Jak podpořit rodiny: Porodné i na druhé dítě, nebo nižší daně?

Porodné i na druhé dítě, slib ČSSD z předvolebního programu a jeden z bodů koaliční smlouvy, začíná dostávat konkrétní obrysy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová ho chce zavést už příští rok. Je ale porodné nejlepší cestou, jak podpořit rodiny? Neocenily by spíš snížení daní? Co si o tom myslíte vy?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 4. 2014 8:13, Já

Porodné bych zrušil úplně-akorát to motivuje sociálně vyloučené občany mít další a další děti do budoucna závislé jako rodiče na dávkách. Mateřskou bych zkrátil na světový či evropský průměr. Slevy na děti ano, ale v omezené a rozumné míře. Dnes už skoro žádní OSVČ neplatí daně a ještě dostávají bonusy a finanční úřady se tak v podstatě chovají jako sociální úřady a vyplácejí v podstatě sociální dávky místo toho, aby inkasovaly daně, které platí už jen hlavně bezdětní zaměstnanci, které můžou být větším přínosem nejen ekonomickým pro stát jako rodiny s X dětma do smrti závislými na dávkách a podílející se na kriminalitě.

+267
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 32 komentářů)

2. 5. 2014 20:04 | Kamila

Nedávno jsem četla výsledky zajímavé ankety, kdy mladí lidé neplánuje mít děti - a to proto, že bez dětí mohou budovat kariéru, splácet hypotéku, cestovat a vytvořit si i dostatečné zdroje pro krásný a bezstarostný důchod. Nikdy jsem tak nepřemýšlela- mám dvě děti. A co my, kteří vychováváme budoucí "daňové poplatníky"? Na kariéru mohu jako matka zapomenout, hypotéku budu splácet do důchodu a v důchodu živořit. Protože děti opravdu něco stojí. Na vině nízké porodnosti je náš celkový systém, který rodičům nenabízí žádné výhody, jenom "hází klacky pod nohy". Příkladem je nedostatek předškolních zařízení, absence jeslí, stejné důchodové podmínky s bezdětnými - ale proč, když si vychováváme své dva daňové poplatníky a nemám z čeho šetřit na budoucnost. Pokud zauvažuji, tak se nízké porodnosti opravdu nedivím. Problém dlouhodoběji může řešit jen komplex změn. Jednorázové porodné rozhodně většinu uvažující, pracujících mladých lidí tak moc "nenadchne".
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 4. 2014 8:55 | Host

Citace - Rada / 27.04.2014 23:55

"Každý by si měl umět spočítat na kolik dětí má peníze."
Na tohle by měl mít člověk křišťálovou kouli. Např. já jsem se ještě nedostal na příjem, který jsem měl v roce 2008 (po zohlednění inflace) a to jsou na tom jistě mnozí ještě hůř.

Nesmíš jít úplně "na krev". Když není jistota, dítě si nepořizuji. Rezerva je nutná, snadné.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 4. 2014 23:55 | Rada

"Každý by si měl umět spočítat na kolik dětí má peníze."
Na tohle by měl mít člověk křišťálovou kouli. Např. já jsem se ještě nedostal na příjem, který jsem měl v roce 2008 (po zohlednění inflace) a to jsou na tom jistě mnozí ještě hůř.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 4. 2014 22:35 | Jan Solver

Tenhle stát řeší všechno absurdně. Proti populačnímu vymírání bojuje jednorázovým poplatkem za porod a pak má plné kojeňáky, proti kriminalitě zruší trest smrti a má plné předražené fešácké kriminály. A proti nezaměstnanosti bojuje tak, že zaměstnává důchodce, kterým vyplácí důchod a almužnu, a pak má plné úřady práce těch před důchodem i absolventů. Komu tohle vyhovuje, nevím, ale stojí to jako hodně peněz :-)
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 4. 2014 7:50 | T

Není třeba omezovat počet dětí, není třeba vybírat pro dávky jen někoho (výše příjmu). Pokud platíš daně - můžeš si je snížit, bez ohledu jestli jsi zaměstnanec, OSVČ nebo zaměstnavatel (majitel firmy). Nemáš práci? Nic si neodečteš. Dostaneš dávku - je nám jedno kolik vás je- pořád stejně, ale všem. I ve většinové společnosti se stane, že člověk o práci přijde a hůř ji hledá ač není nevzdělán. Nedostane nic - nemáte nárok - toto taky není dobře. Každý by si měl umět spočítat na kolik dětí má peníze. Pak to dopadá tak, že vysokoškoláci mají po jednom (max 2) a absolventi 6té třídy 15. Šíření, které genetické informace, upřednostníme?
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 15:18 | ST

Jsem jednoznačně pro radikální snížení daňové zátěže rodin s dětmi. Opravdu nechápu proč by pracující měli posílat státu peníze, aby ji je zase poslal zpátky. Není lepší jim ty peníze rovnou nechat? Osobně bych zrušil všechny porodné, příspěvky v mateřské a nahradil bych to jednou slevou na dani. Řekneme, že by lidé do ročního přijmu 250 000 nemuseli státu platit žádné daně s přijmu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 9:59 | cml11

Podpora rodiny by měla být pouze v oblasti úlev z povinných odvodů státu. A rozhodně by měla být určena pro všechny stejným metrem, bez jakýchokoli vazeb na ukazatele typu životní minimum. Porodné je ve stávající i nově navržené formě v podstatě diskriminační. Je třeba z něj buď zcela odstranit limmity příjmu rodičů, nebo dávku zrušit. Naopak velmi dobrým nástrojem pro podporu rodin bylo společené zdanění manželů, jehož obnovení by myslím stálo za úvahu. Porodné by jím šlo vlastně celkem dobře nahradit. Stačí nárok na něj podmínit dítětem v rodině.
+47
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 9:44 | Ivo Patta

Zrušit porodné. Porodné je zavedeno v zemích EU a jeho vliv na porodnost je nulový. Představuje tedy neodůvodněné zatížení veřejných financí. Umožnit rodičům výchovu dětí v rodině z vlastních příjmů! Při daňovému zohlednění 50 % nákladů na výchovu dětí v rodině (což je v praxi návrat do roku 1992, kdy stát zohledňoval 53 % nákladů na výchovu dítěte v rodinách pracujících rodičů), zmizí potřeba vyplácení sociálních dávek rodinám, ve kterých rodiče pracují. Výsledkem tohoto kroku bude ekonomická i společenská rehabilitace rodin pracujících rodičů. Důsledkem pak bude změna společenského pohledu na rodiny ve kterých vyrůstají dobře vychované pracovité děti. Dítě se stane pro rodiče i společnost místo objektu odkládaného do baby-boxů, nebo i týraného, protože působícího zhoubně na rodinné rozpočty, objektem mnohostranně opečovávaným. Prostě proto, že již nebude ohrožovat ekonomickou stabilitu rodinných rozpočtů.
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 8:47 | Marky

Nejsem si jistá,že sociálně slabé rodiny, pro které je porodné i nyní nastaveno, využijí porodné pro dítě. Naopak si myslím, že větší odpisy na dítě by byly spravedlivější.A hlavně, jde to z daní lidí, kteří pracují. Pokud to není pro všechny, ať se porodné zruší. Osobně jsem si na tu situaci, kdy budu na rodičovské léta šetřila, ale vím, že spousta žen toto vůbec neřeší a spoléhá jen na pomoc státu. Porodné se mi i na první dítě zcela vyhnulo, protože naše příjmy přesahovaly danou hranici a to se ani neřadíme k střední vrstvě této společnosti. Takže této vládě vzkazuji, pokud si nezačnete vážit rodin, jejichž rodiče pracují, nemůžete trvdit, že pomáháte rodinám, potom se zase jedná výhradně o program pro sociálně slabé rodiny a jak je známo, cpaním peněz na dávkách nepřineslo dosud žádné výsledky. Chtělo by to spíše vymyslet, jak naučit některé lidi postarat se o sebe. Přiznávám, že to je možná myšlenka, která kdyby se zrealizovala, tak by její nositel získal nobelovou cenu, ale máme tu lidi, kteří jsou placeni za takové nápady, tak třeba to jednou vyjde:)
+73
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 8:14 | Alena

Pokud se budou zvýhodňovat pouze rodiny s nízkými příjmy, tzn. většinou nezaměstnaní nebo sociálně slabí, povede to jen k růstu zvyšování daní všech pracujících. Pokud mám nízký příjem nebo pobírám pouze sociální dávky, velmi si rozmyslímm, jestli nějaké dítě na svět přivedu. Takto přemýšlíme my pracující, kteří chceme narozeným dětem poskytnout to nejlepší. Takže jsem pro snížení daní u pracujících, nikoli pro porodné pro někoho, kdo ani neví, co to je zaměstnání.
+43
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 8:13 |

Porodné bych zrušil úplně-akorát to motivuje sociálně vyloučené občany mít další a další děti do budoucna závislé jako rodiče na dávkách. Mateřskou bych zkrátil na světový či evropský průměr. Slevy na děti ano, ale v omezené a rozumné míře. Dnes už skoro žádní OSVČ neplatí daně a ještě dostávají bonusy a finanční úřady se tak v podstatě chovají jako sociální úřady a vyplácejí v podstatě sociální dávky místo toho, aby inkasovaly daně, které platí už jen hlavně bezdětní zaměstnanci, které můžou být větším přínosem nejen ekonomickým pro stát jako rodiny s X dětma do smrti závislými na dávkách a podílející se na kriminalitě.
+267
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 4. 2014 0:27 | jezevec

jakákoliv podpora na děti vyjádřená penězi je cestou do pekel - veškeré dávky a přídavky na děti by měly být interpretovány pouze slevou na dani. kdo neplatí daně a nemá si jak daň snížit, určitě si nemůže dovolit ani děti.
+63
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Chrenek

podnikatel, Moravia Steel

Miroslav Kalousek

politik

Tomáš Chrenek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Miroslav Kalousek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services