Investiční byt: Co se nikdy nevejde do kalkulačky výnosu

Vladimír Zuzák | rubrika: Seriál | 22. 4. 2015 | 14 komentářů
Nemovitosti přinášejí zisky a hodnoty, které se nedají nacpat do kalkulaček, přesto ovlivňují konečná rozhodnutí investorů. Čeho si váží úspěšní majitelé investičních bytů a čím se řídí, když vytvářejí své strategie?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 4. 2015 9:56, lajos

"Mladý pane, viděl jste někdy důl, to je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!"

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

18. 5. 2016 3:12 | tiffany

... někdy i v atraktivních venkovských regionech, na našem maloměstě je vidět stále více pražáků, nevidím v tom nic špatného.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 5. 2015 14:00 | Míša

Mám garsonku jako investici na pronájem. Platí se mi tak hypotéka a ještě pár stovek zbývá. Nájemníka mám stejného 4roky a až se byt za 25 let splatí, odlifrujem tam dceru :) Podotýkám, že je mi 35let a byt, ve kterém bydlíme splácím již 10let, byt na investici mám 4 roky. Mi to přišlo jako nejlepší řešení nedostatku peněz, oba jsem kupovala s 0% našetřenými. Za mě je to lepší investice než stavebko, či podílové fondy...
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2015 11:56 | Jan

Postřehl jsem v poslední době zajímavou záležitost. Firmy skupují levné byty v neatraktivních regionech a sestěhovávají tam seniory za levnějším nájemným.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2015 21:55 | jindra

Šéf realitky samozřejmě potřebuje aby se kšefty hýbaly, tak nám vysvětlí, jak je pronájem nemovitosti zaručený podnikatelský ráj na zemi. Hotovost skoro nepotřebujete, máme přece "páku". Kdyby ho každý poslechl, kdo si bude byty najímat? Další seriál by mohl být o tom, jak je skvělé nevázat se nemovitostí a žít v nájmu. Realitka pana Zuzáka se přece zabývá i pronajímáním.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 13:26 | josef

Docela nizke vynosy, vzhledem k tomu, ze je zapocitano zhodnoceni nemovitosti o 2%. Zaroven chybi jakekoliv opravy, ktere by opravnovaly zapocitani tohoto 2% zhodnoceni.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 12:41 | Pronajímatel

A proto je nejlepší nedělat nic, sedět u telky, chroupat brambůrky a čekat na další dávky.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 11:42 | Honza

Taky se často zanedbává riziko válek (včetně těch občanských). Koukněte třeba na bývalou Jugoslávii. Těch lidí, co měli domeček nakonec na blbé straně nově vznikajících hranic (ať už uznaných nebo neuznaných) respektive "blbou" národnost bylo docela dost. A sposta dalších o domeček přišla, i když nakonec stála vyhořelá ruina na té subjektivně správné straně hranice. Na jihovýchodě Ukrajiny to není o moc lepší. Přece jen se zlatou cihlou nebo asijskými akciemi se z podnájmu utíká včas lépe než s vlastní nemovitostí někde na Kosovu (vždyť je celá vesnice srbská, tady nám přece nic nehrozí...).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 4. 2015 10:42 | xls

Vcelku zajímavý článek. Jsou to opravdu momenty, které je třeba si uvědomit, stejně jako spoustu dalších. Nemovitosti do investičního mixu určitě patří, i když by to člověk neměl přehánět. Úplně nejlepší je investovat do vlastního bydlení, tam má z toho člověk jednak užitek, odpadají problémy, průměrné zhodnocení okolo 5 % je pak třešinkou na dortu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 10:11 | lajos

jo a jeste jsem si vzpomnel - chytri strejdove nas strasi demografickou krivkou, narod vymira, setrete si na duchod. novorozenci na ustupu. v r. 2040 budou dudliky kupovat uz jen pro lidi od 80ti let nahoru....atp. proto ma dnes investicni nemovitost pomalu kazdy, kdo ma diru do zadku...
2 otazky za 3KC (kazda za 1,50) - kdo bude za 30 let v te me investicni nemovitosti bydlet? nebo kdo to ode me koupi, az budu potrebovat penize na funus?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 9:58 | prd

Kidy realitního či hypo makléře, nájemník vám to vybydlí a po pár letech budete rád že vám rekonstrukci zaplatily nájmy, a to vůbec nemluvím o zaplacené hypošce! kdo dnes jde do nájmu, socky a asociálové! Navíc v mnohých městech už je převis nabídky, tedy snílkové o zisku z bytu na sídlišti se proberte! Samozřejmě, výjimky existují, třeba budete mít zrovna vy štěstí, ale je to loterie s daleko větší pravděpodobností propadáku.... Výjimkou je samozřejmě praha, brno a pod...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 9:56 | lajos

"Mladý pane, viděl jste někdy důl, to je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!"
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 9:55 | Vyléčený rentiér

Ano, někomu se může s pronájmy bytu zadařit. V okolí mám dva takové vysmáté rentiéry. První koupil přes známost a všimné za hubičku podnikové bytové domy a kupní cenu měl z nájemného doma za dva roky. Druzí jsou starší manželé, kteří byli včas na správném místě a levně koupili bytové domy od firmy v exekuci, nyní trvale žijí v Thajsku i s dospělými dětmi, jen syn dohlíží na správu domu v ČR od dubna do srpna, pak zase letí zpět. Takže vážně to může fungovat. Naproti tomu já jsem s pronájmy dopadl nehezky a skončil v hlubokém mínusu - problém s nájemníky a navíc jsem měkota, který nemá žaludek na hrubé zacházení. Podle mne jsou ale doby výhodných pronájmů pryč, ledaže by jste byli klikaři - ad výše - a velmi levně přišli ke slušným bytům na dobré adrese. Solidní nájemníci ale dnes už spíše platí hypotéku a s těmi nesolidními jsou jen potíže. Ale třeba to vyjde zrovna Vám, že. Přeji hezký jarní den :o)
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 9:23 | osvoboditel

Myslet si, že investiční byt je bezpečnější než jiné investice, je naivní. Ve chvílích politické nestability se bolševik nezastaví před ničím, poválečný levicový převrat u nás odskákali jak majitelé firem, tak majitelé nemovitostí. Cokoliv trochu většího k bydlení, pokud nebylo přímo znárodněno, nafasovalo regulovaného nájemníka z titulu "nadměrných metrů". A dnes? Jeden z bodů politického programu sílící španělské strany Podemos: "Navrhneme regulaci nájemného a zabráníme vyklízení nezaplacených bytů." Riziko nemovitosti je v tom, že je vázána k místu, je evidována státem, a před omezením vlastnických práv a před zdaněním neuteče - může přijít doba, kdy bude lepší držet nějaké asijské akcie, než byt v Evropě.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2015 6:09 | Zdenek

Tak jestli se vám podaří pronajmout byt za 2.6M např. v Brně za 10 000 čistá ruka, máte štěstí. Podstatné u výpočtu je ale opomíjení amortizace, aby se byt v čase mohl zhodnocovat a to vám sebere z výnosu celkem dost. Takže hodně štěstí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Havel

advokát

Petr Kellner

podnikatel, PPF

Jaroslav Havel
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Kellner
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services