Pět dobrých rad: Kdy, jak a proč můžete zrušit povinné ručení

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 31. 3. 2015 | 7 komentářů
Povinné ručení patří k nejobvyklejším pojistným produktům, máme ho skoro všichni. A přesto je kolem něj spousta pověr a výmyslů, nejasností. Třeba kolem toho, kdy povinné ručení zaniká, jak a kdy se z něj můžeme vyvázat, jak a kdy ho můžeme zrušit. Není to tak jednoduché, jak si (možná) myslíte.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2015 10:33, Jiří Hrabovský

Dobré a cenné rady. Akorát jedna malá drobnost k bodu 3. Když auto prodáte, tak některé pojišťovny sice akceptují kupní smlouvu jako důvod ukončení povinného ručení, ale jelikož se často vyskytovaly fiktivní kupní smlouvy za účelem ukončení povinného ručení, tak pojišťovny budou chtít do určité doby doložit zápisem ve velkém technickém průkazu, že k prodeji a změně vlastníka vozidla skutečně došlo. A když jim to nedoložíte, tak pojišťovna zpětně reaktivuje tu původní (na základě kupní smlouvy) zrušenou smlouvu povinného ručení a je problém. Takže při prodeji auta dokládejte pojišťovně velký techničák se zápisem o změně vlastníka - to funguje spolehlivě.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

28. 8. 2019 10:02 | Jirka

Pro všechny jedná zkušenost. Nevím na kolik je to právně správné ale pojišťovna tak chtěla postupovat v mém případě. Z důvodu rozvodu jsem přepsal auto na ještě manželku dne 14.8. Zákonná pojistka končí 30.8. Pak znovu zaplatit na rok. Dohodli jsme se, že pojištění doběhne na mé jméno. A od 31. 8. si manželka sjedná své zákonné pojištění. Zatím to zní logicky, každý přece počítá peníze. A teď to hlavní. Na pojišťovně mi řekli, že smlouvu musí zrušit zpětně ke dni přepisu v TP to je 14.8. (jen pro info. Pojistník je osoba, která sjednává s pojišťovnou smlouvu a k pojištěné věci nemusí mít žádný vztah. Vozidlo nemusí ani vlastnit ani užívat. )A že budu muset znovu zaplatit dny od 14.8 do 30.8. Není to česká stupidita ? Znovu platit co už je zaplacené. Co jsem udělal špatně ? Samozřejmě, že Vám pojišťovna peníze za zbytek roku nevrátí. Takže jim TP neukážu a dostanou jen smlouvu o prodeji ke dni 30.8. Tak to funguje v ČR.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 7. 2017 14:34

Citace - Ivan / 09.03.2016 19:39

Prodal jsem vozidlo,kupní smlouvu mám ale budoucí majitel nechce vizidlo přepsat,je to překupník dal jem mu doklady i plnou moc.Mohu zrušit zákonou pojistku?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 3. 2016 19:39 | Ivan

Prodal jsem vozidlo,kupní smlouvu mám ale budoucí majitel nechce vizidlo přepsat,je to překupník dal jem mu doklady i plnou moc.Mohu zrušit zákonou pojistku?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 9. 2015 13:37 | Andrea Šamánková

Vozidlo bylo prodáno v listopadu. Zrušila se pouze HAV a POV zůstala , běžela , omylem nebyla zrušena !! Nový majitel si vozidlo odvezl , pojistil . . Po půl roce původní majitel zjistil , že nemá zrušenou POV. Na pojišťovnu zaslal TP a POV byla zrušena ke dni zaslání TP. Co s tou dobou kdy původní majitel platit POV a vozidlo už nevlastnil - to si na POV pojistil nový majitel.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 4. 2015 17:53 | Jiří Hrabovský

Přesně tak, každá pojišťovna to má trochu jinak. Chtěl jsem jen upozornit na to, že si pojišťovny dávají pozor na fiktivní kupní smlouvy, které majiteli vozu slouží pouze k tomu, aby ukončil pojistku a sjednal si jinou, výhodnější.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 4. 2015 10:25 | Jantar

Pane Hrabovský, máte i nemáte pravdu. Některé pojišťovny se samy podívají do centrálního registru vozidel a pokud tam u prodaného vozu není změna vlastníka (kupujícího), tak smlouvu skutečně opěr reaktivují a prodávající ji musí dál platit. Takže některé chtějí velký TP s přepisem vozu na nového vlastníka (ideální stav) a jiné si to v registru zjišťují samy. Tuto variantu kvituji, pamatuji doby, kdy se takto měsíčně na základě zcela fiktivních smluv rušilo několik set smluv měsíčně.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 3. 2015 10:33 | Jiří Hrabovský

Dobré a cenné rady. Akorát jedna malá drobnost k bodu 3. Když auto prodáte, tak některé pojišťovny sice akceptují kupní smlouvu jako důvod ukončení povinného ručení, ale jelikož se často vyskytovaly fiktivní kupní smlouvy za účelem ukončení povinného ručení, tak pojišťovny budou chtít do určité doby doložit zápisem ve velkém technickém průkazu, že k prodeji a změně vlastníka vozidla skutečně došlo. A když jim to nedoložíte, tak pojišťovna zpětně reaktivuje tu původní (na základě kupní smlouvy) zrušenou smlouvu povinného ručení a je problém. Takže při prodeji auta dokládejte pojišťovně velký techničák se zápisem o změně vlastníka - to funguje spolehlivě.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Patrik Nacher

podnikatel a ekonom

Miroslav Motejlek

ekonomický žurnalista

Patrik Nacher
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Miroslav Motejlek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services