Domovy důchodců, stacionáře i azylové domy. Sociální služby v Česku podraží

„Ministerstvo práce a sociálních věcí otevírá dveře zdražování sociálních služeb,“ upozornil v pondělí server Aktuálně.cz. Rozhořčená reakce z ministerstva na sebe nenechala dlouho čekat. Fakt, že pobyt v domovech pro seniory, stacionářích, azylových domech nebo třeba domech na půli cesty podraží, ovšem nevyvrátila. Co si o tom myslíte?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 11. 2013 12:45, Host

Citace - D / 28.11.2013 12:34

Asi by se některým dětičkám důchodců nejvíce líbila současná praxe. Strčit rodiče do domova důchodců, který bude platit stát a zbytek důchodu od rodičů odebírat dětičky. O rodiče se mají hlavně postarat děti, ale tady se pořád o všechno musí starat holt stát.


Při této optice je pak samozřejmě otázkou, proč se stát stará např. o někoho, kdo nikdy nepracoval. Pak teprve můžete přijít s tím, že se děti postarají o rodiče. Ony se o ně de facto starají svými odvody, ze kterých se pak vyplácí důchody.
Zrušte odvody a sociální dávky, a pak kázejte o starání.

Zobrazit celé vlákno

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 11. 2013 6:56, Aleš Müller

Ceny musí jít nahoru, pamatuji doby, kdy domov důchodců stál 200 kč na celý měsíc.
Někdo to zaplatit musí. Buď příjemce sociálních služeb, nebo jeho rodinní příslušníci. Nebo obec či stát, ale to znamená, že já, ze svých daní. Vyberme si.

-3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

15. 2. 2017 22:36 | Břetislav Hnízdil

kde bych našel vyhlášku>>velikost ubytování v m2/na osobu pro domovy důchodců
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 3. 2015 12:59 | Věra

Ráda bych na situaci poukázala z pohledu poskytovatele sociální služby – domovy pro seniory. Senior umístěný v domově pro seniory má uhradit za jeden kalendářní měsíc, za ubytování a stravování, částku 10 000,-Kč. Jeho příjem (důchod) je 8 000,-Kč (mohu Vám říci, že někteří senioři mají důchod i mnohem nižší). Z těchto 8 000,-Kč musí seniorovi zůstat 15%, což je 1 200,-Kč. Na úhradu pobytu a stravy v domově pro seniory mu zbude tedy jen 6 800,-Kč. Otázka zní: Kdo nyní doplatí zbývající částku do plné úhrady (do 10 000,-Kč), kterou senior není schopen ze svého příjmu uhradit? V našem případě se jedná o částku 3 200,-Kč měsíčně. Zákon povoluje uzavírat dohody o spoluúčasti na úhradě nákladů s osobou seniorovi blízkou, která je ochotna za seniora neuhrazenou částku za ubytování a stravu uhradit. Co ale, když senior nikoho takového ve své blízkosti nemá? V těchto případech za seniora musí zbývající částku hradit poskytovatel sociální služby, který ale nedisponuje podnikovou tiskárnou peněz. Co teď? Kdo uhradí náklady na spotřebovanou elektřinu, plyn, teplo, vodu, odvoz odpadu, potraviny a mzdové náklady na personál kuchyně, prádelny aj., které senior s nízkým příjmem po celý měsíc využíval (z části zdarma)? Státní dotace jsou velmi nízké a nepokryjí neuhrazené náklady na poskytování sociální služby. Odpovědí je, buď zvýšit příjmy seniorům, aby na úhradu sociálních služeb měli, po odečtení 15%, dostatek financí, nebo zvýšit státní dotace na poskytování sociálních služeb a nebo upravit zákon o sociálních službách tak, aby nedocházelo jen k ochraně uživatele sociální služby na úkor poskytovatele, ale i k ochraně poskytovatele sociální služby. Zvyšování maximální výše úhrad za stravu a ubytování je opodstatněné, jelikož k inflaci a zvyšování DPH skutečně každoročně dochází a to myslím pociťují peněženky nás všech. Nicméně poskytovatelům sociálních služeb to stejně moc nepomůže a seniorům to neuškodí, protože jak se v článku píše, důchody seniorům nerostou a po odečtení 15 % z jejich příjmů, stejně většina seniorů plnou úhradu za využité sociální služby hradit nebude a jediný, kdo bude poškozený je poskytovatel sociální služby, který chybějící finance bude muset nějak sehnat, protože faktury a mzdy platit musí. Pokud chybějící finance nesežene, tak hold bude muset svoji činnost ukončit, což se bohužel, také stává. V tomto případě pak už není poškozený jen poskytovatel sociální služby, ale také všichni senioři, kteří této soc. služby využívali nebo jí využívat chtěli.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2014 13:48

líbí
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 1. 2014 13:02 | andrea

Ten kdo počítal,navýšení důchodů průměrně o 45,-Kč bude stačit na pokrytí zvýšení poplatků za služby např. ve stacionáři, tak se musí vrátit do základní školy nebo mu pořádnou vrazit, aby se mu to v hlavě srovnalo.To navýšení důchodů je za celý měsíc a poplatky jsou na jeden den!cca 400,-Kč za měsíc.Uvědomte si,že stacionář slouží, jak k odlehčení rodiny od pečující osoby, tak pro postiženého k aktivitám spojeným s kontakty kamarádů a sebevzdělávání na jejich úrovni.To jim v uzavřené rodině nemůže nikdo dát.Já osobně využívám služeb stacionáře jen v nejnutnějším případě,až mi to je líto, že to nejde z finančních důvodů častěji.Jsem vdova a protože jsem mladá,tak nemám nárok ani na vdovský důchod.Synovy bylo 18 let a tudíž , už není dítě.Jeden den ve stacionáři stojí v průměru 450,-Kč.A to se musí započítat i doprava, jelikož toto zařízení nestojí nikomu za domem.Pokud budou stacionáře přicházet o klienty budou se muset také propouštět zaměstnanci! A kam půjdou? Na úřad práce pro podporu, takže se zase bude brát z jiného státního balíčku!Když budu chodit do práce ,průměrně nevydělám ani na tyto poplatky a ani časově by to nevycházelo.Kde by mě zaměstnali od 7 do 15 hodin? 20 let jsem pracovala, pokud to bylo možné, nyní mi to,ale situace dál neumožňuje.Syna mám v péči doma.Páni poslanci zkuste si prožít alespoň týden v zařízení pro postižené,samozřejmě zadarmo!Možná změníte názor na nesmysli co řešíte v parlamentu.Vracejte majetky těm,kteří je dostali od chudých lidí v minulém století.A vybírejte dotace na stavby galerií a honosných náměstí na kterých se nedá ani zaparkovat,aby se nepoškodila dlažba.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 12. 2013 17:47 | Montisan

To je hloupost! Jak říká Ilona Švihlíková: "EU je neoliberální projekt, který slouží zájmům korporací – podívejte se, jak se snaží utajit jednáni o Transatlantické smlouvě, která z občanů udělá otroky nadnárodních firem. Bankovní unie je součástí procesu prohlubování eurozóny, ve které naštěstí nejsme. Z hlediska eurozóny dává smysl. Z hlediska ČR a našich národních zájmů vůbec ne – vždyť už dnes z českých dcer zahraniční matky odvádějí stovky miliard korun zisků!" - i z toho důvodu tuto okupační měnu nechceme a nejsme sami! - http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/3572-euro-si-strcte-vite-kam-70-polaku-proti-euru.aspx
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2013 8:29 | Marie

Můžete mě někdo poradit, co mám dělat? Sama jsem seniorka s důchodem nižším, než moje maminka,(99 let) umístěná v domově pro seniory.A z čeho mám, jako dítě doplácet domovu, když už po těch všech rostoucích nákladech a zdraženích mě samotné nic nezbývá?Je to smutné,celý život jsem odváděla státu daně.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 11. 2013 10:33 | Ing. Lucian PAPAZIAN

Po devalvaci ceny nikdy neklesají, naopak. Kdybychom měli euro, nemuseli nyní důchodci tolik být biti. Je čas říci české koruně i klonům Klause v ČNB pá pá, jen tak lze se dožít lepší životní úrovně. S českou korunou, měnou minulosti již žádná zázrak nebude, jenom další zklamání. Je třeba radikálně zdražit cenu lidské práce v Česku, tak aby z příslušné mzdy i daně byly odpovídající, ze kterých bude možné profinancovat veřejné potřeby státu a jeho obyvatel. Jinak jsme ve spirále smrti, kdy se klín klínem řeší a stále více jsme stahováni do bahna a nesystémovosti. Důchodci dostávají sice nemravné, ale přeci jen nějaké zvyšení, národ jako celek naopak dostává na frak, hromadně se národu snížily příjmy a ceny rostou tempem, které se i tak ČNB jevilo jako nízké. Meziroční ceny potravin a dalších životně důležitých položek se změnily růstem v desítkách procentech, pravda cena lokomotivy stagnovala, nyní po devalvaci asi i ona podraží, jen pracujícím ani koruna kompenzací, prý se mají radovat, že mají mizerně placenou práci, jinak nebude žádná. Proč ale firmy inkasují mimořádné zisky? Celá makroekonimocká politika státu byla za vlády pravice katastrofická, nyní platíme účty za tuto volbu národa. Klaus sice se odvrací od svých klonů v ČNB, které ho již předčili v mnohém, ale krev, kterou má na svých rukou tím nesmyje. Pokud se chceme z bahna vyhrabat, budeme muset změnit naše představy o zásluhách ODS a Klause, budeme muset přehodnotit uměle vytvářenou nenávist k euru, které je prý na tom tak zle, že vůči koruně naopak posiluje a naše slavná koruna naopak chřadne čím dál více a nejen důchodci s ní také.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 11. 2013 17:51 | Markéta

A co mají dělat senioři, kteří nemají rodinu a mají problém se sami o sebe postarat? Co má dělat např. tříčlenná rodina, která žije v 1+1 a babička potřebuje 24hodinovou lékařskou péči? A co staří rodiče, kteří potřebují svůj klid, rádi jsou obklopeni svými vrstevníky, ale nepostarají se sami o sebe? ...a existuje spousta dalších podobných příkladů proč se senioři stěhují do sociálních zařízení. Nesouhlasím s jednoznačným tvrzením, že děti své rodiče "strčí" do domova pro seniory a státe starej se! Divili byste se kolik dnešních seniorů si nemůže pobyt v tomto sociálním zařízení dovolit, protože jim jednoduše na to nestačí jejich důchody, a děti doplací. Průměrně se za měsíc pouze za stravu a pobyt např. u Kroměříže platí 9500Kč, a to není částka konečná!
+21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 11. 2013 12:45 | Host

Citace - D / 28.11.2013 12:34

Asi by se některým dětičkám důchodců nejvíce líbila současná praxe. Strčit rodiče do domova důchodců, který bude platit stát a zbytek důchodu od rodičů odebírat dětičky. O rodiče se mají hlavně postarat děti, ale tady se pořád o všechno musí starat holt stát.

Při této optice je pak samozřejmě otázkou, proč se stát stará např. o někoho, kdo nikdy nepracoval. Pak teprve můžete přijít s tím, že se děti postarají o rodiče. Ony se o ně de facto starají svými odvody, ze kterých se pak vyplácí důchody. Zrušte odvody a sociální dávky, a pak kázejte o starání.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 11. 2013 12:34 | D

Asi by se některým dětičkám důchodců nejvíce líbila současná praxe. Strčit rodiče do domova důchodců, který bude platit stát a zbytek důchodu od rodičů odebírat dětičky. O rodiče se mají hlavně postarat děti, ale tady se pořád o všechno musí starat holt stát.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 11. 2013 10:00 | Ňouma

B ba, ten NOZ a ZOK jsou opravdu strašné a změny předpisů jdou v posledních letech opravdu vesměs k horšímu, resp. proti běžným lidem. Ale s těmi pozemky to snad nakonec nebude tak zlé. Chystá se metodický výklad (alias Koordinační výbor), který snad ponechá ke zdanění DPH jen části parcel pod stavbami. Zbytek - nezastavěná část parcely - by měla být jako dosud osvobozena od DPH. Ale ještě to není jisté.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 11. 2013 9:49 | frantisekmarek-1

Vypadá to, jako bouře ve sklenici vody, ale ten problém, co se týče seniorů, je chybný od samého začátku. Tady se pořád hraje na to, že senioři "musí" dožívat v nějakém sběrném táboře, kterému se se říká někdy domov důchodců, jindy penzion pro seniory apod. Pořád je to o tom, že stát se musí postarat. A to je špatně.
Penziony pro seniory, pokud možno privátní, či formou spoluúčasti (dlouhodobého předplatného), ale nikoliv státní, kde se jen utápí další peníze, které pak jinde chybí. Ale, co je nejdůležitější, je návrat k rodinné sounáležitosti a pospolitosti. Vím, že je to zde nepopulární názor, ale časem většina zjistí, že jiná cesta není. Nejde jen o to, že by se děti měly postarat o své rodiče, ale hlavně o to, že by k tomu měl být nápomocen i stát a to formou daňových úlev.
Co se týče výdajů MPSV, tak je to pořád o tomtéž. Místo, aby se stavy úředníků snižovaly, tak je to naopak a pak se "musí" pořizovat další a další kanceláře a další vybavení, včetně těch, které jsou doprovázeny korupcí. Lepším řešením by bylo "vyhnat" úředníky z pražských klimatizovaných kanceláří do terénu a odtud mohou vyřizovat většinu agendy. Stejně jsou všichni propojeni sítí, tak že by to nebyl velký problém. A mohli by navzájem, po republice, rotovat mezi různými domovy důchodců, pečovateláky, azyláky apod. Tam by poznali, kde jsou jednak problémy a naopak, kde se rozhazuje plnými hrstmi. Vzhledem k tomu, že by se to mnohým přestalo líbit, tak by nastala přirozená selekce a snížení stavu úřednictva.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 11. 2013 9:03 | eďa

Mám jiný úhel pohledu na ceny, které musí jít dolů - hodně dolů do deflace i přes zločinné intervence ČNB. Lehce odbočím. Položte si otázku, jak a z čeho chcete splácet státní dluh při v inflační intervenci ČNB a k čemu inflace dovede tenhle systém. Podívejte se na rozpočet USA. K sponzorovat stát, který svůj lid jen nasírá, viz nový OZ, co ho schválil včera nový gaunerů spolek, co uvaluje na pozemky 21% DPH od 1.1. 2014? Všimněte si, že za posledních 24 let jsou schvalovány jen takové zákony a nařízení, které poškozují celek a dál ho prodlužují.
Socík prostě od sametového puče skončil, národní majetek je prožrán a rozdán a tak každý se musí postarat sám až do smrti, tak je systém v současnosti nastaven a jak to udělá, souvisí s jeho finančním vzděláním -tedy uměním neházení perel sviním a uměním používání peněz ke směně a jentehdy, když jde o život.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 11. 2013 6:56 | Aleš Müller

Ceny musí jít nahoru, pamatuji doby, kdy domov důchodců stál 200 kč na celý měsíc. Někdo to zaplatit musí. Buď příjemce sociálních služeb, nebo jeho rodinní příslušníci. Nebo obec či stát, ale to znamená, že já, ze svých daní. Vyberme si.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 332 833 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2022

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Doporučujeme

Proč jsme doteď ksakru spali? Tahle malá součástka mění celý svět

Proč jsme doteď ksakru spali? Tahle malá součástka mění celý svět

Ta částka je až absurdní: 289 miliard dolarů, bezmála sedm bilionů Kč, na čipy. Spojené...více

Najít koš na prádlo není superschopnost vyhrazená matkám. Ženy, které se obětují pro rodinu,...

Najít koš na prádlo není superschopnost vyhrazená matkám. Ženy, které se obětují pro rodinu, ubližují svým dětem

Všichni je známe. Buď byla taková naše vlastní matka, tchyně nebo máme podobnou kamarádku....více

Barca hraje all in, Ancelotti vidí lepší Real. Startuje La Liga

Barcelona chce po třech letech titul tak moc zpět, že riskuje vlastní budoucnost. Real...více

Dôchodky sa v roku 2023 radikálne menia: Toto môžete očakávať + kalkulačka

Dôchodky sa v roku 2023 radikálne menia: Toto môžete očakávať + kalkulačka

Systém so zastrešeným dôchodkovým vekom schválený vládou v roku 2019 sa bude opäť meniť....více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Mirek Topolánek

expremiér a podnikatel

Miroslav Singer

bývalý guvernér ČNB

Mirek Topolánek
ÚSPĚŠNOST
39,39 %

z 33 duelů
×
Miroslav Singer
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 32 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.