Vyvolení: Na dřívější penzi si našetřilo jen sto Čechů

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 25. 8. 2013 | 8 komentářů
Jen hrstka vyvolených zatím využila možnost odejít dřív do důchodu, a přitom si nijak nesnížit státní penzi. Stát tuto možnost dává v podobě takzvaného předdůchodu nově od letošního roku. Jenže k opatření, na kterém se vzácně shodla ještě Nečasova vláda i odbory, musíte mít statisícové úspory v penzijním fondu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 8. 2013 8:32, Petr

Toto je výsměch lidem. Člověk, který se si na předdúchod našetří je systémem degradován na blbce, který si částku nedokáže sám postupně čerpat ze svého účtu. Slušného a poctivého člověka toto uráží, přitom by stačilo jen prokázat, že má našetřeno v zákonem stanoveném objemu a podepsat, že po dobu předdůchodu nedostane žádné případné dávky. Jenže to se nehodí penzijním společnostem on by si totiž mohl své prostředky v mezidobí zhodnocovat po svém že?

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

27. 8. 2013 8:09 | eďa

Téměř v 60 letech gigolo na volné noze ? No, tak to jste uhádl a opravdu, ale opravdu si cením vašich nápadů, nemáte v zásuvce ještě další, ikdyž není ještě Sylvestra, rád se směju i zbylých 364 dnů v roce.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 8. 2013 15:27

Eďo, my, zde diskutující, nejsme jízlivci, to bychom pak mohli napsat, že je dobré umět také pravopis. My Vám všichni přejeme, že se o sebe umíte sám postarat, to je chvályhodné. Nicméně, když jsem poprvé četl Váš příspěvěk o tom ráji atd., tak mě napadlo, jestli nejste třeba gigolo na volné noze? :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 8. 2013 10:22 | Zdenek

Domnívám se, že ani OSVČ být nemusí. Stačí platit sociálce a zdravotní pojišťovně určitý měsíční paušál tak, že se tím roky započítávají do důchodu. U předdůchodu zdravotní poj. platí stát. To může využít např. žena v domácnosti. Nevím ale, zda to není časově omezené.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 8. 2013 4:35 | Honza

Myšlenka je to zajímavá, ale málo propagovaná. (Já jsem o téhle možnosti vůbec nevěděl.) Bohužel, pokud jsem to pochopil, realizace je jen zbytečně složitý paskvil šitý na míru penzijním společnostem. Jinak předdůchod fakticky existuje už dlouho, stačí mít naspořeno, být OSVČ, ale nedělat nic a sám sobě "důchod" a eráru zdravotní a sociální "pojištění" platit z úspor. Akorát že si člověk musí vyběhat živnosťák a jednou z rok vyplnit tři nulová daňová přiznání. Takhle by měl fungovat i předdůchod, jen s tím, že by ty prachy dal člověk státu rovnou a stát by ho neměl ničím prudit.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2013 15:50 | eďa

No, já jsem v důchodu bez důchodu už od 45 let. Podle mě jde o věk, kdy by se mělo začít opravdu, ale opravdu aktivně odpočívat a šetřit na dalších 45 let. Nestěžuji si na jakýkoliv nedostatek ba naopak, cítím se znovu jako v ráji. A pro ty jízlivce zde dyskutující konstatuji, že žádné dávky natož sociální nepotřebuji ke štěstí. Kdo umí, umí.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2013 15:20 | Mirek

Téma předdůchodu mně docela zajímalo od samého počátku co se o něm začalo mluvit . Nejdřív to bylo nadšení ,které ale nakonec pomalu ale jistě vystřídalo zklamání .Zklamání z toho,že mně se to už netýká . Jsem přesvědčen,že určitě se to vyplatí pro mladší ročníky do budoucna ,kdy /možná / budou na předdůchody přispívat i zaměstnavatelé .
Řekněme si na rovinu :Financovat si sám přechodnou dobu do odchodu do důchodu částkou 7322 Kč je sice možné, naspořit se to dá ,ale bohužel tato částka sama o sobě pro normální život nestačí. Bohužel . Pokud k ní nemáte ještě další rezervu ze které můžete po dobu předdůchodu čerpat ,tak je tohle rozhodnutí pouze rozhodnutím pro "přežívání " .
Proč nečerpat předdůchod ? Můj konkrétní příklad .
Průměrný věk dožití mužů v ČR je v současnosti 73 let .Pokud odejdu do řádného důchodu v 63 letech je tedy předpoklad čerpání řádného důchodu po dobu 10 let
Pokud odejdu do předčasného důchodu v 60 letech / o tři roky dřív / budu čerpat v mém konkrétním případě důchod trvale snížený o částku 2500 Kč Přesto ale bude můj předčasný důchod podstatně větší než uváděný předdůchod a částka našetřená na penzijním připojištění mi zůstane trvale k dispozici jako rezerva .
Za tři roky předdůchodu bych ze svého účtu penzijního připojištění vyčerpal částku skoro 264 000 Kč a tím si mohu "kompenzovat " trvalé krácení důchodu až skoro do věku 70 let . Potom ,pokud už nebudu mrtev ,budu teoreticky ztrácet .
P.S. doba odchodu do předčasného důchodu o 3 roky je sice možná ,ale není nejvýhodnější . Zrovna včera jsem to propočítával a podstatně lépe vychází varianta předčasného odchodu o 8 - 10 čtvrtletí . Je tam podstatně nižší krácení .
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2013 12:35 | guguka

Předdůchody jsou kokotina, na kterou skočili odboráři
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 8. 2013 8:32 | Petr

Toto je výsměch lidem. Člověk, který se si na předdúchod našetří je systémem degradován na blbce, který si částku nedokáže sám postupně čerpat ze svého účtu. Slušného a poctivého člověka toto uráží, přitom by stačilo jen prokázat, že má našetřeno v zákonem stanoveném objemu a podepsat, že po dobu předdůchodu nedostane žádné případné dávky. Jenže to se nehodí penzijním společnostem on by si totiž mohl své prostředky v mezidobí zhodnocovat po svém že?
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Telička

politik a lobbista

Radim Passer

podnikatel, Passerinvest Group

Pavel Telička
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Radim Passer
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services