Změna pravidel druhého pilíře: z důchodového spoření půjde vystoupit!

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 24. 6. 2013 | 34 komentářů
Lidé starší pětatřiceti let mají poslední týden na uzavření důchodového spoření. Zájem je zatím zhruba desetkrát nižší, než se čekalo. I proto chce Ministerstvo financí přistoupit k jeho změnám: z druhého pilíře bude například možné po pěti letech vystoupit. Přinášíme přehled novinek s komentářem penzijních společností.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 6. 2013 20:52, mirahas

No , podíval jsem se na stránky MPSV a našel jsem tam toto:
? Jak ovlivní účast ve II. pilíři nároky na důchody z I. pilíře
Účast ve II. pilíři bude mít vliv pouze na výši starobního důchodu ze základního
důchodového pojištění, zatímco u ostatních druhů důchodů nebude jejich výše účastí
ve II. pilíři ovlivněna. To znamená, že invalidní a pozůstalostní důchody budou
vypočteny stejně, jako by pojištěnec nebyl účasten II. pilíře. Ke zohlednění účasti ve
II. pilíři dojde u starobního důchodu ze základního důchodového pojištění
prostřednictvím odlišného výpočtu procentní výměry důchodu, a to tak, že procento
za rok pojištění bude za dobu pojištění z titulu výdělečné činnosti při současné účasti
ve II. pilíři stanoveno na úrovni 1,2 (oproti 1,5 u ostatních dob).
Takže pravdu budete mít asi Vy, pane Uchytile.
Nicméně účastí ve II. pilíři snižujete odvody do I. pilíře z 28% hrubého příjmu na 25%, t.zn. o 10,7%. Zdá se mně tedy logické i snížení osobního vyměřovacího základu, a to minimálně v prvním redukčním pásmu.
Možná by bylo lepší, kdyby se na tyto dopady vstupu do II. pilíře zaměřil někdo z redakce tohoto serveru a popsal je v článku namísto jistě zcela nezaujatých názorů geniálních ředitelů a členů představenstev penzijních společností.

Zobrazit celé vlákno

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 6. 2013 8:15, Marcela

Tak to je fakt dobrý.Napřed Kalousek očeše stavební spoření,že nebude lidem přispívat ze státního a nyní ejhle to půjde u důchodového pilíře.Co je to za blbost,tak si lidi budou spořit v důchodovém pilíři? Já dám 500,-Kč a stát mě přidá k tomu 750,-Kč? Tak to bude lepší než stavebko.Tam při úložce 1.700Kč na 6 let mě stát přidá 6x 2.000,-Kč a zde na 5 let při úložce 500,-Kč mě stát přidá 5x 9.000Kč,-.
Vždyť to co vymysleli není vůbec žádná důchodová reforma,ať to odpískají, zrovna, tak jako jejich tolik velebené S-karty.Hlavně by se měl Kalousek postarat, aby vrátili miliardy co vyvedli ze státního penzijního fondu,ale to je asi utopie.

-8
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 34 komentářů)

24. 6. 2013 11:16 | Radek Štencl

A co je to ten státní důchodový fond? A co mi stát přidá? Přece ty 3 procenta platím já státu, takže ten mi je jen vrátí. Nejdříve si nastudujte, co je to 1. pilíř a potom zkuste ohromovat...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 11:03 | Honza

Ano, to je taky pravda. Ale proč jim stát ten pocit bezpečí a jistoty bere? Bylo tady penzijní připojištění, lidi si na to zvykli, věřili tomu. Bylo tady velmi výhodné "stavební" spoření, lidi si na to zvykli, věřili tomu. Teď tyhle spořící produkty se státní podporou stát postupně likviduje a nahrazuje jiným spořícím produktem se státní podporou (který shodně nenávidí skoro 100% levičáků a aspoň 50% pravičáků). Navíc s celoživotním závazkem k něčemu, co se aspoň 5x změní, pokud to náhodou přežije. No a pak v 35 lidi mívají malé děti, takže chudí nemají moc z čeho brát a bohatí zase krmí ty své hypotéky. Pro člověka (bohatého i chudého) s normálním průběhem života není 35 let vhodný věk na spoření na vlastní penzi v nějakém fondu. Mnohem lepší je "vyšešit" děti a bydlení a začít spořit třeba ve 45 (bez malých dětí, bez hypoéky), ale samozřejmě ne pár stovek, ale klidně třeba 1/3 platu.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 10:34

Důvod, proč se lidi málo zajímají o 2. pilíř je ve skutečnosti ten, že je nezajímá vůbec žádné tzv. důchodové spoření. Potřebují zkrátka řešit aktuální život. Ano, ve 3. pilíři je zapojeno 5 000 000 lidí, kolik si ale platí ze svého? 200, 300 stovky, když i 1 000 je málo? No a pak je tady obecná nechuť tzv. obyčejných lidí k novinkám - ty jim totiž nabourávají jejich stereotypy, které pomáhají vytvářet pocit bezpečí, jistoty, takto jednu ze základních potřeb lidských i zvířecích.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 10:33

Chachachachacha. Chacha.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 10:29

"Moudro" z hlavinky prostého čecháčka
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 10:27

Alternativy jsou zcela jasné. A nejsou to alternativy, ale skutečná řešení. Nebo si snad léčíš zuby tak, že bereš stále vyšší dávky léků proti bolesti?
Je-li důchodový účet je v mínusu kvůli nízkým odvodům, tak je potřena zvýšit zaměstnanost a počet osob, které odvody platí. Pochopitelně je taky nutné, aby se přestaly rozkrádat státní a evropské peníze.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 10:21

Teda dámo, nechlastejte takhle po ránu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 9:44 | Karel Marz

Alternativa samozřejmě je. Spláchnout peníze vložené do 2. pilíře do hajzlu, protože přesně tam skončí. Copak nechápete, že to je jen další gigantický tunel? Způsob, jak vyvádět ze státu část peněz, které si lidé odvádějí na sociální pojištění. Tunel, který by mohl fungovat dlouhodobě, trvale, spolehlivě. Kdyby jim to p=ořád někdo nekazil a lidi jim do toho lezli jako ovce, jak se zřejmě čekalo.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 9:40 | Karel Marz

Má to jednu vadu, Marcelko. Těch 750,- není státních, ale Vašich, které stát jen za své vydává. Už to, že propagace druhého pilíře je založena na lži, je pro mě dostatečný důvod, abych tam nevstoupil.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 9:40 | Honza

Hehe, nejdřív vymysleli, že se tam smí vstoupit jen někdy (já třeba jen do konce června) a vystoupit nebo přestoupit se nesmí nikdy a pak se diví, že se jim tam nikdo nehlásí :-) Jak může člověk plánovat něco se státem na půlku života, když ti chytřejší politici plánují maximálně na 4 roky do voleb a ti hloupější jen do nejbližší koaliční krize?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2013 9:37 | tla

Druhy pilir, ac neni prefektni, je krok spravnym smerem. Alternativy prilis neexistuji. Tedy pokud o tom neco vite, o cemz se da uspesne pochybovat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 9:35 | tla

smankote, vzdyt vy tady melete o necem, cemu ale vubec nerozumite. videla jste nekde heslo na billboardu a uz mate potrebu verejne se vyjadrit.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2013 8:15 | Marcela

Tak to je fakt dobrý.Napřed Kalousek očeše stavební spoření,že nebude lidem přispívat ze státního a nyní ejhle to půjde u důchodového pilíře.Co je to za blbost,tak si lidi budou spořit v důchodovém pilíři? Já dám 500,-Kč a stát mě přidá k tomu 750,-Kč? Tak to bude lepší než stavebko.Tam při úložce 1.700Kč na 6 let mě stát přidá 6x 2.000,-Kč a zde na 5 let při úložce 500,-Kč mě stát přidá 5x 9.000Kč,-. Vždyť to co vymysleli není vůbec žádná důchodová reforma,ať to odpískají, zrovna, tak jako jejich tolik velebené S-karty.Hlavně by se měl Kalousek postarat, aby vrátili miliardy co vyvedli ze státního penzijního fondu,ale to je asi utopie.
-8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2013 1:04

Skutečný zájem o 2. pilíř je ještě nižší. Mezi těmi skoro 50 000 klientů je totiž řada agentů a zaměstnanců finančních společností, kteří museli vstoupit povinně (jinak by skončili na černé listině). Bůh/čert ví, co to popadlo vedení Raifky, že se vrhlo na druhák.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 076 228 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2021

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Doporučujeme

Kde proboha žili? Fialův plán boje s covidem sází na nemožné

Kde proboha žili? Fialův plán boje s covidem sází na nemožné

Nediskriminovat, ale spojovat. Budoucí vládní koalice Petra Fialy, který bude brzy jmenován...více

Povinné očkování je tu. Můžeme se snad z covidu vyhrabat jinak?

Povinné očkování je tu. Můžeme se snad z covidu vyhrabat jinak?

Dosluhující kabinet vyhlásil další nouzový stav, a kromě toho vytasil zbraň těžkého kalibru...více

Dá se v Hollywoodu vůbec stárnout „správně“? Body shaming celebrit vypovídá o našem strachu

Dá se v Hollywoodu vůbec stárnout „správně“? Body shaming celebrit vypovídá o našem strachu

Nenávistné komentáře se objevují u fotek hereček, které se vydaly cestou plastických vylepšení...více

„Byla jak Popelka.“ Když jsou přechodní pěstouni elitními záchranáři

„Byla jak Popelka.“ Když jsou přechodní pěstouni elitními záchranáři

Není to vůbec snadná práce. Být přechodným pěstounem znamená, že jste neustále připravení...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

František Štěpánek

podnikatel, Sokolovská uhelná

Michal Sýkora

bývalý hokejista a investor

František Štěpánek
ÚSPĚŠNOST
54,55 %

z 22 duelů
×
Michal Sýkora
ÚSPĚŠNOST
44,00 %

z 25 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.