Daň z převodu nemovitosti 2013: přehled a kalkulačka. A průlomové novinky pro rok 2014

Petra Dlouhá | rubrika: Co se děje | 20. 2. 2013 | 47 komentářů
Prodáváte byt, dům nebo třeba garáž? Nezapomínejte, že vás nemine daň z převodu nemovitosti. Její výše prvního ledna vzrostla. Od roku 2014 chce ministerstvo financí radikálně změnit pravidla: nově má daň platit kupující. Přinášíme přehled současných pravidel i chystaných novinek.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 2. 2013 14:43, J.Bubla

V každém případě je tato daň jen nestydatou zlodějinou kdy nás stát znovu okrádá o již několikrát zdaněný příjem. Je to v podstatě trest za naši troufalost svoje peníze ihned "neprožrat", abych užil terminus technicus pana ministra, ale nakonec jsme ještě máme tu drzost a dovolíme si svůj majetek prodat.

+584
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2013 9:34, Bety

Ale nějaké procento z hodnoty majetku se odvést musí. O jakou daň se tedy jedná?

Zobrazit celé vlákno

-19
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 47 komentářů)

14. 3. 2016 18:33 | Petr Král

Také my přijde vcelku nejapné, proč by se měl na převodu nemovitostí přiživovat stát. Chápu, že někdo nakoupí za milion a za rok prodá o sto tisíc dráže.... pak ať platí daň ze zisku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 3. 2014 16:56 | Karel Blažek

"Kupuji" (řeším smlouvou o výstavbě) prostor (půdu) nad bytem, cca 50 m2. S ostatními vlastníky jsme se dohodly bez znaleckého posudku na ceně 4000,- každému z 15 vlastníků. Nebyl tedy vypracován odhad ceny. Jak velký je to pro finanční úřad problém? Díky za jakoukoliv odpověď
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2014 21:11 | Eliška Gavalcová

mám stejný problém.... také by mě zajímalo, zda se cena za prodej a nákup nemovitosti kompenzuje...
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 3. 2014 14:51 | vasekpetr1

Dobrý den, chci koupit nemovitost (rodinný dům), odhad ceny 3 mil. Kč, za 1 mil. chci prodat svůj byt 3+1, tyto peníze použiji na splátku hypotéky, kterou si musím na koupi vzít. Znamená to, že musím zaplatit daň z prodeje (respektive nákupu) nemovitosti 120 000 Kč? Neexistuje nějaká úleva, že peníze z prodeje bytu kompletně použiji pro vyřešení vlastního bydlení? Nemovitost je novostavba těsně po kolaudaci. Netuším, jak to chodí, proto se ptám. Děkuji za odpověď.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 2. 2014 16:42 | Jara

Dobry den, Dan z prevodu nemovitosti je 4% uz od zacatku roku 2013, takze kdyz byl zapis vkladu do katastru v 12/2013, tak uz platite 'novou' dan ve vysi 4%... vysvetleni nize: ==================== Zvýšení sazby daně z převodu nemovitostí
17. 1. 2013 | Zdroj: Česká daňová správa MF (ČDS MF)
K 1. 1. 2013 se zvyšuje sazba daně z převodu nemovitostí ze 3 % na 4 % ze základu daně. Zvýšená sazba se vztahuje na případy změny vlastnictví k nemovitostem, k nimž došlo od 1. 1. 2013.
Zákonem č. 500/2012 Sb., o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodku veřejných rozpočtů, byl mimo jiné novelizován i zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů.
Nastala-li skutečnost, která byla předmětem daně z převodu nemovitostí, do 31. 12. 2012, použije se sazba daně z převodu nemovitostí ve výši 3%, tj. podle § 15 zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti uvedené novely.
Ke změně vlastnictví dochází např. ke dni právních účinků vkladu do katastru nemovitostí, u nemovitostí evidovaných v katastru nemovitostí, ke dni účinnosti smlouvy u nemovitostí, které nejsou evidovány v katastru nemovitostí, nabytím právní moci rozhodnutí, kterým se potvrzují nebo osvědčují vlastnické vztahy k nemovitosti, v případech výše neuvedených.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 1. 2014 17:09 | Honza

Dobrý den, mám dotaz, potřebuji nyní uplatnit výdaje na vlastní bytovou potřebu (prodal jsem byt abych mohl vyplatit ségry a "bohužel" za víc než jsem koupil a vznikl mi "zisk"). Výdaje na byt. potřebu budu fakticky budu mít, tím že vyplatím své sestry z rodinného domu. Ovšem pochopitelně nechtějí, aby oni z toho museli platit daň z převodu nemovitostí 4%, takže převod se musí uskutečnit a to dotaz: darovací smlouvou? V té ale říkám že asi něco daruji a že jsem nevydal ani korunu, takže si lámu hlavu, jak tu bytovou potřebu zrealizovat? Díky
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 1. 2014 21:10 | Martin

Tento čpánek je rok starý. 4% platí od 1.1.2013
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 1. 2014 21:54 | Věra

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z převodu nemovitosti kupní smlouvou.Jestliže byl proveden zápis vkladu práva do katastru v prosinci 2013 a daň budu platit do 31.3.2014 - bude výše daně činit 3 nebo 4 % ze základu (sjednané částky)daně? Děkuji za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 12. 2013 22:04 | Gery

Zdravím, mám dotaz ohledně daně z prodeje nemovitosti. S byvalou manželkou jsme ještě před statbou koupily byt. Ona byla hlavní zadatel, nemela dost vysoke prijmy takze jsem tam uveden taky,aby prijmy stacily.Byt byl psany na nas oba. Rozvedly jsme se v zaří,a poté nasledoval v prosinci prodej bytu. Manželka nic neplati,zadne poplatky,tudiž ani dan z prodeje nemovitosti. Proto se ptam zda lze na finančním uřade zaplatit dan pouze za mě cili polovinu a druhou polovinu dane nechat na manzelku at to financni urad pohledáva u ní??? Ja si svoji pulku zaplatím,ale za ni platit nic nebudu. Lze to tak provest na financnim urade? dekuji za odpoved.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 12. 2013 14:33 | Roman

No musim se pripojit k diskuzi a souhlasim, ze dan z nabiti (prevodu) nemovitosti je opravdu zlodejina, v podstate se zdanuji jiz zdanene penize, ale bohuzel proste nemame silu s tim nic udelat :( Ale mam dotaz a zajimalo by mne, zda mi na nej nekdo odpovi. Jak je to u dane z nabiti nemovitosti v pripade, ze kupuji v Bytovem komplexu 2 jednotky ( jednu bytovou a jednu nebytovou ) jedna se o novostavbu a prvni prevod. Znamena to, ze dan platit nebudu, nebo budu platit dan z nabiti nemovitosti pouze za nebytovou jednotku (garaz) ? Take by mne zajimala vyse DPH u pozemku od roku 2014. Pokud poslu platbu za pozemek jeste v roce 2014 znamena to, ze se DPH vyhnu, nebo se jako danitelne plneni pocita datum, kdy byl pozemek ( podil ) preveden v katastru nemovitosti - tim padem v roce 2014 a DPH platim ? Dekuji za pripadne komentare !
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 11. 2013 21:12 | maja12333

Chtěla bych se zeptat, kde jste vzal 3 200,-?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 11. 2013 14:11 | ipacholik

To je odpověď realitního makléře
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 11. 2013 14:45 | Pavel

Docela přehledně je to vysvětleno tady http://www.dvl.cz/aktuality/pro-prodej-nemovitosti-v-roce-2014-nebude-potreba-znalecky-posudek
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2013 16:16 | Aleš

zcela mylná úvaha, daň vyměří FÚ dle hodnoty a ceny nemovitosti v místě obvyklé, tedy bez ohledu na sjednanou cenu, zato však s ohledem na výši úplatku, který úřednice FÚ dostane :)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2013 16:12 | Aleš

jsi to nepochopil, stát nebude vybírat daň podle prodejní ceny, ale podle hodnoty, kterou neurčí znalecký posudek, nýbrž finanční úřad. Jinak by se totiž prodávalo pod cenou. Takto se může prodávat za kolik kdo chce, ale úřednice finančního úřadu rozhodne, jakou hodnotu má nemovitost (s ohledem na výši úplatku který dostane) a z toho vyměří daň 4%.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2013 16:06 | Aleš

myslím, že by daň z kakání měla být, protože to musí někdo uklízet. Navrhoval bych sazbu odstupňovanou podle hmotnosti.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 10. 2013 16:00 | Martina

Mám dotaz, protože se platí úplně za všechno i za záchod!!! Bude se vybírat daň i za hovna?
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 9. 2013 17:16 | Václav

A jak to bude, koupím-li po novém roce družstevní byt, vyhnu se placení daně z převodu nemovitosti?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 9. 2013 10:30

Prdlajs, manžel(ka) je od dědické daně osvobozena. Nevím, jestli se k ní musí přiznat, ale určitě ji neplatí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 9. 2013 23:08

O daň dědickou
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  11 342 316 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2019

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

A žila sama šťastně až do smrti. Párování přeceňujeme, říká psycholog

A žila sama šťastně až do smrti. Párování přeceňujeme, říká psycholog

Když Emma Watson nedávno řekla, že je ve svých skoro třicíti spokojená i bez vztahu, vyvolalo...více

Vít Samek Na vlastní otvor: Urologie

Vít Samek Na vlastní otvor: Urologie

Poslední otvor. Ten nejmenší a nejcitlivější. Otvor zásadní. Cystoskopie, endoskopické...více

Šest filmů z kohoutku podle Apoleny Rychlíkové

Šest filmů z kohoutku podle Apoleny Rychlíkové

Někdo chodí do kina, někdo krade. Jiný má telku. A někdo si pustí film z Aerovodu. Zeptali...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Pehe

politolog

Patrik Nacher

podnikatel a ekonom

Jiří Pehe
ÚSPĚŠNOST
48,15 %

z 27 duelů
×
Patrik Nacher
ÚSPĚŠNOST
71,43 %

z 28 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.