Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích: Konec poradců bez maturity

Stanislav Holeš | rubrika: Co se děje | 11. 8. 2014 | 32 komentářů
AKTUALIZOVÁNO 9. 9. Když nabízí finanční poradce pojištění, má podle zákona jednat s odbornou péčí. Když ho nabízí pojišťovna, její zaměstnanec tu povinnost (a mnoho dalších) nemá. Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích chce nerovnost odstranit: samozřejmě – přitvrdí pravidla pojišťovnám. V zájmu klientů si klade i jiné cíle, napříště by se třeba pojišťovacím zprostředkovatelem nemohl stát člověk, který si neuměl pořídit aspoň maturitu.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 8. 2014 9:09, Sencor

Pokud bude novela zákona 38 přijata bez významného prodloužení doby ručení za životní pojištění, tak se bohužel nic nezmění. Zastropování provizí u ŽP se konat nebude, to by byl zásah do svobodného obchodního vztahu. Nejlákavějším na sjednávání produktů ŽP jsou totiž dvě podstatné věci: výše provize a doba, po kterou se za ni ručí. Standardně je dnes provize za ŽP kolem 100 až 120% ročního pojistného, lze se dostat i na 150 až 165%. Takže u smlouvy ŽP za 500,-Kč měsíčně se provize pro pojišťovacího zprostředkovatele pohybuje v rozmezí 6.000 - 9.900,-Kč. Je tedy snadné si dopočítat, jaká je provize u smlouvy za 1.000 Kč nebo 1.500,-Kč. Za tyto peníze se ručí po dobu 24 měsíců, tedy dvou let a to ještě poměrnou částí. Zde je zakopaný celý problém - vysoké provize, které motivují co dva roky klienta navštívit a smlouvu mu jednoduše přebouchnout něčím "novým, moderním", nebo se stačí schovat za lživý telefonát, že voláte z Asociace pojišťoven a že máte podle nové vyhlášky EU povinnost provést audit stávajících pojistných smluv (vše je samozřejmě lež a jedná se o podvodné jednání - v naší branži bohužel nic neobvyklého).
A teď si představte, že byste za smlouvy ŽP ručili 5, 6 nebo 7 let. Klidně dostávejte provize 300% a to ihned, jen budete vždy ručit poměrnou částí těch 5, 6 nebo 7 let...a tady nastává problém. Průměrná smlouva ŽP se u nás dožívá horko těžko čtyř a půl roku, ono ručit jen ty dva roky prostě svádí k přebouchávání, to si nebudeme nalhávat. Umíte si představit ručit za smlouvy ŽP po tak dlouhou dobu ? Já osobně v žádném případě, ŽP bych přestal úplně nabízet a přeorientoval bych se na investice, majetkové pojištění a honorářově placené poradenství, popř. bych se poohlédnul po zcela jiném oboru.
Nejkrásnější na tom všem je, že si to zavinily pojišťovny samy a teď pláčou a nevědí, jak z toho ven. Provizní spirálu svého času rozjela Generali u produktu Z60 Clever Invest a od té doby se to jen šroubuje. Praxe ve firmách sjednávající finanční produkty je taková, že sjednáváme a doporučujeme logicky to, z čeho máme nejvyšší provizi. Dá nám nejvyšší provizi Česká pojišťovna ? Ok, letos jedeme na vlně České pojišťovny. Ozvala se Generali, že dá ještě vyšší provize než Česká pojišťovna ? Ok, teď frčí Generali. Tak to prostě je a je to každodenní realita naší branže. Vzdělání kvituji, povinnou maturitu taktéž, ale bez natažení délky ručení za smlouvy ŽP se vážně nic nezmění. Pomohlo by i zasloužené vyplácení provizí dle placení ze strany klienta, to by se pak ale poradce neuživil a ruku na srdce, neumím si představit, jak by v tomto modelu fungovali MLM společnosti. Bude smutné, pokud i napodruhé skončí novela zákona 38 jako totální paskvil, kdy se provedou jen "kosmetické" změny, ale primární příčiny současného neutěšeného stavu zůstanou opět nepostihnuty.

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 8. 2014 7:40, jana zvídavå

Kdo je Stanislav Holeš ,? Je to poradce Partners ?

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (32 komentářů)

12. 8. 2014 14:10

Fyzická práce je nějaká kvalifikace pro umění rozhodovat? Když tedy necháme stranou, že autor evidentně o ničem rozhodovat nechce, což bychom asi stranou nechávat neměli...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 12. 08. 2014 12:08)

12. 8. 2014 14:22 | Václav

Tak by mě zajímalo ve které podnikatelské profesi musí člověk platit každoročně obnovovací licence,(ne jednu a do budoucna jich bude několik) zaplatit správní poplatek za přeregistraci a to ještě zaplatit nějaké soukromé společnosti za provedení zkoušky. Připadá mi to jako diskriminace podnikatele. Jednou zaplatíte za registraci 2 000,-Kč, potom někdo stanoví 10 000,-Kč a když se to sníží na 2 000,-Kč, tak to úředník ve svém článku dá k dobru jako výhodu. Co takhle KOCOURKOV?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 8. 2014 14:36 | Jiří

Václave, já čtu "vázaný zástupce bude muset sáhnout do kapsy pro dvě tisícovky (podřízený pojišťovací zprostředkovatel dnes platí deset tisíc, poplatek za srovnatelnou licenci tedy bude výrazně nižší)". Kde v tom čtete něco o nějaké výhodě nebo vůbec jakékoli zhodnocení té plánované změny? A proč úředník? Podnikový právník je úředník?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Václav 12. 08. 2014 14:22)

12. 8. 2014 14:39

Ano, maturita není záruka ničeho. Na druhou stranu nematurita ta už skoro zárukou něčeho je. Takže malý plusový bod novele. Malý, protože to není zvlášť podestatná věc.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roger 11. 08. 2014 23:56)

12. 8. 2014 18:35 | JH

Trávu mám z vlastní zahrádky :-) a jak píšete, taktéž sleduji, co se v kuloárech šušká...zase to bude bahno, svrab a neštovice :-( V ČNB, potažmo naši zákonodárci nemají koule na to, aby ten český marast zařízli a šlo se například cestou anglickou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JH 12. 08. 2014 14:02)

14. 8. 2014 12:23 | vit suchy

Jsem zvedavy, jestli i po prijeti novely budou vsichni kdo maji ruce a nohy stale vuci neinformovane verejnosti pouzivat ( v rozporu jiz se stavajici pravni upravou ) zavadejiciho a klamaveho oznaceni "nezavisly financni poradce" anebo budou v ramci zkulturneni trhu pouzivat pro svou cinnost takove oznaceni, ktere definuje zakon, tedy - vazany zastupce, vv urcitem pripade samostatny zprostredkovatel ? Co na to pravnik , autor clanku ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

14. 8. 2014 14:41 | Sencor

Pane Suchý, Vaše starosti bych fakt chtěl mít. Lidem je úplně jedno, co máte na vizitce napsáno, jestli finanční poradce, zprostředkovatel nebo nezávislý finanční poradce, důležité je, zda jim dokážete řešit jejich potřeby, stejně nás všichni vnímají jako pojišťováky, jen ten termín "finanční poradce" vyzní honosněji. Stejně jako policista nebo strážník bude vždycky policajt...to je jen slovíčkaření o ničem, na kterém tu pořád bazírujete jen Vy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (vit suchy 14. 08. 2014 12:23)

15. 8. 2014 7:30

Chapu, ze se vam to nelibi. Nicmene pokud nekdo neco nabizi nebo rika, vetsinu naroda zajima KDO to rika, aby pro orientaci v posouzeni takove nabidky meli zachytny bod. A je jedno, jestli jde o nabidku financnich sluzeb nebo neceho jineho. Nakonec nemusime chodit daleko - i tento web se ucelove tvari jako "nezavisly" . Myslite si, ze by mel stejnou navstevnost , kdyby uz v zahlavi svitila tyrkysova reklama, ze tento web patri Partners aaprovozuji jej Partners ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

17. 8. 2014 21:27

Jo, úplně stejnou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 15. 08. 2014 07:30)

19. 8. 2014 14:01 | Márvin

Pokud Vás naučili na ZŠ číst, tak je to vedle článku uvedeno.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jana zvídavå 11. 08. 2014 07:40)

19. 8. 2014 14:11 | Márvin

Jakákoliv změna, která znemožní nebo aspoň ztíží působnost všech těch podomních rádoby poradců, kteří lidem beze smyslu sjednávají předražené nevýhodné smlouvy, je vítána. Tento trh je potřeba razantně pročistit a to co nejdříve. Dalším krokem by měli být stavební spořitelny, které dnes klientům lžou a znemožňují jim nezákonně předčasné doplacení meziúvěrů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Václav 12. 08. 2014 14:22)

19. 8. 2014 23:56 | Rimjobaba

To bylo citlivý, gentlemanský, klobouk dolů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Márvin 19. 08. 2014 14:01)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Umrtí majitele
Poradna > Pojištění a penzijní připojištěníPovinné ručení

Otázka: Dobrý den,prosím o radu.Otec mě zemřel 14,3 2013 zbylo poněm auto fort fiesta.Majetkové vypořádání ještě neproběhlo.Pojištění končí 8 měsíc 2013.Prosím jak mám postupovat? více

Cestovní pojištění

Úrazové pojištění a pojištění v nemoci

Životní pojištění

Havarijní pojištění

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Penzijní připojištění

Pojištění odpovědnosti

Povinné ručení

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Klíma

podnikatel, Tuscan

Vratislav Randa

podnikatel, Tipsport

Jaroslav Klíma
ÚSPĚŠNOST
52,00 %

z 75 duelů
×
Vratislav Randa
ÚSPĚŠNOST
52,11 %

z 71 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK