Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

S čím (si) má umět poradit pravý finanční poradce

Marek Musil | rubrika: Když se řekne | 16. 9. 2014 | 20 komentářů
Zdá se, že finančních poradců je tolik, že fronty se na ně stát nikdy nebudou. Nějaký na vás čeká na každém rohu. Umí ale a může skutečně každý, kdo si na vizitku napíše finanční poradce, správně poradit?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 9. 2014 9:24, Karel M.

Za tzv. finanční plán a to, že mi někdo narve nesmyslně nastavené investiční pojištění, bych opravdu nezaplatil ani halíř. Několikrát jsem si z cvičných důvodů nechal od tzv. finančního poradce udělat plán a zahrál jsem si s nimi tuhle hru. Bylo to vždy stejné. Omílal naučené fráze a celý tzv. finanční plán spočíval v tom, že "na všechny členy rodiny uděláme stavebko a k tomu nějaké investičko tak nějak na spoření a budete současně na všechno pojištěnej". Někteří se ani nenamáhali se zeptat, jestli už stavební spoření nemám a když jsem jim řekl, že mám na celou rodinu, doporučili všechny smlouvy ukončit a udělat nové - velmi výhodné u smluv s úročením 3% nahrazovat je novými smlouvami s 1%. O nabízeném pojištění ani nemluvím, katastrofa. To opravdu není poradce, to je v lepším případě prodejce.

To, že finanční negramotnost národa toto umožňuje říkám stejně jako vy.

Já vidím cestu ven v tom, že se děti budou doma i ve škole (hlavně ve škole, doma nemusí být od koho) učit základy finanční gramotnosti a budou schopny počítat a přemýšlet. To bohužel půjde ztuha, není to moderní. Dnes se kdejaká "celebrita" v médiích chlubí tím, že je úplně blbá a neumí spočítat kočce nohy. Člověk, který se orientuje a ví sám, co chce nepotřebuje pseudorady pseudoporadců.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mirek 17. 09. 2014 22:09)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 10. 2014 13:26, JB

Asi mám smůlu, ale doposud jsem kvalitního fin. poradce nepotkal. Jen několik vychcánků, kteří vystupovali pod hlavičkou renomované společnosti (a přitom ani nebyli jejími zaměstnanci), mě chtělo navézt do nesmyslných produktů, aby shrábli provizi. Na většinu věcí nepotřebuji poradce zařídím si to sám a často lépe.

Btw, pokud člověk má úspory v řádu deseti-statisíců, tak je skoro jedno, do čeho peníze uloží, je to ve výsledku šul nul (inflace vs. riziko). Pokud má člověk úspory v řádu miliónů, tak se mu otevírají dveře privátního bankovnictví, kde jsou úplně jiné možnosti zhodnocení a jedná zpravidla se skutečným profíkem.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

16. 9. 2014 3:51 | Roman

Článek nic neříká, jak správně vybrat finančního poradce. Jsou v něm pouze obecné informace. Takže podle čeho vybírat???
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2014 9:14 | MARCH

Finanční poradce se často zaměňuje s pojišťovacím poradcem a to je rozdíl, nerozlišuje to skoro vůbec ani článek.Pojišťovacá poradci se nazývají finančními, nabízí investiční živ. pojištění a tvrdí, že je to investice. Spousta lidí v tom má zmatek.Jestli mají uzavřené IŽP a vidí, že zhodnocení je mizivé, nevěří ani investování do OPF.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2014 10:01 | Karel M.

Na rozdíl od autora já vidím důvod, proč by specialista na jeden druh produktu neměl být označovaný za poradce. Ten člověk není placený za radu, ale za to, že něco prodá. On má živnostenský list na zprostředkování prodeje, ne na rady. Musí prodat a pak dostane z prodeje provizi. Za radu nedostane ani pětník. Nikdo mu nedává plat, žádná mzda, ani minimální, ale čistá nula minus náklady. On prodat musí. Proto je prodejce.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2014 11:00

No jasně. Od prodavače bot chci taky proadit – a neříkám mu proto poradce. Pokud si bude chtít on sám říkat poradce, no prosím, jeho věc. Ale opravdu by mě prudilo, kdyby si říkal ortoped.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel M. 16. 09. 2014 10:01)

16. 9. 2014 11:17

PR blaboly Partners.jak jinak na webu ktery koupili...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2014 11:40 | Gabriel Pleska

Dobrý den, pan Musil není poradce Partners. Pokud má autor článku spojení s Partners, vždy to uvádíme. Osobně nechápu, v čem to PR vidíte. Mějte se hezky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 16. 09. 2014 11:17)

16. 9. 2014 11:54 | Michal Doubek

Vybrat si finančního poradce není lehké. Můžete věřit referencím (ale v případě, že doporučitel není finančně gramotný, doporučí i špatného poradce), můžete věřit odborným znalostem (ale ty se dají lehce naučit zpaměti - vždyť ne nadarmo se říká, že obchod je herectví)...Asi bych zkusil selský rozum a intuici. Poradce se musí o mě jako klienta zajímat do hloubky. Často pak může být jediným ukazatelem čas - po prvním až druhém roce, kdy už nemá poradce co uzavírat a doporučení jsou vypotřebovány, se může ukázat pravý charakter. :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2014 13:18

Nicméně, Partners tedy nejsou jen jakýmsi partnerem webu, jak uvádíte, ale jsou jeho vlastníkem nebo spoluvlastníkem, případně je to tak, že tento web má stejné vlastníky jak Partners?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Gabriel Pleska 16. 09. 2014 11:40)

16. 9. 2014 16:01 | Gabriel Pleska

V patičce webu – což je místo, kam se tradičně u webu umisťuje to, čemu v časopisech říkáme tiráž – se píše „Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.“ Partners media jsou dceřinou společností společnosti Partners Financial Services.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 16. 09. 2014 13:18)

16. 9. 2014 16:19 | Marek Musil

Chápu, že očekávání mohlo předčít informační hodnotu článku. Jenže zde, stejně jako v případě automechanika, pekaře, lékaře, je každá rada drahá. Skutečně nelze jasně definovat, kdo je dobrý poradce, dokud sami jako klient nevyzkoušíte jeho služby. Nebo myslíte, že automechanik, který nemá diagnostiku na elektronické závady, je špatný automechanik? Že lékař se soukromou praxí ale bez vlastního rentgenu, je špatný lékař? Samozřejmě, že nikoliv. Proto jsem v článku uvedl, že důležité je, aby si klient stanovil předem své požadavky a očekávání. Tím nemyslím to, že očekáváním bude životka s pojistnou částkou na pět mega za stovku měsíčně. Mám na mysli právě ty intuitivní aspekty. V čem poradce přišel, jak mluví, co říká, zda vám to vše dává smysl, zda dokáže stručně ale dostatečně vysvětlit svá doporučení. Zda dokáže odpovídat na klientovi třeba i všetečné dotazy. Co vám jako obchodník nabízí navíc - tedy například pomoc při řešení pojistných událostí. Nebo, že v rámci navrhovaných řešení pro klienta připraví dvě varianty. Je toho tolik, čím může klient poradce "oskórovat", což ale neznamená, že se nakonec nemůže mýlit. Je to stejné, jako kdyby měl vzniknout článek, které auto je nejlepší... Ani sebelepší článek nikdy nebude mít plný souhlas všech čtenářů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2014 19:45 | az

Prý je finančních poradců spousta, já jsem ale žádného ještě nepotkal. Vždy se z údajného poradce vyklubal finanční prodejce, pokud možno IŽP. Takže se rozhodně vyplatí finanční produkty pochopit a rozhodovat se sám a tzv. poradce využívat akorát tak k tomu, aby třeba sjednal slevu na povinném ručení a podobně.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal Doubek 16. 09. 2014 11:54)

17. 9. 2014 10:38 | Fredy

Hmm a já si bláhově myslel, že provizním prodejcům je odzvoněno a že už tu budou jen skuteční finanční poradci, kteří radí za peníze. Stejně jako daňový poradci. Očekával jsem spíše debaty o tom, zda taxa 500 (1000 a více) Kč za hodinu je dost, či málo ......
PS: Správně to ohodnotil Karel M. Ten, kdo pracuje za provize, nemůže být nikdy plnohodnotným a spolehlivým finančním poradcem, ale pouze prodejcem. Rozdíl je jen v tom, zda má svědomí, či nikoliv. Ten první prodeje alespoň selektuje ....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

17. 9. 2014 10:41 | Karel M.

Nějak nechápu vaši paralelu s automechanikem a lékařem. Co by podle vás mezi tzv. finančními poradci odpovídalo skvělému lékaři bez rtg nebo úžasnému automechanikovi bez diagnostiky? Nebo naopak, co by odpovídalo těm vybaveným?
Dát někomu vybrat ze dvou alternativ není důkaz solidnosti, ale toho, že dával pozor na školení pro prodejce začátečníky nebo si o tom přečetl nějakou brožuru. Je to jako s těmi reklamami na prací prášky - kupte jeden nebo druhý, hlavně ho kupte a oba stejně budou ode mne.
Pes je zakopaný už ve lži, která je spojena s označením "finanční poradce" pro prodejce. A to, že zoufalá úroveň finanční gramotnosti tohoto kulturního a vzdělaného národa umožňuje, aby se tu tato donekonečna opakovaná lež stávala pravdou a aby mezi slepými byli jednoocí krály. A aby lidé jako jste vy, aby psali seriózně se tvářící ohlupovací články jako je ten váš.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marek Musil 16. 09. 2014 16:19)

17. 9. 2014 21:49 | Mirek

"zoufalá úroveň finanční gramotnosti tohoto kulturního a vzdělaného národa"...-))). Trochu protimluv, ne?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel M. 17. 09. 2014 10:41)

17. 9. 2014 22:09 | Mirek

Kolik byste zaplatil, Karle Moudrý, za rady finančního poradce neprodejce? Za to, že Vám nastaví finanční plán, doporučí a sjedná vhodné investiční a pojistné produkty, a pak Vám to průběžně servisuje a přenastavuje? Ani ten pětník, což? Nicméně mudrování Vám jde dobře. Jako zhruba zbylým deseti miliónům "kulturních a vzdělaných lidiček" (vaše slova), kteří si nechají narvat milionovou cílovku na stavebko a spoří si tam pětistovku měsíčně nebo si vezmou spotřebák s RPSN 730%. Takovýto kulturně vzdělaní lidičkové by se měli vrátit do školy a ještě se trochu dovzdělat. Kulturu si k tomu můžou přibrat. A nebo ať vrátí OP a nechají se zbavit svéprávnosti. Pak by taky měli mít zakázáno přispívat do diskuzí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel M. 16. 09. 2014 10:01)

18. 9. 2014 9:24 | Karel M.

Za tzv. finanční plán a to, že mi někdo narve nesmyslně nastavené investiční pojištění, bych opravdu nezaplatil ani halíř. Několikrát jsem si z cvičných důvodů nechal od tzv. finančního poradce udělat plán a zahrál jsem si s nimi tuhle hru. Bylo to vždy stejné. Omílal naučené fráze a celý tzv. finanční plán spočíval v tom, že "na všechny členy rodiny uděláme stavebko a k tomu nějaké investičko tak nějak na spoření a budete současně na všechno pojištěnej". Někteří se ani nenamáhali se zeptat, jestli už stavební spoření nemám a když jsem jim řekl, že mám na celou rodinu, doporučili všechny smlouvy ukončit a udělat nové - velmi výhodné u smluv s úročením 3% nahrazovat je novými smlouvami s 1%. O nabízeném pojištění ani nemluvím, katastrofa. To opravdu není poradce, to je v lepším případě prodejce.
To, že finanční negramotnost národa toto umožňuje říkám stejně jako vy.
Já vidím cestu ven v tom, že se děti budou doma i ve škole (hlavně ve škole, doma nemusí být od koho) učit základy finanční gramotnosti a budou schopny počítat a přemýšlet. To bohužel půjde ztuha, není to moderní. Dnes se kdejaká "celebrita" v médiích chlubí tím, že je úplně blbá a neumí spočítat kočce nohy. Člověk, který se orientuje a ví sám, co chce nepotřebuje pseudorady pseudoporadců.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mirek 17. 09. 2014 22:09)

18. 9. 2014 10:27 | dO.Ob

Návod, jak najít dobré poradce neexistuje. Na doporučení dát nemůžete, protože pak se můžete klidně dostat např. k panu Štorkovi, který měl klienty na doporučení, šíře portfolia také nerozhoduje, stejně jako značka. O oblečení a autě ani nemluvě /osobně budu radší, když ke mě přijede poradce ve staré škodovce - protože volné peníze investuje a zhodnocuje, než boreček v medvědovi, který vše co vydělá utratí)/ Během těch 1-2 sezení co s vámi poradce ho profesně ani osobnostně nepoznáte.
Jediná dobrá rada je, že klient musí být alespoň základně edukovaný, musí se ve věcech trochu vyznat, aby dokázal rozkrýt nesmysly. A to klienti v drtivé většině nejsou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman 16. 09. 2014 03:51)

18. 9. 2014 18:22 | Mirek

Karle, člověče, neblbněte. Učit finanční gramotnost na školách? Kdo by to učil? Lidi s pojišťoven, bank nebo stavebních spořitelen? Vždyť oni ty finanční sračky vymýšlejí! A učitelé samotní? Ty s přehledem zapadají do Vaší definice kulturního a vzdělaného národa. Pojišťovnám se přestala vyplácet riziková pojištění, tak přišli s "takovým lepším spořením" a vypotili rezervotvorná pojištění. Nejdřív kapitálové a pak investiční. Ojeb na peníze klientů. A poradci to jenom prodávají. Stavební spoření jakbysmet. Prolobovaná pitomost, kterou celý národ dotuje. A stavební spořitelny si jenom chrochtají. To se nám to bačuje, když nás všichni sponzorují. Nesmíte to vzdávat, Karle. Vy si svého poradce nakonec najdete:-))) Vy přece nepatříte mezi tu kulturní a vzdělanou smečku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel M. 18. 09. 2014 09:24)

24. 9. 2014 10:58 | Tomáš Chmelař

Pane Karle, řadím sám sebe do těch morálních poradců, kteří se opravdu snaží lidem pomoci. A dal bych ruku do ohně za to, že ten váš příklad s ,,prodejcem", který se vám stal, je úplná blbost a výplod vaší fantazie a akorát si přejete aby to tak bylo. Realita bude jiná. Myslíte si, že ,,prodejce" by byl tak hloupý, aby se vám snažil ve všem oponovat a vše vám zrušit? to by byl hodně špatný prodejce. Jako přehnaný příklad něčeho co se ANO může stát od nějakého filuty co si chce rychle vydělat, je to dobré. Ale nemyslím že se vám to stalo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel M. 18. 09. 2014 09:24)

9. 10. 2014 13:26 | JB

Asi mám smůlu, ale doposud jsem kvalitního fin. poradce nepotkal. Jen několik vychcánků, kteří vystupovali pod hlavičkou renomované společnosti (a přitom ani nebyli jejími zaměstnanci), mě chtělo navézt do nesmyslných produktů, aby shrábli provizi. Na většinu věcí nepotřebuji poradce zařídím si to sám a často lépe.
Btw, pokud člověk má úspory v řádu deseti-statisíců, tak je skoro jedno, do čeho peníze uloží, je to ve výsledku šul nul (inflace vs. riziko). Pokud má člověk úspory v řádu miliónů, tak se mu otevírají dveře privátního bankovnictví, kde jsou úplně jiné možnosti zhodnocení a jedná zpravidla se skutečným profíkem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-6
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Narok na odstoupeni od smlouvy
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobry den, objednala jsem si v kuchynske studiu novou linku. K jeji montazi doslo pred tydnem, bohuzel to dopadlo tak, ze linka dorazila vyrobena tak, ze nesla smontovat. Doslo k posunu skrinek, takze... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Sokol

advokát

Petr Brůna

podnikatel, Husky

Tomáš Sokol
ÚSPĚŠNOST
25,90 %

z 166 duelů
×
Petr Brůna
ÚSPĚŠNOST
52,00 %

z 50 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK