principiálně problematické, jak upozorňuje i autor, a jednak nereálné – novináři (pokud je vnímáme jako subkategorii intelektuálů a ne jako opisovače četky) nikdy nebudou „vystupovat jednotně jako oligarchové“ a ani by neměli.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 4. 2015 7:23, jan68

Strach z koncentrace moci v zemi s pevnou vyvazenou konstituci a navic s relativne bohatymi a vyvazujicimi volici je mimo misu. Strach z koncentrace majetku je nebezpecne levicactvi, diky svhopnym lidem, kteri pro nas vsechny efektivne spravuji
majetek se mame jak prasata v zite

-6
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

16. 5. 2015 16:16 | Vincenc

Dekuji Tomasi, casto jsem na vas v internetovych diskuzich narazil a musim rict, ze jmeno Tomas Vajsochr se mi nesmazatelne vrylo do pameti. Jakkoliv treba v nekterych nazorech nemusime nutne konvenovat, respektuji Vas a Vasi schopnost pohotove zhodnocovat a posuzovat dobre od zleho.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 5. 2015 16:12 | tomas vajsochr

Ano, plne s vami suhlasim. Miluju internetove diskuze, prinasi do společnosti plno novych podmetu k nejrůznějším debatam. :-) mejte se hezky.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 5. 2015 15:59 | Slávek

" Já naopak trvám na svém, že individualita a originalita je v boji proti oligarchii, plutokracii nebo korporativismu, zkrátka proti sňatku ekonomické a politické moci, k ničemu, protože osobnost se na rozdíl od ideologie dá koupit."
Tak novináři mají podle Kašpárka za něco bojovat? Proti něčemu aktivně vystupovat? Hm, a nebylo už to tady? Podepisování rozsudků smrti Slánskému, Horákové? Hledání imperialistických agentů? Anticharta? A já jsem se bláhově domníval, že hlavním úkolem novinářů by mělo být podávat objektivní informace. Bez ohledu na to, kdo je právě u moci, která strana vládne, kdo je mým zaměstnavatelem, kolik beru atd. No, a pak bych asi přenechal na čtenářích rozhodnutí, co a proč se jím líbí, co je podle nich objektivní a co není. To je fakt zoufalství, když se "novináři" stanou obětí vlastního mesiášského komplexu a chtějí určovat, proti komu je třeba pozvednout proletářskou pěst. P.S. aby to nevyznělo, že podporuji Babiše. Ten pán je mně docela ukradený, jeho tisk sice sleduju, ale s nadhledem.Na internetu je zdrojů dost. Jen pan Kašpárek to ještě nepochopil.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 4. 2015 8:27 | onli

Úvaha zajímavá, nicméně nepraktická - řekl bych skoro salonní. Obsahuje množství předpokladů, které jí diskvalifikují ze soutěže o popis reality. Nebudu se příliš rozepisovat, tak zůstanu jen u dvou poznámek. Je Babiš skutečně tak špatný - vlastně asi ANO, ale historie ukazuje, že je celá napsána více či méně "špatnými" lidimi. To že náš letopočet začíná už pár let dvojkou na situaci nic nemění a nelze ani předpokládat, že se na tom něco změní - vždycky to dopadne stejně: "A king has his reign and then he dies… it’s inevitable". Abych do toho vnesl trochu optimismu, tak korporátního fašizmus mi vychází asi nejlépe v porovnání s národním socialismem nebo jeho pokračováním v podobě internacionálního socialismu a s ním spojenou diktaturou proletariátu.
Druhý extrémně milný předpoklad je ten, že p. Kašpárek (a s ním i Tabery a všichni ostatní) uvažují o sobě - respektive o svojí novinářské profesi - jako o lidech, který by měli přinést nějaké pozitivní řešení. Nic nemůže být dál od pravdy než takováto úvaha. Určitě se najde mezi novináři pár správných kluků a děvčat, kteří to myslí vážně upřímě. Pak je tady ale ta drtivá většina, která to myslí velmi neupřímě a jedná stejně bezskrupulózně a nemravně, jako všechny ostatní profese, kde dochází k nějaké koncentraci moci. Je to bohužel vlastnost moci, že vábí psychopaty a v momentě, kdy se k ní dostanou, probouzí v nich zpravidla ty nejhorší lidské vlastnosti. Kolik kauz v minulých 25 letech bylo vyvoláno uměle s cílem někoho záměrně poškodit? Kolika lidem novináři zničili život? Navíc k tomu všemu dochází ve spojení s dalšími mocenskými profesemi - politickou reprezentací, silovými složkami a především s představiteli a majiteli korporací. A to nás dostává opět na začátek. Myslím, že sem se hodí na závěr citát jednoho klasika (a pokud by to nebylo zcela zřejmé, tak mířím do řad novinářského stavu): Tak plníš pytel, až se třepí, tak seješ svár, až hněv ti vzejde, tak hlídáš sad, až shnijí štěpy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde.
PS: Pánové, čtěte klasiky! Je to tam všechno...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2015 10:34 | Vincenc

Na Babišovi je úplně krásně vidět, že být liberálem je v první řadě schopnost (jistá kombinace racionality, tolerance, empatie a víry ve svobodnou vůli a autonomii jedince), spíš než ideologie. Proto mi přijdou plačky nad tím, že liberálové jsou různí a často se neshodnou, celkem mimo mísu - to, že liberalismus je krajně abstraktní a zabývá se základními principy, je právě jeho přednost (jak hezky vyjadřuje třeba nejpodstatnější liberální teorie dvacátého století – teorie spravedlnosti Johna Rawlse). Má to samozřejmě svoje mouchy, ale zároveň si nemyslím, že by vysoká míra abstrakce z liberalismu dělala cosi bezobsažného, jak tvrdí v podstatě všechny konkurenční teorie či ideologie. Liberála člověk pozná. Autoři ústav byli liberálové, což ovšem samozřejmě neznamená, že jimi musí být rovněž lidé, kteří pod danou ústavou žijí nebo se skrz ni dostali k moci. Babiš je typický příklad politika, který zjevně liberálem není a ani pořádně nerozumí, co to vůbec znamená. Proto každý liberál, ať je vlevo, vpravo či veprostřed, musí jeho vzestup sledovat se znepokojením. Tak je to jednoduché. S doporučeními pro média více méně souhlasím, s výjimkou prvního. Je jednak principiálně problematické, jak upozorňuje i autor, a jednak nereálné – novináři (pokud je vnímáme jako subkategorii intelektuálů a ne jako opisovače četky) nikdy nebudou „vystupovat jednotně jako oligarchové“ a ani by neměli.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2015 9:53 | Veterán

Anketa, kde z internetu je nabídka na zpravodajské weby, které většinou patří právě jednotlivým oligarchům, a z alternativních webů je zvýrazněn silně konspirační Aeronet, tak taková anketa je už ze základu nesmyslná. Již dopředu říká, že buď si zvolíte médium ovládané státem nebo oligarchou, nebo budete vypadat jako konspirační fanatik.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2015 9:39 | eďa

Jak psát o Kobliháři ?
Přece pravdu, protože si s ním skutečně užijem, a co ?
1/ Podporu pěstování GMO. 2/ Zvýšení výdajů na zbrojení. 3/ Nový branný zákon. 4/ Podporu TTIP. 5/ Podporu politiky USA ve světě. 6/ Podporu přijetí eura. 7/ Přihrání Temelína Amerikánům.
Sečtené škody budou větší, než co nás kdy v dějinách postihlo. No občané, hlavně, že vede v průzkumech veřejného mínění.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2015 8:26 | zane

tak tedy podle kašpara pardon kašpárka budem stavět na kultu kašpárka ?? (to je taky expert) hlopupých řešení neúspěšných lidí ??
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2015 7:23 | jan68

Strach z koncentrace moci v zemi s pevnou vyvazenou konstituci a navic s relativne bohatymi a vyvazujicimi volici je mimo misu. Strach z koncentrace majetku je nebezpecne levicactvi, diky svhopnym lidem, kteri pro nas vsechny efektivne spravuji majetek se mame jak prasata v zite
-6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  14 394 071 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Záloha
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobrý den, před rokem a půl jsem prodával štípačku, ozval se mi pán, že ji bere, poslal mě zálohu, že nestíhá ji odvést, že má zdravotní problémy, vyšel jsem mu vstříc a čekal, několikrát slíbil, že za... více

Spotřebitelská poradna

Doporučujeme

Jděte se bodnout, stejně vás přinutí. Tlaky na neočkované sílí

Jděte se bodnout, stejně vás přinutí. Tlaky na neočkované sílí

Svoboda bez limitu, bez omezení, není svoboda, nýbrž libovůle. Mantra „Já na prvním místě“...více

Polky v českých továrnách: zahálkou a šmelinou proti socialismu

Polky v českých továrnách: zahálkou a šmelinou proti socialismu

Zpočátku nezáživně působící historická studie přináší fascinující vhled do působení polských...více

Většina z nás má občas mokro v kalhotkách, ale nikdo o tom nemluví

Většina z nás má občas mokro v kalhotkách, ale nikdo o tom nemluví

Trvalo to dlouho, než jsme došli do fáze, kdy umíme otevřeně mluvit o tom „tam dole“....více

Nevhodné poznámky mě staví do ponižující role, kterou nechci přijímat, říká Linda Bartošová...

Nevhodné poznámky mě staví do ponižující role, kterou nechci přijímat, říká Linda Bartošová v Hlasu Heroine

Novinářka a moderátorka České televize Linda Bartošová se rozhodla, že už nebude přecházet...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

František Štěpánek

podnikatel, Sokolovská uhelná

Helena Fibingerová

koulařka a podnikatelka

František Štěpánek
ÚSPĚŠNOST
49,30 %

z 71 duelů
×
Helena Fibingerová
ÚSPĚŠNOST
54,02 %

z 87 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.