Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Osobitost a liberalismus nestačí. Jak psát v Babišově éře?

Michal Kašpárek | rubrika: Polemika | 28. 4. 2015 | 9 komentářů
Média by například mohla přestat přiživovat kulty expertů, chytrých řešení a úspěšných lidí, na kterých Babiš staví svou politiku bez politiky.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 4. 2015 10:34, Vincenc

Na Babišovi je úplně krásně vidět, že být liberálem je v první řadě schopnost (jistá kombinace racionality, tolerance, empatie a víry ve svobodnou vůli a autonomii jedince), spíš než ideologie. Proto mi přijdou plačky nad tím, že liberálové jsou různí a často se neshodnou, celkem mimo mísu - to, že liberalismus je krajně abstraktní a zabývá se základními principy, je právě jeho přednost (jak hezky vyjadřuje třeba nejpodstatnější liberální teorie dvacátého století – teorie spravedlnosti Johna Rawlse). Má to samozřejmě svoje mouchy, ale zároveň si nemyslím, že by vysoká míra abstrakce z liberalismu dělala cosi bezobsažného, jak tvrdí v podstatě všechny konkurenční teorie či ideologie. Liberála člověk pozná. Autoři ústav byli liberálové, což ovšem samozřejmě neznamená, že jimi musí být rovněž lidé, kteří pod danou ústavou žijí nebo se skrz ni dostali k moci. Babiš je typický příklad politika, který zjevně liberálem není a ani pořádně nerozumí, co to vůbec znamená. Proto každý liberál, ať je vlevo, vpravo či veprostřed, musí jeho vzestup sledovat se znepokojením. Tak je to jednoduché.
S doporučeními pro média více méně souhlasím, s výjimkou prvního. Je jednak principiálně problematické, jak upozorňuje i autor, a jednak nereálné – novináři (pokud je vnímáme jako subkategorii intelektuálů a ne jako opisovače četky) nikdy nebudou „vystupovat jednotně jako oligarchové“ a ani by neměli.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 4. 2015 7:23, jan68

Strach z koncentrace moci v zemi s pevnou vyvazenou konstituci a navic s relativne bohatymi a vyvazujicimi volici je mimo misu. Strach z koncentrace majetku je nebezpecne levicactvi, diky svhopnym lidem, kteri pro nas vsechny efektivne spravuji
majetek se mame jak prasata v zite

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

28. 4. 2015 7:23 | jan68

Strach z koncentrace moci v zemi s pevnou vyvazenou konstituci a navic s relativne bohatymi a vyvazujicimi volici je mimo misu. Strach z koncentrace majetku je nebezpecne levicactvi, diky svhopnym lidem, kteri pro nas vsechny efektivne spravuji majetek se mame jak prasata v zite
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-6
Líbí
Nelíbí

28. 4. 2015 8:26 | zane

tak tedy podle kašpara pardon kašpárka budem stavět na kultu kašpárka ?? (to je taky expert) hlopupých řešení neúspěšných lidí ??
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

28. 4. 2015 9:39 | eďa

Jak psát o Kobliháři ?
Přece pravdu, protože si s ním skutečně užijem, a co ?
1/ Podporu pěstování GMO. 2/ Zvýšení výdajů na zbrojení. 3/ Nový branný zákon. 4/ Podporu TTIP. 5/ Podporu politiky USA ve světě. 6/ Podporu přijetí eura. 7/ Přihrání Temelína Amerikánům.
Sečtené škody budou větší, než co nás kdy v dějinách postihlo. No občané, hlavně, že vede v průzkumech veřejného mínění.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

28. 4. 2015 9:53 | Veterán

Anketa, kde z internetu je nabídka na zpravodajské weby, které většinou patří právě jednotlivým oligarchům, a z alternativních webů je zvýrazněn silně konspirační Aeronet, tak taková anketa je už ze základu nesmyslná. Již dopředu říká, že buď si zvolíte médium ovládané státem nebo oligarchou, nebo budete vypadat jako konspirační fanatik.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

28. 4. 2015 10:34 | Vincenc

Na Babišovi je úplně krásně vidět, že být liberálem je v první řadě schopnost (jistá kombinace racionality, tolerance, empatie a víry ve svobodnou vůli a autonomii jedince), spíš než ideologie. Proto mi přijdou plačky nad tím, že liberálové jsou různí a často se neshodnou, celkem mimo mísu - to, že liberalismus je krajně abstraktní a zabývá se základními principy, je právě jeho přednost (jak hezky vyjadřuje třeba nejpodstatnější liberální teorie dvacátého století – teorie spravedlnosti Johna Rawlse). Má to samozřejmě svoje mouchy, ale zároveň si nemyslím, že by vysoká míra abstrakce z liberalismu dělala cosi bezobsažného, jak tvrdí v podstatě všechny konkurenční teorie či ideologie. Liberála člověk pozná. Autoři ústav byli liberálové, což ovšem samozřejmě neznamená, že jimi musí být rovněž lidé, kteří pod danou ústavou žijí nebo se skrz ni dostali k moci. Babiš je typický příklad politika, který zjevně liberálem není a ani pořádně nerozumí, co to vůbec znamená. Proto každý liberál, ať je vlevo, vpravo či veprostřed, musí jeho vzestup sledovat se znepokojením. Tak je to jednoduché. S doporučeními pro média více méně souhlasím, s výjimkou prvního. Je jednak principiálně problematické, jak upozorňuje i autor, a jednak nereálné – novináři (pokud je vnímáme jako subkategorii intelektuálů a ne jako opisovače četky) nikdy nebudou „vystupovat jednotně jako oligarchové“ a ani by neměli.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

29. 4. 2015 8:27 | onli

Úvaha zajímavá, nicméně nepraktická - řekl bych skoro salonní. Obsahuje množství předpokladů, které jí diskvalifikují ze soutěže o popis reality. Nebudu se příliš rozepisovat, tak zůstanu jen u dvou poznámek. Je Babiš skutečně tak špatný - vlastně asi ANO, ale historie ukazuje, že je celá napsána více či méně "špatnými" lidimi. To že náš letopočet začíná už pár let dvojkou na situaci nic nemění a nelze ani předpokládat, že se na tom něco změní - vždycky to dopadne stejně: "A king has his reign and then he dies… it’s inevitable". Abych do toho vnesl trochu optimismu, tak korporátního fašizmus mi vychází asi nejlépe v porovnání s národním socialismem nebo jeho pokračováním v podobě internacionálního socialismu a s ním spojenou diktaturou proletariátu.
Druhý extrémně milný předpoklad je ten, že p. Kašpárek (a s ním i Tabery a všichni ostatní) uvažují o sobě - respektive o svojí novinářské profesi - jako o lidech, který by měli přinést nějaké pozitivní řešení. Nic nemůže být dál od pravdy než takováto úvaha. Určitě se najde mezi novináři pár správných kluků a děvčat, kteří to myslí vážně upřímě. Pak je tady ale ta drtivá většina, která to myslí velmi neupřímě a jedná stejně bezskrupulózně a nemravně, jako všechny ostatní profese, kde dochází k nějaké koncentraci moci. Je to bohužel vlastnost moci, že vábí psychopaty a v momentě, kdy se k ní dostanou, probouzí v nich zpravidla ty nejhorší lidské vlastnosti. Kolik kauz v minulých 25 letech bylo vyvoláno uměle s cílem někoho záměrně poškodit? Kolika lidem novináři zničili život? Navíc k tomu všemu dochází ve spojení s dalšími mocenskými profesemi - politickou reprezentací, silovými složkami a především s představiteli a majiteli korporací. A to nás dostává opět na začátek. Myslím, že sem se hodí na závěr citát jednoho klasika (a pokud by to nebylo zcela zřejmé, tak mířím do řad novinářského stavu): Tak plníš pytel, až se třepí, tak seješ svár, až hněv ti vzejde, tak hlídáš sad, až shnijí štěpy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde.
PS: Pánové, čtěte klasiky! Je to tam všechno...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

4. 5. 2015 15:59 | Slávek

" Já naopak trvám na svém, že individualita a originalita je v boji proti oligarchii, plutokracii nebo korporativismu, zkrátka proti sňatku ekonomické a politické moci, k ničemu, protože osobnost se na rozdíl od ideologie dá koupit."
Tak novináři mají podle Kašpárka za něco bojovat? Proti něčemu aktivně vystupovat? Hm, a nebylo už to tady? Podepisování rozsudků smrti Slánskému, Horákové? Hledání imperialistických agentů? Anticharta? A já jsem se bláhově domníval, že hlavním úkolem novinářů by mělo být podávat objektivní informace. Bez ohledu na to, kdo je právě u moci, která strana vládne, kdo je mým zaměstnavatelem, kolik beru atd. No, a pak bych asi přenechal na čtenářích rozhodnutí, co a proč se jím líbí, co je podle nich objektivní a co není. To je fakt zoufalství, když se "novináři" stanou obětí vlastního mesiášského komplexu a chtějí určovat, proti komu je třeba pozvednout proletářskou pěst. P.S. aby to nevyznělo, že podporuji Babiše. Ten pán je mně docela ukradený, jeho tisk sice sleduju, ale s nadhledem.Na internetu je zdrojů dost. Jen pan Kašpárek to ještě nepochopil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

16. 5. 2015 16:12 | tomas vajsochr

Ano, plne s vami suhlasim. Miluju internetove diskuze, prinasi do společnosti plno novych podmetu k nejrůznějším debatam. :-) mejte se hezky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vincenc 28. 04. 2015 10:34)

16. 5. 2015 16:16 | Vincenc

Dekuji Tomasi, casto jsem na vas v internetovych diskuzich narazil a musim rict, ze jmeno Tomas Vajsochr se mi nesmazatelne vrylo do pameti. Jakkoliv treba v nekterych nazorech nemusime nutne konvenovat, respektuji Vas a Vasi schopnost pohotove zhodnocovat a posuzovat dobre od zleho.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (tomas vajsochr 16. 05. 2015 16:12)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Postup při opakované reklamaci mobilu
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: zdravím vás. mám dotaz ohledně reklamace mobilu. bude to delší, abychom se správně pochopili, tak snad to nevadí. v roce 2016 jsem zakoupila přes Alza e-shop sekundární mobilní telefon, hrazeno el.platbou.... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Aleš Řebíček

exministr a podnikatel, Slavia Praha

Josef Novák

podnikatel, Veba

Aleš Řebíček
ÚSPĚŠNOST
45,83 %

z 48 duelů
×
Josef Novák
ÚSPĚŠNOST
50,94 %

z 53 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK