Jak přežít nový občanský zákoník. To nejdůležitější

redakce Peníze.CZ | rubrika: Infografika | 17. 12. 2013 | 23 komentářů
Nový občanský zákoník má přes tři tisíce paragrafů, což je dávka, která mnohonásobně překračuje dávku smrtelnou. Platit to začne už za tři neděle a neznalost zákona neomlouvá. Máme pro vás pět vcelku jednoduchých zásad, se kterými přežijete.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 12. 2013 9:28, mamcaRBK

Jsem ráda, že se tomuto tématu věnujete. Než se tím prokoušeme, to bude asi chvíli trvat. Změna významu slov a slova nikdy nepoužívaná - např. výprosa, rozplotí, no vidíte, i počítač mi to podtrhl jako chybová slova! Ještě nejsou ani ve slovníku! Společnost nebude s.r.o. ale dnešní občanské sdružení. Umíte si představit, že smlouva nemusí být písemně? Tady? Kdejaký lump bude moct kdekoho podvést. Pronájem,podnájem, půjčka, zápůjčka- všechno má trochu odlišný význam. No prostě, je jasný, že milí zákonodárci to veledílo ani nečetli. Zvedli ruku proto, že jim to někdo přikázal. Jinak to není možný.

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 23 komentářů)

17. 12. 2013 15:35

Kvůli práci jsem si studoval pouze paragrafy ohledně Nájemní smlouvy. Připadá mi to jako kdyby si na tom někdo dělal diplomku nebo měl zaplaceno za počet paragrafů, - je to zbytečně dlouhé a více zmatečné než předchozí úprava, řeší se tam mnohdy zbytečnosti, které lze upravit dohodou mezi stranami ve smlouvě nebo byli jasně stanovené už ve starém zákoně a nyní je to tak, že paragrafy udělali z nepodstatné věci jakoby problém, který řeší podrobněji. Dále pak jsou některé znění tak nejednoznačné, že soudci budou moct soudit ještě více podle toho jak se vyspí. Největší absurditou je a to pozor, že nově "pronajímatel bude chtít po nájemci kauci v max. výši nájemného za 6 měsíců" - určitě někdo skládá kauci takto vysokou?, možná jen v mizivém množství (pokud se jedná o tržní nájemné u bydlení tak kauci ve výši 6 měsíčního nájmu téměř nedostanete). Pak např. zákon omezuje vlastníka v tom, že nájemci dovoluje v bytě chovat jakékoliv zvíře. Akorát, že zapoměli, že zničená podlaha v 70 m2 po retrívrovi přijde jedna z nejlevnějších min. na 30 tisíc + kdo někdy dostával chlupy z nábytku, tak ví své. Vymoci tyto náklady na opravu je i v případě úspěšné exekuce na několik let. Jsou tam bezpochyby i dobré věci, ale je jich jen poskrovnu - jsou to spíše ty vychytávky (tzv. marketingové taháky), kterými média krmí veřejnost a které jsou v zákonech vyspělých států min. už desítky let. Dle odborné veřejnosti - justice a advokátů, prý bude trvat cca 5 let než se to usadí. Dle mého advokáta :"čím více to čtu, tím méně tomu rozumím - ptám se proč?" Jak už tady někdo psal: "právní stát je mrtev-ať žije demo právního státu."
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 12. 2013 10:10 | Kluk

...pravdu díš, jde skutečně o nejlepší občanský zákoník 19. století. Holt teoretik, akademik a dědek Eliáš opsal starý rakousko uherský zákoník z roku 1811, který je totálně mimo dnešní realitu. Hlavně že se mu valí prašule za knižní komentáře a za školení. A ten teplej blbec Pospíšil NOZ vychvaloval hlavně kvůli tomu, že zvířata již nebudou věcí, jo tak přesně tohle už v tom našem blbákově bylo to nejdůležitější. Nyní se chystá tzv. technická novela NOZ a ZOK čítající stovky paragrafů... Škoda slov. Pávní stát je u nás už holt mrtev - ať žije demo právního státu! A venku je tak krásný slunečný den, jdu si ho užít, zdarec.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 12. 2013 9:28 | mamcaRBK

Jsem ráda, že se tomuto tématu věnujete. Než se tím prokoušeme, to bude asi chvíli trvat. Změna významu slov a slova nikdy nepoužívaná - např. výprosa, rozplotí, no vidíte, i počítač mi to podtrhl jako chybová slova! Ještě nejsou ani ve slovníku! Společnost nebude s.r.o. ale dnešní občanské sdružení. Umíte si představit, že smlouva nemusí být písemně? Tady? Kdejaký lump bude moct kdekoho podvést. Pronájem,podnájem, půjčka, zápůjčka- všechno má trochu odlišný význam. No prostě, je jasný, že milí zákonodárci to veledílo ani nečetli. Zvedli ruku proto, že jim to někdo přikázal. Jinak to není možný.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimíra Glatzová

advokátka

Petr Fejk

manažer

Vladimíra Glatzová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Petr Fejk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services