Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Zvýšit živnostníkům zdravotní a sociální pojištění?

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 22. 11. 2013 | 51 komentářů
Relativně nízké odvody živnostníků na zdravotní a sociální pojištění jsou trnem v oku mnoha politiků. Jak se na věc dívají předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, zástupce odborů, ekonomové, finanční analytici a podnikatelé?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 11. 2013 16:07, MV

Dovolím si vložit příspěvek pana Resslera z diskuse na podobné téma, která tu probíhala v říjnu. Shrnul to dokonale, takže už to tady nebudu tapetovat.

.21. 10. 2013 21:28 | Boris Dressler

Naprostý nesmysl, porovnávat zaměstnance a OSVČ. Většinu života jsem byl zaměstnanec, vše mi kupovala firma, PC,kancelaářské potřeby,auto,benzín, elektřinu, topení,telefony a paušály, opravy. Poté jsem byl okolnostmi donucen, přejít na OSVČ. Dělám 2x tolik (soboty+neděle), bez ohledu na hodiny.Všichni mi hrozí vymáháním, případné škody. Dovolená (žádná (kdo by mi ji platil)), nemocenská (žádná (jenom musím platit, těm zaměstnaným), důchod (žádný (jenom musím platit), zodpovědnost (obrovská, ohrožující, celou mojí rodinu), náklady (všechny na mé triko), jsem placen stejnou částkou, ať mám náklady jakékoliv! Firmy, pro které dšlám, mi platí stejnou paušalní častku a klidně mě zavolají i dvakráte denně, nebo přijedu na hlavní část firmy cca30 Km, tam mě pošlou do jiného oddělení vzdáleného 80 Km (vždyť je to nic nestojí). Řeknete si, s tím bych praštil, ale co bych potom dělal? Na pracák nechci a firmy IT techniky berou jako OSVČ! Suma sumárům, nepolepšil jsem si, jen jsem přišel o nemocenskou, důchod, dovolenou a získal tisíce problémů s fakturací, přiznáním,gilotinou (ve formě finanční kompenzace) , pokud se někomu podaří shodit SW ve firmě. Od doby OSVČ mám mizerné spaní a rodinu skoro neznám. Jestli takto vypadá špatný parazit a zaměstnanec je ten dobrý, tak tu něco smrdí. To co zaměstnanec "platí navíc" je ve skutečnosti pouze daň pro zaměstnavatele, kterou musí platit, že zaměstnává lidi. Na pásce to má zaměstnanec, pouze aby věděl, co stojí zaměstnavatele!!
Reagovat | Citovat
Nahlásit nevhodný příspěvek

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 11. 2013 7:03, Jana

A ve finále si jde živnostník na sociálku pro dávky hmotné nouze, které mu v celkovém součtu dají na korunu stejnou částku jako zaměstnanci s řádným důchodem. Jenom s tím rozdílem, že si to ten zaměstnanec jaksi průběžně odvedl. Zde by pomohlo, aby OSVČ neměl v důchodu na tyto dávky nárok a staral se již dříve.

Reagovat

 

-133
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Zdeněk 22. 11. 2013 04:49)

Další příspěvky v diskuzi (51 komentářů)

24. 11. 2013 18:24 | jezevec

zajímavý názor vypatlance - prej za 5000 by nikdo nepodnikal. a co když pani teprve začíná? a co když se stará o dítě nebo o prarodiče a má čas "podnikat" jen hodinu denně? a co když víc práce prostě v daném místě není? mimochodem - pokud někdo má mzdu kolem průměru a platí z toho 5-7 tisíc nájem, zbyde u na živobytí i méně než 5000, a musí z toho vyžít - takže pokud někdo bydlí ve svém nebo u přítele, tak mu zisk 5000/měsíčně přináší nadprůměrný standard. blbě se to ovem závidí, žeano.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 23. 11. 2013 23:25)

25. 11. 2013 9:40 | Karel Marz

V první řadě je třeba odlišit živnostníky a scwarzsystém. Pokud někomu vadí schwarzsystém, ať se zasadí o jeho zrušení a zákaz. Skuteční živnostníci mají mnohdy co dělat, aby zaplatili to, co musí platit nyní. Pokud někomu vadí, že se živnostníci pořád ještě snaží živit se sami a nejdou na pracák, ať jim zvýší odvody.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

25. 11. 2013 11:23

Tak jsem si dneska vyjel odvody zaměstnanců do soc a zdravotního pojištění při platu 18 000,- Kč hrubého. Nepochopil jsem ty křiklouny různě po internetu v diskusích. To co mi vyšlo, si zaměstnanec za rok vybere zpět na léčení bolístek, veskrze stačí 2 odborná vyšetření za rok a vklad do zdrav. pojištění je vynulován a sociálních příspěvcích, veskrze 1 dovolená vcelku a pár marodění vynuluje vklad do soc. pojištění. Pokud odečtu příspěvek zamestnavatele, tedy většinou živnostníka, tak zaměstnanec odvede mnohem míň než živnostník i když hradí jen základní sazby. Kalkulace je rodina s jedním zdravým dítětem - studentem. Proč ze sebe ti diskutéři dělají hlupáky nechápu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

25. 11. 2013 12:22 | V.Mlich

Jediný Petr Mach správně konstatuje, že pokud je nějaký rozdíl mezi zaměstnanci a živnostníky, měl by se korigovat snížením na straně ZAMĚSTNANCŮ. Ale ani on neuvedl, že nemusí jít jen o snížení sazby, svoje by udělalo i třeba odstranění minimální mzdy - ta deformuje výpočet průměrného odvodu, protože část těch, co minimální mzdu nevydělají, místo na pracáku se zkusí živit sami. A když mají malý příjem, logicky z něj i méně odvádějí. A zaměstnanci by taky měli mít možnost neplatit nemocenské, jen důchodové, jako OSVČ.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

1. 12. 2013 15:41 | Jirka

Vypatlanec Vám na to odpovídá, asi jste pořádně nečetl co paní v příspěvku píše a píše to, že radši bude podnikat za 5 000,- (takže to je čistý zisk, bez placení nájmu za bydlení), než se nechat zaměstnat a nechat se ovládat někým jiným, Já jsem zaměstnanec a není to jednoduché, takovej zápřah se někdy nedá vydržet, je to na psychiku, ale vydělám alespoň na to, že poplatím nutné poplatky a ještě mi zbyde na to abychom se alespoň najedli, na nic jiného nezbývá (dovolená u moře, návštěva kina, restaurace apod. na to není). Za 5 000,- bych nezaplatil ani ten nájem, to máte pravdu a proto té paní věřit nemohu.
P.S. Je mi líto, že se lidi neumějí vyjadřovat slušně, asi se domnívají, že když na ně není vidět, tak mohou psát vulgárně a urážlivě, svědčí to o jejich úrovni a to se týká bohužel i vás.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 24. 11. 2013 18:24)

1. 12. 2013 16:01 | Jiří

Ale vždyť Schwarzsystém je zakázaný, ale nikdo to pořádně nekontroluje a proč by ho živnostníci nevyužívali, když je pro ně výhodný. Ano je potřeba jej odstranit a to tím, že se srovnají odvody, pak ztratí smysl. Ruku na srdce živnostníci, kdo z vás si do nákladů nedá vše co je možné i když to nepoužil na podnikání, jen proto, aby státu nemusel odvádět takové daně a odvody. Veškerá situace proč jsou na tom drobní živnostníci tak špatně, že by je zvýšení odvodů zlikvidovalo, pramení ze stavu naší ekonomiky. Zaměstnanci a ostatní pracující si nevydělají dost na to, aby mohli živnostníkům dát vydělat přesto, že okolo je práce dost a dost, ale chybí jen ty peníze na zaplacení. Ty asi leží mrtvé na účtech těch, kteří náš stát rozkrádají.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel Marz 25. 11. 2013 09:40)

10. 12. 2013 12:15 | Honza

Kde jste přišla na to, že živnostník si jde na úřad pro dávku v hmotné nouzi? To bych nejprve musel živnost pozastavit a nahlásit se na úřad jako nezaměstnaný. Jinak na mě úřady hází bobka a akorát natahujou ruku. A nezajímá je, zda sem si za rok vydělal 100 nebo 10 tisíc. Sociální a zdravotní musím odvádět tak jako tak. Tak co tu plácáte o živnostníkovi na podpoře?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jana 22. 11. 2013 07:03)

2. 1. 2014 23:10

Ruka je srdci. Vzhledem k podmínkám bank na úvěry jsem spíš nucen nedat do nákladů skoro nic, aby mě při žádání o úvěr neodmítli, jako protože málo vydělávám. Takže jsem vynechal internet, mobil nebo investice do výrobních prostředků. Nechal jsem tam jen provozovnu. Je to nastaveno blbě s těmi minimálními zálohami a slevami na osobu. Já bych byl klidně pro větší přímou úměru zisku. Ale danit nevydělané peníze je horší než desátek ve středověku. Je to jen alibizmus státu, který je líný důsledně vybrat a kontrolovat odvody. Tak musejí ti poctiví zaplatit ztráty způsobené těmi nepoctivými.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jiří 01. 12. 2013 16:01)

8. 1. 2014 0:22 | Richard

Jsem živnostníkem a je velice pravděpodobné, že na pojistném odvádím více než 90% občanů tohoto státu, což znamená, že mám dostávat také více třeba zdravotní péče...?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva 22. 11. 2013 15:10)

8. 1. 2014 14:32 | MUDr. Stehlík Josef

Přesně, i kdybyste nechtěl. Sestro, podejte mi ty kleště!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Richard 08. 01. 2014 00:22)

26. 1. 2014 0:07 | Vald

Začínal jsem podnikat po revoluci, pracoval jsem na firmě 20 let, dneska mám 70 zaměstnanců, kteří pracují místo mě a já se starám jen o koloběh peněz. Na dovolenou si zajedu kdy chci, finančně jsem zabezpečený a nějaké zvýšení odvodů mě nerozhází. Chápu podnikatele kteří začínají, ale záleží na každém, jak je schopný.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (MV 22. 11. 2013 16:07)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Valenta

podnikatel, Synot

Martin Pomothy

podnikatel, ČSFD.cz

Ivo Valenta
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 60 duelů
×
Martin Pomothy
ÚSPĚŠNOST
62,07 %

z 87 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK