Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nezaměstnaní do služby ve vaší domácnosti. Chcete je?

Vypere, vyžehlí, uklidí, odklidí, nakoupí, uvaří, poseká, natře, pohlídá děti, psa nebo třeba pomůže s péčí o nemocnou babičku. V Česku se rodí ambiciózní plán – má zatočit s nezaměstnaností i prací v šedé ekonomické zóně. Dlouhodobě nezaměstnaní by mohli nastoupit do služby v českých domácnostech. Co si o tom myslíte?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 9. 2014 14:28, Zaměstnaná se 3 dětmi

Už jsem kolikrát uvažovala, že bych potřebovala vypomoci v domácnosti. Bydlíme v rodinném domku, ještě ne zcela hotovém, máme 3 děti 11+5+5, oba jsme zaměstnaní na plný úvazek + jako přivýdělek máme malý e-shop s potřebami pro pěstitele orchidejí.
Práce je hodně a na děti a koníčky příliš času nezbývá. S myšlenkou, že alespoň ty nejméně "zábavné" práce jako třeba žehlení či důkladnější úklid (okna apod.) bych přenechala cizí osobě, si občas pohrávám, finančně bychom to snad taky dali, nebylo by to moc často, dejme tomu 1-2 dny v měsíci, ale mám jiný problém.
Pokud si vezmu do domu cizího člověka, kdo mi zaručí, že se mi doma nic neztratí? Nějaká agentura? Pracovní úřad? Kdo a jak? Nikdo nijak, to prostě nelze. Nic si nenalhávejme, dlouhodobě nezaměstnaní lidé jsou nezaměstnaní buď proto, že se jim dělat nechce anebo proto, že je nikdo nechce. A chci si do domu pustit takového člověka? Logicky - nechci.
Raději si domluvím nějakou starší paní ze sousedství, kterou dlouho znám nebo třeba neteřinku - studentku, které dám za tu práci nějaké penízky načerno a všichni budeme spokojení.
Tady asi více než kde jinde je důležité třeba doporučení od známého, že s tou a tou paní byl moc spokojený atd.

Šikovným lidem bych doporučila si založit živnost ve smyslu "Hodinová manželka" a začít si pomalu svou pracovitostí a solidností budovat klientelu nejdříve mezi známými a posléze právě díky doporučením těch známých i mezi cizími lidmi. Mám jednu kamarádku, ta to už při mateřské takto začala pomalu rozjíždět a dnes musí odmítat nabídky, protože nestíhá.

Takže k tématu článku - když to shrnu - zbytečná námaha úřadů, tohle v česku nikdy nemůže fungovat.

Reagovat

 

+23
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 7. 2014 22:18, Nemocní mocní

Tak počkat, úředníci se věnují i jiným činnostem než utrácení vybraných daní? Za to je přece nemůžete chtít hnát bičem jako dobytek, byť se mnohdy vyznačují shodnými povahovými rysy*středník* oni přece jen dělají svou práci, která spočívá v neustále se rozvíjejícím co možná nejnepřehlednějším kocourkovsko-korupčním přerozdělování miliard z veřejných prostředků. Čest výjimkám, potvrzujícím existenci výše zmíněného pravidla. A tak si tu žijem, bratrsky se navzájem ojebáváme z celoživotně vnitřně pěstované a naneštěstí takřka nepřiznatelné, křišťálově čisté závisti..

Btw přeji všem těm, jež závidí naší oblíbené cikánské menšině sociální dávky, aby se v příštím životě narodili jako 6. - 10. dítě nevzdělaným a silně nevědomým cikánským rodičům, závislým byť "jen" na "legálních" tvrdých drogách alkoholu a tabáku, utrácejícím dávky v "legálních" hazardních hernách, dávajícím doma jako skvělý příklad pro děti volný průchod svým drogovým závislostem, hněvu a nenávisti, častujícím se běžně těmi nejhrubějšími vulgaritami plynule přecházejíc ve vzájemné fyzické napadání, vybíjejícím si své frustrace na dětech etc.
Až se s touto genetickou výbavou a prodělanou ne- či anti-výchovou v dospělosti stanete plnohodnotným ozubeným kolečkem v systému, poctivě pracující a platící daně, pak budete mít mandát projevovat navene na své rasistické sebelítostivé přesvědčení ve stylu >Já bílý chudáček "musím" pracovat a platit daně a ti zlí cikáni nepracujou a jenom berou dávky, na které jim z "mých" daní přispívám, a ještě navíc furt kradou.<
A aby bylo jasno, já rozhodně neobhajuju vysokou míru drobné kriminality u místního cikánského etnika. Jen mě vcelku mrzí, že obvykle nejsme dostatečně vnitřně silní, abychom jako běloušovitá většina při osobním setkání s cikány odolali svým hluboce zakořeněným předsudkům a potřebě se povyšovat se respektive ponižovat druhé, jež můžeme tak snadno díky odlišné barvě kůže označit za "jiné" a tedy určitým způsobem je zbavit lidství.

Odtud je už jen krok ke koncentračním a vyhlazovacím "pracovním" táborům.

Arbeit macht frei, nicht wahr?

Jeden pán jménem A. Hüttler by z nás měl radost, jak pěkně si v sobě živíme negativní emoce (pýchu, závist, nenávist, nevědomost, chamtivost...) a z tohoto hnoje raší mnohé hnilobné výhony maloměšťáckých předsudků, xenofobie, rasismus apod., rozkládají naši vnitřní integritu a zněmožňují prožívání spokojeného života v rámci možností kauzality.

Alles gute!

Reagovat

 

-11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (snědý občan 17. 07. 2014 17:36)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

17. 7. 2014 7:52 | Petr.

Vzhledem k směšným trestíčkům v Česku, riziko za vybílení domácnosti za takovouto pomoc nestojí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 8:19 | cml11

Copak práce by se pro pomocníka sehnala. Věděl bych například o paní která je v invalidním důchodu kvůli pohybovým obtížím a zároveň se po smrti manžela snaží zajistit péči o hospodářství a nemovitosti. Samozřejmě že sama to nezvládá a tak vypomáhá její okolí a rodina. Práce by tam bylo dost. Potíž je v tom, že v současném stavu všichni pomáhají bezplatně. Takže jakákoli cena za výpomoc je příliš vysoká. Tenhle konkrétní případ by tudíž řešila jedině stoprocentní dotace. A nejspíš nejen ten.
Možná by ale nebylo od věci, kdyby se poukázky na práci těchto lidí dražily od symbolického minima, namísto stanovení fixní ceny. Něco jako dražby na Aukru od korunky. Odpadly by tak diskuse o tom zda je systém účinný. Zbyla by jen otázka výše dotace a ceny této práce. Ta by z počátku byla jen symbolická. S mírou popularizace a obliby systému by časem ale přirozeně vzrostla.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 8:25 | Ondrej

Nápad je to možná dobrý - cílovka ženy nad padesát by to snad i uvítala - ale obávam se realizace ala Kocourkov. Pokud se do podobných projektů od začátku vplíží slovíčka jako Agentura, Úřad nebo Prostředník, tak to opět skončí debaklem pro všechny (erár, nezaměstnaní i domácnosti) a rychlokšeftem pro Agenturu, Úřad nebo Prstředníka. Osobně bych neměl problém dát doma někomu práci na osm hodin týdně - už třeba jen pro pocit, že někomu pomůžu získat pocit vlastní užitečnost a dostat se mezi lidi a ne jen sedět na poště a čekat až erár pustí chlup.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 8:27 | Marcela

Za prvé na to nemám peníze,jsme důchodci i když při některých činnostech by se výpomoc hodila.Ale nezlobte se na mě,kolik lidí z těch co jsou na úřadu práce by prošlo sítem ,aby mohli chodit k lidem domů? Myslím, že moc by jich nebylo.A movití klienti myslím, že již svoje posluhovačky, kuchařky a paní na hlídání mají a v krajích ,kde je velká nezaměstnanost,zase není tolik klientů ,kteří by tuto službu využili.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+11
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 8:32 | HonzaV

"několik motivačních prvků – pro domácnosti i firmy, které do nich pracanty posílají. Jde například o snížení sazby DPH, osvobození od jejího placení nebo daňové odpočty. V některých zemích je služba v domácnosti osvobozena od plateb sociálního pojištění." - co jiného je práce načerno? Čili tenhle systém už funguje, kdo chce, služku si platí.
Poukázky: dopadlo by to tak, že poukázky koupené za 70 Kč bych prodal pomocníkovi za 85 Kč, "pomocník" by si je na úřadě vyměnil za kilo a je to win-win bez námahy.
Proč všechny tyhle nápady na záchranu světa neprojdou vnitřní desetivteřinovou mentální oponenturou? Nedostaly by se ani přes rty svých vynálezců.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 8:40 | HonzaV

ještě něco: aktuálně bych potřeboval postříhat asi 50 m plotu. Elektrické nůžky mám, dal bych za to tak 60 až 100 na hodinu = nekvalifikovaná práce. Když si spočítám, kolik by mě to stálo tak, aby si tu stovku zahradník odnesl, náklady se vyšplhají tak vysoko, že jsou srovnatelné s mou čistou hodinovou mzdou. Takže si to radši udělám sám - a nezaměstnaný zahradník má smůlu. Zabiják zaměstnanosti těch nejméně kvalifikovaných jsou tyhle transakční náklady.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (HonzaV 17. 07. 2014 08:32)

17. 7. 2014 10:26 | D

Podle mě zase špatně. Bude to zaměstnání jen pro zprostředkovatele. V krajích s vysokou nezaměstnaností má na tento " přepych" málokdo peníze. A ten, kdo je má, tak se nebude zabývat nějakou agenturou a byrokracií a rovnou si sežene paní na černo z ruky do ruky. Má z čeho vybírat, stačí si dát inzerát. Pokud by se mělo něco udělat s nezaměstnaností, tak je to snížit odvody za sociální a zdravotní pojištění i daně z příjmů. A to všem. A ne pořád jen někomu cpát nějaké dotace, aby někoho zaměstnal.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 10:49 | A hlavně

stihnou někteří během chvilky všechno vybílit, děkuji, takhe si úklid nepředstavuju...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 11:04 | jindra

o výpomoc v domácnosti bych zájem měla, byl by to určitě dobrý počin, ale napřímo, bez agentur, které by ze systému odčerpaly značný díl peněz. Rozdíl v ceně by mohly vyplácet např. úřady práce. Něco by se z odměny ale asi odvádět mělo, aby se nevyplatilo fixlovat - zaměstnavatel(domácnost) potvrdí více odpracovaných hodin, aby zaměstnanec dostal vyšší příspěvek od státu a o to méně mu třeba zaplatí...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 13:27 | Rumun

Tak byste si holt nechal jenom vopucovat sejra zpod předkožky, no. Ne, jako vážně – jsou ještě jiné možnosti než jen úklid ve vaší nepřítomnosti. Třeba hrabání listí, mytí auťáku, žehlení – to už dneska nějaká firma nabízí, zaměstnávaj ženský "s příběhem", prádlo vyzvednou, odvezou žehličce, přivezou. A tak dál.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (A hlavně 17. 07. 2014 10:49)

17. 7. 2014 13:33 | Pavel

Nějak mi ve článku chybí údaj, jestli toto opravdu snížilo nezaměstnanost, nebo těch 500 000 nových míst ve Francii (pro příklad) je na úkor jiných 500 000 posluhovačů, které teď bez dotace nikdo nezaměstná, a celková nezaměstnanost je stále stejná.
Podle mě lze očekávat spíše ten druhý efekt, po zavedení dotací už nikdo nikdy posluhu bez dotace nezaměstná, a ti tak rozšíří řady nezaměstnaných.
Každá dotace je jen cesta do pekla dlážděná ovšem (na první pohled méně inteligentních jedinců) dobrými úmysly.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 14:30

Dobrý úmysl je dobrý úmysl, vy inteligentní truhlíku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 17. 07. 2014 13:33)

17. 7. 2014 14:47 | Nox

Rozhodne bych si jen tak nepoustel ciziho cloveka do baraku. Pokud ma o tohle nekdo zajem, tak si nekoho muze uz dnes sehnat nacerno.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 17:28 | snědý občan

mám nápad.Najdu někoho,kdo si chce nechat uklidit,domluvím si to s ním,a pak se o odměnu rozdělíme,budu jako uklízet a půjde mi další paušál od státu.On si vydělá,já taky,dostanu třeba pak za snahu větší přídavky,a můžu dělat melouchy či přemýšlet,kde co vyčorovat.Ještě že máme ten stát.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Nox 17. 07. 2014 14:47)

17. 7. 2014 17:29

Hahaha. Ty seš dobrý bílý zlo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (snědý občan 17. 07. 2014 17:28)

17. 7. 2014 17:36 | snědý občan

neboj chlape,já jen napsal,jak to dopadne.Tohle automaticky napadne každého.To jen stát stále vymýšlí,jak utrácet daně vybrané od lidí.Se ale nikdo nezamyslí,že to nepůjde zkontrolovat.Jen to vytáhne další peníze ze státního rozpočtu a pak zvednou DPH nebo jiné daně.Ty úředníky bych vypráskal.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

17. 7. 2014 22:18 | Nemocní mocní

Tak počkat, úředníci se věnují i jiným činnostem než utrácení vybraných daní? Za to je přece nemůžete chtít hnát bičem jako dobytek, byť se mnohdy vyznačují shodnými povahovými rysy*středník* oni přece jen dělají svou práci, která spočívá v neustále se rozvíjejícím co možná nejnepřehlednějším kocourkovsko-korupčním přerozdělování miliard z veřejných prostředků. Čest výjimkám, potvrzujícím existenci výše zmíněného pravidla. A tak si tu žijem, bratrsky se navzájem ojebáváme z celoživotně vnitřně pěstované a naneštěstí takřka nepřiznatelné, křišťálově čisté závisti..
Btw přeji všem těm, jež závidí naší oblíbené cikánské menšině sociální dávky, aby se v příštím životě narodili jako 6. - 10. dítě nevzdělaným a silně nevědomým cikánským rodičům, závislým byť "jen" na "legálních" tvrdých drogách alkoholu a tabáku, utrácejícím dávky v "legálních" hazardních hernách, dávajícím doma jako skvělý příklad pro děti volný průchod svým drogovým závislostem, hněvu a nenávisti, častujícím se běžně těmi nejhrubějšími vulgaritami plynule přecházejíc ve vzájemné fyzické napadání, vybíjejícím si své frustrace na dětech etc. Až se s touto genetickou výbavou a prodělanou ne- či anti-výchovou v dospělosti stanete plnohodnotným ozubeným kolečkem v systému, poctivě pracující a platící daně, pak budete mít mandát projevovat navene na své rasistické sebelítostivé přesvědčení ve stylu >Já bílý chudáček "musím" pracovat a platit daně a ti zlí cikáni nepracujou a jenom berou dávky, na které jim z "mých" daní přispívám, a ještě navíc furt kradou.< A aby bylo jasno, já rozhodně neobhajuju vysokou míru drobné kriminality u místního cikánského etnika. Jen mě vcelku mrzí, že obvykle nejsme dostatečně vnitřně silní, abychom jako běloušovitá většina při osobním setkání s cikány odolali svým hluboce zakořeněným předsudkům a potřebě se povyšovat se respektive ponižovat druhé, jež můžeme tak snadno díky odlišné barvě kůže označit za "jiné" a tedy určitým způsobem je zbavit lidství.
Odtud je už jen krok ke koncentračním a vyhlazovacím "pracovním" táborům.
Arbeit macht frei, nicht wahr?
Jeden pán jménem A. Hüttler by z nás měl radost, jak pěkně si v sobě živíme negativní emoce (pýchu, závist, nenávist, nevědomost, chamtivost...) a z tohoto hnoje raší mnohé hnilobné výhony maloměšťáckých předsudků, xenofobie, rasismus apod., rozkládají naši vnitřní integritu a zněmožňují prožívání spokojeného života v rámci možností kauzality.
Alles gute!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (snědý občan 17. 07. 2014 17:36)

17. 7. 2014 22:36 | Personal message für Grammar nazis

Sroáč za fšicke chibi f tekstu. Edytcaci msítní ssitem neumžoňuě. Toporou nötz.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Nemocní mocní 17. 07. 2014 22:18)

5. 8. 2014 12:31 | mila

nikoho bych na úklid nebrala ani náhodou a sama bych také nikam uklízet či posluhovat nešla,na to jsou úklidové firmy ne ke každému najatému pracovníku se chovají slušně .u firmy si to nedovolí
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

2. 9. 2014 14:28 | Zaměstnaná se 3 dětmi

Už jsem kolikrát uvažovala, že bych potřebovala vypomoci v domácnosti. Bydlíme v rodinném domku, ještě ne zcela hotovém, máme 3 děti 11+5+5, oba jsme zaměstnaní na plný úvazek + jako přivýdělek máme malý e-shop s potřebami pro pěstitele orchidejí. Práce je hodně a na děti a koníčky příliš času nezbývá. S myšlenkou, že alespoň ty nejméně "zábavné" práce jako třeba žehlení či důkladnější úklid (okna apod.) bych přenechala cizí osobě, si občas pohrávám, finančně bychom to snad taky dali, nebylo by to moc často, dejme tomu 1-2 dny v měsíci, ale mám jiný problém. Pokud si vezmu do domu cizího člověka, kdo mi zaručí, že se mi doma nic neztratí? Nějaká agentura? Pracovní úřad? Kdo a jak? Nikdo nijak, to prostě nelze. Nic si nenalhávejme, dlouhodobě nezaměstnaní lidé jsou nezaměstnaní buď proto, že se jim dělat nechce anebo proto, že je nikdo nechce. A chci si do domu pustit takového člověka? Logicky - nechci. Raději si domluvím nějakou starší paní ze sousedství, kterou dlouho znám nebo třeba neteřinku - studentku, které dám za tu práci nějaké penízky načerno a všichni budeme spokojení. Tady asi více než kde jinde je důležité třeba doporučení od známého, že s tou a tou paní byl moc spokojený atd.
Šikovným lidem bych doporučila si založit živnost ve smyslu "Hodinová manželka" a začít si pomalu svou pracovitostí a solidností budovat klientelu nejdříve mezi známými a posléze právě díky doporučením těch známých i mezi cizími lidmi. Mám jednu kamarádku, ta to už při mateřské takto začala pomalu rozjíždět a dnes musí odmítat nabídky, protože nestíhá.
Takže k tématu článku - když to shrnu - zbytečná námaha úřadů, tohle v česku nikdy nemůže fungovat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Telička

politik a lobbista

Miroslav Kalousek

politik

Pavel Telička
ÚSPĚŠNOST
51,03 %

z 145 duelů
×
Miroslav Kalousek
ÚSPĚŠNOST
11,88 %

z 160 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK