Výpočet životního minima 2025
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Jan Hrušínský
herec a podnikatel
Patrik Nacher
podnikatel a ekonom

50,00 %
z 22 duelů

100,00 %
z 19 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Dušan Tříska: Vyčítat Klausovi, že nezabránil tunelování, je nesmysl
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 12. 2014 10:10, nepodstatne
Český Tunel nám Evropa nevezme
Pojem "tunelování" vznikl takto: Ve V.B. Lady Margaret Thatcherová privatizovala velké státní podniky. V ČSFR ministr financí Václav Klaus privatizoval velké státní podniky. Potud shoda. Rozdíly: Ve V.B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc. A platilo se hned. U nás se státní podnik prodal za účetní hodnotu předem určenému zájemci. A s odkladem platby.
Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu vybrala zájemce. Tomu předala podklady.
1. Zájemce si nechal subjekt ocenit znalcem. Částka, určená znalcem, několikanásobně převyšovala částku prodejní.
2. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky a úvěr bez problémů dostal. Za úvěr přitom ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru, poskytnutého takto bankou, zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.
3. Podnikatel "zlatokop" si po převzetí subjektu založil další firmu, na kterou převedl aktiva původního subjektu. Potom přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního subjektu zbylo. Pan podnikatel byl z obliga, prostě mu "nevyšel podnikatelský záměr!"
4. A na státu bylo, aby mu prokázal úmysl. Pan podnikatel to navíc jistil převedením majetku na osoby blízké. Takto tedy vznikl pojem "tunelování." A takto se nám tady "narodili" noví kapitalisté.
5. Abych nezapomněl: Všechny tyto transakce národního majetku nepodléhají právnímu přezkumu. Na to byl dokonce vytvořen zvláštní zákon!
Při takzvaném očišťování bank od takto vzniklých nedobytných úvěrů bylo zapotřebí tato pasiva někde skrýt. Dva staří přátelé z "Prognosťáku"to vyřešili tím, že založili Konsolidační banku. Vznikl tak světový unikát - banka, která spravovala jen samá pasiva. Když už to bylo příliš nápadné, byla tato banka přejmenována na Českou konsolidační agenturu. Současně s tím bylo vedení ČKA povoleno prodávat tam uložené dluhy za částky, které nezřídka tvořily pouhých deset procent původní výše dluhu. Tak se také běžně stávalo, že původní dlužník si koupil svůj dluh (přes třetí osobu, samozřejmě) za částku, která nepokryla ani úroky z tohoto dluhu. Tento dříve dlužník byl po této transakci samozřejmě už opět vážený podnikatel. Po zaniklé ČKA zbyl dluh ve výši 236 miliard korun.Tato částka se objevila jako záporná položka ve státním rozpočtu a ze státního rozpočtu je také tento dluh umořován. Takže, milé děti, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Ano, správně! Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž."
A já jen dodávám: Tento stát v žádném případě nerozkrádaly nějaké "socky." Z těch někdejších privatizátorů, jejichž dluhy platíme (a budeme platit i nadále) všichni bez rozdílu, jsou dnes milionáři, multimilionáři a někteří dokonce miliardáři. A jsou to také ti, kteří nám tady skutečně vládnou. Politici jsou ve skutečnosti jen loutky, vykonavatelé jejich vůle.
Tak se také stalo, že si jeden miliardář za „své“ miliony "koupil" i naši současnou vládu........
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
27. 12. 2014 16:39, Tarzan
Ten který nastartoval rozkrádání a sám nahrabal nejvíc ?
Další příspěvky v diskuzi (celkem 29 komentářů)
18. 1. 2015 11:57 | sualk
Jsem hrdý na každého občana tehdejší ČSFR i dnešní ČR, který ctí svobodu v pravém slova smyslu a dovede převzít zodpovědnost nejen za sebe a ukázat tím na cestu kvality života a důvěru v intelekt každého jednotlivce. Kupónovou privatizaci proto lze chápat pozitivně a byl to jeden z prvních důležitých rozhodnutí a cestou k přirozené solidaritě.
31. 12. 2014 7:05 | hýbler
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 12. 2014 15:05 | JirkaZ
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 12. 2014 18:54 | TomMachacek
http://www.mises.cz/clanky/jak-odstatnovat-a-jak-neodstatnovat-795.aspx
http://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/desocializace-ve-sjednocenem-nemecku-od-hanse-hermanna-hoppeho.html
29. 12. 2014 18:44 | Antikomanc Ota
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 12. 2014 18:22 | jan68
29. 12. 2014 17:31 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 12. 2014 13:39
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
29. 12. 2014 2:01 | Wokurka
28. 12. 2014 10:32 | Roman
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 12. 2014 10:26 | Roman
28. 12. 2014 8:01 | Fridrich
Bylo by jistě zajímavé, kdyby nějaký ekonom - historik sestavil seznam těch, kteří byli jako první subjekty v privatizaci firem. Osobně si myslím, že přes 80% jich bylo členy KSČ ( a StB ). Pak začal kolotoč s bankéři - zase podobná situace, samí bolševičtí prominenti nebo jejich bílí koně.
A právní rámec ? Pan Havel byl skvělou osobností na poli mezinárodní politiky, ale také bohužel čistá duše v oblasti toho, jak zatočit s tyranií. V Rumunsku se s tím vypořádali po svém, pověsili Čaušeska a dneska jsou členy EU a v poho...
Soudnictví u nás bylo ze 100% v područí KSČ a StB a jejich spřízněných "velkoobchodníků" typu Franty Mrázka, to tak bohužel také bylo...
OF byla nesourodá směs jak racionálních polititů, tak levicových fanatiků a marxistů typu Uhla apod. Jak se v takovém prostředí dal vyvíjet právní rámec na úrovni rozvinuté Evropy ?
Jak tady už někdo psal - byli jsme v situaci, kdy padla neprostupnost hranic se západní Evropou, Rus, vzor náš nejvěrnější, jak nás to tenkrát učili - nás hodil bez skrupulí přes palubu, neměli jsme český kapitál ( kromě Mrázků a spol.) protože komunisté důsledně desítky let potlačovali nejen osobní rozvoj každého, kdo s nimi nesouhlasil, ale také jakýkoli náznak podnikání.
Téměř 100% průmyslové výroby bylo orientováno na východní trhy, které padly a byla v řádově větším marasmu než u nás, na západ se dalo exportovat kromě zbraní ( ať žije KSČ)úplné minimum a teď co s tím.
Většina zdejších mudrlantů by asi chtěla, aby tyto socialistické podniky dál vyráběly svůj balast a vedla se lidová tribuna na téma privatizace, kde odborně bylo jen pár lidí - viz autor článku apod., kteří o tom něco věděli a jinak se jednalo o mlátiče hubou ?
Kdo by na rozvinutých trzích kupoval česká auta a další sto let za opicemi zboží ?
Kfdybychom měli 12 let připravovat privatizaci, jak tu nějaký chyrtrolín plácá, tak by kompletní hospodářství zkrachovalo.
Nešlo jinak než s rizikem proces provést rychle. Nikdy hospodářská změna nemůže bát 100% spravedlivá, to je jen v pohádce.
Ale bohužel díky 40 - letému komunistickému teroru a potírání práva na informace jsme byli ekonomicky nevzdělaní a navrch měli jen prominenti režimu a jejich kamarádíčci plus veksláci. Takže v privatizaci pak měli bohužel navrch.
A to mi na tom vadí nejvíc a asi to nikdy nepřekousnu...
27. 12. 2014 22:29 | nemiro
Znovu si uvědomte, že na nás nikdo v Evropě nemohl čekat, padla železná opona a navíc se pak do všeho ještě zamotal slovenskej nacionalismus a odtržení od ČR.
Na to všichni zapomínáte...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 12. 2014 18:48 | miro
27. 12. 2014 17:28
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 12. 2014 17:20 | kola
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 12. 2014 16:39 | Tarzan
27. 12. 2014 14:20 | vladimír
27. 12. 2014 14:04 | volten
27. 12. 2014 13:49 | P.K.
Stránka 1/2
Předchozí