Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dušan Tříska: Vyčítat Klausovi, že nezabránil tunelování, je nesmysl

Ondřej Tůma | rubrika: Rozhovor | 27. 12. 2014 | 29 komentářů
„Pro mě jako pro ekonoma to byl fascinující zážitek. Vyměnil bych pravou ruku za to, mít příležitost prožít privatizaci ještě jednou,“ říká v exkluzivním rozhovoru otec kuponové privatizace Dušan Tříska.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 12. 2014 10:10, nepodstatne

Český Tunel nám Evropa nevezme

Pojem "tunelování" vznikl takto: Ve V.B. Lady Margaret Thatcherová privatizovala velké státní podniky. V ČSFR ministr financí Václav Klaus privatizoval velké státní podniky. Potud shoda. Rozdíly: Ve V.B. provedli nezávislý audit a prodali za tržní cenu. Tedy tomu, kdo dal nejvíc. A platilo se hned. U nás se státní podnik prodal za účetní hodnotu předem určenému zájemci. A s odkladem platby.
Postup byl tento: Privatizační komise zjistila účetní hodnotu subjektu vybrala zájemce. Tomu předala podklady.
1. Zájemce si nechal subjekt ocenit znalcem. Částka, určená znalcem, několikanásobně převyšovala částku prodejní.
2. S tímto odhadem tržní ceny šel zájemce do banky a úvěr bez problémů dostal. Za úvěr přitom ručil majetkem, který stále ještě nebyl jeho! Z úvěru, poskytnutého takto bankou, zaplatil tu účetní hodnotu a ještě mu zbyla pěkná sumička do začátků.
3. Podnikatel "zlatokop" si po převzetí subjektu založil další firmu, na kterou převedl aktiva původního subjektu. Potom přestal bance splácet úvěr. Banka byla nucena převzít zástavu, tedy spíše to torzo, které z původního subjektu zbylo. Pan podnikatel byl z obliga, prostě mu "nevyšel podnikatelský záměr!"
4. A na státu bylo, aby mu prokázal úmysl. Pan podnikatel to navíc jistil převedením majetku na osoby blízké. Takto tedy vznikl pojem "tunelování." A takto se nám tady "narodili" noví kapitalisté.
5. Abych nezapomněl: Všechny tyto transakce národního majetku nepodléhají právnímu přezkumu. Na to byl dokonce vytvořen zvláštní zákon!

Při takzvaném očišťování bank od takto vzniklých nedobytných úvěrů bylo zapotřebí tato pasiva někde skrýt. Dva staří přátelé z "Prognosťáku"to vyřešili tím, že založili Konsolidační banku. Vznikl tak světový unikát - banka, která spravovala jen samá pasiva. Když už to bylo příliš nápadné, byla tato banka přejmenována na Českou konsolidační agenturu. Současně s tím bylo vedení ČKA povoleno prodávat tam uložené dluhy za částky, které nezřídka tvořily pouhých deset procent původní výše dluhu. Tak se také běžně stávalo, že původní dlužník si koupil svůj dluh (přes třetí osobu, samozřejmě) za částku, která nepokryla ani úroky z tohoto dluhu. Tento dříve dlužník byl po této transakci samozřejmě už opět vážený podnikatel. Po zaniklé ČKA zbyl dluh ve výši 236 miliard korun.Tato částka se objevila jako záporná položka ve státním rozpočtu a ze státního rozpočtu je také tento dluh umořován. Takže, milé děti, jaké si z toho vezmeme ponaučení? Ano, správně! Když dva dělají totéž, není to vždycky totéž."
A já jen dodávám: Tento stát v žádném případě nerozkrádaly nějaké "socky." Z těch někdejších privatizátorů, jejichž dluhy platíme (a budeme platit i nadále) všichni bez rozdílu, jsou dnes milionáři, multimilionáři a někteří dokonce miliardáři. A jsou to také ti, kteří nám tady skutečně vládnou. Politici jsou ve skutečnosti jen loutky, vykonavatelé jejich vůle.
Tak se také stalo, že si jeden miliardář za „své“ miliony "koupil" i naši současnou vládu........

Reagovat

 

+48
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 12. 2014 7:47, huhu

konečně jeden objektivní článek. Žádná z dnešních blbek si neuvědomuje, že muselo jít o rychlý proces a nebylo možné čekat na nějaký "správný" právní rámec, jak každý omílá do aleluja

Když to řeknu trochu syrověji - tak co jste chtěli za legislativní zázrak ? Když na soudech seděli jen kovaní bolševici, pro které špatně znamenalo dobře ? A policie ? Kdo tam tehdy seděl ? A legislativci typu socana Rychbetského ? wow...

Jak píše Tříska - nikdo nic neuměl a nevěděl a paralelně s tím kolem nás letěl otevřený svět, který nemohl říci - jo tak my na vás generaci počkáme, než se naučíte myslet, získáte ekonomické= a právní vzdělání s praxí, to fakt nešlo...

A bohužel díky deformaci systému, kterou sv..ě bolševické způsobily, se k majetkům dokázali dostat veksláci ( kteří se už základy byznysu paradoxně naučili jako první ), dál bolševický špičky, který měli privilegované kontakty přes uzavřené party soudruhů z PZO atd...

Co chcete ? Podívejte se, jak dopadly inflace a měny sousedních postbolševických států - ČR je řádově jinde, vem čert Koženého...

Reagovat

 

-20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

29. 12. 2014 2:01 | Wokurka

Jestliže bolševíci dovolili zločincům v 90. letech rozkrást všechny podniky a vykrást banky, s tim se už nic nedá dělat, to už bylo promlčeno po 10 letech. A dnešní soudy se s miliardovými zločinci kamarádí a vymýšlí si tresty za maličkosti pro chudé lidi. Ale proč k čertu volilo v posledních volbách tolik bezcharakterních lidí tu zločineckou stranu ANO? To je tragedie dnes ještě aktuální. Snad dostal každý lump volící zločineckou stranu ANO za ten jeho hlas zaplaceno 25.000 korun, nebo jak jinak ta zločinecká strana ANO mohla dostat tolik hlasů?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

29. 12. 2014 13:39

Ty nejsi Wokurka, ale pitomec...ty si myslíš, že se v soudnictví nějak výrazně změnilo osazenstvo ? Kdyby někdo udělal průzkum, kolik jich má bolševickou minulost, to bys čubrněl, wokurko hloupá kyselá...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Wokurka 29. 12. 2014 02:01)

29. 12. 2014 17:31 | Pavel

Já tedy žádné zanedbání neviděl. Prostě jsem si objednal akcie,které jsem za kupony dostal, pak sledoval vývoj jejich cen (tehdy jen na teletextu, když internet byl v plenkách) a včas prodal. Někdy s vysokým ziskem, někdy jsem to neuhlídal a nevydělal. Celkem naše rodina na 4 knížkách ve dvou vlnách získala i díky mé aktivitě 300 tis. Kdo do prodal Koženému za 10 tis. jeho rozhodnutí. Kdo dal své peníze do rukou cizích lidí taky jeho věc. Jistě se událo mnoho zlodějin viz prodej bank za hubičku Zemanem nebo prodej hnědouhelných dolů Sobotkou, ale to s kuponkou nesouvisí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (MoB 27. 12. 2014 11:26)

29. 12. 2014 18:22 | jan68

transformace ekonomiky probehla relativne dobře, transformace nektereho lidskeho materialu, i podle této diskuse, bude trvat ještě generace.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

29. 12. 2014 18:44 | Antikomanc Ota

ze by to byl ten brouk Pytlik (kreten jenicek) z Respektu ?!? uroven prispevku tomu odpovida ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jan68 29. 12. 2014 18:22)

29. 12. 2014 18:54 | TomMachacek

Něco málo ke studiu
http://www.mises.cz/clanky/jak-odstatnovat-a-jak-neodstatnovat-795.aspx
http://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/desocializace-ve-sjednocenem-nemecku-od-hanse-hermanna-hoppeho.html
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 12. 2014 15:05 | JirkaZ

Není třeba dělat průzkum, tyto informace jsou k dispozici na stránkách ministerstva spravedlnosti.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 29. 12. 2014 13:39)

31. 12. 2014 7:05 | hýbler

poctil byste mne odkazem ? nějako to nemohu nalézt, omlouvám se...děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JirkaZ 30. 12. 2014 15:05)

18. 1. 2015 11:57 | sualk

Souhlasím s Dušanem Třískou i s korekcemi V.Klause, které jsou v rozhovoru uvedeny. Jako občan, který ctí poctivé pravicové hodnoty, přestože nejsem ekonomem říkám, že kupónová privatizace byla tou správnou volbou.
Jsem hrdý na každého občana tehdejší ČSFR i dnešní ČR, který ctí svobodu v pravém slova smyslu a dovede převzít zodpovědnost nejen za sebe a ukázat tím na cestu kvality života a důvěru v intelekt každého jednotlivce. Kupónovou privatizaci proto lze chápat pozitivně a byl to jeden z prvních důležitých rozhodnutí a cestou k přirozené solidaritě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal Sýkora

bývalý hokejista a investor

Vratislav Randa

podnikatel, Tipsport

Michal Sýkora
ÚSPĚŠNOST
54,17 %

z 48 duelů
×
Vratislav Randa
ÚSPĚŠNOST
53,06 %

z 49 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK