Investiční byt: Hypotéka se vyplatí, i když máte peníze. Zafunguje jako páka

Vladimír Zuzák | rubrika: Seriál | 25. 2. 2015 | 22 komentářů
Hypoteční úvěr s výhodnou úrokovou sazbou může posloužit i investorům, kteří mají peněz dostatek. Vypůjčené peníze totiž poslouží jako páka, kdy v poměru k vlastním vloženým prostředkům dosáhnete mnohem vyššího výnosu, než kdybyste platili všechno ze svého.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2015 4:44, Zdenek

Nechci to přepočítávat na obdobný byt, který by se např. za 9 000 čistý nájem plus nějakých 4 až 5 000 poplatků těžko, velmi těžko pronajímal, např. dokonce v Brně. Proč se tedy nestaví rovnou domy s nájemními byty, když je to tak výhodné a rovnou se jednotlivé byty prodávají? Odpovím si sám, není to tak výhodné, jak se to jeví. Kdekdo vidí jen zisk, nevidí co je za tím.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 22 komentářů)

28. 12. 2015 9:42 | Frouzo

Pardón, reakce na špatný příspěvek :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 12. 2015 9:40 | Frouzo

Problém máte v tom, že je potřeba používát reálná čísla aby byla výhodnost vidět. Hypotéka by ve vašem příkladu nebyla 6000kč na bytovou jednotku ale zhruba 4500. Tudíž máte zisk pořád více než s jedním bytem s vidinou že v budoucnu to bude mnohem více.
Dále pak ve větších městech díky inflaci roste taky cena nemovitosti. Když koupíte byty dva, pak původní vklad roste rychleji než s bytem jedním.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 2. 2015 21:06 | michal

Těm propočtům nerozumím. Když mám vlastní 2mil a investuji je do bytu, přicházím z nich sice o % z jejich vložení na spořící účet, to je ovšem tak max 1.3% a ještě zdaněných. Hypotéku mám min tak za 2% + poplatky. Riziko neobsazení je stejné, byt se mi také zhodnocuje stejně. Nájem je v obou případech stejný. Výhodné je to pouze za předpokladu, že ty své 2mil zhodnotím někde více, než je % hypotéky. Prosím o vysvětlení.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 2. 2015 8:09

Na konci budete mit dva byty v hodnote za 20 let dejme tomu 8mil, ktere muzete prodat. Jinak byste mel jen jeden byt za 4mil.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 2. 2015 9:04 | josef

on mozna autor zapocitava ten 2% rust ceny nemovitosti. Jenze nebere do úvahy opotrebeni bytu (v nákladech zadne opravy nemá) a i kdyby na tom tolik vydelal, pak nevim, proc ma cisty vynos tak nizky, neboť by dan za prodej bytu neplatil, pouze dan z prevodu.
Uz to tady pisu asi k tertimu clanku, ze autorovy vypocty jsou zvlastni.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 2. 2015 7:18 | josef

presne jak pise pan Pleska. Co se tyka normalni dane z primu z pronajmu taky nebudete muset skoro nic platit. Uvedomte si, ze kdyz budete byt odepisovat, tak zhruba 3.5% ceny nemovitosti je vlastne naklad z niceho. A pokud mate hypo, tak jsou nakladem jeste uroky. Takze byste musel mit vynos pres 5%, abyste musel danit. A i tak toho ke zdaneni moc nezustane.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 2. 2015 7:16 | josef

Ale je potreba byt opatrny, protoze az se urokove sazby zase zdvojnasobi, tak zaplatite na urocich dvojnasobek, takze Vam najem pokryje jakztakz uroky, ale jistinu budete splacet ze sveho.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 2. 2015 6:09

To je mi novina. Neplatím daň po 5 letech? Na to se musím zeptat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2015 23:03 | Gabriel Pleska

Samozřejmě budete muset platit daň z příjmů. Ale nebudete muset platit daň z toho příjmu, který získáte prodejem oné nemovitosti. Když prodáváte barák/byt, neplatíte z prodeje daň a. po dvou letech, když jste v něm bydlel, b. po pěti letech, pokud jste v něm nebydlel. Jinými slovy: stát podporuje, aby si lidi kupovali bydlení, ale nechce, aby s nemovitostmi spekulovali. Aspoň tak nějak zní vysvětlení. Jestli to funguje, to já nevím.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2015 22:39 | Divoch

Na konci článku stojí: "Po pěti letech navíc už budete osvobozeni také od platby daně z příjmu..." Dost dobře nerozumím, jak po pěti letech dosáhnu toho, že nebudu muset platit daň z příjmu
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 21:59 | lll

Pri uvedenych vypoctech a urokove sazbe hypoteky 2%, vychazi uroky prvni rok splaceni na cca. 50.000Kc, tj. cca. 4.000/mesic. Proto 1. rok splaceni budete vydelavat 16.000 (pripad s hypo) proti 10.000 bez hypo. V dalsich letech bude vyhodnost jeste vyssi (vzdy ale zavisi na urokove sazbe).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2015 21:37 | Emery

Tomuhle opravdu nerozumim. Dam priklad: mam 2,5 mil v hotovosti. Pokud za to koupim 1 byt, muj zisk se muze pohybovat nekde okolo 10tis. Pokud si vezmu hypoteku na 2,5 mil a koupim dva byty, s tim, ze kazdy byt budu financovat z poloviny z vlastnich penez a poloviny hypotekou (2 byty - kazdy 1,25mil vlastni penize a 1,25 mil hypoteka) tak sice dostanu z pronajmu dvou bytu okolo 20tis, ale zaroven budu splacet pri soucasnych nizkych sazbach a delkou splatnosti 30 let nejakych 12 tisic (2x 6 tis. za kazdy byt) mesicne hypoteku, takze z pronajmu obou bytu dostanu cca 8000 mesicne. Vsechna cisla jsou jenom velmi hruby odhad, ale princip je jasny. Takze kdyz to shrnu bez zadluzeni vydelam cca 10000 mesicne, se zadluzenim na 30 let vydelam cca 8000 mesicne a jeste budu mit nejistotu. Muzete mi prosim nekdo vysvetlit, jestli neco pocitam spatne nebo kde je tedy ta proklamovana vyhodnost pakovani? Predem diky
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 21:06 | pf

Je to takovy nesmysl ze se mi ani nechce psat co vsechno jsou blbosti. Jenom pro příklad ta kalkulačka http://www.home-institute.cz/kalkulacka-vynos-investicni-byt/. Kdyz zainvestuju 2,8mil a byt necham nekomu za 1000Kč tak budu po 10 letech 0,5mil v plusu :))))
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 20:46 | Mirek

No jo, ale nějak budeš muset zdokladovat účelovost. Možná nemovitostní fond by zabral:-))
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2015 19:44 | jezevec

já myslim že by bylo nejlepší, vzít si hypotéku, všechny prachy vrazit do fondů, a byt vůbec nekupovat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 12:45 | josef

A měli Vasi najemnici prepsanou vodu a elektrinu na sebe?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2015 12:13 | havlae

S nájemníky mám špatné zkušenosti. Má chyby tenkrát (po sametu) byla, že jsem nedala do smlouvy kauci, i když je otázka, zda bych z nich něco dostala. Díky mé víře ve slušnost byla ve starém venkovském baráčku odpojena elektřina, plyn a voda, za které neplatili...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 10:25 | josef

fakt mne mrzi, ze se pan Zuzak nezucastnuje diskuze. Pokud vyjdu z jeho kalkulačky vynosnosti bytu http://www.home-institute.cz/kalkulacka-vynos-investicni-byt/
tak se dostavam k zajimavym, ale nespravnym udajum. Pokud do najemneho dam 1000 Kc, coz ma pokryt tech 1000 Kc na spravu (od jeho firmy), tj. ciste najemne 0 Kc, tak dostanu po prvním roce hruby vynos -41275, coz jsou presne uroky z hypotéky. Je zajimave, ze cisty vynos je pak -36684, coz je to, co zustane hypoteticky po 15% dani (i kdyz ze ztraty se dan nevraci, jen se odlozi na roky se ziskem) -35084 a k tomu 1600 za dan z nemovitosti a pojisteni. A hodne zajimavy je, když se pak podivate na to, co vychazi u peti let - hruby vynos skoro 41 tisíc, ale cisty jen -59765. To by mne zajímalo, jak dosahl tak velkého rozdilu. Zajimave také je, když do najemneho date castku, která odpovida rozpocitanym urokum z hypotéky za první rok plus navíc tech 1000 Kc na spravu, tj. číslo 4439.609 Kc. Pak vyjde hruby vynos presne 0 Kc (proste najemne zaplatilo uroky), ale cisty vynos kupodivu 877 Kc, přitom tam nikde není ta castka odpovídající dani z nemovitosti a pojisteni.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 9:31 | josef

Ja to psal uz u minulého clanku. On pocita s rustem ceny nemovitosti o 2% rocne, ale přitom do tech jeho kalkulaci nezapocitava zadne opravy. A přitom po 5 letech s nájemníkem muze byt byt pekne vybydleny. A to nemluve o tom, když mu třeba ukradnou kuchyňskou linkou.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 2. 2015 7:56

Článek vychází z jedné hypotézy. A sice, že ceny nemovitostí (po)rostou. Pan Cucák, tedy pardon, česky Zuzák, dále nepočítá s jednou veličinou. A to je čas a ostatní náklady, typu smlouvy (kde je vezmu? Shareware verze z netu? To určitě), právní poradenství atd. Evidentně nic nevlastní, jen vydělává na těchto hloupých radách. Jako spousta jiných, včetně zedníků z Partners.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Klíma

podnikatel, Tuscan

Petr Kužel

prezident Hospodářské komory

Jaroslav Klíma
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Kužel
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services