Jan Bureš: Intervence ČNB měly přijít dřív

Ondřej Tůma | rubrika: Rozhovor | 14. 6. 2014 | 17 komentářů
„Vhodnější doba pro uvolnění měnových podmínek byla dříve v průběhu roku 2013. Ve chvíli, kdy se k tomu centrální banka rozhodla, už začalo hospodářství samo oživovat,“ upozorňuje na nepříliš šťastné načasování oslabování koruny ekonom Jan Bureš.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2014 10:24, oo

Nezlobte se na mě, ale tvrdit, že česká ekonomika se staví na nohy díky zásahu ČNB, je podle mě bohapustý nesmysl.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 17 komentářů)

17. 10. 2014 12:15 | Tarzan

Luboši to udělám jakmile padne měna nebo bude hyperinflace !
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2014 15:28 | Jahoda František

No, já jsem dokonce mladší než Joanne Rowlingová, umím psát i číst, počítám daleko lépe než ona, nejsem rozvedený - přesto mám daleko méně peněz než se ona. Proto se divím, že jí ještě někdo nezastřelil (jen podle ní točí filmy).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 4:27 | Luboš

Živořím s důchodem 6800 Kč a mám 70 roků. Když čtu , že pracovníci ČNB mají měsíční plat přes 200 000 Kč, tak se divím, že tyto vyžírky ještě nikdo nezastřelil.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 6. 2014 15:26 | nutrij

V posledních letech klasické PF (penzijní připojištění) měly v průměru výnosy plus minus inflace. Tedy faktickou nulu. Žádné intervence nebyly. Loni byly malounko, skoro zanedbatelně nad inflací. Ovšem 1. to nic nevypovídá o tom, jak jsou spokojeni správci, ti si zřejmě na své přijdou tak jako tak -- nebo znáte opravu hospodaření PF tak dobře, že víte, kolik spapaly peněz, než vyhlásily, jaký výnos dostanou klienti? 2. jak vysvětlíte ty roky, kdy PF žádnou intervenci nedohodly, proč by ji dohadovaly právě letos? Nedává smysl.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 6. 2014 14:42 | Mo

Představitelé největších penzijních fondů sami potvrzují, že bez dohodnuté intervence ČNB by všechny fondy skončily v mínusu. Copak při nulových úrokových sazbách by mohly fondy tady tvořit nějaké výnosy ? Vždyť skutečné výnosy ani zdaleka nepokryly náklady PF. Pokud si ti co se jim to nelíbí myslíte že to bylo jinak, a já vás nepřesvědčil, proč ne, je to váš problém.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 6. 2014 9:35 | jp

Úředníci z ČNB jsou bohové, kteří vědí nejlépe, co je pro nás dobré. Dokáží lépe než tisíce či miliony transakcí denně nastavit vhodný a spravedlivý kurz koruny. Bum, pomůžeme (několika) exportérům (kteří se asi neumí zajistit proti kurzovým pohybům a trendu), ten, kdo náhodou dováží, třeba suroviny, a ten, kdo náhodou vycestuje, to zaplatí. A nezapomeňme ještě na inflaci, i o tu se postarají. Jedno procento je málo, ekonomika by se z fleku zastavila, 3 % moc, 2 % je tak akorát, a nedej Bože, kdyby ceny náhodou klesly...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2014 20:36 | yngot

A kdo to tvrdí?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2014 19:35 | Bouček Antonín

Myslím, že jste do své teorie zapomněl zahrnout templáře, židovské bankéře, cyklisty, tuneláře a vrahy z Wall Streetu. Když se mrknete na bilanci ČNB (například zde: http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/hospodareni/dekadni_bilance/cnb_bilance.html), tak sedm a půl miliardy eur zase není tak moc. Švýcarskou národní banku (data například zde: http://www.snb.ch/en/iabout/stat/statpub/balsnb/stats/balsnb/snbbil_A1 ) nafouklo oslabení franku podstatně víc. A když už v těch statistikách budete, mrkněte se, jak v porovnání s eurozónou pohnulo oslabení franku s švýcarskou ekonomikou a švýcarským akciovým indexem.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2014 14:01 | Mo

Pokud vezmeme v úvahu, že intervence měly mimo další i zachránit penzijní systém či NWR, musela ČNB počkat až si penzijní fondy namění dostatek korun za eura aby je pak mohla od nich koupit a dát jim vydělat a dále oslabení koruny dovoluje zvýšit ceny za prodej těženého uhlí a de facto zachránit od dalších ztrát staré OKD bez Paskova. Objem nakoupených eur ve výši 7,5 mld. eur nasvědčuje že muselo jít o dlouhodobě připravovanou akci. Pokud by to nebylo dohodnuto předem byl by objem vyměněných eur mnohem, mnohem nižší.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2014 10:24 | oo

Nezlobte se na mě, ale tvrdit, že česká ekonomika se staví na nohy díky zásahu ČNB, je podle mě bohapustý nesmysl.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2014 8:52 | Fanouš

Na jednu stranu je hlavním argumentem proti přijetí EURA nemožnost aktivní měnové politiky a tím ztráta konkurenceschopnosti ČR. Na druhou stranu je většina lidí zásadně proti aktivní měnové politice, jak vidíme v každé diskuzi o devalvaci koruny.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2014 7:55

Když lidi nerozumí ani takový jednoduchý ekonomice, jak mají rozumět něčemu složitějšímu? Demokracie je cesta do pekla.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2014 0:42 | Vlados

Neřekl jsem že se nestalo nic. Podívate-li se ale na inflaci za dotyčnou dobu, nebude to s tím zdražováním vcelku tak horké, že?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2014 0:11 | HULIBRK

Hurá =DEVALVACÉ !!! = nikdo neřekl ??? kdo to zaplatí??? A kdo to dále platí ??? Také výměnou valut dostaneme o 10% méně ,to je dobře jak ošklubat občany velechudého státu.Čím dráže,tím lépe pro českou buržoasii. JEN TAK DÁL !! OUKEJ...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 6. 2014 21:55 | Petr

Peníze tam sice zůstaly, ale koupíš si za ně méně zboží z dovozu (což je prakticky všecho od potravin přes průmyslové zboží až po náklady na bydlení).
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2014 13:50 | Vlados

Tohle je tisíckrát opakovaný nesmysl. Měl jsem naspořeno dost, a neokradl mě nikdo, peníze tam zůstali, splatil jsem jimi později hypo, bez jediné ztráty. Nevím jestli vám mám přát, aby vás nepostihla drobná devalvace koruny, ale opravdu tehdejší měnová reforma, když je to tak srovnatelné... A co se týče totality, jen ukazujete hloupost. Nemusím souhlasit s krokem ČNB, ale tato instituce jednala přesně v mezích zákona, v souladu s cíly které dlouhodobě inzeruje.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 6. 2014 11:42 | Igor

Akce ČNB ohledně devalvace Kč vůči € mi připomíná akci měnové reformy KSČ z roku 1953. Touto akcí ČNB stát okradl všechny spořivé lidi a dokázal, že v ČR není demokracie, ale totalita. Proto bych uvítal co nejdříve zrušení Kč a zavést €. V tomto případě, žádná devalvace Kč by nemohla být. A také spekulanti při výměně € na dovolenou by nebyli.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaromír Šmejkal

podnikatel, Unimex Group

Ladislav Blažek

podnikatel, pánské oděvy Blažek

Jaromír Šmejkal
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Ladislav Blažek
ÚSPĚŠNOST
75,00 %

z 4 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services