Terénní pracovníci v srdci chudoby: velké prohry, malá vítězství

Petra Dlouhá | rubrika: Publicistika | 11. 3. 2013 | 12 komentářů
Do terénu vyrážejí vyzbrojeni očkováním proti žloutence typu A a B. „Zaměstnancům ho platíme hned po nástupu,“ říká Radka Kunešová, koordinátorka programů Člověka v tísni v Ústí nad Labem. Proti frustraci a beznaději, která by je semlela, kdyby si svou práci pustili moc blízko k tělu, ale očkování neexistuje. Obrana? Žádné velké cíle!

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 3. 2013 10:12, Dan

Popisovaný stav nemá řešení. Jedná se o začarovaný kruh. Popisovaná skupina tvoří cca 3% z celkového počtu obyvatel ČR, tj. cca 290.000 osob. 28% lidí z tohoto počtu žije v Severních Čechách. Přibližně 50% bytů obývaných touto skupinou lidí není vybaveno splachovacím WC, 40 m2 bytové plochy obývá v průměru 6 osob. Zhruba 6% žen v této skupině poprvé rodí mezi 14 a 16 lety.
Zarážejícím faktem je, že cca 60% dětí umístěných v dětských domovech je z této skupiny.
Ústav sociologie jedné naší nejmenované akademie věd mimo jiné uvádí,že 56% lidí z této skupiny nemá ani základní vzdělání(Dokončenou 8. třídu ZŠ), 80% je nezaměstnaných, 34% dospělých se živí nelegálním způsobem a 60% dospělých z této skupiny je ve věznicích.

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

12. 3. 2013 19:32 | KarelT

Ano, především opravdu o tyhle lidi není ze strany místních samospráv zájem. Ona by se nějaká práce našla, kdyby se chtělo, jenže pro úřady je jednodušší prostě vyplatit nějakou tu podporu a nemuset nic moc řešit. Dopadá to tak, že těm lidem z veřejných peněz platíme šílené příspěvky na bydlení v hnusných ubytovnách. Navíc velkou část veřejných služeb dělají dneska soukromé firmy, úředník dostane úplatek, firma má zisk a je to. Absolutně není zájem to nějak měnit. Další problém je naprostá roztříštěnost státní správy, pozemky okolo řeky uklízí a udržuje Správa povodí, město má na starost většinu ulic, okolí města zase Správa silnic a rekultivace okolí dělá buhvíkdo. Nikdo se s nikým nedomluví.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 3. 2013 0:33 | iva

Obecně ani není zájem. Tito občané nejsou plátci daní a proto ani magistráty nemají zájem o tyto spoluobčany. Přece kvůli ním nebudou zvyšovat počty sociálních pracovníků a krátit prostředky na platy? Pár nadšenců z neziskovek to nevyřeší. Musí být celospolečenský projekt a taky zájem ze strany sociálně slabých změnit styl života a zejména chtít něco udělat kvůli svým dětem, aby měli lepší život. To přece rodiče vždy chtějí, pokud jim ovšem na dětech záleží a nemají je jen kvůli soc.dávek.Do střetu s realitou, že jsou "jiné" se dostávají hlavně děti ve škole a asi nejsou pyšné na své rodiče jak žijí a nic pro ně nedělají. Mají je vůbec rádi?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2013 14:45 | Dan

Souhlasím, že dlouhodobá práce na změně přístupu k lidem na okraji společnosti by mohla přinést výsledek, ale doposud se tak nestalo. Každý se může během krátké doby dostat do podobných potíží. Podpůrných programů bylo v minulosti vyhlášeno mnoho. Slibů bylo bylo vysloveno také dost. A výsledek ? Nula. Domnívám se, že většina v minulosti vynaložených prostředků na řešení tohoto negativa minula cíl. Obdivuji výdrž sociálních pracovníků, ale odpovědnost za tento stav nese stát. Jak známo stát je špatný hospodář.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2013 14:43 | Mollu

Pamatuji si, když se domy v Matiční kompletně zrekonstruovali a následně do nich nastěhovali takzvané nepřizpůsobivé, kteří je uvedly do takového stavu že už se rekonstrukce ani nevyplatí. Nepřizpůsobivý dostali další byty, na které dostávají příspěvky na bydlení a které bohužel časem dopadnou stejně jak ty v Matiční.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2013 12:29 | Matěj

Řešení existuje. Ale je v dlouhodobé práci a změně přístupu k lidem. Lidé na okraji společnosti jsou úplně stejní lidé jako všichni ostatní, jen mají smůlu a v současné společnosti se úplně neorientují. Pokud chceme něco změnit, musíme všem lidem poskytovat kvalitní vzdělání a pro lidi, kteří padnou na dno mít připraven efektivní podpůrný systém - sociální bydlení apod. Potřebujeme mít více pracovníků pro dlouhodobou práci s lidmi, kteří jsou sociálně vyloučení.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2013 10:54

Řešení existuje. Jenže v evropské civilizaci zdegenerované falešným humanismem se takové věci nesmí říkat veřejně a otevřeně.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2013 10:34 | Zdenek

Za 1. republiky podle sčítání osob žilo na území Čech pouhých cca. 600 těchto osob, na Moravě kolem 1800 atd. Úřady se pokoušely s tím něco dělat, marně. Neřešitelný.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2013 10:12 | Dan

Popisovaný stav nemá řešení. Jedná se o začarovaný kruh. Popisovaná skupina tvoří cca 3% z celkového počtu obyvatel ČR, tj. cca 290.000 osob. 28% lidí z tohoto počtu žije v Severních Čechách. Přibližně 50% bytů obývaných touto skupinou lidí není vybaveno splachovacím WC, 40 m2 bytové plochy obývá v průměru 6 osob. Zhruba 6% žen v této skupině poprvé rodí mezi 14 a 16 lety. Zarážejícím faktem je, že cca 60% dětí umístěných v dětských domovech je z této skupiny. Ústav sociologie jedné naší nejmenované akademie věd mimo jiné uvádí,že 56% lidí z této skupiny nemá ani základní vzdělání(Dokončenou 8. třídu ZŠ), 80% je nezaměstnaných, 34% dospělých se živí nelegálním způsobem a 60% dospělých z této skupiny je ve věznicích.
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2013 9:36 | eďa

Ale, ale. A kdopak tady selhal ? Zase systém. Jak si je vychoval, takové je má. Hlavně že chrlý 370 zákonů ročně pro lobby, že ?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2013 8:51

Jenže to je přístup většiny lidí... A třeba i k tomu IQ: Je jasné, že existují velké skupiny (nikoli jen ta jediná, všeobecně neoblíbená) obyvatelstva, které jsou zcela zbytečné a pro všestranné blaho je vhodné tyhle lidi zlikvidovat. Samozřejmě se to týká celýho světa.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2013 8:47 | Pavel

Ale ono je to hodně i IQ. Většina z těch lidí je na hranici demence a skutečně nic jiného než chlast a cigára neznají. Jsou to v podstatě zvířátka žijící ze dne na den. Bez minulosti a bez budoucnosti. Osobně jsem jich taky pár zažil. Je to šokující, ale je to tak. Za totáče alespoň museli chodit někam do práce, dneska je to odpad, který nikoho nezajímá. To jenom firmy typu Penta vyplácejí manažerům statisícové měsíční odměny. To jsou dnešní slušní občané, tohle ne.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2013 8:14 | Rumcajs

Mě se líbí jak oni se dovedou vždy vymlouvAt a zdůvodnit si svou prohru. Přitom je to hodně i o IQ. Přece když mi přijdou peníze o kterých vím že mi nepatří, tak je neutratím, když nemám na nájem, tak nekouřím a nechlastám, když nemůžu najít práci v regionu s velkou nezaměstnaností a nemám kde bydlet, tak potáhnu tam, kde práci a bydlení seženu atd.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  14 860 810 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2021

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Doporučujeme

Radost z pádu Babiše střídá strach z ODS. Co čekat od Fialy?

Radost z pádu Babiše střídá strach z ODS. Co čekat od Fialy?

Občanská demokratická strana bude dominovat budoucí vládě a mnoho lidí se ptá: co čekat...více

Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl

Eurozóně hrozí zombifikace, varuje centrální bankéř Michl

„Japonsko je odstrašující případ, žije v zombie ekonomice. Teď hrozí podobný scénář zemím...více

Nejde o to, kdo vynese koš, ale kdo na to myslí. Mentální zátěž je neviditelná domácí práce

Nejde o to, kdo vynese koš, ale kdo na to myslí. Mentální zátěž je neviditelná domácí práce

Mentální zátěž označuje nerovnost v rozložení činností v domácnosti, které zpravidla organizuje...více

Proč porod císařským řezem není vždycky záchrana. Lesk a bída císařoven

Proč porod císařským řezem není vždycky záchrana. Lesk a bída císařoven

To, jak jsme porodily své děti, nic nevypovídá o tom, jaké jsme matky, jaké jsme ženy...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Pohlreich

restauratér a podnikatel

Ondřej Raška

podnikatel, Miton

Zdeněk Pohlreich
ÚSPĚŠNOST
48,57 %

z 140 duelů
×
Ondřej Raška
ÚSPĚŠNOST
52,29 %

z 109 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.